Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:10 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Юли 2005
МнениеПубликувано на: Съб Юли 02, 2005 11:48 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Облетян нов старт в Бургаско

Днес беше направен първият полет от старта над село Медово.
Стартът е разположен на склон със СИ изложение, като дължината му е към 5км. Намира се само на 10км от Слънчев бряг и на 3км от гр. Каблешково. Денивелацията на старта е около 100м. Пред склона има обширни ниви, където без проблеми може да се каца. Предполагаме, че ще са и много добър източник на термики. С кола се стига до подножието му, откъдето тръгва пътека (за щастие полегата и със сянка :-) ), водеща до самия старт. В подножието на склона, по цялото му протежение има черен път, което улеснява събирането на кацналите парапланеристи.

Днес 02.07.2005 аз и Любо отидохме на старта към 13 часа. Духаше силен вятър, който се падаше кривичко на старта (доста източно). Постояхме малко и решихме да изчакаме. През това време решихме да поразширим и поизчистим новия старт. След 2 часа яко рязане старта придоби приличен вид. Към 16 вятърът поотслабна, но пак имаше на моменти силни пулсации. Любо се приготви за излитане. С малко моя помощ успя да излети. Опита се да порее малко, но не много благоприятната посока и сила на вятъра си казаха думата и кацна. След него с малко премеждия излетях и аз. Гледката отгоре беше много красива. Но и моята полетна програма завърши като на Любака.
Скатахме и като се върнахме в Бургас, седнахме на чаша бира и цаца да обсъждаме с Галин случилото се през деня. Днешния полет го чакахме повече от 2 години. Въпреки, че има още да се работи по старта, при по-добри условия (челен и не силен вятър) ще разберем истинските възможности на старта, защото мисля, че това място наистина има добри перспективи.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юли 05, 2005 9:43 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
След вчерашното мрачно време, днес накрая слънце огря кучия ххх и едни тлъсти кумулуси се завъдиха по небето. Качихме се късно и трудно снижаващите пилоти от русия и чехия ни накараха да излитаме възможно бързо. Почнах полета с доста предразсъдъци щото тествах подарения ми прототип на Magiс, чиито атакуващ ръб бе подменен в Русия след като ме вкара в две парашутирания лани (последното беше до земята).
Влажната атмосфера мажеше термиките и бързо и спокойно се набрах до базата над старта. Петко ме последва с влизане в облака, след него Мена и накрая Ясен който също имаше едно наум за новия си Magus 4.
С Петко бързо и лесно стигнахме до Беклемето, където аз малко се позадавих - в планината не работеше и пуснах рано към полето за да хвана нещо там от по-високо (и по-силно). От Кърнаре хванах усилваща се термика която ме изкара над серпентините на Беклемето. Над мене имаше някво пухче което с изненадваща скорост растеше в голям облак щом се опитах да го достигна. Набутах се върте докато ми овляжняха вървите и тъй като диска на слънцето изчезна, както и тока в батериите на вариото ми - приложих една интересна тактика за излизане от облака: когато въртиш качване в облак, понякога можеш да разпознаеш че е повлияно от вятър щото има по-силна и по-слаба страна. Преди да влеза в облака знаех че ЮИ вятър отнася термиките на СЗ, та реших че това продължава и в облака и когато реших да излеза просто пуснах срещу по-силното качване. Така се и оказа и излезох от Ю наветрена страна на облака.
Наградата бе поредната райска гледка от небе и облаци.
После облаците над Кърнаре почнаха да се разпадат и с Петко не можехме да чакаме повече Мена и Ясен и пуснахме да пресичаме долината. По средата имаше нещо но малката височина си каза думата и въпреки че почти се залепих на Столетовската планинка се давнах до селото.
Казах на Мена че няма смисъл да рискуват и да вземат да летят по планината, която продължи да работи: те се разходиха до Калофер и се върнаха в Сопот, като освен временните засенчвания условията бяха супер с работещи до късно облаци.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Шилото - 05.06.2005
МнениеПубликувано на: Сря Юли 06, 2005 11:14 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Ето какво написа Галин за полета си над Бургас:

Zavyrnah se otnovo v qtoto ! Sled 6oka koito sydbata mi podnese i izpadnah, i padnah ot qtoto, sega se vuzstanovih s pomo6ta na dobri hora. Zavry6taneto mi be mnogo qko ! Za poreden pyt izletqh ot mestnostta “6iloto’ pri severozapaden vqtyr . Mestnostta e nai-visokata to4ka do gr.Bourgas 220 metra nadmorsaka i e edinstveniq start sys severozapadno izlojenie v Burgaska oblast /za sega/. Mqstoto e naistina predizvikatelno za maistori, a za na4inae6tite e bezopasno. Predizvikatelstvata sa ne samo vyv vyzduha no i na zemqta. Ot “N” woda, na “E” pak woda, i na “S” pak voda, no se leti, i to qko…..a sega se nasladete na pyrwite snimki napraveni nad gr.Burgas - k-s “Meden Rudnik”, i kvartal “Gorno ezerowo” - http://www.paraplan.ru/photos/thumbnails.php?album=214 .
….. SkyNomad Bourgas
Galin Baykushev

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Солниците - 06.07.2005
МнениеПубликувано на: Чет Юли 07, 2005 12:00 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Днес с на Галин баща му решихме да отидем някъде да похвърчим. Отидохме първо на Шилото. Там за съжаление духаше ЮЮЗ. Решихме да видим посоката на пушеците на комините на Нефтохим. Като се обърнахме, на десетина метра пред нас изскочиха два огромни белоглави лешояда :shock: - бяха като малки делтапланери. Започнаха да въртят в термика и накрая се изгубиха от поглед. Такова нещо досега не бях виждал тук :roll:. Понеже духаше ЮЮЗ и беше вече към 14, решихме да отидем на Банево. Хем аз да похвръкна малко, хем чичо Димо да потренира с крилото. Но на ниското видяхме, че Морският е избил и предложих да тръгнем към Солниците. Там поне става за тренировка и склон. Мястото се намира между Бургас и кв.Сарафово, близо до Бургаските солници. Склоновете са с височина от 4-5 до 10 метра.
Като пристигнахме бриза беше надул яко. На Димо не не му хареса, че има доста трева и тръни и се отказа да тренира. Аз разпънах и литнах. Около десетина минути си играех над склона и правих малко изпълнения стил филмчето "Канабис" на Паратийм. После си рекох да тръгна по склона към кв.Сарафово и до където ма изкара. Досега никой не го беше правил това. На места склона остава висок едва 4-5 метра. Летях си средно на 3-4м над склона. От време на време имаше турболенции и разни балончета, обаче продължавах да драпам. Аз си летя по склона, а на Галин баща му кара колата на няколко метра от мен. И така в продължение на 2-3км. Голям майтап :lol: . По едно време някакъв балон ме издигна на 30 метра над склона. След няколко минути стигнах до главния път за Сарафово и дърветата до първите къщи. Вече нямаше накъде и се наложи да кацам. Тая процедура се оказа в случая бая трудна - тъкмо стъпвам и пак ме отлепя. Накрая хванах Б-колани и приключихме с шегите. Накрая скатах крилото и се запътихме да пием бира.
На много хора може да им изглежда горното доста безинтересно, но повярвайте ми, ако бяхте на мое място нямаше да ви изглежда така. Все пак на това място досега никой не е летял така :P
Снимки от полета тук .

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Шилото - 16.07.2005
МнениеПубликувано на: Нед Юли 17, 2005 12:11 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Днес следобед духаше СЗ и решихме да отидем на Шилото. Към 15 пристигнахме на старта, духаше чело 3-4м/с. Първо излетях аз, след мене Иво. Пореяхме двайсетина минути доволно :) . По-късно литнаха Одисей, Любо и Николай от Казанлък. Беше почнало да потслабва и някои кацнаха по-бързо. По едно време дойдоха Димитър и Васил от Велико Търново. И те се разписааха с по един прав полет. Накрая отидохме да пием бира и да завършим летателния ден :D .

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юли 18, 2005 6:49 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
От една седмица обикаляме с група австралийци из БГ гонейки хубавото време. Между тях е световния рекордьор Годфри Уенес (325 км). Засега интересни прелети имаше в събота от Пъстрина - повечето се издавихме на 20-тиа километър, докато Годфри кацна в Брестница (дето вино кара воденица) - 85 км.
Базата бе 1600, термиките 1.5-2 м/с, красиво развити облаци.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Pozdravi za Godfrey
МнениеПубликувано на: Пон Юли 18, 2005 5:34 pm 
Pozdravete Godfrey ot mene, toi sigurno shte si spomni che v Gurcia na Evropeiskoto kacnahme v edno gradche na ime...KLITORIA. Dano da se vidim s nego v Avstralia sled 2 godini na svetovnoto purvenctvo!


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Солниците - 19.07.2005
МнениеПубликувано на: Сря Юли 20, 2005 1:07 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Днес към 19:30 отидохме на Солниците да пореем. Направихме по половин час. Беше голям кеф :D . Много яко място за релакс! Снимки тук.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: 20.07.2005 - Маджарово
МнениеПубликувано на: Пет Юли 29, 2005 12:06 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Успяхме да открием нов старт за ИСИ на Маджарово. Понеже беше станало късно (18:30), направихме по един мазен прав полет до поляните за кацане. Стартът е много хубав, като дава възможност както за склоново, така и за термично реене. Денивелацията до него е 270м. Местността е много красива. На другия ден отидохме на другия старт (ЮЮИ). Но за съжаление докато си вземем раниците обърна гръб. Има още едно място за излитане на Ю. Единственото негативно в цялата работа са природозащитниците, дето само мрънкат глупости (стресирали сме младите белоглави лешояди). Снимки ще има скоро.

.......................................................................................................

Добростан - 22.07.2005

В петък се качихме на Добростан. Духаше 2-3м/с ИЮИ. Базата в началото бе на около 200м над старта. След като излетях бързо се набрах над старта и тръгнах към Асеновград. Базата се качи на около 1800м. Зад града над дерето една +2,5м/с термика ме вкара в облаците. Оттам продължих по билото, но навсякъде беше засенчило вече и качванията спряха. На места се заигравах с разни 0 и 0,1. Малко след КЦМ-то видях, че е напекло и тръгнах натам с надеждата, че ще успея да намеря нещо. Но и там засенчи и малко преди Пловдив кацнах. Останах много доволен от първия си полет от Добростан.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 29, 2005 9:18 am 
Offline

Регистриран на: Пет Юли 02, 2004 8:40 pm
Мнения: 99
Местоположение: София
Абе хора, като идвате по нашият край що не се обаждате :roll:
Красьо, пиши малко повече за Маджарово - кога , как , защо?
Айде със здраве.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: XC ot Pastrina
МнениеПубликувано на: Пон Авг 01, 2005 8:40 pm 
Onazi sabota, 16.7 i az biah na Pastrina s deltite, izletiahme kam 12.00, vidiah 4e edin paraplaner se iznese i preletia, no ne znaeh koi e. Letiah na sklon do 14.00 4asa, sled koeto nabrah baza - kam 1700 m i preletiah na iztok - sled 4as i 30 min kaznah na 4erven Briag - biah poizmoren ot dalgoto sklonovo reene, a i imah edin shved, koito sashtata ve4er otåatuva za Budapeshta. Mislia, 4e ot Pastrina s deltite shte se stigne do moreto, e haide, do Shumen, ako briza e silen! Samo triabva da se izdebne vreme. Dano na sastezanieto na Ava Sport v Montana ima uslovia za tova.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 11 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов