Leonardo | ФОТО
Дата и час: Съб Апр 27, 2024 11:56 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Витоша - кога?
МнениеПубликувано на: Съб Юни 14, 2008 11:29 am 
Offline

Регистриран на: Пет Юли 02, 2004 8:40 pm
Мнения: 99
Местоположение: София
Лети ми се на Витоша. Без значение дали е през седмицата или празниците. Сам разбира се не ми се ходи. Моля когато някой реши да се качва горе, да се чуем или да драсне някой ред във форума. Координати за връзка са в профила ми. Повече хора, по-весело.
Предварително благодаря.

_________________
swing mistral II зелен - мръсно бял


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юни 28, 2008 4:07 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Юли 02, 2004 8:40 pm
Мнения: 99
Местоположение: София
Аз сам си пиша тук.
Имам въпрос към хората, които по-често са летели на Комините и Вълчата скала. Та, когато основният вятър е с южна компонента (примерно 1-2 м/с), дневният ход на планината достатъчен ли е, за да пробие и пусне чело за излитане? Какви са вашите наблюдения?
Предварително благодаря.

_________________
swing mistral II зелен - мръсно бял


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Valchata skala
МнениеПубликувано на: Съб Юни 28, 2008 7:14 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
Петре,
По принцип на Валчата скала става да се лети при Юг и югозапад, но този виатар е характерен за началото на приближявашт се топал фронт, което значи че постепенно се усилва сас идването на фронта. Мисалта ми е, че дори и да излетиш ОК на южен виатар, обикновено циалата северна част на Витоша става една ниchодиашта маса, и триабва да се изнесеш веднага след старта надиасно и да отлетиш кам града. Шанcовете да хванеш нешто на самата Витоша са малки. Аз сам летиал с делта оттам доста пати, но сам имал случаи и да се откажa и да се варна, заштото ме е притесниавало евентуално ниchодиашто и турбуленциа от оtcрештната част на планината. Ако е юг, иди на Расник или на Лулин планина. Мейду другото, има едно место за юг, на Витоша, ама то е на обратниа склон на планината, кам язовир Студена, и ако кацнеш оттатак, прибирането става далго, затова не сам видиал ниакои да лети оттам. Това е ако трагнеш кам хижa Острица, след хижa Рудничар или както се казваше там. като сварши патиа, има един страмен склон, които има влек за през зимата, като се изкачиш горе, на 50-100 метра има место за излитане на юг, и очевидно добра поддражка, без опасност от турбуленциа, виждал сам орли да си летиат на склона там. Но е много пат и на отиване , и за прибиране.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юли 01, 2008 11:15 am 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 03, 2005 9:03 am
Мнения: 170
Местоположение: София
Име: Пламен Делчев
Не го прави !!!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юли 01, 2008 4:31 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Юли 02, 2004 8:40 pm
Мнения: 99
Местоположение: София
Естествено, че нямам намерение да излитам с вятър в гърба. Нито пък да ползвам някакво затишие и после като съм горе да викам "оле мале".
Въпросът ми беше от по-друго естество. За да бъда по ясен ще се опитам да направя аналогия със Сопот. На Ботев връх както знаем вятърът може да е северен, но на старта над Сопот да си духа чело. Причините за това са няколко, но могат да бъдат генерализирани в една - Стара Планина със своите размери влияе на микрометеорологията в района. Витоша е доста по-малка и ми беше любопитно дали мога да разчитам на същия ефект при слънчево и термично време. Също така на каква височина бих могъл да очаквам ветровата ножица?
Цялата идея беше в това, че не си заслужава да се качвам на Комините или Вълчата скала при такива условия, за да разбера, че не става за летене и да си губя времето. Много по-лесно е да се зададе въпрос във форума и да получа информация от първа ръка. Надявах се да получа повече мнения, но....... Абе няма значение. Благодаря на Krassi за отзивчивостта макар и да не получих отговорът, който ми се искаше да чуя.

_________________
swing mistral II зелен - мръсно бял


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юли 01, 2008 8:27 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
Мисля че ти вече си дал част от верният отговор - Витоша е малка планина и атмосферните условия се менят за много кратко време. По използваните стартове на Вълчата скала и Комините са обърнати на север и при нормален дневен ход на атмосферата при хубаво слънчево време на тях започва да обръща "гръб" още в раният следобед. Ако вятъра има някъква западна компонета, забрави за всякъкви идеални условия след 14 - 15 часа. Просто слънцето започва да грее южните дялове на планината и на старта чорапа започва да се върти от където не трябва. Обърни внимание на западният старт на Вълчата скала на посоката на клоните на боровете - те в голямата си част сочат североизток. През по голямата част от годината Витоша е обтичана от западни ветрове (това може да се види в NOAA в "розата на ветровете") които в тази част на планината се трансформират в югозапад. А както по горе споменава Краси, всякъкви югозападни ветрове имат нискоходяща тенденция още от старта. Ето защо Витоша не е от най-долюбваните места за летене за повечето софийски летатели :evil: .


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов