Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 2:02 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Март месец, 2005
МнениеПубликувано на: Пон Мар 07, 2005 3:03 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Бузлуджа

03.03.2005

В четвъртък с Одисей и Анелия пристигнахме в Казанлък към 4 следобед и веднага поехме по пътя за Бузлуджа. До Барата се видяхме с Росен, който току що бе направил полетче от хълма. След това продължихме нагоре и стигнахме междинния старт. Там на места снегът достигаше до коленете. Цялото небе беше мрачно - голям батак. Базата стоеше на около 50м над старта. Имаше пълно затишие или до половин метър ту чело, ту гръб. Обрах тримерите на Номада и се приготвих за прав старт. Няколко крачки в дълбокия сняг и край. И следващия опит беше неуспешен. Накрая вече като се поутъпка терена :D , при третия опит вече нямаше проблеми. Излетях и тръгнах направо. Супер мазно летене. Започнах да обикалям серпентините и да се наслаждавам на гледката. На 2-3 пъти усетих как облаците ме позасмукват. Започна да се мръква и се насочих към поляната за кацане до Барата. Снимки от полета 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 .

04.03.2005

Снимки 1 , 2 , 3 , 4 .
В петък на обед вятърът до Паметника (Чинията) беше на мощни пулсации, с пориви от 0 до 12 м/с. Към 14 вятърът спадна, взехме крилата и отидохме до паркинга в подножието на Чинията. За щастие туристи вече бяха направили партина нагоре, така че тръгнахме по нея. По едно време зад нас се чуха викове. Идваха Росен, Гошо-Габровеца и още едно момче. Решихме да излитаме малко под паметника. Вятърът бе със сила 2 м/с, леко криво на изток. И изведнъж като задуха... :roll: стана 8-9 м/с. Почакахме малко докато поотслабне. Но пак имаше силни пориви. Първи, с много мъки, излетя Габровеца. Поддръжката беше много добра и го издигна високо. Започна да върти дежурната термика в ляво до дерето. Излетя и Одисей. И той се издигна високо. Изведнъж започнаха мощни турболенции, силни вдигания и парашутирвания. Гошо изяде два яки колапса с FreeX-а и веднага кацна на склона. Наблюдавах Одисей как се изстрелваше нагоре и после как пропадаше надолу. След малко излетях и аз. Издигна ме веднага и друсачката започна :lol: . Такъв кючек не е имало отдавна. Другите наблюдавайки изпълненията не смееха да излитат. След петминутна борба за стабилизация на крилата тръгнахме с Одисей да кацаме до колата. Всички решихме да видим как ще е положението на междинния старт.

Половин час по-късно вече бяхме там. Печеше слънце, вятърът беше 1 м/с ИЮИ (успоредно на старта). След малко пристигнаха и останалите. Лека-полека завъртя чело и стана 3-4 м/с. Излетя Росен със Spear-а, след него Габровеца с Oxygen-а. Няколко балона ги повдигнаха, поиграха си малко. Гошо пусна към с.Шипка. Литнах и аз. На места балоните вдигаха добре, но за кратко време и не ставаха за въртене. За момент успях да се вдигна до равнището на старта. Действах главно със "змейки". По едно време, срещайки мощно балонче, получих 20% колапс от дясно. Поиграх си още малко, докато не засенчи и тръгнах да кацам. На поляната Росен вече скатаваше крилото си. Снимки от полета 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 .

В събота имаше голяма мъгла и силен вятър от ЮЗ. Не ставаше за летене, но се възползвахме да покараме малко ски и сноуборд. :D

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Морската градина на Бургас - 06.03.2005
МнениеПубликувано на: Пон Мар 07, 2005 4:22 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Днес беше много слънчево и топло. Вятърът на няколко пъти си смени посоката - СЗ, ЮЗ, З и накрая край морето И половин метър. За пръв път тая година имаше бриз, макар и слаб. Докато се разхождах в Морската градина, към 16, бризът започна да се поусилва. Реших да си взема крилото. След половин час бях на старта. На склона имаше много гларуси. От СЗ небето беше почнало да потъмнява и не след дълго стигна на старта. Излетях и започнах да се рея. Издигнах се до равнището на х-л "България". Гледката беше много красива - На СЗ всичко беше тъмно, а над Меден рудник печеше яко слънце. Границата беше точно над брега на морето. По едно време ветреца започна да усилва. Отпуснах тримерите. След малко вече бях на спид. Започна да гърми. Реших да кацам. Скатахме с Митко крилото и тръгнахме преди да запука дъждът.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: 12.03
МнениеПубликувано на: Нед Мар 13, 2005 8:16 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
вчера беше бая странен ден. Качихме се на средния старт и двама излетяха при леко страничен вятър. По нататаък вятъра от З не утихна и дори се усили (7-8 м/с) но най-странното беше че по-средата на долината пушеците показваха И или безветрие. Все едно че мини струйно течение се бе залепило отпред на планината, а напред в долината нямаше нищо.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 14, 2005 11:11 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 08, 2004 10:02 am
Мнения: 129
Местоположение: Казанлък
Име: байРос
Събота 12.03.05 по път минах през Дъбене. В 17 и 30 часа вятъра почти изчезваще на моменти, посоката беше може би Юг. . Излетях и направих няколко минути склон с минимална поддръжка. През деня сигурно е било по-добре.
Неделя 13.03.05 беше интересен ден в Долината на тракийските царе. (Наименованието Розова долина го отстъпваме на Карлово javascript:emoticon(':wink:')
Wink)
Във височина облаците показваха югозападен вятър, на старта на Крънската бара 710 мнв подухваше основно от югоизток-изток. Имаше слаби термики, които бяха добре използвани от птиците. Единственото по-сериозно нещо, което мина ми смота парапланера на куп.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: 14.03 - Шумен
МнениеПубликувано на: Пон Мар 14, 2005 11:56 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Шумен - 14.03.05 Понеделник

Ясно, слънчево със слаб Ю/ЮИ. Кумулуси почти липсваха (единични, колкото за цвят). След работа се качих на платото. Там Енчо (FreeX Spark) вече разпъваше. Вятърът съвсем отслабна и дори пускаше от време на време гръб. Първи излетях аз. Условията бяха динамична смесица между слаб (до липсващ) ЮИ вятър с много силни и тесни балони и термики. Свалянията бяха зверски и в началото един грешен завой щеше да ми коства удавянето. Качването ставаше с много (ама като казвам много, имам в предвид МНОГО) яко накреняване на крилото. Комините бяха средно +3,5 до +4 с рязка граница между вдигането и свалянето. Слаба инверсия имаше на около 800 м.н.в., а по-нагоре ставаше все по-трудно. Мина почти час докато Енчо излети. Явно условията долу не се бяха подобрили. 10-ина минути по-късно обърна слаб И/СИ и работата съвсем се скофти. Енчо кацна долу, а аз успях да се извадя с някакъв мизерен балон, но не за дълго. Колегата отдолу махаше като обезумял и ми даваше знаци да кацам веднага. Не бях погасил още купола, когато ми се оплака, че е приземил много твърдо и вероятно ръката му е счупена. Прегледах я набързо и установих, че травмата е в областта на китката. Образувалия се широк хематом пречеше да се установи със сигурност дали има фрактура. За съжаление по-късно се оказа, че счупване има и то отчасти вътреставно. Дано по-бързо се оправи и отново да е сред нас.
Към 6 часа сръбвах количка на терасата, а 2 крила мазно, мазно рееха поне 200 метра над платото. Явно поддръжката беше страхотна. Вятърът беше позасилил от ЮИ и единият (вероятно Николай) дори с уши трудно сваляше височина.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: 14.03.2005
МнениеПубликувано на: Вто Мар 15, 2005 12:07 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Днес бургаската група полетяхме по половин час на Морската. Времето беше много добро. Снимки 1 , 2 , 3 , 4 .

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Сливен
МнениеПубликувано на: Вто Мар 15, 2005 8:18 am 
В Събота и в Неделя на Сливен беше много добре. Общо за двата дни направихме по повече от два часа.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Маджарово - 15.03.2005г.
МнениеПубликувано на: Вто Мар 15, 2005 8:50 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Юли 02, 2004 8:40 pm
Мнения: 99
Местоположение: София
Днес се очертаваше термичен и тих ден та решихме да пробваме как ще е на Маджарово, че никой не е летял там, а цяла зима само за там си мисля.
Качихме се - аз със swing mistral и брат ми ( Митуша ) - freex. Стартът е ориентиран на югоизток, а вятърът беше липсващ (в повечето време :D ). Денивилацията е малко над 300 метра.
Излетях първи и почти веднага намерих качването, само дето ме достраша да завъртя на 30-40 метра над почти отвесните скали. После съвсем закономерно се удавих. Братлето обаче се извади на 300м над старта и си полетя около половин час - всъщност можеше да си полети доста повече, но си заряза термиката щото искал да провери дали има качване и над другите чукари (нали все пак идеята беше да проучваме).
После се качихме за още по един опит, но беше засенчило и понеже без това бяхме горе направихме по едно хвър-кац :D .
Изводът е, че при подходящ вятър и наличието на шофьор мястото има голям потенциал, но си е доста опасно за не особено опитни пилоти (включая и себе си) :cry:
Така или иначе друго удобно място за термично реене по нашия край няма. Всъщност има-Аидата, но си е по-далече от нас пък и стартът е ориентиран в същата посока.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 15, 2005 9:46 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Пешо прати някакви данни за този старт в Маджарово. Източните Родопи са бяло поле и има нужда да се поизследват отгоре.

Днес в Сопот деня почна с приятни кумулуси, които се разпаднаха и преди обед се формираха в нови тлъсти термични индикатори. За час и 20 минути се качих на старта и към 1 ч излетях. Термиките не бяха мазни (макар че нямах никакъв колапс днес) и набирах с 2-3 м/с (Христо каза че е имал 7 м/с). Под базата (2000 м) качването отслабваше на 1 м/с. Вятърът бе 10-20 км/ч от запад.
Отидох бързо до Карлово и преди дерето понабрах до 1800, а по-нататък минах Равнец без големи загуби на височина. След Скалата на Равнец реших да не откажа на доброто качване и влезох в облака. Вътре бе мазно и на сляпо въртях 2-3 м/с термики до около 3000 м нмв. Реших да излеза от облака защото всичко почна да се обледенява яко. Когато ожаднях хрупах кристалчетата лед под устната ми :roll: .. вървите на парапланера също се обледениха и засвириха свирепо. Представях си как ми е замръзнало крилото и след някой колапс се чупи на две :shock:
Излизането не беше проблем, а наградата за студа бе поредната красива гледка. Над и пред Равнец облаците бяха разточени нагоре от конвергенцията, която ще изследвам при по-топло време. По нататък се чудех накъде да продължа - от Триглав тръгваше улица към Копринка. ама нещо се отказах да пускам надалеч и реших да се мотая в района. Отидох до Калофер и реших да се връщам. Към рибарника се мъчих половин час с накъсани термики и насрещен вятър и накрая кацнах за една рибена чорба и пъстърва за в къщи.
Жалко че не използвах деня за нещо повече облаците работеха до късно и деня изглеждаше за над 100 км 8)

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Шумен, Мадара
МнениеПубликувано на: Вто Мар 15, 2005 11:59 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Денят започна със слаб Ю-ЮИ, ясно с доста и все приятни кумулси :P
По поргноза трябваше да извърти през ЮЗ до СЗ. Преносът на обяд беше западен, долу чист Ю. Към обяд почти цялата шуменска агитка се качи на южния старт, но уви - бяхме закъснели. Духаше приятен Ю/ЮЗ, но само колкото да ни подлъже да разпънем. След 15-ина минути спря, а след още 5 духна гръб. При следващия термичен цикъл духна чело и побързах да излетя. Не веднъж съм ставал свидетел на подобен сценарий, при който някой стартира и се набира до базата, а 10 минути след него духа приличен гръб, 4-5 крила кибичат на старта и гледат с жаден поглед нагоре :? Уви, удавих се без никакви проблеми :D . Долу си духаше стабилен Юг (3-4 м/сек).
Взехме решение да ходим на Мадара. Там заварихме слаб СЗ и 70% облачност. Имаше признаци на добра термична активност. Първи излетях аз , а малко след мен и другите авери (Янко-свързката, Янко-ротора, Митко-полицая, Ники, Хаджията и Вальо). Въпреки засенчванията термиките на моменти достигаха над +3,5 средно, но в повечето случай бяха двойки. За това пък, вдигаше почти навсякъде. Накефихме се яко 8) Янко-свръзката за първи път въртя термика (при това без варио и то доста успешно).
След почти 2 часа летене, кацнахме горе и потеглихме към Шумен.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: vitanovci
МнениеПубликувано на: Сря Мар 16, 2005 10:27 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 06, 2004 10:50 pm
Мнения: 42
Местоположение: sofia mladost 4
dneska Andro ot pernik napravi 41Km ot vitanovci do selo pancerevo blizko do putia mezdu Radomir i kustendil s AVAX RSE ostanalite napravihme okolo 2-3 chasa rene


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 16, 2005 10:39 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
16.03. - Сряда - Мадара

Супер як ден за летене :D
Прогнозите за слаб СЗ се потвърдиха. Към 2 часа с Янко-свръзката и Вальо бехме на старта. Духаше слаб С/СЗ, 40-50 % облачност (предимно кумулуси). Както винаги, прострелката бях аз. Още с излитането влязох в дежурната в ляво от старта и със стабилно +2 закетрих нагоре. След минути ме последва и Янко. В начолото нагълта вода, но после хвана лифта и на въртележката. Термичните цикли в началото бяха по-кратки и по-къси. Към 2 и половина облачността стана над 60% и задърпа яко. Комините се разшиприха, ядрата им също. Вдигаше като за световно :P Базата се покачи на 1600 и засмукването под облаците минаваше +6. Не бях с моята кола, затова реших да не пускам по вятъра, а напротив - да опитам прелет в обратната посока (към Шумен) и то при положение, че вариото ми отчиташе З/СЗ 19-22 км/час. В началото беше добре - набарах една къса облачна улица, с която почти без загуба на височина прелетях близо 1/5 от разстоянието до дома, но от там насетне нещата загрубяха. Всяко качване под 2,5 не ми вършеше работа и се наложи да търся ядра над 3-3,5. Такива слава богу имаше, но не толкова често. Въпреки студа (проз по-голямата част летях в диапазона 850 - 1800) и умората от постоянното натискане на спида, полета ми достави огромно удоволствие. За час и 40 успях да се добера до Шумен. Единственото за което съжалявам е, че в началото се разколебах да пусна по-вятъра. 50 км ми бяха в кърпа вързани.
Интересен за отбелязване е и фактът, че Янко-свързката успя без голямо усилие да стигне 200 м под базата без варио, без запасен и без съществен опит в термичното летене (това му беше 3-та термика през живота).

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Биберна - 16.03.2005
МнениеПубликувано на: Чет Мар 17, 2005 12:05 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Днес още от сутринта задуха стабилен СЗ. Времето бе много топло, с много кумулуси в небето. Наобед решихме да отидем на Шилото, но неочаквано задуха силен бриз от морето и променихме решението си. Гледайки слънцето, облаците и мощния бриз си мислехме, че на Тополица ще става. Към 14:30 спряхме преди с.Карагеоргиево да видим какъв е вятърът. За голяма жалост духаше NW. Но за голяма изненада, само на километър в равнината, си духаше изток. Изглеждаше, че NW вятър стига само до планинската верига. Отпрашихме към Биберна. В 16 се качихме на старта. Духаше 4-5м/с И. Аз и Одисей излетяхме и започнахме да реем. В района до GSM-клетката имаше хубави балони. Същото беше положението и в най-северната част на склона. Успявахме да се издигнем до около 80-100м над старта. Така беше положението до към 16:30 когато засенчи. След няколко минути поддръжката съвсем падна и се удавих в най-северната част на склона. За съжаление колата беше в най-южната :cry: . Помислих си, че ще има много вървене :evil: . Но за голяма изненада като излязах точно в подножието на склона, нямах никакво пропадане и на височина 2-:-5 м над поляната, пролетях около километър :roll: и стигнах колата :D . Снимки от полета 1 , 2 , 3 .

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Мар 20, 2005 8:34 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 20, 2004 7:56 pm
Мнения: 49
Местоположение: Силистра
Днес бях свидетел на любопитна гледка.Край шосе,близо до Венчан,
наблюдавах как зародила се термика вдигна парче станиол и го
запрати към базата за няколко минути..През това време около
него се въртеше мишелов,един от тези дето все киснат по
крайпътните дървета,и се чудеше:
,,Това,лъскавото,яде ли се или не...??,, :?
По-добра визуализация на термика не бях виждал..
А иначе деня беше чуден-слаби пориви 1-2м/с от североизток,
на моменти стихващи напълно.На склона слаба,да не кажа никаква
поддръжка,балони тук-там..към обяд над равнината се
подредиха прилични улици.
Добруджа,с тези огромни орни площи и облачните улици над тях,
представляваше картина-мечта..
Ех,лебедки.. :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Шумен 20.03.2005
МнениеПубликувано на: Пон Мар 21, 2005 11:40 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Денят запона с много слаб СИ, а на обяд завъртя ЮИ и към 1 часа успях да се измъкна от работа и с мръсна газ отпраших към баира. Там варненци вече трескаво се готвеха за полет. Докато разпъна - 2-3 крила излетяха, а след още няколко минути навъртаха яко нагоре. На южния старт се беше изсипал бая летящ народ и поляната постепенно заприлича на платен паркинг. На момнети във въздуха преброявах над 9-10 крила. Хубава гледка. Вятърът беше слаб, от ЮИ, термиките накъсани и не много продължителни, облаността - 40 %,предимно кумулуси. През около 40 мин една от дежурните проработваше много яко и завърташе доста широк комин с няколко ядра. С нея се вадехме и на най-голяма височина. Аз лично не можах да стигна базата, но Румбурака и Калоян, които излетяха първи като, че ли успяха и по-късно се разходиха из околностите на Шумен. Денят си беше класически за пролетно летене.

21.03.2005
Денят изглеждаше обещаващ. Свеж вятър от ЮИ, много кумулуси с равни и тъмни дъна, няколко улици, подредени в дълги редици. На обяд шуменската агитка (Янко, Вальо и Ники) са открили пролетния сезон, но докато се кача и да се присъединя към тях (някъде към 2 часа), вятърът обърна запад и засенчи доста. Преносът мина от СЗ и над южния старт се занизаха дълга редица от кумулуси. Бях закъснял с има няма 1 час. Покиснахме малко и при поредния кратък челен порив - излетях. Пробвах да се извадя на дежурната до кулута, но уви - само няколко витки с +1,5 и след товя само надолу. До 5 часа промяна не настъпи, но след 6 - задуха хубав ЮИ. По закона на Мърфи бях зает и изпуснах възможността да се порея пенсонерската над склона. :(

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов