Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 2:18 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Ой красив си Ирин Пирин
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 12, 2004 7:16 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Здравейте
накрая намерих време за почивка, което оползотворих в разходка из южен Пирин. Понеже съм се наслушал на коментари от рода на "ех ако си бях взел крилото" реших да взема и моето, та се събраха около 25 кг багаж в една неудобна пара раница.
Първо се качихме на Безбог (лифта е 3 лева + 1 за крилото
) и върти и за 2-4 човека :) Къмпингувахме с приятелката ми след изкачването след Безбожкото Езеро. Добре че използвахме крилото за одеало, че през нощта температурата пада под нулата. На другия ден към 10-11 се качих по-нагоре да проверя как работи този южен склон в Пирин. На тревистия старт имаше пориви от 0 до 6-7 м/с, но след като излетях не се възнесох както очаквах, а трябваше да пусна напред където работеше дежурната термика. Вероятно имаше нещо съмнително със северния вятър (на Сопот също не е ставало), защото не успях да се набера в космическото синьо за което си мечтаех. Помотах се напред назад и след няколко леки колапса и поради ограничените некаменисти площадки реших да кацна. Бях доста объркан от логиката на работа на планината и реших да продължа пътя си към Тевното Езеро където имаше по-проста схема на терене. След няколко часа ходене изкачихме Краледворската порта. Там духаше 6-7 м/с север, а зад острият рид от слънчевата страна лястовички рееха безгрижно в ротора. Пак бях объркан от липсата на признаци за смазваща турбуленция и не посмях да правя компания на лястовичките в ротора. Долината на Тевното Езеро ми навя стари спомени от времето, когато с първата си офицерска заплата си купих парапланер на изплащане (Nova/Sphinx) и от там направих третият си полет. Още тогава си мечтаех да се рея около зъберите на Каменица, но уви и сега не беше писано да стане - северния вятър натискаше, а на старта гледах как една вихрушка седи на едно място в продължение на 1-2 минути, а аз я хранех с трева
Все пак мисля че долината на Тевното Езеро, която гледа на запад и има изразен южен и северен склон представлява доста логична и безопасна схема на алпийска планинска циркулация и късно следобед може да пусне условия за приятни набирания покрай високите върхове.
На другия ден (четвъртък) дойде прогнозирано разваляне на времето във формата на силен С вятър и стържещи във върховете кумулуси. По късно през деня те се повишиха и като цяло през цялото време бяха на 3200-3300 м нмв.
Следващо дълго пътуване, губене и бивакуване към следващата ни цел - вр. Орелек.
На другия ден (петък) излезохме на билото водещо към Орелек и през цялото време си плакнех парапланериското око с гледки на километрични космично високи улици, напечените и начупени склонове на ЮЗ Родопи и възможните посоки за прелети. За съжаление на Орелек душаше умерен СЗ вятър (по същото време на Сопот Ю вятър а надделял на старта) и не успях да облетя това интересно място. Приятелката ми не искаше да ме чака докато аз летя насам натам и трябваше да се спуснем към Гоце Делчев да я изпратя към Сопот. При спускането нещо ме заболя коляното и в края на краищата реших да се върна с нея в sweet Сопот.
Вся пак южен Пирин и Родопите ме впечатлиха и си обещавам да се върна за още приключения.

вр. Орелек - 2099 м нмв. Гол и тревист връх със стартове за всички посоки. Почти навсякъде има малки площадки за кацане заобиколени от високи дървета. Мястото изглежда ветровито, но предполагам че при по тихи условия ще се получават добри набирания подхранвани от Гоце Делчевско и Мелнишко. Ако условията позволяваха бих излетял от И страна и бих търсил термики по протежението южния склон на ръба водещ към Гоце Делчев.
Дежурната площадка за кацане е долу в комплекса Попови Ливади. Нощувка там може да се намери в почивната станция до тази на ГУСВ за 6 лева с топла вода. Такси до града струва 7-8 лева, но казаха че и стопа върви. Пътя до Орелек е каменист, но достъпен за по-висока кола и внимателно каране. Всеки четвъртък се качва УАЗ-ка със смените за ТВ кулата. Пеш от Попови Ливади по пътеката догоре трябва да е около час и половина.
Всеки ден има автобуси от и до София и Пловдив за 10 лв, както и до други близки селища - Благоевград, Петрич, Банско...

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов