Leonardo | ФОТО
Дата и час: Сря Май 22, 2024 4:08 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 08, 2008 2:59 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
И понеже в схемичката по-горе са нарисувани не парапланери, а ПЛАНЕРИ, това ме подсети да взема да се похваля...
Вчера направих два полета с планер Бланик на летището в Черногорово. Теглеше ни самолет Вилга. Имах инструктор пред мен за излитането и кацането, но ме оставяше сам да въртя термиките. :wink:
И понеже сигурно ще ме питате каква е разликата между парапланера и планера веднага ви отговарям. Разликата е, като между конска каруца и Ферари. Бланика лети с 70-90 км/час и има качество, около 27. :wink: Чак на другият ден ми се прибра усмивката. :lol: :lol:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 08, 2008 3:08 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1982
Име: Даниел Димов
Браво Владич !!!!! само така

това ще е следващото нещо на което ще летим :D :D :D


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 08, 2008 4:23 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
ВладиЧ написа:
Вчера направих два полета с планер Бланик на летището в Черногорово. Теглеше ни самолет Вилга. ..


Вай, вай, вай. Тая "конфигурация" (Бланик + Вилга) ме връща в крехкото ми юношество (1975-1977). Тия Вилги още ли летят бе?

Иначе браво Владич. Само така! Човек, колкото повече остарява, толкова по-твърдо трябва да му е крилото ... :lol: :lol: :lol:

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 08, 2008 5:18 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Ами летеше си много добре Вилгата, нищо че беше старичка. :wink: Аз даже и на нея успях да се повозя, докато вдигаше планера с друг човек, но от нея не се впечатлих особено.
Там където има двигател не е летене според мен, а возене, а това не ме вълнува особено. :wink:
А виж Бланика и той старичък, нооооо.:) Най-много при него ме впечатли не скороста, а много късият ход и светкавичната реакция на управленията. Няма никакво забавяне при командите. Ама никакво! Много яко лети това чудо. Имало нови модели, карбонови, с качество 50!
На Вилгата също ми позволиха да врътна няколко завоя, но реакцията там е тежка и забавена, като на парапланер. :wink:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 08, 2008 6:51 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 9:45 am
Мнения: 137
Местоположение: Велико Търново
Име: Никола Янков
а каква е цената на полет с планера?

_________________
Advance Epsilon 7

every passing minute is another chance to turn it all around


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 08, 2008 8:13 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Владич , поздравления за готиното летене!!!

Безмоторните самолети са готино нещо , дума няма, но аз като чуя за тях и в главата ми изникват две основни мисли:
-Мноооооого пари и
- Мноооооого свободно време
(които са две взаимоизключващи се понятия)

Пък друго си е парата,като ти кефне, раничката на гърбът, след 15 м си горе на старта след 30 вече въртиш термика ,след час два вече кацаш или до колата си или в нечий двор или където си поискаш, и се прибираш предоволен и щастлив

А в самолета си затворен в един железен сандък, и не можеш да усетиш
баланса с природата и т.н.

п.п. Пак се отклонихме от темата


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 08, 2008 8:29 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
BONCHO написа:
Пък друго си е парата,като ти кефне, раничката на гърбът, след 15 м си горе на старта след 30 вече въртиш термика ,след час два вече кацаш или до колата си или в нечий двор или където си поискаш, и се прибираш предоволен и щастлив


Чшшшш, Бончо, забравяш, че не всички са от Шумен ... :lol:

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 08, 2008 9:45 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Е, да , малко се изхвърлих, за което се извинявам :D


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 08, 2008 11:09 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 30, 2004 11:48 pm
Мнения: 301
Местоположение: haskovo
Мммммммммм , безмоторници ....... - НЕБЕСНА АРИСТОКРАЦИЯ !!!

_________________
недей да летиш по-бързо от твоя ангел пазител (бяло-син Aspen)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 09, 2008 7:51 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Аз този път не съм плащал. Беше за зарибяване. :lol: :lol:
Разбрах че и в Русе имало действащи планери.
Колкото до контакта с природата много добре се усеща. А когато отвориш страничните стъкла на кабината за проветрение, тогава пък как се усеща... :wink: Има два вариометъра, фин за нулите и груб за единиците, което позволява по-добро ловене на термиките. Един специален самолетен уред (викат му "сачма"), който показва дали летиш по най-добрата и ефективна траектория, и дали дозираш правилно педали и ръчка се ползва много по време на полета. Разбира се скороста е висока и от много голямо значение. Не можеш да спираш и да висиш във въздуха, като с параплана. Това чудо лети, няма място за мотане и ослушване. :) Резервен парашут няма... Но има тримери, с които повдигаш опашката и си облекчаваш живота в термика, а спирачките се задействат със специална ръчка и после кацаш с 30-40 км/час след, като пуснеш колесника с друга ръчка. :wink:
Очарован съм...И леко уплашен... :wink: Успях да се докосна до летене от по-висш клас...Определено това няма да са последните ми полети с планер! :wink:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 09, 2008 8:48 am 
Дядо Владо шва не е летене от по висш клас летене от най висш клас :wink: Крилата ти едва ли някога ще се сгънат а скоростта ти може да надмине 250 км/чл.Именно за това ми става леко смешно огато парапланеристи говорят че новото крило летяло с 55 което е с 3 км повече от старото :D
та-ако не те зарибявят-каква е цената на полета и кога се организират такива?въобще-кажи как да се докопаме до тези сладки мечти?


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 09, 2008 9:31 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
YaHooooO написа:
въобще-кажи как да се докопаме до тези сладки мечти?


Изобщо не са само мечти. За "нашего брата" най-доброто решение е летището на Бенгела (AVA Flight Center) до с.Ерден (ССИ от Монтана). С едно отиване в района си гарантираш летенето. Ако стане на Пъстрина, летиш с парата, ако не стане - отиваш на Ерден, а там - кеф ти моторни, кеф ти безмоторни, кеф ти ултралеки. Всичко има. Плюс басеин, бунгала, ресторант .... Всички екстри. При това Ангел и Ани са "наши хора", тоест тръгнали са от парапланерите и никога няма да те върнат (стига условията да позволяват, естествено). За цените на безмоторните полети не съм в течение. Там съм летял само моторно и не е недостижимо скъпо.

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 20, 2008 5:52 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
http://www.youtube.com/watch?v=fTwptxC9wUQ&NR=1


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 22, 2008 3:03 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Тоя на предната седалка на Бланика само се плези и чеше по носа. Нищо не се разбира от летенето на планера в тоя филм. :lol: :lol: :lol:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов