Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Апр 16, 2024 8:18 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Пет Юни 25, 2010 7:47 am 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 10, 2007 4:22 pm
Мнения: 173
Местоположение: София
Име: Николай Велев
Хора, успокойте се малко!
Направо се изумявам да видя докъде се е стигнало в безмислени спорове по тая тема.

Кое било честно, кое нечестно. То ако се тръгне да се разсъждава в тая насока няма класиране, което "честно" да оценява способностите на пилотите.
Постигнатото във всеки един полет е комбинация от способности + късмет и случайности, като втората част в някои случаи е от не по-малко значение от първата.
Които иска да се чувства спокоен че има честна и обективна оценка на уменията на състезателите, без да има влияние на никакви странични фактори, по-добре да участва на олимпиади по математика.

А пък приказките, как някои летейки по една задача в едно състезание може да реши в един момент, че е в изгодна позиция да направи задача, която да го изведе напред в класирането на "XC България" и да хукне да затваря разни триъгълници с тая цел, ми звучат направо абсурдно.
Не вярвам да има човек, който да се е амбицирал до такава степен, че едва ли не крои планове как да вземе наградния фонд. Надали 500лв награда са чак такова неустоимо изкушение, или пък някой би се почувствал обсипан със слава от това че е направил най-дългия прелет (аз поне не бих)

Според мен, всеки би трябвало да си лети през Август точно както би си летял и без състезание - кой по-често, кой по-рядко и накрая просто от любопитство да види едно сравнение как се е представил спрямо своите приятели като най-добрия бива почерпен :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Надпревара
МнениеПубликувано на: Пет Юни 25, 2010 8:00 am 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 7:54 am
Мнения: 175
Местоположение: Варна
Име: Йордан Пенев
Браво на Марко - намери подходяща думичка за XC-Bulgaria - НАДПРЕВАРА.
Не ангажирам с мнението си другите участници, но за мен това е надпревара с времето, условията, възможностите и над всичко изброено - удоволствието да летиш свободно.
Това не е СЪСтезание, защото не се бориш СЪС останалите пилоти да финишираш пръв в определена от друг задача при изравнени условия. Само крилата са различни, но решаващи винаги са уменията на СЪСтезателя.
Правилата на XC-Bulgaria са обявени, който ги приема да участва и пожелавам на всички хубаво време, много километри и усмивки в надпреварата.

_________________
SeeYou @ CloudBase
Element - WATER 2+


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Надпревара
МнениеПубликувано на: Пет Юни 25, 2010 4:29 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Данчо написа:
Само крилата са различни, но решаващи винаги са уменията на СЪСтезателя.


Със това съм съгласен, но ако има налице хубави силни и стабилни условия. Което за съжаление е голяма рядкост по нашия край :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 25, 2010 4:31 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Определено в това състезание най-голямо значение има пилота :D и затова ми харесва! Освен самите умения във въздуха, решаващо значение ще имат и уменията да разпознаеш добрите метеорологични условия и да определиш най-доброто място за да ги използваш!

Моята прогноза е че на това състезание (или надпревара - кой както му харесва) много хора ще си подобрят личните рекорди, а може да бъде подобрен и националния... :) :wink:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 25, 2010 6:28 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
Много странно племе сме това българите ..

Човек който печели състезание от 8 души , без да затвори задачата се възползва от правилата на ФАИ за да си докара 1000 точки решава че нямало да бъде достойно ако аз съм прелетял с още 30 човека 100 километра фай триъгълник

здраве да е ..
приеми ме за недостоен затвоето уважение .. ще си ползвам траковете от скайномад

и нека силата бъде с теб .. ако не силата ГАП 2000 :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 25, 2010 8:44 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Някога, когато хората са видяли, че с парапланерите може и да се лети на разстояние, освен да изпланираш от горе до долу, са започнали да си измислят различни начини да си премерят пишките образно казано. Започнали са да си организират състезания и след успешното или неуспешното провеждане на състезание са си правили изводи кое/какво е било или не е било наред, какво трябва да се направи следващия път за да е по-интересно състезанието... Лека-полека правилата са се усъвършенствали и това не винаги е ставало спокойно и кротко - понякога е ставало с големи скандали, с бой и т.н. Правилата на FAI, които действат в момента, са резултат от много години провеждане на състезания по цял свят и участия на хиляди пилоти. Всички тези правила са излезли от практиката, а тя е най-добрия тест!

Като пример ще ви дам следното: дълги години имаше спорове около скоринг системите - въпроса беше коя от двете системи "GAP" или "PWC" е по-добра въпреки, че беше ясно, че GAP системата е надстройка над предишното поколение (от което е PWC системата). В крайна сметка надделя по-съвършенното и в момента всички състезания на PWCA се провеждат по GAP с още малко доусъвършенстване. Това разбира се няма да е окончателно - правилата ще продължат да се усъвършенстват, но можем да сме сигурни че връщане назад няма да има - няма да се въведе отново нещо което не е удачно или не е справедливо.

Когато възникна идеята за "свободно крос-кънтри състезание" аз се заех със задачата да го регистрирам във FAI... писах си с доста хора на различни нива във FAI докато накрая се оказа, че това е невъзможно защото фундаменталната идея на състезанията по въздушни спортове е че всички състезатели трябва да летят при едни и същи условия (тоест от един и същи старт и в един и същи ден). Тогава с Красьо решихме че идеята на състезанието е хубава и то трябва да се проведе въпреки че не може да се регистрира.

Когато се прави нещо различно от стандартното всеки организатор може да си твори на воля и да си създаде игра каквато на него му харесва :) - за да просъществува идеята обаче е необходимо всичко около нея да е изпипано до последния детайл. Освен това всяко следващо събитие по въпросната идея трябва да бъде още по-добро и по-изпипано от предишните. Всички си спомняме как станаха популярни състезанията в Драма - първото от тях беше доста добро и всяко следващо беше още по-добре организирано! В момента на състезания в Драма се ходи независимо от лоши прогнози и от (сравнително) високите такси. За мен това е "устойчиво развитие" към което всички ние трябва да се стремим!

За това състезание има два възможни пътя в следващите години - единия е към FAI стандартизиране (като състезанията от XC-Open Series), а другия е напълна независимост от FAI. При втория вариант състезанието ще трябва да предложи доста повече стимули за участие за да компенсира факта, че не участва в ранкиг-схемата. Разбира се необходимостта правилата на състезанието да са честни си остава! Ако не са такива - отлива на състезатели ще е голям още на второто издание!

Аз твърдя със 100%-ова убеденост че всички състезания, в които съм участвал като организатор, са провеждани стриктно според правилата на FAI. Тук не участвам в организацията, а съм само "клиент" :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 25, 2010 9:00 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 30, 2004 11:48 pm
Мнения: 301
Местоположение: haskovo
Краси, прекръсти го на "споделено летене" , че наште тъпанари се изтрепаха за титли .

_________________
недей да летиш по-бързо от твоя ангел пазител (бяло-син Aspen)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юни 26, 2010 12:31 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Няма значение, как се казва състезанието, нито дали е състезание със съвършени правила, нито кой ще вземе наградата и пр. Има няколко важни послания:
- споделяне на летенето (Живо)
- да се научим да определяме добрите условия и място (Даниел)
- подобряване на културата на летене (Ники и Краси)

... всичко останало е Суета.

Аз участвам, без да съм се запознал с технологията, по която ще се оценяват резултатите, не защото не обичам правилата, а защото това е „символично” състезание. Аз участвам, защото ми харесва да летя с приятелителите си!
Тук не става дума за постигане на ясно измерими и обективни резултати, каквито в голяма степен са FAI състезанията. Тук става дума за това, на кой му се лети най-много или ако искате, кой е най-отдаден на летенето... сигурен съм, че това ще са първите на края на август. Ако е така, добре е да сме спокойни с формата. Respect!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юни 26, 2010 7:36 am 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
ох че сложно ..

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 28, 2010 6:05 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 1:21 pm
Мнения: 140
Местоположение: Varna
Топузов ,готин пост :D
''да споделиш с приятелите си летенето''....Поет!
Просто летене.Никакви съзтезания,никакви ФАИ точки.Никакви тракове от суета. :lol:
Красьо,още ли не си оправил правилата?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 25, 2010 7:30 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
След като Течо си спечели наградата за най-дълъг прелет (214 км), остана да се борим за ФАИ триъгълник и Отиване с Връщане, където все още няма сериозни постижения.
До края на седмицата е последния шанс.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 25, 2010 9:48 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Абе най-много им се лети не на състезателите , а на тези, които в момента нямат възможност да летят... :roll:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 25, 2010 11:08 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
това дали е спечелил ще се разбере на 1-ви септември .... :twisted:

има още 6 дни, така че няма гаранция - нещата може да се променят

аз идвам на Сопот след четвъртък да правя триъгълници


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 25, 2010 5:44 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
аз пък ще си прережа вените на четириъгълници, щото съм зает с ученици :cry:

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Авг 31, 2010 9:36 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Юли 11, 2006 2:10 pm
Мнения: 497
Местоположение: Varna
И така ... who's da maan?

_________________
Ozone Mantra M6
Element Air4+


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов