Leonardo | ФОТО
Дата и час: Съб Апр 27, 2024 12:20 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Случка с лешояд
МнениеПубликувано на: Пон Окт 16, 2023 5:19 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 5:03 pm
Мнения: 17
Чудех се в коя рубрика да опиша случката. Колебаех се между инциденти, безопасност и маниана, но накрая реших, че Високо и далече е най-точната.

В събота летяхме в разкошни условия за средата на октомври по Стара планина. Излетяхме от старта на Златица и се насочихме по традиционния маршрут Златица - вр. Вежен - Златица - вр. Баба - Златица. Условията бяха чудесни -- слаб ЮЗ вятър, стабилни мазни термики по билото (и малко зад него) с база 2500 - 2800 м. След набирането до вр. Свищи Плаз още преди вр. Паскал забелях 10-20 големи лешояда, които безцелно се мотаеха около моята височина на малки групи. След вр. Паскал лешоядите започнаха да ми показват следващите по-мазни ядра на термиките. Летяха доста близо и различих поне два различни вида - едните бяха по светли и с по-голи вратове. Другите бяха по-тъмни и по масивни. Имаха и различни маркери на крилете -- ярко жълти и ярко сини.

Някъде по средата на пътя към Вежен 6-7 птици красиво очертаха поредното ядро на около 500 м. от мен на моята височина (около 2500 м). Без да чакам втора покана натиснах спида към тях и се включих в средата на групата. Термиката беше доста спокойна и широка и птиците си летяха безгрижно покрай мен. По едно време един от по-големите, по-тъмни лешояди се приближи и започна любопитно да ме оглежда. Направихме заедно 2-3 врътки на около 5-10 м един от друг. След това пилето започна да се измества към гърба ми и да ме изпреварва във височина. Тъй като беше много близко се опитвах да не го изпускам от поглед. Като се набра над крилото ми зад мен, лешояда се ускори. Видях как мина точно по средата над купола и в този момент обърна крилете си за срив. Направи плавно кацане върху центъра на купола на крилото ми. Птицата беше голяма -- размах над 2 м. и вероятно тежеше близо 10 кг. Центъра на купола се смачка от тежестта й. Аз се развиках, за да я изгоня, но глупавото пиле май само се усети, че няма да стане номера. Отблъсна се, направи няколко маха с крилете и се отдели. Крилото веднага се оправи, но на долната страна на купола пробляснаха няколко светли зайчета през дупките от ноктите на лешояда...

Продължих си полета. Лешоядите още известно време се въртяха около мен, но аз вече гледах да не допускам чак такива интимности.

Още се чудя какво искаше да направи птицата. Определено не беше агресивна, а и не мисля, че е искала да отхапе парче от крилото. Още повече се съмнявам да е искала да ме срине, за да се угощават после на земята. Най-вероятно, без много да мисли просто е решила да се повози на аванта.

Сега вече мантрата ми е посветена от ноктите на лешояд.


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -0 
 
 Заглавие: Re: Случка с лешояд
МнениеПубликувано на: Пон Окт 16, 2023 10:01 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Имаше нещо необичайно този ден в птичата активност по високите етажи в Централен Балкан. Кадрите са от второто ребро западно от лифта на 1800-1900м - птицата я зебелязах сякаш идва по допирателната на термиката и с някаква айляшка лекота се издигаше почти вертикално нагоре, в един момент като замираше във въздуха за част от секундата, прибираше крилете и рязко пречупваше траекторията в почти отвесно пикиране. След гмуркането следваще плавно като танц разтваряне на крилете и от пикиране изкривяваше траекторията към горка. Поне 3-4 такива маха успях да видя, все едно си правеше "жабки" с плосък камък хвърлен под остър ъгъл върху гладка водна повърхност -

https://www.youtube.com/watch?v=SCedgYYEJ_w

Помислих си - това пиле сигурно е ученик на Ники Йотов и упражнява "pitch control" под вещото му ръководство. Не изключих като вариант това да бе самият Ники, превъплътил се в истинската си същност 8) Или просто творение на природата, надарено да лети, на което му е доскучало и излязло в махалата да покаже на разните келеши с шарени чаршафи как се прави. Каквото и да беше спираше дъха. Както и срещата час след това с ято лешояди на 2000м между заслон Орлово гнездо и арката на Беклемето. Първо видях два по-ниско от мен и се насочих към тях, незабелазвайки половин дузината други по-високо. В един момент като се огледах бяха навсякъде, преброих ги 11 птици. Само един ми обърна внимание и завъртя 360 градуса на една височина с мен, но на почетно разстояние и се понесоха като армада на запад. Нереално беше...

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Случка с лешояд
МнениеПубликувано на: Пон Окт 16, 2023 10:13 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Изображение

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов