Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:37 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Април 2011
МнениеПубликувано на: Чет Апр 21, 2011 7:39 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Браво на Ицо - родопския орел.
Днес и аз не останах назад. След като ученика се налетя на Враца, го харизах за шофьор и сбъднах една мечта - пресекох Стара Планина през Искърския пролом:
leonardo/flight/1464

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Април 2011
МнениеПубликувано на: Чет Апр 21, 2011 8:32 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
Ее, Ники, разкажи подробно. Там няма изобщо места за кацане. Как прецени риска? Гледам, че си влязъл доста навътре с малко височина. Веднъж тръгнах натам, но не посмях да продължа и кацнах на последното видимо място -едно малко стадионче на Елисейна.

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Април 2011
МнениеПубликувано на: Чет Апр 21, 2011 11:01 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Митак, парата може да каца на много стръмни склонове, така че за нас има достатъчно места за кацане - естествено не долу покрай реката където още е пълно с жици и ротори:
gallery/thumbnails.php?album=153
За да се прави подобен маршрут мисля че трябва да се тръгне по-рано, защото по-късно на Околчица условията се стабилизират поради влиянието на равнината. На първия полет с ученик към 11 се набирахме до около 1800 метра, а после ми бе зор да набера някаква височина за да пусна към пролома. Друго предположение е че от старта трябва да се пуска дирекно на ЮЗ, а не да се ходи към входа на Искърския пролом където долинния вятър и влиянието на равнината пак биха стабилизирали условията.
Аз пуснах с около 2-300 метра назад и бая затънах сред слънчевите южни склонове на пролома. В началото не можех да набера височина защото бях в низходящото на СИ вятър и също под влиянието на равнината в началото на пролома. Долу духаше осезаем И вятър. Щях да кацам на ребрата до село Очин дол, когато реших да рискувам евентуална турбуленция от СИ вятър и се залепих за склона над селото. После дори се върнах назад по него катерейки постоянно нагоре. Оказа се че района около Пършевица е местния център на нестабилност (heat low) - предполагам там се формират и местните Цб-та.
На дългите склонове южно от Пършевица се набрах до базата и после се зачудих накъде - имаше облачна улица на ЮЗ към Дупките, но пролома завиваше остро на юг. (Между другото между Дупките и Ком изглеждаше подозрително безоблачно). Преди Лъкатник тръгва едно хубаво ребро на юг което запира И вятър от първата част на пролома. Докато се колебаех пуснах по средата и почти щях да се удавя на поляните към горния Лъкатник когато успях да хвана отнесена термика. Беше сложно, защото основния вятър бе СИ, долинния вятър до сега бе И, работеха слънчевите З склонове, а облаците показваха някакъв СЗ. Успешната тактика бе да седя над З склонове и когато имам възможност да се набивам към по-високите части на И. Интересното бе че хубавите качвания се събираха точно над реката. Там където пролома завива след Лъкатник мисля че се събират няколко протичания от И, СЗ и Ю и става интересно.
Преди Своге пак се добрах до базата и имаше връзки с улици на И, Ю и З.
Излязох с голяма височина от планината и се повъртях над Нови Искър докато дойде транспорта.
Мисля че в района на Искърския пролом могат да излезат интересни стартове (напр. с. Заселе, Очин дол и махалите около Лакатник)
Сега бях спокоен заради работещите неразлистени гори, но мисля че и през лятото може да се лети споко в района.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: Април 2011 - Уникално добра комбинация :)
МнениеПубликувано на: Пет Апр 22, 2011 10:30 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Ное 21, 2010 12:54 am
Мнения: 32
Да ви разкажа и за мойто уникално преживяване през месец Април. Отидохме на 16 Април да летим на Враца. За пръв път ми беше. Старта ми се стори добре ама храстите ги прелетях доста ниско. Понабрах се на около 1700-1800 м и пуснах напред. Беше позасенчило от облаци. Телефона ми се развъня за пореден път. Чух следнот "Родих", "Имаме бебе". Питах дали всичко е наред. Отговора беше положителен. От там се получи малка въздушна забава заедно Емо (капитана).
Реших да кацам, вече не издържах. Много ми идваше вълнението. Греда почна да смуче облака (за пръв път). Гледам вариото +4, +5. Реших да пусна едни уши. С ушите горе-долу същата работа +2, +3. Натиснах и speed-а. Към 60 % вече снижавах -0,5,-1. Цялата ситуация доста катализира вълнението.
Всичко приключи добре. И към 6-7 часа успях да видя детето. Сега ми спи на гърдите и планирам някое летене на бързо на Витоша. Днес ми се видя доста добре.
Пожелавам ви да успеете да достигнете моята уникална комбинация с подобни поводи.
Поздрави,
Здравко


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Още един парапланерист
МнениеПубликувано на: Съб Апр 23, 2011 6:39 am 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
Е, и аз да се похваля. Тази сутрин вече се чудех какво става, че не се обажда съпругата ми. Снощи дойде време да я закарам в родилното. Най сетне в 7.20 телефона иззвъня. синковеца вече е на бял свят. Имаме нов член в Шумен-хс. Първия е вече на 2 години и 2 месеца. Увеличават се редиците на парабебетата.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: Април 2011
МнениеПубликувано на: Съб Апр 23, 2011 8:45 am 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 9:58 pm
Мнения: 182
Местоположение: България -София
Име: Еленко Божков
И на двамата, да са ви живи и здрави парапланеристчетата!!!

_________________
Ozone - DELTA 2


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Април 2011
МнениеПубликувано на: Нед Апр 24, 2011 4:42 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 5:41 pm
Мнения: 163
Местоположение: varna
Хари, да ти е жив и здрав, майка му и баща му също :D
В този ред на мисли мога да ти дам един кокпит да го ползваш за тандемна сбруя за малкия :lol:

_________________
Георги Тодоров - Жоро
NOVA FACTOR 2 - EN C


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Април 2011
МнениеПубликувано на: Пон Апр 25, 2011 12:28 am 
Offline

Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 3:02 pm
Мнения: 81
Местоположение: Алпите
Име: Ивайло Митев
И аз искам да се похваля за моите постижения през Април. :oops:

Беше моя най-добър месец за сега в обучението ми и то по специално 2011-04-17, учих се да летя на Планаи срещу Дахстаин. Разкошна гледка супер време и не друсаше. Два полета* преди обет и един следобед. С което официално съм със статус на пара планер заек. Има още много за учене до официален пара планер пилот, но със здраве и хубаво време и това ще стане. :wink:

Клипче от деня е тук, кликни ме.

С приятелски поздрав,
Ивайло.

* - не баш, ама за мене!

П.П.: @Х А Р И - Да са ти живи и здрави и двата малчугана!

_________________
Крило: 777 - Rook2 S - Lilac....................................XContest - Ivko
Сбруя: Woody Valley GТО Light - S......................... Страницата на Клуба ни.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Април 2011
МнениеПубликувано на: Пон Апр 25, 2011 8:27 am 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
Благодаря за хубавите пожелания. Само се моля и двамата да не се занимават с екстрамни спортове, ами да си летят на воля където им видят очите.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Април 2011
МнениеПубликувано на: Съб Апр 30, 2011 6:45 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 9:19 am
Мнения: 122
Местоположение: София
https://picasaweb.google.com/roskobosko ... entMay2011
снимките от днес Сопот - Климент /Средна гора/

... и малко снимки от Враца по великденските празници
https://picasaweb.google.com/roskobosko ... PvqLnhsAF#

_________________
CloudBase Sopot guest house


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Април 2011
МнениеПубликувано на: Съб Апр 30, 2011 9:13 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Малко видео от Медово на Великден - http://www.vimeo.com/23056609

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов