Leonardo | ФОТО
Дата и час: Съб Апр 27, 2024 7:29 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 10, 2007 8:04 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2297
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Явно Велигден е благословен навсякъде.
Тука в петъка имаше яки условия въпреки натискането на севера.
В събота севера пусна около 1 час гювеч за излитане и условията и кумулусите бяха накъртващо добри без да са турбулентни. На Беклемето ставаше целия ден, макар да бе малко силно за начинаещи.
В неделя намаля влагата (личи си че въздушната маса бе малко остаряла) и бе по-сухо облаците бяха по-парцаливи), като на Сопот цял ден духаше силен гръб. Ние се разходихме до новия старт Църквището в Средна Гора с цел пикник, чистене и летене. Неприятно впечатление направиха няколко консумативно настроени парапланериста, които не пожелаха да допринесат с малко физически труд. Е другите бяха всеотдайни и дори успях да облетя новото място - след излитане се изстрелях като тапа нагоре с едно старо хвърчило и после пуснах към Войнягово, където се извадих от ниско с една много отнесена термика, която минаваша недостижимо пред старта на Войнягово, където две коли хора чакаха условия. Кацах до Иван Вазово.
Понеделник - отново много як ден навсякъде.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 10, 2007 11:49 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
От Сопот в събота Даниел лети до Стара Загора. В неделя Слави излита от Войнягово и стига Граф Игнатиево на 1100м и каца.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 10, 2007 6:26 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2297
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Днеска деня изглеждаше рекордно- имаше умерен ЗСЗ вятър и около 2800 м база.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Мадара - 10 (Вторник)
МнениеПубликувано на: Вто Апр 10, 2007 10:44 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Наистина рекорден ден.
Стигнах морето с 5 (цифром и словом пет) термики.
База 2500. Мощни термики - предимно шестици, но имаше и осмици с максимални качвания до +12. Много нарядко. Доказателство за това е факта, че на старта кризите продължаваха почти половин час.
Вятър З-СЗ 28 км в час.
Един от най-лесните ми прелети въобще досега.

Бончо тръгна половин час след мен и към 5 и нещо кацна близо до жп-гарата на Варна.

Ех, какво ли щеше да стане ако този ден бяхме излетели от Монтана? Хубаво прелетче щяхме да си спретнем с Вальо и Бончо.

Някой има ли идея за старт в северна България някъде до около 100 км западно от Шумен?

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Апр 11, 2007 8:25 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 9:45 am
Мнения: 137
Местоположение: Велико Търново
Име: Никола Янков
Скалско - около 20 км западно от Дряново, но идва на около 160км западно от Шумен.

Старта е за З-СЗ-С-СИ. Денивелация 300-360 м. Надморска височина 600-660 м.

_________________
Advance Epsilon 7

every passing minute is another chance to turn it all around


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 12, 2007 11:03 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Апр 07, 2007 8:47 pm
Мнения: 2
Местоположение: bg
Днес условията на Синилка вероятно са били яки през целия ден, но Емо се усвободи чак към 16:40.Към 17:30 излита от западния старт при слаб вятър ССЗ.Над цялата равнина прекрасни малки кумулуси.С дежурната термика пред старта (качване 3м/с) се вади на 1500м (около 700м над старта) и тръгва на юг.Над равнината термики бол (тройки-четворки) и страхотна видимост.Без проблеми стига до Ямбол и над с.Кабиле решава да се върне обратно до Сливен.Каца на полето под Синилка към 19:30.Първият по-продължителен полет за Емо.Явно при слаби северни ветрове от Синилка ще се правят добри равнинни полети.Да видим какво ще предложат почивните дни :)

_________________
М.Иванова


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 13, 2007 5:37 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Браво на Емо! Сега остава да се провери как ще са полетите от Синилка при източен вятър за летене на запад.
Вчера наобед небето стана супер яко. Кумулуси навсякъде. Облаците се движеха във височина от СИ. Но сондажа на NOAA показваше, че вятърът ще обърне следобед бързо от ССИ на Ю :roll: . Казах си, че това не може да е вярно и със Стелиян и Митко запрашихме към Медово. Да, ама там безветрие и на моменти леко кривогръб :cry: . Усетих, че прогнозата ще се збъдне и се преместихме на Биберна. Там на южната страна на склона се налетяхме хубаво. Около циганската махала вреше от балони и термики. Някои бяха на работа и към 16:30 кацнахме. :)

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: OT
МнениеПубликувано на: Пет Апр 13, 2007 8:57 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 10:35 am
Мнения: 20
Местоположение: София
Predlagam niakoj da napravi kurs "Meteorologija i razchitane na prognozi"
Sus sigurnost az shte sum ot purvite jelaeshti. Kato vidja niakoj che pishe "No sodnaja na NOAA pokazvashe che viatura shte oburne sledobed....."
i se obleshtvam iako pred monitora, nishto ne razbiram :D


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 13, 2007 10:19 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
pesh56 написа:
Predlagam niakoj da napravi kurs "Meteorologija i razchitane na prognozi"
Sus sigurnost az shte sum ot purvite jelaeshti. Kato vidja niakoj che pishe "No sodnaja na NOAA pokazvashe che viatura shte oburne sledobed....."
i se obleshtvam iako pred monitora, nishto ne razbiram :D


Мисля че разчитането на метеограмите на NOAA е лесно и достъпно за всеки. Нека да погледнем днешната прогноза за Сопот, по специално да видим ветрограмата на NOAA.

Изображение

Най-отгоре са дадени географските кординати на мястото за прогноза, под него е датата на която е направена прогнозата, а в дясно периода за която важи.

По кординатата Х са дадени часовете по UTC (Гринуйч) за даденият период от време - в случея петък и събота.

По кординатата Y са дадени стандартните нива в mb

1000 mb - нивото на морската повърхност*
850 mb - ниво на 1500 метра надморска височина
700 mb - ниво на 3000 мнв
500 mb - ниво на 5500 мнв
300 mb - ниво на 9000 мнв
200 mb - ниво на 12000 мнв
*- Хиляда милибара стандартно се преизчисляват като ниво на земната повърхност. Морското ниво е на 1013,25 mb.

Чертичките с камшичетата показват силата и посоката на вятъра, кото за по голяма прегледност са оцветени с различни цветове. Посоката на компаса се отчита по посоката на чертичката, като камшичето на чертата е в задният и край.

Пример:
За 1000 mb
Петък 0 часа - Запад, Югозапад
Петък 3 часа - Запад
Петък 6 часа - Запад, Северозапад
Петък 9 часа - Север, Северозапад
Петък 12 часа - Север
и т.н.

Силата на вятъра се определя от камшичетата в горният край на всяка чертичка и се измерва във възли Knots. (за NOAA) където един възел - морска миля (knot) = 1,852 км/ч

Пример:
Чертичка с едно малко байраче (синя) = 5 knots
Чертичка с едно голямо байраче (синя) = 10 knots
Чертичка с едно голямо и едно малко байраче (зелена) = 15 knots
Чертичка с две големи байрачета (зелена) = 20 knots
и т.н.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Апр 14, 2007 6:44 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2297
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Последните дни имаше хубаво летене на Добростан, а днеска напук на СЗ вятър в Пловдивското поле обърна И и на Ново Село стана хубаво реене.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Дърманци
МнениеПубликувано на: Съб Апр 14, 2007 10:00 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 7:30 pm
Мнения: 283
Местоположение: Ботевград
Име: Иван Ценов
Днес на Дърманци се събрахме доста хора, по едно време преброих 11 крила във въздуха. Имаше хора от Враца, Ботевград и София. Вятъра беше от северозапад, примесен вдигания от нивите долу. Летеше се докато слънцето се скри зад Околчица.

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат. Редрик Шухарт
http://www.redmine.org


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Апр 15, 2007 9:52 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
За по-голяма детайлност относно посоката и силата на вятъра може да се щракне на бутона Text Results под ветрограмата. Там всичко е във възли и градуси.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Синилка - 14.04.2007
МнениеПубликувано на: Нед Апр 15, 2007 10:33 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Вчера летяхме много яко на Синилка. От Бургас се събрахме 10-тина човека и се качихме с ГАЗката на Емо (4х4 с кожени седалки в каросерията :D ). Вече си имаме собствен транспорт! На старта 3-4м/с ЮЗ/ЗЮЗ. Излетяхме с Полицая и Ухото и след като набрахме 200-300м над старта тръгнахме на изток. Аз се позабавих малко и изоставах от другите на около 2км. В началото на билото вдигаше навсякъде. Имаше доста мазни термики, макс. до 5м/с. От север във височина се появяваше слоеста облачност на места и кумулуси от време на време. Полицая успя да се извади от едно дере до 1800м с една яка 7,5-тица, аз набирах не повече от 1300. Нещо не даваше да се набира повече. Приближавахме Петолъчката. Зад с.Трапоклово засенчи и ме хвана яка криза. Мислих, че тук ще се удавя. Зад селото над една борова гора на 50-60м се заиграх някакви нули и така доста минути и търпението ми се възнагради. Пекна, качването се стабилизира и усили до 2м/с. Ареса си показа силните страни в оцеляването в слаби условия. Термиката започна да ме кара на север, като усили до 5м/с. Връщане на юг нямаше. Прелитах старопланинския рид Гребенец, като се насочих към с. Седларево (пада се в малка котловинка). Над нея започнах снижение с -3. Летях на около70-80м над терена и мислих да кацам около селото. Забелязох един южен напечен склон зад последните къщи. С последни надежди се насочих към най-високата му част, където имаше една триангуларка. По всички правила трябваше да има там термика. Минах точно пред нея и не сгреших. Стабилна 2-ка ме грабна и след малко бях на 1100м. :) Отпреде почна да засенчва. Набримчих спида и газ насевер. Вляво към Ичера се виждаха вековни тилилейски гори. Голяма красота! Наближавах военния полигон Ново село. Започнаха яки снижения до -5м/с. Едва захапах полигона, но веднага намерих качвания, въпреки сянката. Имаше мазни и широки като стадион термики. Прелитах полигона на 1000м. Голяма работа е това нещо - окопи, бункери, радарни, телекомуникационни и насочващи станции... Вдясно се задаваше с.Мокрен, а зад него Котелския Балкан. Имаше вариант да се продължи на север към Котел или на СИ към Сунгурларе и Ришкия проход. Под мене минаваше пътя от Петолъчката за Шумен. Обаче засенчи тотално и термиките изчезнаха навсякъде. Стигнах Мокрен. След няколко обиколки около селото кацнах. Бях летял 2ч и 2 мин. Оказа се че Галин след Петолъчката е ударил на 90* и е кацнал също в Мокрен само, че в другия край на селото :) . Разбрахме, че Ухото е продължил на изток и е кацнал до Карнобат (45км). През цялото време е приказвал с варналии. Останахме много доволни от днешния ден. Въпреки че денят не беше с много добри условия, даде възможност да се изследва летенето на север в сливенския регион, което мисля че ще е доста перспективно. При по-висока база и добър ЮЗ, летенето до Шумен няма да е проблем. :wink:

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Апр 16, 2007 8:38 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
В четвъртък са били много хубави условия на Добростан, но ние ги пропуснахме. :? Ники Йотов е бил там с ученици и беше много доволен.
В петък на Добростан вятъра беше 2-4 м/сек СИ тук там кумулуси. Имаше доста термики. +5, -5. База 1800м. Направихме по час и половина, два и накрая кацнахме до Асеновград, към 15,30 часа. Аз имах работа и си тръгнах, но останалите от агитката се върнаха за още. :lol: :lol:
В събота, пак на Добростан вятъра беше слаб 0,5 - 1м/сек И, кумулуси нямаше, а термиките бяха слаби и много нарядко. Които излетяха по-рано към 12 часа се крепеха криво ляво, но след 14 часа настана пълна скръб. Направих два полета по половин час всеки, като вторият път стигнах почти до Мулдава, но само на балони и на качество на крилото ми. Приложих много интересна тактика за ловене на балони. :wink: Забелязах, че когато ме чукне балон, докато завъртя го губя и започнах да следя вариото. В момента, в който мина от -1 към 0, още преди да е изпищяло за вдигането, започвам да вкарвам крилото в завой и когато ме чукне балона аз вече съм накренил параплана и ловя и центрирам балона, като използвам вдигане една, две, или три витки, колкото дойде. :lol: :lol: По този начин хванах доста балони, но трябва непрекъснато да се пулиш във вариото, защото толкова слаби промени не можеш да уловиш със задника. :lol: :lol:
В неделя не ми се правеха пак 200 км с колата ( отиване и връщане ) до Добростан, пък и вятъра доста усили, та към 15 часа се качих на новоселският баир. Вятъра беше 6-8м/сек И, СИ. Виждаше се ясно фронта който нахлува. Имаше хубави термики +3. По едно време се вдигнах на 500м над триангулацията. Можех да пусна на прелет пред фронта към Козарско, Брацигово и Пещера, но джипа ми щеше да остане на баира и после, сигурно, щеше да има някакви сложни схеми за прибиране, та се отказах. Обиколих всичките баири наоколо и след близо час кацнах до колата. :lol: :lol: Още ставаше за летене, но понеже бях сам самичък на този баир ми стана скучно и си тръгнах. :lol:
После разбрах че на Добростан летяли, въпреки силният вятър, като Пецана фучал със над 70 км/час към Асеновград и кацнал с 5км/час, на спиид, но назад. :lol: :lol:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 17, 2007 11:15 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 01, 2004 7:30 pm
Мнения: 73
Местоположение: Асеновград
Вторник беше много добър ден за прелети от Добростан.Термики до +7,низходящи до -6.База в 14:30-2300м.,която се покачи към 17:00 до 2500м.Спас от Пловдив направи личния си рекорд от 60км. за 3ч20м(Добростан-Дебращица),при насрещен вятър от 5 до 10 км/ч,което си е много добро постижение за района.

_________________
Поздрави от клуб "Тангра"-Асеновград


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов