Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Апр 19, 2024 8:20 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: КРОС-КЪНТРИ БЪЛГАРИЯ
МнениеПубликувано на: Пет Юни 18, 2010 10:07 am 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 06, 2004 10:20 pm
Мнения: 129
Местоположение: Варна
Име: Красимир Костадинчев
Здравейте всички.Имам удоволствието да Ви поканя на първото издание на "КРОС-КЪНТРИ БЪЛГАРИЯ" състезание по парапланеризъм.
Състезанието ще се проведе на територията на България през периода 01.08.2010-31.08.2010.Всеки пилот сам си избира мястото и времето когато да лети.Уникалното е,че всеки учстник публикува сам полета си в SkyNomad-Leonardo след полет.Класирането ще се направи от петте най-добри полета на всеки пилот по алгоритмите на Leonardo.Таксата е 20лв. и цялата отива за награден фонд.Регистрацията е отворена на адрес http://www.xc-bulgaria.com/ заповядайте всички и успех.

С уважение Красимир Костадинчев

_________________
Красимир Костадинчев


Последна промяна krasi-air на Съб Юни 19, 2010 8:34 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 18, 2010 10:17 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Предлагам в състезането да участват и делтапланеристи наравно с парапланеристите :twisted:

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юни 19, 2010 9:50 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Мисля че правилата трябва да се допълнят поне със следното:

1. виждам че пише "Зачитат се и задачи и от други сстезания." - това не трябва да е така защото на типичните състезания се лети в големи групи и всеки един пилот е подпомогнат от това че около него има други... получава се нечестно предимство! според мен трябва да се въведе правило:
ако по време на състезанието "КРОС-КЪНТРИ БЪЛГАРИЯ" участвте и в друго състезание по парапланеризъм (няма значение дали е регистрирано по FAI или не е) то полетите от второто състезание не могат да участват в "КРОС-КЪНТРИ БЪЛГАРИЯ"

2. забранените зони - ще има ли такива и кои ще са те? в какъв клас въздушно пространство ще може да се лети?

3. видове старт - ще може ли освен от земя полета да започне и чрез изтегляне с лебедка? ще може ли да се излети от друго ВС (например от балон или от хеликоптер и т.н.)?

4. да се уточни кое точно от алгоритмите на Леонардо ще бъде използвано за класирането

иначе аз вече се записах и мисля че ще стане много добро нестандартно състезание ... :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юни 20, 2010 9:05 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
DVD написа:
1. виждам че пише "Зачитат се и задачи и от други сстезания." - това не трябва да е така защото на типичните състезания се лети в големи групи и всеки един пилот е подпомогнат от това че около него има други... получава се нечестно предимство! според мен трябва да се въведе правило:
ако по време на състезанието "КРОС-КЪНТРИ БЪЛГАРИЯ" участвте и в друго състезание по парапланеризъм (няма значение дали е регистрирано по FAI или не е) то полетите от второто състезание не могат да участват в "КРОС-КЪНТРИ БЪЛГАРИЯ"


според мен участието в състезания няма да повлияе съществено на справедливостта на състезанието. Повечето ни състезания трябва да се съобразяват с разни фактори и задачите рядко гонят големи дистанции. А за летенето в група - то става и без участие в състезания. Как ще компенсираме някой летящ от неизвестен старт с постиженията на редовните групички от Шумен, Сопот ...

DVD написа:
2. забранените зони - ще има ли такива и кои ще са те? в какъв клас въздушно пространство ще може да се лети?

:twisted:

DVD написа:
3. видове старт - ще може ли освен от земя полета да започне и чрез изтегляне с лебедка? ще може ли да се излети от друго ВС (например от балон или от хеликоптер и т.н.)?

предлагам да може от всичко, макар че не вярвам някой да се възползва


DVD написа:
4. да се уточни кое точно от алгоритмите на Леонардо ще бъде използвано за класирането

Един немски делтапланерист е създал алгоритъм за оптимизиране на полета т.е. в подадения трак лог се определя типа на полета и му се присъждат съответните разстояния и точки. Името на файла е olc2002.c и се намира лесно в google. Оптимизацията не е съвършенна, защото няма определяне на полет отиване с връщане, ФАИ триъгълника не прилича на триъгълник (включва отсечките до старта и кацането) и ткн, но полека бутаме за развитието на нещата.
За съжаление повечето организации използващи Леонардо, изглеждат доволни от сегашното състояние, а от ФАИ нямат отговори на някои въпроси. В началото на юли ще асистирам в делташампионат в Испания и се надявам да науча повече за справедливостта и мотивацията :wink:

Полетите отиване с връщане, ще се оценяват "ръчно", защото засега се класифицират като неправилен триъгълник. :wink:

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юни 20, 2010 11:00 am 
+1:D

Ето и моите допълнения.
niki написа:
За съжаление повечето организации използващи Леонардо, изглеждат доволни от сегашното състояние, а от ФАИ нямат отговори на някои въпроси.
Полетите отиване с връщане, ще се оценяват "ръчно", защото засега се класифицират като неправилен триъгълник. :wink:


Изображение
Рекордът по триъгълника на Stéphane DROUIN (France), направен с MacPara Magus proto е най-пресният пример за това, как процедира ФАИ.
Федерацията признава записа на полета в Леонардо, но съгласно собствените си изисквания. С черно съм показал класическият триъгълник според нейните изисквания. Във ФАИ имат ясно становище по това, кое е валидно според правилата и кое не. Просто не налагат изискванията на Леонардо, освен ако не става дума за световен рекорд.

Имам предложения да се точкуват полетите по международните стандарти. "Чистото линейно разстояние" да бъде с коефициент 1. "Чистото разстояние в дисциплината отиване и връщане" с 1,5 или "чисто разстояние отиване и връщане" 100 километра да се признава за 150 километра. За "чистото разстояние по триъгълник" коефициента да е 2. Всеки който е летял е наясно, колко по-трудно да се затвори дистанцията. Това ще даде стимул пилотите да избират и другите две дисциплини, освен линейната.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юни 20, 2010 9:09 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Ники, до колкото разбирам ще се ползва OLC Score за определянето на победителя - добре, но нека да се напише черно-на-бяло че ще е така!

Въпроса за другите състезания е принципен - ясно ми е че двамата с Красьо искате това да е едно колкото се може по-свободно състезание, но все пак нормалната състезателна логика трябва да е в сила!!!

Примери:
не може един щангист който е 95 кг да се състезава в категория "до 100 кг" и в категория "до 130 кг" - трябва да си избере или в едната или в другата

не може един лекоатлет с двойно гражданство да се състезава хем за едната държава, хем за другата

Не може с едно действие да получаваш два дивидента!

Според мен дори не е редно да се използват полетите от FAI състезания за различните XC лиги и класирания, но до колкото виждам много хора го правят и дори не се замислят че това не е праевилно - на FAI състезанията има организация, има определена задача (от някой друг), има групово летене, има събиране, има спасителни екипи и т.н. все фактори които са улесняващи и облекчаващи - един участник в организирано състезание има много голямо предимство пред един свободно летящ пилот - затова не е честно да се използват тези полети в "свободните класации". Затова трябва да има някъде отметка "този полет е по точно дефинирана задача от FAI състезание" и ако тази отметка е включена той да не влиза в класациите, а да си стои само за да може да се гледа.

Сега вие минавате на още по-високата степен на нечестността - организирате не просто някаква си лига, а СЪСТЕЗАНИЕ в което ще се признават полети от други състезания!!!! Това е 10 пъти по нередно от по-горното!

Никъде по света няма такъв прецедент - с едно действие да се участва едновременно в две напълно различни състезания при това провеждащи се по ТОТАЛНО РАЗЛИЧНИ ПРАВИЛА!

Помислете хубаво върху това което ви пиша и вземете окончателно решение! Състезанията трябва да са СПОРТСМЕНСКИ и ЧЕСТНИ!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: XC
МнениеПубликувано на: Пон Юни 21, 2010 7:21 am 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 7:54 am
Мнения: 175
Местоположение: Варна
Име: Йордан Пенев
Вчера предложих на Краси да смени думичката СЪСТЕЗАНИЕ с някоя по-подходяща. С това се надявам да смилим боговете на лошото време и най-после да си полетим добре през Август.

_________________
SeeYou @ CloudBase
Element - WATER 2+


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 21, 2010 9:21 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Дидо
мисля че света около нас е пълен с примери за това как едно действие се използва за различни цели едновременно и с заливащата ни вълна на оптимизация това ще става все по дълбоко.

Класически примери са това как новинарски материал се използва от десетки медии.
В парапланеризма пък понякога има вградени еднов друго състезания напр. спомням си на Сопот имаше купа на Русия и в нея купа на Москва и ткн...

При ограничени ресурси е нормално съвместяване на събития и действия.

DVD написа:
Според мен дори не е редно да се използват полетите от FAI състезания за различните XC лиги и класирания, но до колкото виждам много хора го правят и дори не се замислят че това не е праевилно - на FAI състезанията има организация, има определена задача (от някой друг), има групово летене, има събиране, има спасителни екипи и т.н. все фактори които са улесняващи и облекчаващи - един участник в организирано състезание има много голямо предимство пред един свободно летящ пилот - затова не е честно да се използват тези полети в "свободните класации". Затова трябва да има някъде отметка "този полет е по точно дефинирана задача от FAI състезание" и ако тази отметка е включена той да не влиза в класациите, а да си стои само за да може да се гледа.

Сега вие минавате на още по-високата степен на нечестността - организирате не просто някаква си лига, а СЪСТЕЗАНИЕ в което ще се признават полети от други състезания!!!! Това е 10 пъти по нередно от по-горното!


Наистина не разбирам кое е нечестно? Ако твърдиш че участието във ФАИ състезание увеличава шанса за голям полет, то погледни статистиките. Само рекорда на Орлин в XC Open миналата година бе изключение, но е трудно да се твърди че XC Open е ФАИ състезание.
Големи прелети в БГ са направени самостоятелно извън състезания.

Използването на полети от състезания, според мен има само моралното задължение да се попита организатора на състезанието за разрешение.
Като организатор на Skynomad Open през август, аз нямам нищо против :wink:

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 21, 2010 12:05 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
Къде : Кабинета на Явор Плашилски
Кога : Сряда
По кое време : 10:30 тъкмо тръгват условията

Цитат:
- Докторе, какво да правя, ако температурата ми се качва?
- Продавайте я! Следващият!
- Докторе, не съм наред с корема...
- Закопчайте си палтото и никой няма да разбере! Следващият!
- Докторе, нощем не мога да заспя...
- Ами спете през деня! Следващият!
- Докторе, нещо за главата...
- Благодаря, имам си! Следващият!
- Докторе, нещо ми звъни в ушите.
- Не отваряйте! Следващият!

ДВД
- Докторе, никой не ми обръща внимание.
- Следващият!


:lol: :lol: :lol:

Поздравления на организаторите за супер идеята .
Цитат:
-Докторе не ми харесват условията
-Ами не участвайте !
Следващия

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 21, 2010 7:12 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 10:38 pm
Мнения: 58
Местоположение: Yambol
:D

_________________
Carpe diem


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 22, 2010 2:00 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Правете, каквото искате! Това си е вашето състезание... Аз, като за последно в този спор ще кажа, че не прави чест на никой пилот (състезател), който ще подаде полет от едно състезание в друго и ще се оправдае с това, че организаторите били разрешили.
Още по не прави чест на организаторите, които допускат това!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 22, 2010 2:29 pm 
DVD написа:
Правете, каквото искате! Това си е вашето състезание... Аз, като за последно в този спор ще кажа, че не прави чест на никой пилот (състезател), който ще подаде полет от едно състезание в друго и ще се оправдае с това, че организаторите били разрешили.
Още по не прави чест на организаторите, които допускат това!

Защо са тия "нерви"? Важно е да "тръгне" нещо ново. През 2011 година, ако се види, че нещо не е добре, ще се промени.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 22, 2010 4:42 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 1:21 pm
Мнения: 140
Местоположение: Varna
Доколкото разбирам,идеята на това ''съзтезание'' е всеки сам да си определя деня, мястото,времето,посоката и т.н.Съзтезават се индивидуалните решения и цялостните концепции на различните пилоти.Аз не мисля че участниците в други съзтезания имат предимство,защото обикновено целта на даваните таскове не е максимална дистанция,а скорост при покриването на такава.Но имайки предвид по-горното някакси ми е нелогично да се използват тракове от съзтезания,при които както каза DVD някой друг определя правилата и маршрута за много пилоти.Това по скоро намалява свободата :) , ако това е идеята.Като цяло много яко,записвайте се бързо всички :D ,нали така ,Марко?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 22, 2010 4:53 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
Е, така е. Но защо като разбереш, че не се класираш в челните редици на едно състезание и видиш, че е готино за як прелет да не пуснеш надалеч извън задачата на състезанието. Така можеш хем да участваш в едно, а да прибереш наградата от друго състезание. Голям кеф няма що. Гледайте какъв майтап ще е по другите състезания. :lol:

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 22, 2010 5:37 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Хари, както виждаш в правилата има обявена награда за най-голям FAI триъгълник - 300 лв

Представи си че един от участниците се запише и на друго състезание в което участват примерно 60 пилота и на това състезание случайно се даде задача която е триъгълник... Нека да предположим че нашия пилот не е абсолютния #1 в състезанието, но опитвайки се да се държи с групата и да гони първите, затваря задачата и после решава да пусне полета си и в нашето състезание... на края на месеца се оказва че той е направил малко по-голям FAI триъгълник от теб и според правилата той прибира наградата. Твоя триъгълник е от Шумен и е направен много трудно и абсолютно сам. Как ти се струва тази ситуация? ОК ли е?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов