Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Апр 18, 2024 9:08 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: как беше днеска
МнениеПубликувано на: Съб Мар 06, 2004 5:42 pm 
Site Admin
Offline

Регистриран на: Чет Мар 04, 2004 10:02 pm
Мнения: 19
Нека в тази тема да споделяме как сме летяли през изминалия ден. Обобщено разкажете за летателните си постижения (прелетяни километри, максимална набрана височина и др.) и най-вече средни и пикови стойности на термиките които сте използвали, развитие на облаците, височина на базата и други метео особености които са ви направили впечатление.

Това ще помогне да се сравнят условията за летене в различни части от България, което е още полезно при извършване на големи прелети :wink:

Администратора


Последна промяна admin на Пон Мар 08, 2004 9:09 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Сопот
МнениеПубликувано на: Съб Мар 06, 2004 6:18 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
още сутринта духаше силен студен СЗ вятър. На Дъбене също беше силно, но имаше моменти на отслабване, което говореше за термична дейност. На Войнягово вятъра беше 4-8 м/с, но заради по-ниската температура, въздуха е плътен и след излитането вятъра започна да ме връща към антената. Без проблеми завих и пуснах към следващия склон за който лесно се закачих с помоща на няколко балона. По склона имаше 1-2 м/с термики с максимуми до 5 м/с. Пред мене се заформяше един кумулус, но вместо да изчакам да се набера повече аз пуснах нетърпеливо назад в синьото и се удавих след 5 км към разклона за Хисаря. 10 км по нататък започваха много Cu и улици с база около 1800 м нмв.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: за неделята и понеделника на Сопот
МнениеПубликувано на: Вто Мар 09, 2004 8:39 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Малко със закъснение но да впишем в протокола как беше в неделята и понеделника.
В неделятя имаше инверсия и пилотите достигаха 100-200 метра над старта. Под тази височина работеше добре и накои направиха по час час и половина.
В такива условия подозирам че на по-ниски места (като тополица, аида и др.) ще е по-добре за летене, защото термиките се издигат чисто на горе, е не се допрегряват от планинските склонове.
Коментирайте?

В понеделника преди лошото време над планината се заформиха красиви лещи на много етажи и със СИЛНО вертикално развитие (края на лещата над Кърнаре приличаше на панелен блок).
Долу на Дъбене бе спокойно, но към 2 задуха и ставаше за реене.
Интригата щеше да е горе в планината, но с някой по-бързо летящ апарат.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: един добар ден
МнениеПубликувано на: Чет Мар 11, 2004 5:14 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 7:35 am
Мнения: 57
Местоположение: Plovdiv
Днес 11.03.04 поне в пловдив нещата изглеждаха без надежни,около 10 все пак реших да се разходя до Добростан и да пробвам.кам 12 излетях имаше 5 м/с изток североизток които ми помогна да прелетя парвите 5-6км на склоново реене,след което последва 4,5м/с центрирано качване, с което успях да се извадя до 1300м и едно странно планиране - GPSa mi pokaza 62km патна скорост и пропадане 1,3м/с.След около 3-4км се появи и следващата термика, набрах отново до базата -имаше сянка. там имах едно финално планиране 10 км и едно доста екстремно кацане.както виждате постижението не е кои знае какво, но изводат е един: не се отказваите никога,защото дори и в такива дни става доста добро зимно летене.

успех ще се видим отново в ваздуха, дано е по-топло.


п.с.беше много студено вярваите ми.

_________________
misho skynomad


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 12, 2004 6:28 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Днеска и вчера на Сопот имаше доста влага и старта бе скрит в мъгла през повечето време. Въпреки почти пълната липса на слънце (небето бе залято от средни облаци) имаше скаби термики и кумулуси.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Мар 13, 2004 7:02 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Dneska na Sopot imashe goliama vlaga i starta beshe v magla do 2 chasa. Posle se leteshe sas slaba podrajka, no kato cialo beshe zapusheno. Ot Kalofer natatak kazaha che sutrinta bilo iasno s dobri kumulusovi ulici, no posle mai i tam zapushilo.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: денят на голямата разходка
МнениеПубликувано на: Съб Мар 13, 2004 10:25 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 7:35 am
Мнения: 57
Местоположение: Plovdiv
Днес беше един интересен ден за българския туризъм.Около 8и30 реших, че на Сливен може би ще става за летене.Тръгваики от Пловдив срещнах слънце още на Чирпан. Реших че съм познал, но точно на Сливен се запуши.От там не ми остана нищо друго, освен да се прибера на Сопот и да го изчакам да светне. След като не ми останаха нерви си трагнах за Пловдив. След средна гора ме посрещна слънцето, което гоних през целия ден. Реших да отида на Добростан, но и там запуши. Въпреки всичко не съм валат-успях да излетя и да се порея термично в раьона.
п.с.обиколи родината за да я обикнеш и да полетиш(ако изобщо става)

_________________
misho skynomad


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Мар 14, 2004 8:00 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Днес бяхме на Калоян. Духаше З, СЗ, около обяд излетяхме един след друг , Митака от Пловдив , Пачо, Ванката и аз ( тримата от Пазарджик). Имаше някакави вдигания, но доста слаби, и като че ли започна да обръща вятъра, защото първият излетя на запад другите на север,а аз на североизток. Долетяхме до учебния баир на Марково и кацнахме. Асеновградчани ( Ангел, Радост и Митака (Пухчо) се ентусиазирали от нашият полет и докато ние събирахме се качили на старта на Калоян. Там задухало С, СИ 3-5 м/сек. Излетяха и веднага започнаха да се набират над старта. В началото държеха склоновият вятър ,но после един облак изглежда ги засмука и здраво се забиха в небето. По едно време хванаха курс към Асеновград и заминаха. След тях излетя Апостол и Пловдивският Митак. Завъртяха няколко осморки на склона ,но нямаше какво да ги вдигне нагоре и долетяха при нас. След близо час долетяха и Ангел и Радост, отказали се да ходят в Асеновград ,защото облака ги изпуснал и нямало други вдигания. Малкият Митак забил към Пловдив и отидоха да го прибират с кола. Пазарджишката група се уреди с превоз и пак се изнесохме нагоре, то и бездруго колата ни остана на старта. Вятъра беше С, СИ на пулсове. Излетя Пачо и пое курс към Пловдив, аз почаках, дойде чист север, усили и дръпнах крилото. То излетя много бързо и докато се натутам и тръгна, ме изпревари. Фалстарт. Изсипах един кош благословии и пак го разпънах. Излетях на СИ, но вятъра вече беше намалял малко. Направих няколко осморки на склона, но не можах да се набера над старта. Поех към учебният хълм. Още няколко пъти ме чукаха слаби балони, колкото да удължа малко полета и след 15 мин.кацнах под хълма на Марково. Като се спускахме към Пловдив прибрахме Пачо малко преди околовръсното и заминахме към Пазарджик. Това беше за днес от Марково и Калоян.

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Sliven/Sopot
МнениеПубликувано на: Нед Мар 14, 2004 9:06 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 14, 2004 8:59 pm
Мнения: 12
Местоположение: Vidin/Sopot
Sled beznadejdnata matilka na Sopot reshihme s Milen i Daniela da proverim dali naistina e slanchevo v Sliven. I taka si beshe - toplo, slanchevo i sinio. Kato izletiahme ot Karandila, se okaza i dosta dobro - do 5.6 m/s kachvania, 600 m nad starta i chas i polovina prodaljitelnost na poleta. Kato za taia nemotia e dosta dobro nachalo.
Mejduvremenno razbrah che na Sopot e otpushilo kam 13 chasa i sa poleteli na Beklemeto no s nishtojni baloni poradi silnata inversia.

_________________
Петко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 16, 2004 9:12 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Днеска се отбелязахме отвсякъде :-)
Първо сутринта на Сопот излетяхме преди да надуе СЗ. Имаше добри термики и с тандема се разходихме до след Карлово. Базата бе около 1900 но не успяхме да я достигнем. Тъй като беше още 10 долу имаше инверсия и не работеше. Затова и кацнахме.
Върнахме се към лифта и като разбрахме че горе вече духа север отидохме на Войнягово. Небето бе пълно с тлъсти и хубави кумулуси, но наоколо имаше големи засенчвания. После въпреки слънцето отпред не духаше и едва като дойде един слаб полъх излетях като остъргаш дърветата отпред (добре че преди 2 дена рязахме там с Петко). В началото бе трудно (както всяко начало), но после въпреки засенчванията дойде нещо и след 100 метра над кулата бях сигурен че ще се извадя. Средно термиките бяха около 1-1.5 м/с, с максимуми до 4-5 м/с. Вятъра бе ССЗ. Набрах се до базата (хвана ме облака :-) - 1900 м и пуснах към Пловдив. По пътя се набирах още на едно място, но като цяло термиките замираха колкото повече се отдалечавах от планините. После като с чук едно дълго низходящо ме посади към с. Долна Махала и макар да се мъчих да хвана някои балони накрая се удавих. Все пак беше интересно да видя първия щъркел )тариката си е разпанал гнездото до едни големи черни покриви :-). Окачих си мартеничките на едно дръвче, изнезох лекция на циганчетата за парапланеризма и си хванах автобуса наобратно.
Деня беше за повече километри ама и на тва съм доволен.
Ники

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: събота и неделя
МнениеПубликувано на: Пон Мар 22, 2004 6:20 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
В събота на старта духаше З който от обтичането изглеждаше ЗСЗ и много хора се отказаха да излетят на Сопот. Аз летях от Войнягово (почти на безветрие) , където повъртях една термика преди да се удавя. Христо дойде от Троян и излетя от Беклемето. Като кацна в Сопот, цялата тумба се засили там и много успяха да се приберат обратно в Сопот като се набираха добре и въртяха до 6-7 м/с.
Вечерта отидохме и ние на Беклемето да направим едно мазно полетче от там.

Неделята беше с ЮЗ вятър на старта, на някои им се стори турбулентно, други се разходиха до края на равнец и се върнаха обратно.

И двата дена бяха сини.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Понеделник и вторник
МнениеПубликувано на: Сря Мар 24, 2004 7:00 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Понеделника беше класически хубав ден.
Учениците се извадиха до около 2000 м (нмв), а ние се разходихме до рибния ресторант преди Калофер по похапнем (е имаше един удавен който да ни прибира :-)
Термиките стигаха до 5 м/с и на моменти вървяха средно с 2-3 м/с. Беше синьо с някоколко изолирани кумулуси по Средна Гора. Максимално се набра Орлин до 2400 и деня си беше за голям прелет ако не бяхме огладняли.

Вторника също започна добре сутринта - още рано имаше добро развитие на Cu - личеше си по голямата влага и мътилка спрямо вчера и качванията бяха добри.
После се получиха засенчвания и ЮИ вятър усили и тъй като на никой не му се ходеше на З кацнахме.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: питане
МнениеПубликувано на: Сря Мар 24, 2004 6:34 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
тъй като тази тема добива изповедален характер и други пилоти много не се обаждат (вероятно четейки за Сопотските хроники не виждат база за сравнение с техните летатрелни места).
Разберете че разнообразието ни е силата и освен че се водят записи на полетите трябва също да сравняваме условията в различните райони на България.
Искате ли да отворим различни теми за отделните региони в БГ, където съответните пилоти да си пишат по-лично хрониките, без да се натяква сравнението с други уж по-добри райони?
Ако да предложете как да районираме България?
напр. какво ще кажете за: София, Монтана/Околчица, Плевен, Габрово/Казанлък, Шумен, Варна, Бургас, Сливен/Ямбол, Сопот, Пловдив/Асеновград/Пазарджик.
Делението може да е според бройките пилоти съсредоточени в даден район или според географското положение на местата за летене

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 24, 2004 11:09 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Аз съм на мнение, че ценното в тази тема е именно разнообразието. Да може да получиш ясна представа за това как е било и на други места. Ако се раздели на региони - ще е доста по-трудно и бавно да се направи подобно сравнение. Друг е въпроса, че много пилоти още не са научили за тоя чудесен форум и посещават предимно този на "портала на летящите" (в тази връзка, няма да е лошо да сложите една темичка там, да научат повече хора).

Според мен по-удачна е идеята тази тема да се раздели на месеци. Примерно месец Март, Април и т.н. Това от съображение за удобство. Всички пилоти ще пишат на едно място, а в същото време темата няма да става прекалено голяма (съответно неудобна) за четене.

Иначе аз летя предимно в Шуменски регион и с удоволствие и при всяка възможност ще споделям тук какви са били условията в североизточна България. Убеден съм, че тази тема ще стане много полезна и ще бъде най-посещаваната във форума.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 25, 2004 7:05 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Мерси за добрата идея!
Нека видим дали има и други предложения за организирането на тази тема и ако не тогава като дойде Април ще отворим нова тема. После за Май и т.к.н

А за популярността на форума не се тревожа - нещо щом е полезно се научава бързо. В другия форум пуснах тема за този форум, но тя естествено беше изтрита. Както и една друга тема с едни смешни изказвания. Но това няма значение. Предпочитам да летя, докато другите интригантсват :wink:

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов