Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Апр 16, 2024 12:04 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Как беше днеска.
МнениеПубликувано на: Чет Мар 25, 2004 9:39 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Тази идея на Доктора за разделяне на темата по месеци е много добра според мен. Всеки ще пише за неговото място за летене и може веднага да се направи сравнение за съответният ден, какво е било положението в различни части на България.
Той иначе Доктора най-редовно си пише за стартовете около Шумен в техния сайт и ние ги четем с удоволствие, и даже с мъничко завист, защото около Пазарджик нямаме чак толкова подходящи места за летене.

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: za istinata
МнениеПубликувано на: Чет Мар 25, 2004 12:02 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 4:27 pm
Мнения: 466
Izviniavaite 4e pi6a v tozi vid ,no v pove4eto zali niama instalirani kirilizatori.Tva koeto iskam da kaja e 4e spored men tezi statii sa s cel niakoi da nau4i ne6to ot drug i v tozi smisal tezi koito pi6at da pi6at samo istinata -spored men tva e zadaljitelno.Nema nujda da go izpolzvame za da pi6em kolko veliki letci sme i kak Две врътки – 50 % колапс, оправям, 2 врътки – пак колапс и така до 900 м.н.в.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: истината
МнениеПубликувано на: Пет Мар 26, 2004 7:30 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
истината :!:
че как иначе ще сравняваме условията за летене в различните области на България ако не казваме истината.

Въпроса ми е: освен обективната информация за максимални и средни качвания на термиките, база и вертикално развитие на облаците и др.
полезно ли е да пишем какво сме прелетяли този ден?
Проблема е че някои пилоти, поради по-малък опит или поради това че летят на по-трудни места за летене понякога нямат толкова много за описване и това може да създаде известен некомфорт и в резултат по-малко активност в тази тема.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 26, 2004 9:27 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
За мнението на xra_y относно писаниците ми в шуменския ни сайт съм длъжен да внеса следните уточнения:

1. За мен пилот, който допуска толкова колапси при въртенето на термика – не може да се смята за “велик летец”. Това по-скоро говори за лоша техника на центриране на потока. :?
2. Лъжата е лукс, който не мога да си позволя, особенно на страниците на сайта ни (същия ден на старта бяха Янко, Дидо и приятелката му, който лично видяха колко колапси отнесох докато въртя въпросната термика). Друг е въпроса, че една случка, когато се описва лично от пилота – винаги носи известна доза субективизъм, който не може да бъде избегнат, пък и не е необходимо (все пак летенето е и емоционално изживяване).

За въпроса на Ники съм на мнение, че пролетяното разстоние носи качествена информация за условията и ще е глупаво да бъде спестявана. Именно прелета дава най-добра представа за летенето над дадена местност. Не вярвам да има толкова много пилоти, който да се засягт примерно от факта, че цял ден са джиткали на старта, а през това време Ники е навъртял някоя и друга стотачка от Сопот.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: забележка
МнениеПубликувано на: Пет Мар 26, 2004 9:46 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 7:35 am
Мнения: 57
Местоположение: Plovdiv
Докторе не мислия че вав тази тема трябва да обсаждаме кои какав пилот е,и каква му е техниката на пилотиране.

_________________
misho skynomad


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: мнение
МнениеПубликувано на: Съб Мар 27, 2004 12:22 am 
Аз смятам, че дневника който води Доктора на шуменският сайт е изключително увлекателен и полезен, полезен защото може да се придобие представа за обстановката за деня и също така личните постижения на различно напредналите пилоти, допринася за сравняването с нашите полети и напредналост. Продължителността и това дали е летяно на склон или в термики също е важно, а пък литературният елемент "50 % колапс, оправям, 2 врътки – пак колапс" допринася и за увлекателността на дневника, нека не му завиждаме. Навремето Георги Йорданов(малкият Гошко) също си пишеше дневник в Интернет, които аз съм прочитал десетки пъти и сега когато се запозная с пилот който е описван в неговият дневник, аз зная как са протичали негови полети. За начина на описване на полетите и обстановката във форума ще трябва да се спазва правилника който желаят потребителите на форума.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Мар 27, 2004 3:52 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
27.03.04 – Шумен. Сутринта духаше слаб ЮИ, който към 10 часа се усили, плътна облачна покривка. Реехме на южния старт на платото, като на 30-40 км в западна посока валеше. Термики нямаше, само слаби балони, съпроводени с неочаквани и резки сваляния (около –4). На моменти доста турболентно. Към 13 часа облачният масив от запад се раздели и заобиколи платото от двете му страни. Над Шумен не падна и капка. Пробвахме за втори път условията, но кой знае каква промяна нямаше. Към 15 часа заваля.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Мар 28, 2004 9:40 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
28.03.2004 - Мадара. Преди обед в Шумен духаше силен СЗ 10-11 м/сек, плътна висока слоеста облачност. Към 2 часа решихме до отидем на Мадара и да го чакаме да отслабне, но си изненада видяхме 3-4 крила да навинтват здраво нагоре. Оказа се, че докато в Шумен е духало силен СЗ, на Мадара дори е било слабо и част от варненци дори са се давили. Такава разлика в метеобстановката (Шумен - Мадара е 15-ина км) не ми се беше случвала. В 3 часа вятъра обърна З-ЮЗ и съвсем отслабна. За характера на термикити информация не мога да дам. Доколкото видях вадеха се на около 500 над старта, някой пуснаха по вятъра, но беше влажно от вчерашния дъдж и нищо не е станало. По-късно небето се изчисти, напече и пускаше балони, но много изкриви и излитането беше проблематично.
Появиха се първите кумулуси.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Как беше вчера и днес.
МнениеПубликувано на: Нед Мар 28, 2004 11:05 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
27.03 2004-баира над с. Марково - Калоян. Мишо от Скайномад с крило Нова-Аерон и аз от Дискавъри Пазарджик с крило Озон- Октан. Вятър от север 2-4 м/сек. Плътна облачност с ниска база. Мишо излетя първи, направи 3-4 витки по склона и започна да пропада. Излетях и аз, и започнах да рея пред склона. Имаше съвсем слаби вдигания+ 0,5 до+ 1. Мишо беше доста пропаднал и почти стъргаше гората в дясно под старта. В един момент в ляво от старта изкочи термика. Закачих се и с +2,5 започнах да се завинтвам нагоре . За съжаление след 4 витки тя се разпадна и отново започнах да рея над старта. Мишо се беше извадил от дупката, рееше и бавно набираше височина. Разминахме се няколко пъти при което аз губех височина с -0,3-0,5 ,а той с някакви магии набираше. Когато се смъкнах ниско под него поех курс към кариерата в дясно с надежда да хвана нещо. Имаше няколко много слаби чуквания и от там хванах курс към учебният хълм под Марково. Над него завъртях няколко витки и каква беше изненадата ми когато погледнах назад и видях Мишо да се завинтва на термиката, която и аз използвах преди. Явно пак беше тръгнала. Кацнах в подножието на учебният хълм , Мишо долетя и той 15-20 мин. след мен. Беше вече 13.30 часа и облаците здравата почерняха . Вятъра обърна от запад и усили, замириса на дъжд и ние си тръгнахме. Като се прибирах към Пазарджик минах през Ново село за да пробваме тамошният баир ,но вятъра вече беше запад над 7-8 м/сек ,освен това запръска дъжд и летателният ден завърши.

28.03 2004. Ново село- Исперихово. Събрахме се аз с Озон-Октан, Пачо с Дивайн, Петьо от Кричим с Файрбърд-Хорнет SP и Ванката Тенчев с Про Дизайн-Компакт. Вятър З, СЗ 2-3м/сек, време ясно слънчево. Направихме по един полет от 5 мин, такива са възможностите на този баир при такъв вятър, събрахме такъмите и отпрашихме към Калоян.
Малко преди да стигнем старта на Калоян догонихме Митака от Пловдив с крило Про Дизайн-Таргет. Вятъра беше от северозапад 3-4 м/сек. Митака разпъна пръв и пробва ,но направи фалстарт и се дръпна в страни. Пачо слагаше камъни в сбруята си за баласт защото е под килограмите на Дивайна. Излетя, аз след него, Петьо и Митака последен. Пачо веднага след излитането започна да пропада силно и се изнесе напред към Марково. Над селото хвана някакви вдигания набра се малко и отлетя към сметището за да хваща термика над него. Само ,че термика там нямало и той кацна след малко в основата на учебният хълм. Аз излетях, както казах след Пачо опитах да рея, но започнах бързо да пропадам и хванах курс към Марково. Над селото ме удари някакво вдигане +3. Завъртях веднага. На третата витка вече беше +1,5 , а на четвъртата приключих с вдигането . Повъртях се още малко над къщите дано откъсне нещо от керемидите и асфалта ,но уви. Прелетях селото и в средата на една голяма ливада имаше 3-4 декара разорана нива. Минах над подветрената част на разораното и веднага хванах откъсването от него. Вариото ми засвири и показа качване +3, и макар че точно под мен беше далекопровода започнах да въртя. И тука направих само 4 витки и работата умря. Успях да набера, около 150 метра, колкото да долетя до подножието на учебния хълм. Петьо кацна малко след мен, а Митака (след още един фалстарт) прелетя селото доста високо защото го вдигаше над къщите и хвана към Пловдив, а жема му с колата замина да го прибира. Беше вече 16 часа, но решихме да се качим за още един полет. Вятъра вече беше обърнал от изток. Пачо обяви ,че при този полет ще хвърля резервният парашут за да го пробва, Петьо вика- " Щом Пачо ще го хвърля и аз ще го хвърля". Аз категорично отказах да дърпам дявола за опашката. Излетя Пачо ,след него Петьо и аз последен. Полета беше доста умрял и кратък. Най-голямото ми вдигане беше +0,3. Над учебният хълм на 30-40 метра височина Пачо хвърли резервния, той се отвори , крилото му падна под него и той се приземи с парашута без проблеми. Петьо се опита да го хвърли два пъти, но не можа да измъкне контейнера от сбруята. Кацна с параплана. После се оказа ,че контейнера му е обърнат и лентата за изтегляне се е заклинила. Ако имаше височина вероятно щеше да успее да го изхвърли, но от 30-40 метра не се получи. Петьо почти беше измкнал контейнера при едно лошо приземяване през зимата и след това в бързината да го приберем сме направили гафа. Този месец изтичат 7 месеца от прескатаването на моят резервен парашут, така че тази седмица със сигурност ще го прескатаем. Това беше летенето за днес. Надявам се да ви е било интересно и полезно.

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Сливен
МнениеПубликувано на: Нед Мар 28, 2004 11:27 pm 
Карандила, около 15 часа се показа слънце, вятър И-2-4m/s. Стоян и Любо от Бургас , Данди и Милен от София, излетяхме от старта над езерото, слаби условия, качване около 1,5 до 3m/s, база около 1100-1200m.Летяхме около 25 мин.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: тарпението е важно!
МнениеПубликувано на: Пон Мар 29, 2004 5:27 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 7:35 am
Мнения: 57
Местоположение: Plovdiv
Колеги както разбрахте от по горе написаното, тарпението е много важно особено в някои слаби дни като събота.Така че,бадете тарпиливи следващата термика идва.

_________________
misho skynomad


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: blagodarnost
МнениеПубликувано на: Вто Мар 30, 2004 11:38 am 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 4:27 pm
Мнения: 466
Specialnna blagodarnost na Mi6o Skynomad za tva 4e ni iztegli ot kalta na Markovo .Bez nego da sme o6te tam :))


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Шумен
МнениеПубликувано на: Вто Мар 30, 2004 9:57 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Днес аз, Ники и хаджията летяхме на източния старт на Шумен. Към обяд духаше слаб СИ вятър (около 2-3 м/сек), почти плътна облачна покривка, която към 15 часа тук таме се разкъсваше. Поддръжката на склона беше слаба, темиките - широки, не монго турболентни, до +2 средно, като във височина постепенно намаляваха. Максимално се вадехме на 230 над платото. Към 3 часа слънчо се показа (макар и за малко) и пусна малко повече гювеч (предимно балони обаче). Към 5 часа вятърът спря. Щъркели и соколи активно летяха в района и визиулизираха условията - слаби и широки термики, който намаляват във височина.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Морската градина на Бургас
МнениеПубликувано на: Чет Апр 01, 2004 10:33 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Днес 1 април аз, Любо, Одисей и Анелия решихме да отидем макар и на шега на Морската градина и да видим ще става ли днес или вятърът пак ще е слаб. Източният вятър беше се усилил изненадващо, появиха се "зайчета" и решихме да се пробваме. Първи излетя Одисей (Nova X-ray). Втори Любо (Freex Spear) и накрая аз (Condor Tornado). След като хванах склона се наместих добре в сбруята си и започнах да се рея. Но на моменти се появяваха силни пориви и се наложи да използвам спид-системата. По едно време Любо и Одисей кацнаха. И така след половин час летене реших да кацам и аз на плажа и да си почина малко. През това време излетя и Анелия (жената-пилот в нашия клуб).След няколко минути и тя кацна - сторило и се слабо. Но аз не се предадох и реших пак да опитам. След като излетях, усетих че времето наистина е "паднало", но за мен това беше добре. Макар и да беше отслабнал вятърът, поддръжката се увеличи. Склоновото реене стана толкова "мазно", почти без никакви лашки. Но след 40 минути започнах да "дращя" по склона и реших да кацам. Почти по тъмно скатах крилото и си пожелах повече такива шеги на времето. :D

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Шумен
МнениеПубликувано на: Пет Апр 02, 2004 10:25 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Днес 1 Април, като на майтап летяхме от обяд до късно вечерта. Към 1 часа с Лаврака (Градиент "Интокс") го пробвахме на южния старт на Шумен. Докато се приготвяхме условията бяха супер. Духаше слаб ЮИ, примесен с хубави термички, слънчево. От ЮЗ се приплъзваше пелена от висока слоеста облачност, която за наш "късмет" бързо дойде над платото и 15 минути след излитане - засенчи (макар и рехаво). Термиките бяха тесни, +1,5 средно, тук таме балони. След засенчването -остана склонова поддръжка, но недостатъчна и със стабилно -0,3 се давнахме. След второто качване, слънцето напече и съживи термичната активност, но се повтори първия сценарий.
Към 3 часа вятъра обърна И-ЮИ и отслабна, а към 4 часа започна да засилва. Преместихме се на източния старт. Дойдоха Митко, Хаджията, Дидо, Силви и Ники и се почна едно пенсионерско летене на мазен източен вятър чак до смръчаване (с междинни кацания на старта за почивка и лафче).

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов