Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:15 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Октомври 2004
МнениеПубликувано на: Пон Окт 04, 2004 9:32 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
01.10.2004 Карлово

Алекси дойде към Сопот и поради подозрителния вятър на старта (разбирай ветропоказателя видян с бинокъм отдолу) решихме да отидем на Водната Кула над Карлово. След 1 час изкачване с леки почивки и приказки стигнахме старта. Вятъра беше слабо чело, а горе облаците визуализираха ЗСЗ. В подножието се появиха сянки на облаци и аз бързо излетях. Като излезох напред се ужасих от тоталното засенчване на Карлово и на запад. Само малко напред имаше някви постни слънчеви петна които намаляваха. Постъргах до планината, но от старт опит реших да пусна напред в равното където ако имаше термика щах да я хвана в по-силен и ускорен стадии. След дълго лутане, изчисляване на ветрове, слънца, акумулиране на топлина от къщите на града и т.к.н. на 50-100 м хванах една половинка. Въртях я дълго и с изострени сетива я проследявах, абстрахирайки се от терена (напоследък почнах да оценявам пестеливото звучене на DigiFly пред крещенето на Brauniger). По нататък се набрах устойчиво, върнах се в планината и продължих да катеря. После пуснах по протежение на планината, надявайки се да продължа да набирам по правата. Но уви качването свърши и с 1600 м напуснах планината в посока с. В Левски. Мислех да кацна и сръбна една рибена чорба в пъстървения ресторант, но малко преди него хванах една добра термика която ме изкара до 1800 с леко отнасяне към Калофер. Реших да се пробвам още и пуснах към Сопот срещу вятъра. Залепих се за нагретите скали над водоема на Левски, но нещо не се получи и накрая кацнах в горния край на селото. После пеш и автостоп до Сопот.
Добре че не бях кацнал в рибния ресторант, че приятелката ми беше сготвила вкусна манджа :-)

3.10. Войнягово
Добричко/Варненско/Софийския Румен дойде в Сопот и след дълго умуване и подозрителен СЗ на старта решихме че ни мързи да се качваме на Карловския старт и отидохме до Войнягово. Там на старта се чухме по радиото с Хасковлии които също летяха накъде там. На старта духаше чело, но от време на време обръзаше З и аз направих един фал старт при който крилото ми се преметна през дърветата. Следва откачане и отново старт. З компонента пак ме натисна и нямах възможност да зарея, та пуснах по вятъра. В СИ край на хълма набарах една термика и след дълго отнасяне и един 50% коригиращ колапс успях да се закрепа на следващия И рид. Там понабрах 950 м нмв, но пуснах на СИ към Баня, защото отзад беше засенчено. Чудо не се случи и закономерно се удавих до пътя за Баня. След мене Аврам и Румен също излетяха, въртяха термики, но и те се удавиха по трасето.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Шумен 03.10
МнениеПубликувано на: Пон Окт 04, 2004 11:33 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
03.10 - ШУМЕН

Денят започна с мъгла и безветрие, към 10 започна да се прояснява, а в 11 съзрях първите топчести кумулуси.
По обяд раздуха юг, макар и слаб. Учудих се, защото прогнозите бяха за С-СИ и реших да изчакам.
След половин час се чухме с варненци, който дебнеха на Венчан, но в Шумен си беше слаб юг и реших да се кача на платото, пък каквото сабя покаже.
Към един часа бях на южния старт. Вятър - чело 1-2 м/сек. Напичаше и пускаше леки балони.
Небето изглеждаше обещаващо. 40 % облачност, предимно кумулуси с ниска и равна база.
Не ми се давеше и продължих да чакам. Времето беше интригантско.
Пушаците долу меняха посокато от ЮЗ до С-СИ. На старта ту лек гръб, ту чело.
Изчаках по-дълго затишие (съответно по-силна последваща термика) и излетях. Набрах се 100 метра над платото, но след няколко минути стържех над ръба.
Работата съвсем се влоши и пропаднах на нивото на втория ръб. Там се крепях почти 5 минути на няколко много слаби, но постоянни балона.
После хванах една двойка, с която се извадих над кулите и като видях какъв мощен кумулус има над източния старт - право натам.
Под него ме чакаше една четворка и половина, която докато успея да центирарм като хората ме вкара в базата.
Вдигането стана 6 после 7. Скочих на спида и избягах позорно. :oops:
Излязох в съседство с друг облак - голяма красота. Пошматках се над равнината.
Там условията не бяха добри, още беше доста влажно. Над платото работеше доста по-добре.
Термиките бяха средно широки, спокойни и слаби. Вятърът менеше посоката си постоянно - от чист С до ЮЗ.
Скороста му варираше от 2 до 10 км/час. Ниската база (1050) и влагата в равнината ме отказаха от идеята да пусна нанякъде и реших да тренирам най-точно центриране на термика.
Учебен материал имаше в изобилие. Поддържах височина в диапазона 600 - 1100.

След почти 2 часа кацнах горе - поизмръзнал, но много щастлив. :) Не знам при вас как е, но на мен най-голямо удоволствие ми доставя да се извадя на слабо време, особенно в Шумен, където всяка грешка ти коства удавянето. (но пък таксито до горе е 2 и педесет.) :wink:

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: 09.10.2004 - Тополица
МнениеПубликувано на: Нед Окт 10, 2004 11:08 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
В събота на старта се събрахме бая народ - аз, Никола, Одисей, Анелия, Венци-Ухото, Пламен и Игор с жените си, Начо и Пеньо. По прогноза го даваха да духа 1-2 м/с ЮЗ, но още като излязох от вкъщи вятърът си беше сериозен. На старта имаше вятър ЗЮЗ от 2 до 5-6 м/с. На моменти се появяваха силни термики за по десетина сек. от Ю. Имаше инверсия и нито грам облак. На И имаше синкава "димка" и почти нищо не се виждаше. Беше хладничко. Вятърът започна да се усилва и това ме притесняваше. Хем крив, хем силен, хем и термичен вятър с не много голяма продължителност. Това не ми харесваше. Всичко това означаваше, че термиките ще бъдат накъсани и вероятно турболентни. Реших аз да съм прострелката за деня. Разпънах своя Nova X-ray и излетях. Пробих напред и дадох надясно. Усетих големия градиент на вятъра. Много трудно пробивах. Тръгнах на И и там се поиздигнах. След мен излетя и Никола. Двамата започнахме мъчително реене.
Продължение на полета ми може да прочетете на http://www.skynomad.com/forum/viewtopic.php?t=209

След като се върнах на старта разказах на другите какво стана с мен. След това Ухото разпъна своя Gin Boomerang и излетя. Веднага започна да го лашкат турболенциите. Тръгна напреде да търси термиките над равнината и след малко намери и започнда се издига. Но след много мъка се отказа. Като се посвестих се приготвих за втори полет. Излетях и се насочих към лявото ребро. Там започнах склоново реене и започнах да чакам някоя термика натисната от западния вятър. Не сгреших и след малко първата дойде. Зaпочнах със змейки и лека полека се издигнах на равнището на старта. Но по-нагоре не даваше и аз се отказах. Качихме се пак на старта. Първи излетя Одисей и като започна да го мята... Той веднага тръгна напреде. Там вятърът го натиисна На моменти беше много смешно - беше обърнат на запад а летеше на ЮИ. Над поляните се заигра малко и изведнъж получи мощен челен тък, двата края на крилото се събраха и планерът заприлича на геврек. Загуби десетина метра височина и тръгна да каца. Точно тогава се готвех да излитам и Никола каза "Добре, че не съм във въздуха". Какво успокоение само преди полет :roll: . Излетях и започнах да търся термики. Беше много турболенто. Веднага намерих една, започнах да я въртя и тъкмо да я центровам ма изплюваше с колапс. Упражнението се повтаряше. Реших, че в такъв случай е по-добре да съм далече от склона. Можеше да се получи да те изплюе като си близко до дърветата или до склона. Забелязох,че както вдигаше и изведнъж мощно надолу :o. Въобще беше гаден ден за летене. Виждаше се че е много турболентно, с насечени термики и силен западен вятър. Поиграх си още малко и кацнах. Повече не ми се летеше. След мене беше излетял Начо и веднага започна и той "бълбук- бълбук". Но старото куче беше майстор и не се оставяше да се удави. Вартеше главно вдясно от старта, търсейки дежурната термика. И с голямо упорство успя да стигне старта и на моменти беше над него. Поп едно време се извади на 150-200м. Поиграси още половин час така и кацна на билото. После дойде при нас в кръчмата където обсъждахме кривия летателен ден. Ама наистина си беше гаден, крив и т.н. :oops:

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 11, 2004 11:40 am 
В събота се качихмe на един хубав старопланински старт 1200мнв позволяващ стартиране на юг и до 30 градуса в ляво и дясно. Вятъра беше около 1 до 2м/с челен. Излетях с челен старт. В района на старта имаше термики до 4м/с. За съжаление базата беше ниска -1400мнв. Летях около 20м на билото над старта и се пуснах по протежение на планината. Летях още час и нещо като албанска подводница между 900 и 1300мнв. Уморително, но си струваше.

В НЕДЕЛЯ СЕ КАЧИХ ОТНОВО. ВЯТЪРА БЕШЕ СИЛЕН. ПОСТОЯХ ОКОЛО ЧАС И СЕ ПРИБРАХ ЖИВ И ЗДРАВ БЕЗ ДЕРТОВЕ.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: start location?
МнениеПубликувано на: Пет Окт 15, 2004 6:34 pm 
Kade go tozi " hubav staroplaninski start" ...niakakav orientir ? vrah nablizo...koia chast na Stara planina, do koi grad?...


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: 23.10.2004 - Морската градина на Бургас
МнениеПубликувано на: Нед Окт 24, 2004 12:39 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
По вчерашната прогноза в интернет се очакваше да духа ИЮИ в района на Бургас. Към 3 следобед направих бърза проверка на вятъра в нета и наистина познаха. Реших днес да направя последен полет на Морската за сезона. Звъннах на Никола да хвръкнем заедно. То, други хвърчащи освен нас в Бургас не останаха :cry: . Кой заминал за Сопот, кой за Олудинис... Около 4 и 30 пристигнахме на старта. Духаше 4-5 м/с фронтови изток. Имаше зайчета. Над нас се рееха гларусите. Никола разпъна и излетя. В 17:00 и аз се приготвих и излетях. Досега не бях летял есенно време на Морската. Цялата градина изглеждаше много красива. Жълто-зелено-червените листа и голите клони на дърветата, килимът от падналата шума и залязващото слънце правеха гледката неописуема. Поддръжката беше страхотна, вдигнахме се на 65-70 метра над старта. Никола си въртеше 360-ките, аз се наслаждавах на гледката. Направих няколко снимки. За жалост апарата ми изписа "No Battery". Реших и аз да повъртя малко. По късно, за атракция на зрителите, направихме някой друг уинг-оувър и 360-ка пред терасата. След 40 мин. реене реших да кацам. Направих "уши" и се приземих на плажа. По-късно кацна и Никола. Времето ставаше за летене и след като мръкна. Въобще хубав октомврийски ден, страхотна поддръжка и доволно закриване на летателния сезон на Морската градина.
Снимки от полета - http://www.skynomad.com/forum/viewtopic.php?p=1075#1075

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: 24.10.2004
МнениеПубликувано на: Пон Окт 25, 2004 6:54 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
24.10.2004

Сутрешното напичане започна да изпарява влагата от предните дни и въпреки мъглите в долините и забулванията на старта деня изглеждаше добре.
Към 12 се събрахме група туристи и парапланеристи за лифта и се качихме на старта.
Условията се оказаха доста приятни - термики 2-4 м/с, набирания до 300-400 метра на старта до базата.
При втория полет облаците се групираха в една по-явна конвергенция над планината и летенето стана още по-лесно и високо. Набиранията бяха до 1900 м нмви доста лесни.
Разходих се до Карлово, после до долината и после се върнах като за двата полета изщраках два филма (които се надявам скоро да сканирам и ви покажа) с невероятно цветната есенна планина.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов