Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Апр 18, 2024 4:46 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Летене край (над) 7-те Рилски езера?
МнениеПубликувано на: Пон Авг 23, 2010 4:02 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 10:00 pm
Мнения: 89
Местоположение: Балчик
От 25 до 29.08 ще бъда в района на 7-те езера. Летенето няма да е основна цел, но мисля да си взема крилото и да проуча възможностите - отдавна мечтая за полет в Рила. Ако някой е летял там, моля да сподели опита си - ще бъда благодарен за всякаква информация. Ако някой има желание да се присъедини - обаждайте се на групов тел. 0894 626248 (достъп до интернет там не се очертава да имам).

_________________
Веселин Великов


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 30, 2010 6:07 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 10:00 pm
Мнения: 89
Местоположение: Балчик
Миналия петък имах шанса да полетя край езерата.
За съжаление радостта ми от красивия полет беше помрачена от двама побеснели коняри, които се спуснаха към мен с ругатни и заплахи когато заходих за кацане до хижата. Извадиха ножове и започнаха да заплашват мен и екипировката като говореха несвързано за някакъв "парашут" край "Бъбреко", че заради "нас" щели да изтрепят хората, че нямаме работа там и най-сетне съм им паднал в ръцете и ще си получа заслуженото.
Конете им бяха на 50-тина метра северозападно от хижата и тъй като ми е известно че се плашат от прелитащи над тях обекти направих захода си от другата страна и кацнах без видимо да ги смутя, затова много се изненадах от тази неочаквана агресия. Направих всичко възможно да запазя самообладание и да им обясня, че за пръв път летя в района и не разбирам за какво говорят. В един момент този, който щеше да ми реже крилото задърпа другия, който бил лежал 15 години в затвора и възнамеряваше да се върне там след като ме заколи и се пръждосаха нанякъде.

Отдъхнах си с облекчение, но като взех да скатавам крилото открих две срязани върви. Това обясняваше внезапното им оттегляне.
Свързах се с полицията, естествено и се изненадах от бързата и адекватна реакция. Без излишно увъртане местните полицаи казаха, че идват да изяснят случая. Докато описвах инцидента на единия полицай другия говори с хора от персонала на лифта и хижата и за броени минути разбра кои са "извършителите" и къде може да ги намери. В крайна сметка получих извинения и бях помолен да приема обезщетение за повредената екипировка, а на конярите съставиха писмен предупредителен протокол. (Алтернативата беше да напиша жалба и да ги приберат за 24 часа в ареста, след което да ги съдя ако искам.)

Междувременно разбрах каква е предисторията: Няколко дни по-рано единият от въпросните коняри разхождал туристи край езерото "Бъбрека" - явно доста доходен бизнес напоследък. Над тях прелетял парапланер, конете се подплашили, съборили единия от "ездачите" (всъщност това са хора, които в повечето случаи за пръв път се качват на кон) и той си навяхнал глезена. Конярят отнесъл як шамар затова че не е удържал животното, а колегата парапланерист вероятно без да подозира за инцидента е кацнал достатъчно далеч за да си спести "възмездието"...

Още като съм излетял близо до стана им, конярите се приготвили да ме посрещнат подобаващо, но за тяхна изненада вместо да се спусна надолу аз съм се издигнал нагоре и в продължение на час и нещо те се наливали с бира и сипели закани по мой адрес докато аз безгрижно съм кръжал над главите им. Като се убедих че не мога да се извадя достатъчно за да пусна нанякъде реших поне да си кацна пред входа на хижата. Останалото вече го знаете...

За съжаление служителите на парковата охрана също бяха уведомени и се сдобих с констативен протокол за извършване на полет с парапланер на територията на Национален Парк Рила без разрешение от ръководството му. Рейнджърите бяха дружелюбно настроени и ме увериха че ще получа само предупреждение в бъдеще да искам разрешение от ръководството на парка когато планирам полети в района.

Неприятно ми е да си припомням тази история, но се надявам чрез нея да предпазя други от подобни емоции.

_________________
Веселин Великов


Последна промяна Вей-high-вей на Пон Авг 30, 2010 6:27 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 30, 2010 6:13 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 30, 2004 11:48 pm
Мнения: 301
Местоположение: haskovo
В национален парк неможе да летиш на по-малко от 150 метра над терена??? - някой беше постнал ограничения за летене в защитени зони

_________________
недей да летиш по-бързо от твоя ангел пазител (бяло-син Aspen)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 30, 2010 7:09 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 9:58 pm
Мнения: 182
Местоположение: България -София
Име: Еленко Божков
Това са някакви невероятни идиотщини. Все едно си в роман на Оруел. Тук е мястото, да си спомним като членове на БНАК, някои и като членве на ръководството му, че основната задача на гражданските сдружения и непревателствени организации е да защититават интересите на граждните обеднили се в това сдружение с някаква цел. Представете си подобна случка да речем в Анеси-Франция (която също май е член на Евросъюза).Питайте Румбата колко пъти е искал разрешение от охраната на френските Алпи, че ще лети и дали някой от хората летели с него е ходил да иска такова разрешение......Такова нещо там е просто невъзможно.... Питайте Пешева например възможно ли е такава случка в Швейцария? В Словения, голяма част от която се намира в Юлските Алпи се лети целогодишно без да питаш никой за нищо, кацаш си на едни фантастични ливади, хората ти се радват и толкова....

_________________
Ozone - DELTA 2


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 01, 2010 8:11 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Чудя се кой ли е бил този дето е уплашил конете?

Аз летях там в събота по време на паневритмията, кацнах до танцуващите на платото (нямаше никакви коне наоколо) и спокойно си сгънах крилото.

Роската кацна от другата страна на паневритмията, но и той не е виждал коне там.
...

Иначе Веско ти откъде излетя че успя да се закрепиш час във въздуха?

Досега съм реял над Бъбрека без съществени набирания. Иначе съм се вадил до базата над новата хижа и лифта с излитане от платото 1-200 метра по-нагоре..

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 01, 2010 10:31 am 
Offline

Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 10:00 pm
Мнения: 89
Местоположение: Балчик
Успях да поговоря с един друг коняр, който имаше малко по-човешки образ и разбираем език. Той каза, че конете се плашели най-много от обекти, които улавят с периферното си зрение, особено ако са над тях (дори и високо). Дали вие сте изплашили въпросните коне или просто предпочитат да ни няма в района и са ни нарочили е трудно да се установи. Важното е, че вече имат официално предупреждение от полицията да не се разправят с нас и при следващ сигнал отиват директно в ареста. А ние трябва да внимаваме, защото бях свидетел как водят 4-5 годишно момиченце на кон по пътека, вървяща край 200 метрова пропаст. Няма да коментирам дали това е редно, но не бих искал да съм този, който ще подплаши такъв кон.

Иначе аз излетях от Сухия чал (хълма със ски влека, който води към Бъбрека) на изток. Имаше дежурна термика през 10-тина минути, която тръгваше от клека югоизточно от новата хижа, но за съжаление явно имаше инверсия на 2500 защото там качването свършваше. През целия ден беше синьо. Вятър почти нямаше. На склона само балони. При по-висока база и слаб източен вятър или безветрие може да се получи хубаво летене там.

Ники, вие искали ли сте разрешение от Дирекцията на парка за да летите в този район?

_________________
Веселин Великов


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 01, 2010 2:15 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 16, 2006 5:33 pm
Мнения: 48
Местоположение: Варна
Веско, запътил съм се на там в средата на септември. Я кажи къде се намира дирекцията че да попитам дали мога или не мога да летя в района :lol: :P :D :) :o 8) :x :mrgreen: :roll: :wink:

_________________
:)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 02, 2010 8:27 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
не съм искал разрешение от дирекцията за летене, защото не съм информиран, че парапланеризма е дейност със специален статут различен от този на пешеходното ходене из Рила.

т.е. струва ми се несправедливо, пешеходците да не искат разрешение при посещение на парка, а ние да искаме

...
следващата година ще има нов проекто правилник за управление на парка, който ще бъде предоставен на неправителствени организации (като БНАК) за мнение преди окончателно обнародване.

Тъй като никой няма да ни търси, то ние трябва да се интересуваме, кога ще бъде готов този проекто правилник и да се включим в обсъжданията с предварително подготвени материали, защитаващи нашата кауза. Иначе:
Има парапланеристи - има проблем. Няма парапланеристи - няма проблем.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 02, 2010 9:13 am 
Offline

Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 10:00 pm
Мнения: 89
Местоположение: Балчик
niki написа:
не съм искал разрешение от дирекцията за летене, защото не съм информиран, че парапланеризма е дейност със специален статут различен от този на пешеходното ходене из Рила.


Точно това казах и аз на рейнджърите (и съм го написал като обяснение в констативния протокол), но те твърдяха че "всяка дейност в парка трябва да се съгласува с дирекцията му". Това "всяка дейност" явно го тълкуват както им е удобно. Иначе, според тях, ако поискаме разрешение няма причина да ни бъде отказано, но за мен е пълен абсурд всеки път когато някой реши да лети в Рила писмено да иска разрешение и да чака отговор...

_________________
Веселин Великов


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 02, 2010 12:40 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Вей-high-вей написа:
... но те твърдяха че "всяка дейност в парка трябва да се съгласува с дирекцията му". Това "всяка дейност" явно го тълкуват както им е удобно ...


Хм, това наистина е опасен прецедент, към който трябва да вземем сериозно отношение ... Витоша например също е природен парк ... Има и ред други места, в койти летим, и които са също с такъв статут. Ако навсякъде трябва всеки полет да се "съгласува" с дирекции ... олеле майко ... :x

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 03, 2010 12:34 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 9:58 pm
Мнения: 182
Местоположение: България -София
Име: Еленко Божков
Ама аз като казвам, че е идиотщина тая работа с уведамяването и разрешаването всички си траят. Сравнението на Ники с пешеходците е логично и добро. Не знам каква трябва да е правилната реакция обаче?....

_________________
Ozone - DELTA 2


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов