Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 1:00 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Светли дни, звездни нощи
МнениеПубликувано на: Пет Авг 21, 2009 12:15 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Запознах се с дъновистите миналия август, когато фотографът Александър Иванов ме заведе на седемте езера в Рила. Тогава бях на 33 и светът ми тъкмо се бе обърнал с краката нагоре. Престоят в планината ме свести и се почувствах близък с тези светли хора заради отношението им към живота и природата.
Помня в началото на демокрацията бе модно да се ходи на църква, но християнството не ме грабна въпреки че се чувствах по-праведен в сравнение с безверните очи на мнозинството отишло да запали свещичка в храма. Дъновистите бяха по-щастливи с избора си да направят планината свой храм. Може би съм по-напред и от тях с вярата си че всичко е божествено и свещенно, но може би е нужно човек да си определи свещенно място, традиции и ритуали, които да го фокусират, зареждат и просветляват.
...
Всяка година към 18-20 август няколко хиляди дъновисти се събират на свещенните им седем рилски езера за да изпълняват свещенната им паневритмия.
Миналата година с Александър Иванов успяхме да заснемем този магичен танц летейки над тях с тандема. Тази година мислех да взема парамотора, но се отказах от кощунската идея да бръмча над оркестър от най-добрите български инструменталисти и вокалисти изпълняващ нежна и хармонична музика.
Преди да тръгна нагоре разни приятели ми споделиха писаници по медиите как дъновистите били осрали пейзажа около езерата. Та изпълнен с любопитсво приготвихме 2 тандема с едновремешни сбруи, без каски и запасни и заедно със сина ни Орлин, брат ми Димитър и Йоханес потеглихме нагоре.
Качихме се на новопостроения лифт до х. Пионерска, където явно бързаха да избиват незаконния строеж с 10 левова цена на билета. Освен туристи, лифта бълваше жени с токчета, мъже с шарени градски обувки и чанти за пикник. Знам че повечето туристи си свалят боклука с раницата. Видях как дъновистите си организират сваляне на боклука в края на престоя им. Не вярвам че хората хвърлящи фасове и боклуци по пътищата ще си променят навика след като се докопат до планината. Най-много да си купят скъпа екипировка от някой бутиков спортен магазин и и после да се снимат и разправят как са покорили еди кой си връх...
Около новата хижа кипеше трескава строителна и търговска дейност - сезона е кратък и трябва да се действа бързо.
...
След приятен полет с едни младоженци, изваждане до 3000 м и разходка над езерата, кацнахме и продължихме към старата хижа и лагера на дъновистите. Нещата там си бяха както преди - озарени лица, приветливи молитви и нежни песни...
...
Вечерта се смрачи, а на другата сутрин ниски облаци брулеха върховете. Въпреки признаците за разваляне на времето се качихме на върха над езерото Бъбрека. Щяхме да летим с дъновиста Велко, но като се качихме горе му казах че няма да става заради силния вятър. Той все пак се върна на старта и танца долу започна. По едно време вятъра като че ли постихна. После се появи въртолет засилен от Паничище към Мальовица. Помислихме, че ще спасява пострадал, когато той неочаквано се върна и почна да кръжи арогантно над танцуващите и пеещи дъновисти. Ядосах се и исках да го замерям с камъни. После реших да излетя и да го срещна във въздуха. Издебнахме затишие и след леко рисковано излитане с Велко се изстреляхме нагоре и напред. Условията бяха прекрасни за летене и ние кръжахме над паневритмията сякаш ги пазехме от наглия въртолет. Естествено при близка среща нямахме шанс, но накрая той се махна и ние кацнахме сред аплодисменти. Докато летях се чувствах неуязвим и в безопасност. Сигурно страха изчезва щом застанеш на страната на правдата...
Като че ли това чудо, тази символика бе добър знак за сблъсъка между цивилизацията, духа и природата.
...
Вечерта спахме на платото над Бъбрека. Красив залез, звездно небе, красив изгрев. На другия ден Йоханес летя с Митко, а ние със синчето потеглихме към връх Кабул. От там величествен полет над Скакавишкия водопад и кацане в сгорещата Сапарева баня (welcome to the real world).
...

С нас бяха дошли още няколко парапланеристи. Мисля че си изкараха добре с няколко джойнта на брега на Бъбрека. Но също така въпреки желанието им, те пропуснаха летателните приключения които ни се случиха. Марихуаната може да е доста вдъхновяваща, но преобладаващия ефект е консумативно настроение и отслабена воля. Easy come, easy go. Little high, little low.
...
Сина ни е на 4 и понесе приключението добре. Чистия въздух му отвори вълчи апетит, но трябваше да се задоволи с това което си носехме. Мрънкането за глезотии изчезна като видя че има места без магазини и ресторанти. Планината е страхотно училище за всички.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 21, 2009 12:24 pm 
Online

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
много яко - поздравления за цялото начинание и най-вече дето сте изгонили хеликоптера!!! :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: ...
МнениеПубликувано на: Пет Авг 21, 2009 12:57 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Вдъхновяващо описано! Браво! Ники замислял ли си се да напишеш книга?!?

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 21, 2009 12:59 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Човек рано, или късно открива планината и разбира че тя е храма... :idea:
А в храма боклуци не се хвърлят!!!

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 21, 2009 1:32 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 9:45 am
Мнения: 137
Местоположение: Велико Търново
Име: Никола Янков
Днес даваха репортаж по bTV. Никога не съм бил там, но ми стана жал, а и не разбирам поведението на такива хора, които отиват там да се насладят на нещо красиво, а оставят след себе си мизерия.

_________________
Advance Epsilon 7

every passing minute is another chance to turn it all around


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 21, 2009 2:16 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Дек 01, 2005 4:16 am
Мнения: 108
Местоположение: Melbourne
Все едно че съм го преживял лично. Много добре написано и вълнуващо четиво, благодаря Ники!

_________________
FACE YOUR FEARS, FLY YOUR DREAMS!
Илин Илинов - Gin "Carerra"; Niviuk Peak 5
Gin Genie light; Skywalk Range Air


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 21, 2009 4:15 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Браво Ники. Чудесно написано и много вдъхновяващо.

В репортажа по БТВ танцът от паневритмията беше сниман от въздуха и бях напълно сигурен, че са наели за това парапланерист или най-много парамоторист. Явно обаче не им е стигнал акъла за това и точно този досаден бръмчащ хеликоптер е снимал репортажа.

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 21, 2009 7:22 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Благодаря за комплиментите...
има много за казване, но всичко с времето си.

Ето и малко снимки: http://forum.skynomad.net/gallery/thumb ... p?album=95

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Авг 22, 2009 10:23 am 
Offline

Регистриран на: Нед Май 10, 2009 8:45 pm
Мнения: 22
Местоположение: София
Браво, чудесни снимки. Мисля, че възпитаваш детето по правилния път.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Rila nai-dobroto myasto za letene !
МнениеПубликувано на: Чет Авг 27, 2009 1:13 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
Niki i az imax 6ansa da preletya do 7-te Ezera na 20 jun ot Yastrebets za 1 4as i 50 m. Togava nyama6e dunovisti .
Letya redovno ot Yastrebetc , nai 4esto sam , nyama kolegi ot regiona -
0886766831

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 03, 2009 1:25 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
Браво Ники...
че летиш...снимаш и пишеш...споделяш...
много ,много тъжно е че в страната ни много хора са нечистоплътни...замърсили са себе си...а за съжаление замърсяват яко и природата...
и се увеличават!!!!
Парапланер срещу хеликоптер!!!!!!!
яко!!!!!!!!!
интересно дали тоя хеликоптер е спазил всички правила на полета...заявил ли го е ...да бъде по това време на това място....
имаш прекрасно доказателство за едно евентуално хеликоптеристко нарушение...

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 04, 2009 7:30 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
В интерес на спазването на закона, сигурен съм, че хеликоптера е бил 100% законно на това място. Незаконен е по-вероятно да е бил Ники...

Пилота на хеликоптера е можело да подаде оплакване и да последват неприятности. Но всъщност на никой не му се занимава.

Ако беше станала някоя беля обаче, щеше да стане много неприятно и много, много вероятно с трайни последици за спорта ни.

Смятам, че трябва да се прави абсолютно всичко възможно да бъдем незабелижими за "узаконената" авиация (казвам го така, защото в белите страни парапланеризма си има ясна регулация и не е полу-незаконен или полу-непризнат за съществуващ както е при нас). В България има страшно много авиационна бюрокрация, която само чака да забрани нещо, в името на безопастността - колкото да си вържат гащите и да не носят отговорност.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 06, 2009 6:47 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Не вярвам никоя летателна наредба да разрешава летене на вертолет на 10 метра над главите на стотици хора :evil:

Освен законовата, да не говорим и за моралната страна на въпроса.
...

Моят полет в Рила е бил точно толкова незаконен, колкото полетите на всички парапланеристи в България.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов