Leonardo | ФОТО
Дата и час: Съб Апр 27, 2024 8:25 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 53 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Юли 2007
МнениеПубликувано на: Пон Юли 02, 2007 8:04 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2297
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Вчера бе отново прекрасен ден за летене. Пак имаше големи засенчвания, но по-малко от съботата и с летене в планината и равнината можеше да се изкара цял ден в небето. Според Янчо деня е бил за 200 км триъгълници или отиване с връщане. Термиките бяха средно 3-4 м/с с пикове до 6-7, а базата бе на около 2500. Следобеда се заформи конвергенция пред планината и един бивш ученик ми се обажда притеснен какво да прави след като последните 5 минути го е вдигало с 5 м/с по правата. Казах му да не се връща назад и да лети напречно на линията на конвергенцията и така накрая той кацна към Дъбене.
След 5 тандема, 1 от които беше със Орлинчо и 1 от които бе със 69 годишна баба се качих със стария Транс и в 6 излетях, а в 7 без 20 кацнах на Равнец, където преспах упоен от тишината и чистия въздух. Вечерта изгря пълна червена луна. Тази сутрин излетях в 6.30 и се прибрах до Сопот с един величествен глайд с изгряващото слънце. Интересно бе че над Карловското дере имаше обширно качване с което можеше да се набира височина. Предполагам че този меджик лифт се дължи на последните катабатични потоци раздвижени от сутрешното огряване на планинските върхове. Може би над Карловската дупка се е получила нещо като въздушна възглавница от нощните инверсии и допълнителните катабатични потоци от околните склонове са се срещнали над нея и са се трансформирали в издигането което изпитах.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юли 02, 2007 1:05 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Никииииии :) :) :) :) имаме от миналата година едно неизпълнено начинание... избери си един ден и като кажем че го правим - не ме интересуват жени, деца, пасажери и т.н. - правим го :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: :0
МнениеПубликувано на: Пон Юли 02, 2007 1:13 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
a ne bez men znam za kakvo stava vapros..:)))

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Шумен 1 и 2 Юли
МнениеПубликувано на: Пон Юли 02, 2007 10:49 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
1 Юли - До обяд небето бе като картинка, но до към 1 часа. После бързо преразви, но не много сериозно.
Духаше слаб С-СИ. Към 2 часа почна да извалява тук таме - предимно по западните и северните склонове на Шуменското плато.
Някой се давнаха, други се уплашиха от облаците и заминаха да летят на Албена, трети полетяха, аз дори успях да затворя 40 км FAI-триъгълник.
По-късно е изяснило и пак са летели, като е имало и набирания.

2 Юли- хубав, силен ден без вятър.
Висока база 2700, идеален за дълги триъгълници, но закъсняхме със старта и се отдадохме на прелетно странстване за кеф. Напълно релаксиращо.
Летене в група с добри приятели при хубави условия. Какво повече може да иска човек. :D

Повече лакърдийки на http://forums.shumen-xc.org/index.php?showforum=32

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: 3-ти юли
МнениеПубликувано на: Вто Юли 03, 2007 4:24 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 9:45 am
Мнения: 137
Местоположение: Велико Търново
Име: Никола Янков
3-ти - юли - прекрасен ден. Вятър ЮИ 1-4 м/с с пориви до към 6 м/с

Прогнозата беше за страхотен градиент, но и с малка вероятност за образуване на кумулуси. Определено много точна прогноза се оказа на NOAA.

В 10:30 бях на старта на петропавловския манастир. Излетях почти веднага и въпреки че беше още рано веднага започнах да катеря с 2 м/с. Термиката беше отвята на северозапад. Незнам аз ли сбърках нещо, но термиката изчезна на около 400 м над старта. Уви от там на сетне бях само надолу със сериозни снижения.

Към 12 часа излетях пак. След около 5 мин стъргане по склона хванах една 2-ка която премина после в 3-ка и 4-ка и така до 1000 м над старта. Отдавна се каня да пусна на прелет и реших че днес е денят. Пуснах към Търново като следях внимателно височината си.Малко преди града влязох в някаква термика която беше доста турболентна но реших да я въртя за да имам запас от височина. С тази термика се измъкнах до 2000 м надморско. От там на татък Търново ми беше в кърпа вързано и бях много щастлив. Стигнах над града и бях с нагласата да кацам. Помотах се напред назад над града, разглежах - беше страхотно. Насочих се към поляната за кацане обаче......времето не смяташе че е време за кацане :) Влязох директно в някаква 4-ка която докато се мъчех да центрирам прерасна в 5.2. С тази термика до 2400 надморско. Викам си явно е ден за прелет пуснах по вятъра успоредно на пътя Варна-София. Много бързо минах Балван и от там към Ново село. Над Ново село обаче някаква ужасна дупка - пропадания 3-4 м/с и много продължителни. Викам си това е - ама пак е добре :) След известно мотане и чудене къде може да има термика видях една нива обградена с дървета. Викам си отивам там и ще чакам пък каквото стане. Вече бях на 900 м надморско когато хванах последната термика за полета си. 2-ка доста турболентна но нямаше как въртях я. Измъкнах се до към 1300 и пуснах към Севливо. Да обаче от там нататък беше само снижаване и кацнах малко преди разклона за Севливо.

Това ми е първия прелет. Разстоянието е преблизително 40 км. За мен е личен рекорд, за много други е нищо работа. Сигурно можех и още, но в желанието си да мина повече разстояние не извъртах термиките до максималната височина до която стигаха.

Базата сигурно беше 2800-3000 - аз повече от 2300 не се качих.

Аиде това че май се поолях с описанието :)

Успешни полети на всички.

Пропуснах да кажа само, че когато кацнах беше само 14:30. Малко след мен са излетели Светльо от Търново и Ники от Казанлък. Така че може да има и други интересни полети :)

П.С. Туко що се чух с Ники стигнал е и е подминал Севлиево и с Светльо - той е кацнал в Ловеч.

_________________
Advance Epsilon 7

every passing minute is another chance to turn it all around


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юли 03, 2007 6:37 pm 
Не бях летял от 2 месеца.Полета днес беше рекордният ми по височина,прелет и време във въздуха. Със Светлъо от Търново излетяхме заедно,набрахме се до 2970,пуснахме на запад.Изгубих гои някъде по пътя,но се оказа,че до Севлиево е бил през цялото време някъде около мен (май под мен). Над севлиево вече бях гладен,а най-интересното-Случвало ли ви се е да ви се приспи във въздуха? Не заради перфектните условия,защото си трябваше контрол.Е тва направо...изумих се от себе си. Та, времето просто беше...не позволяваше да се кацне.
3 часа и 10 минути във въздуха(около) и 62 км права линия. Точния маршрут беше Петропавловския манастир(лясковец) ,Горна оряховица,севлиево,Ряховците и пак Севлиево.
Не дадох много конкретни сведения относно термиките и условията,но да речем,че денят беше прекрасен(в състояние на емоционална възбуда не мога да давам ТТ данни).

Поздрави на всички изкефили се и яко изкефили се :)


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: 30 юни - 1 юли
МнениеПубликувано на: Сря Юли 04, 2007 12:30 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1184
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
С малко закъснение да споделя впечатленията си от weekend-а. Съботата на СОПОТ беше невероятно. База 2500 нмв щом аз успях да я стигна занчи се стигаше като на шега 2 часа във въздуха минавайки през термики достигащи 5,8 м/с. супер условия за фигури и всякакви експерименти. Супер и за прелети. Кефа беше на МАХ!!! :D
Неделята започна кофти със случката над старта, не бях в кондиция след тая история помотах се около час пред старта но и термиките не бяха като съботните, малко по балонести и "шантави". За вторият полет за деня улучих точно низходящото на минаващият облак отгоре до долу чувах само пищенето за низходящо. Ръчнах няколко уинговъра и няколко подкови и кацнах.
И двата дена много се кефих на Фози и Мена които се скъсаха от фигури, браво маняци само така :D !

Днес за съжаление бях на изпит и изтървах деня, изпита го взех но като разбрах за подвизите на Търновската ни група прехапах устни. Браво на Свельо - приблизително 100 км прелет, както и на Ники и Никола, браво момчета все по-далече и все по-високо!!!

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Силен ден на Шумен
МнениеПубликувано на: Сря Юли 04, 2007 12:46 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
3 Юли ще се запомни в Шумен с влизането на още двама члена на
Шумен-ХС тим в клуб 100.

Бончо и Цецо (130 и 115 км).
Бони ми се обади от Свищов в 6 и половина, веднага след като си свалил каската. :D
Цецо дори се опитал да се върне към Русе за по-лесно прибиране, но се давнал на Тръстеник.

Условията не са били идеални за дълъг прелет, но нашите момчета са
показали класа. Браво ! :D

Повече инфо ще има на http://forums.shumen-xc.org/index.php?s ... #entry1132

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Клуб 100
МнениеПубликувано на: Сря Юли 04, 2007 8:57 am 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 7:54 am
Мнения: 175
Местоположение: Варна
Име: Йордан Пенев
Браво на Шуменската школа. Летенето се учи с много летене....

Преди време варненци се шегувахме с шуменци, че ако оцелеят в първите години на самообучение ще ни задминат. Ето че се изравнихме в дисциплината ХС100, но все още водим в ХС200.

Честито на Бончо и Цецо! Добре дошли в Клуб 100 и ви пожелавам още тази година приемане в Клуб 200. Членския внос отново е .... много летене.

_________________
SeeYou @ CloudBase
Element - WATER 2+


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: 4-ти
МнениеПубликувано на: Сря Юли 04, 2007 8:50 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
Денят на яките шамари. Няма да имате проблем в такива дни да научите нещо за акрото. Само дето разликата е, че в акрото знаеш какво ще направиш, а днес трябваше да си търся крилото за да го оправя. Тъкмо казах на Доктора, че влизам в по-спокойни води когато се почна. той умрял от смях след моята реплика. Лявата част от крилото дойде до мен, а пък дясната отиде някъде. Умекнаха ми и двете управления. Такова беше като цяло летенето днес в Шумен.

Имаше и интересни моменти. Докито се извади от двора на БИЛА, а пък аз на 20 метра от пътя влизащ в Дивдядово. Добре че вариото ми отчита до +/- 5. Ощо взето средните стойности липсваха.

След като се удавих м/у Хан Крум и Троица се качих пак на старта. Ужким условията се бяха подобрили, ама не. Албанската подводница може да взема уроци от мен. След още половин часово лашкане и шамари се отказах и кацнах на старта където Димчо от София ми се оплака от същите проблеми. Скатах и се прибрах. След 20.00 излязох да полетя малко на бриза за да си оправя нервите след кючека през деня.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 05, 2007 12:53 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Преди малко сметнах километрите на Габровеца. Излетял в 13:30 от Шипка и каца в 17:00 на кацалка на Синилка - 92км. Вчера с Гената са стигнали от Шипка почти до Клисура - 70км.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юли 08, 2007 8:23 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2297
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
фантастичните условия през последните дни.
Въздушната маса миналата седмица бавно се замътваше и остаряваше, но условията си оставаха добри и Габровеца ги оползотвори с прелети от Шипка до Клисура (вторник) и Шипка-Синилка (сряда). Силни вдигания и 3000 м бази!
В четвъръка мина ветровит фронт, който валя само в З БГ, а през Сопот мина като едно заоблачаване. В петък вятъра бе твърде силен, но съм сигурен че е ставало за лебедка отнякъде. Нямаше инверсия (за разлика от съботата) и около планината имаше по-големи вертикални развития и дори засенчвания. В Тракийското поле имаше класически кумулуси (скоро ще пусна снимки в галерията) и вятъра бе поривист и не чак толкова силен.
Съботата бе класически рекорден ден - Румен направи почти 200 км за 5 часа! - за съжаление се отказа да рискува с пресичане на Стара Планина с височина от 2800 м. Излетели са към 12 и първите 50 км са били зор с ниски вадения, големи пропадания между термиките и не много висока база - 2000 м. После е тръгнало лесно - пак е имало големи пропадания, но и силни термики, също базата се е вдигнала и е имало улици и лесно летене. За съжаление типичния СЗ вятър ги е изтиквал към предбалкана и Стара Планина. Даниел каза че се е опитвал да държи повече на север, но там не е имало хубави условия.
Аз бях на разходка в Девин и намерих 2-3 подходящи за приключения старта. Родопите не са за дълги прелети, но микрометеорологията на планината е уникална и си струва да се изучава.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юли 08, 2007 10:59 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2297
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Днеска отново бе приятно за Окото (маняна ще пусна снимките в галерията).
На дъбене духаше приятно сутринта за учениците, докато не излезоха две вихрушки и едни подозрително дълги пориви на вятъра :evil:
Небете бе дълбоко, а тези дето бяха излетели от Сопот бяха високо. Джеймс е излетял в някаква синя вълна (това е или вероятно смущаваща инверсията вълна или е началото на конвергенцията) в която е катерил стръмно нагоре и напред.
Аз се качих с един ученик за обеден тандемен полет.
На старта духаше СЗ ама след малко чакане и местене успяхме да излетим. Усетих СЗ изтичане и се пуснах по вятътра, но придържайки се към планината. Фози над мене се опитваше да задържи тясни осмички, но аз реших че са ми недостижими и се пуснах по течението да търся термиката над Карлово :!:
Пропуснах лъжливите сигнали и на 100 метра над поделението я захапахме.
И така до 2500. После един зигзаг до Левски. После мотане около Калофер и Марино поле. И накрая кацане до Пъстървата с лек попътен вятър.
...
между дръгото на Пъстрина е било слабо, На Добростан - криво, На Витоша поограничено, На Коняво - яко :wink:
Свилен е прелетял до Костенец с огромни разходки насам натам :twisted:

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: СОПОТ - Казанлък
МнениеПубликувано на: Нед Юли 08, 2007 11:43 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1184
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Денят за мене започна скептично, но... :)
Търновско-Горнооряховската група бяхме решили да ходим на СОПОТ, ставам сутринта, гледам метеостанцията на Ботев отчита 65 км/ч СЗ, станцията на лифта в СОПОТ отчита 8 м/с С (после се смени на 4 м/с ЮЗ). Тръгнахме все пак и по пътя всички на базик се "точим" как ще кацнем на язовир Копринка и ще се окъпем наобяд. Да обаче за наша приятна изненада в долината духа някакъв приятен Юг. Стигаме СОПОТ, има крила във въздуха хората излитат, аха добре е може и да се разпишем. Качваме се (видимостта горе беше страхотна, старта ми се стори нисък, а разстянието до Средна Гора, че и до Родопите малко:)), излита Светльо и отпрашва към космоса, а ние се шматкаме по старта и докато излетим, и айдеее урок по потъване на албанска подводница, слязох до долу за 10 мин. Над кацалото до лифта дискотека и шамари, кацам някак си и почвам да си мрънкам задето се сплосках. Сгъвам и към 3 часа айде пак горе, а горе положението убедително се смарангясва, запада усилва, на моменти севера хлъзга крилата по старта надолу, който улучи момента на излитане отива да си говори с тея от НАСА, който не улучи търси Титаник. По едно време духна Юг и ние само се спогледахме и се изстреляхме като немска ескадрила, и шат в една мазна 2-ка. Дигнахме се над старта и ние с Момчил отпрашихме на Изток, с втората термика почнхаме да гоним базата която беше на около 3500, да обаче на 3300 забивахме в някаква инверсия и дотам. Аз се загледах към Карлово и си виакам абе досега не съм правил прелет, я да пробвам някой микро прелет примерно СОПОТ-Карлово и обратно, да обаче стигнах Карлово а съм все още на 3000 (звъни ми през това време Светльо и ми казва че е кацнал на Копринка и щял да се къпе, казах му че е маняк и му казах че ще се чуем като кацна) обърнах към следващият облак и с двата крака опънах спида на 2-ра степен, докаро се усетя и вече бях над рибката (там, над мене мина някакъв бизнес самолет, видимостта беше толкова добра че успях да видя че е със сини линии отстрани :shock: ) , викам си егати и деня а под 2500 не слизам, там изгубих Момчил от поглед. От рибката видях Копринка и си викам на базик "Ейй ся да можеше да отида и аз да се топна у язовира", базик базик, ама от облак на облак, от низходящо във възходящо, язовира все повече се приближаваше а аз оставах все така скептичен че ще го стигна и само чаках да видя къде ще се давна, да обаче с Божията помощ изведнъж язовира се озова почти в краката ми, часът минава 18, става късничко, викам си аз айдеее на язовирааа. В 18:30 обаче както съм в някакво стабилно -2,5 и усещам как Dragon-а ускорява, забива носа сякаш надушва термиката и, в тоя момент нещо докара вариото ми до оргазъм щото го видях как показа +7, а аз само се ухилих и завъртях, за съжаление го оттървах след няколко врътки обаче това ми беше достатъчно да стигна до Казанлък, бях на около 2000 над язовира така че предполагам че дори щях и да го подмина, да обаче си казах че няма да се цепя от колектива. Обадих се на Светльо, попитах го в кой край да кацам и се отправих натам. Севера беше усилил доста, но бях доволен от кацането. Преди това обаче направих няколко сплескани уйнговъра, две подкови и една спирала.
На кацалото ме посрещнаха Светльо и Ники Yahoooo-то.
В този момент а и през целият полет бях може би най-щастливият човек на света.
Знам че не е нещо кой знае какво, но за човек с моят скромен, дори почти никакъв опит, да подобря в един ден височинният си и времевият си рекорд, като направя и приблизително 60 км. XC прелет при положение че за пръв път пускам изобщо на прелет, за мен това беше най-стрхотното нещо и изживяване.
За любителите на статистиката: Средно качване +2, максимално +7; низходящи средно -2,5, стигаха до -8 по обед. Време за прелета 2:51.
Приблизителана траектория на полета: http://free.bol.bg/one/MP3/XC.jpg (приблизителна защото нямам GPS).
Благодаря на всички които ме подкрепиха, и ми помогнаха в този прекрасен ден!!!

Лелее не ми се мисли колко дълго стана това ама какво да направя като съм емоционален човек, черпя по бира този който ме научи как да пиша кратки постове :lol: (мисията невъзможна) :lol: .

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Последна промяна Viper_Weasel на Пон Юли 09, 2007 4:06 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: 08 Юли
МнениеПубликувано на: Пон Юли 09, 2007 12:18 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
8 Юли се летя едновремено и на Шумен и на Мадара.

Шуменци на Шумен, варненци - на Мадара.
В началото първите летяха, пък вторите се давеха, после всички се преместиха на Мадара.

Условията - синьо, слаб до липсващ вятър, който обаче
променяше посоката и силата си като някоя кака професионалстка. :D
Смени всичко без изток и СИ.

Доста уморително летене, впредвид на това, че термиките бяха много
отдалечени една от друга, между тях имаше силни (обичайно -6) и продъжлителни низходящи, който те поставят бързо в ролята на удавник.

Въпреки всичко аз съм доволен, защото успях да си направя една четиричасова разходка като на 5-6 пъти се вадех
от доста ниско. В крайна сметка се получи 89 км триъгълник. 8)

Повече лакърдийки на http://forums.shumen-xc.org/index.php?s ... #entry1151

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 53 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов