Leonardo | ФОТО
Дата и час: Съб Апр 20, 2024 7:55 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Рекордно време на Невша
МнениеПубликувано на: Сря Авг 31, 2005 1:31 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Днес според Веско от София условията са за поне 150 км (той току що е кацнал на 40-тия километър умишлено поради липса на транспорт)... Базата е била 1900 м, скоростта на вятъра 24 км/ч. Утре - малко по-висока база и леко по-северна посока на вятъра. Най-доброто време ще е на 5-ти Септември - прогнозна база 2500, посока на вятъра СИ, скорост 5-6 м/с. На 4-ти също ще е много добре! :)

Много жалко че така се случва да има състезание в планина точно по това време! :(


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: 50 минути по-късно
МнениеПубликувано на: Сря Авг 31, 2005 11:55 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
До Ришки проход беше просто фантазия, но в планината стана много трудно. Вятърът се движеше в диапазона 28-31 км/ч С-СИ. Термиките рядко минаваха 1,5 средно (10-ина километра преди това четворка вдигане беше нещо обичайно). Може и аз да съм избрал най-къръшката пътека, но до язовир Камчия не хванах нищо по-силно от средна единица. Трябва да уточня, че излетяхме 50-ина минути след Слави и Веско. Възможно е условията час преди да стигна над ришки проход да са били по-добри и да са позволявали прехвърляне в южна България.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: off topic
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 01, 2005 7:58 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 9:45 am
Мнения: 137
Местоположение: Велико Търново
Име: Никола Янков
здравейте,

извинявайте, че този пост е малко off topic, но ми стана интересно, че знаете прогнозните бази на облачността. Бихте ли публикували тук някой друг сайт за метео прогнози. Аз лично ползвам ето тези:

http://forecast.uoa.gr/forecastnew.html
http://weather.meteo.bg/hrm/hrm.html


Предполагам, че тези двата сайта са всеизвестни.

_________________
Advance Epsilon 7

every passing minute is another chance to turn it all around


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Метео сайтове.
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 01, 2005 4:41 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Вторият който си дал е HRM-модела. За мен той е основният. Отварям го всяка сутрин и го гледам по часове. Първо за вятър, после за облаци и накрая за дъжд. След това отварям метеограмите му за Пловдив и за Пазарджик за по-пълна информация. И накрая за потвърждение на всичките данни, които съм събрал отварям http://english.wunderground.com/global/BU.html Тука има прогнози за момента и за 5 дена напред. Като погледна вятъра в момента на връх Ботев и ми става ясна почти цяла България, защото той е в центъра.
Това упражнение от по-горе го правя сутрин, когато ще летя през деня и обикновенно над 95% съм точен за деня. За три дена точноста е към70%, а за 5 дена пада под 50%.

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 01, 2005 5:00 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 9:45 am
Мнения: 137
Местоположение: Велико Търново
Име: Никола Янков
Добре де, всичко ми е ясно уж, но не мога да разбера къде да видя височината на базата в meteo.bg

_________________
Advance Epsilon 7

every passing minute is another chance to turn it all around


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Сондажи
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 01, 2005 8:42 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Най-добре всичко се вижда от сондажите на атмосферата за съответното място и време. Самите прогнози за сондаж ги гледам от тук. Избира се мястото (GPS координати), после се избира SOUNDING, после се избира деня и часа и т.н. Базата и височината на облаците се определят графично както съм нарисувал на тази картинка:
Изображение
Тук светлосинята линия е пътя на балона от земята до базата и после до върха на облака. Долната тъмносиня линия е нивото на кондензация (базата), а горната е нивото до което ще растат облаците.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: въпрос
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 02, 2005 6:17 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Винаги съм се чудил какво значи червената линия и какво зелената? Със сигурност едната от двете (или двете) са температура, от което може да се види какъв е температурният градиент, но коя?

Освен това не съм се задълбавал много, обаче също така нямам подръка таблица на приблизителното съответствие между налягане и височина, знам само че 750 милибара са около 1500 м надморска височина. А без тази информация кажи речи цялата графика е безполезна.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Сондажи
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 02, 2005 8:48 am 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 7:54 am
Мнения: 175
Местоположение: Варна
Име: Йордан Пенев
Поздрави на всички кандидат метереолози!

Първо да уточним че сондажа е прогностичен и често неточен. Червената графика е температурата а зелената показва точката на оросяване с промяна на височината. Точните цифрови стойности за височината, вятъра и т.н. могат да се видят в таблицата - натиснете върху текста под графиката.

NOAA има още много метео информация но може да се ограничим до метеограмите и сондажа.

Като заключение мога да кажа че времето винаги е преобладаващо и е такова каквото го намерите на баира. Затова прекарвайте повече време на старта и по малко пред компютъра, ако имате тоя шанс. Както казва един известен пилот - най много се научава за времето докато чакате на старта да отслабне вятъра.

Данчо


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: За базата на облаците.
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 02, 2005 9:19 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Забравих да пиша, че изобщо не следя базата на облаците от сайтовете и от компютъра. Това го определяме на баира на който сме, на място и след, като излетим го потвърждаваме. :) :) От компа гледам само сила, посока на вятъра, количество на облачността, температура и евентуален дъжд, (или сняг) :lol:
Прогнозите са хубаво нещо, но най-добре се проверяват и потвърждават,( или отричат) на старта. :wink:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 02, 2005 10:29 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 9:45 am
Мнения: 137
Местоположение: Велико Търново
Име: Никола Янков
Хехе , еее вече ми стана ясно ;-) а аз се взирам два дена в метеограми и се чудя как да определя височината на базата ;) и вече се бях отчаял, че аз нещо не схващам ;-)

_________________
Advance Epsilon 7

every passing minute is another chance to turn it all around


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов