Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 10:07 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Април 2004
МнениеПубликувано на: Съб Апр 03, 2004 7:31 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Петък 02.04 София
Деня започна с висока облачност (в СЗ БГ Петко ми каза че има плътна пелена), но слънцето се засилваше и ясно прозираше през нея. Разбрахме че на Черни връх имало 50 км/ч СИ, а на Ботев около 40 км/ч. Решихме че за Витоша ще е силно и отидохме на СИ старт на Расник. Досега не бях ходил там и ми изглеждаше подозрително полегато, но като излетях почнах да се набирам леко по склона докато излезох на височината на основното билце (забелязах една дежурна термика в дясно от старта). После излетя и Мена и въпреки големите засенчвания имаше добри термики се извадихме до 2100 м нмв. Естествено не бях подготвен и след 40 мин кацнах защото нямах ръкавици (а вдигаше яко въпреки сянките).
После поседяхме долу и по-късно пак излетяхме (беше по слънчево) и с Милен и Мена пак се набрахме до 2000. Термиките бяха широки и около 2 м/с средно, с максимуми около 6 м/с. Интересното бе че на втория полет се усетих някакво стабилизиране спрямо първия, но вероятно това се дължеше на по-далечното разпределение на термиките.
Базата беше около 2300 нмв.
Беше добър класически ден. Разбрах че на Добростан и Околчица са направили по 20-30 км в подобни условия. На Венчан също са летели добре макар да са се набирали до около 1000 м нмв.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Околчица
МнениеПубликувано на: Съб Апр 03, 2004 10:34 pm 
Днес във Враца имаше доста народ (12-13 крила) и всички полетяха яко от 1 часа докъм 6 и нещо, като Цецо от Враца, Милен и Васо летяха почти през цялото това време. Вятър NE 3-4 м/сек, синьо.
Аз излетях първи и веднага се отправих към дефилето - имах много важна работа в Своге и реших да комбинирам бизнеса с летене (или обратно..) Разбира се да се влиза в тая дупка не най-разумната постъпка, скоро GPSа ми започна да показва 65-70 и имах няколко доста вълнуващи минути докато намерих едно по-широко място, където правилно предположих че вятъра ще е по-слаб и кацнах до Зверино. В 4,45 бях отново на старта, постъргах малко покрай паметника и по западните скали и тръгнах към Враца. Там трябваше да кацна до картинг-пистата и да си ходиме за Видин. Когато оставаха 80-100м започна една поддръжка, някъде около нулата, която не даваше никаква надежда, но започнах да въртя е така, колкото да мине времето докато дойде колата. Това обаче продължи повече от половин час, ината ми се изостри яко и накрая се намерих над центъра на Враца на 700 м. Реших че това ми е напълно достатъчно за да прелетя града и се отправих на запад, но веднага навлязох в една широка и стабилна тройка, много лесно и бързо видях цялата планина отгоре. Като подминах разклона за Вършец чудесата свършиха, все пак 18,30 беше и бързо-бързо пропаднах и кацнах до с. Краводер - 21 км, нищо особено, но за мен добро начало на новия сезон.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Шумен
МнениеПубликувано на: Нед Апр 04, 2004 11:09 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Събота (03.04.2004) летяхме на Шумен. Условията бяха слаб СИ (до 3 м/сек, синьо и безоблачно небе. Първи се пробвах аз (Gradient Aspen), но се удавих. Втори се измята Коста (NOVA Carbon) и се навъртя до 1300 м.н.в., но сам не му се пускало на прелет и след 30-ина минути кацна на старта (вятъра обърна почти С и отслабна съвсем, кризата продължи прекалено дълго). При втория полет излетяхме почти един след друг. Аз хванах дежурната на старта, извадих се до 1530 м.н.в. и зачаках Коста и Цецо (Edel Saber) да дръпнат нагоре и да пуснем нанякъде (преди това по радиостанцията чухме Течкина, който беше тръгнал на прелет от Невша). За съжаление нито един от двамата не можа да се извади и плановете ми за съвместен прелет се провалиха. Поразходих кролото около Шумен и кацнах на старта.
След 5 часа вятъра обърна И-СИ и засили (4-5 м/сек). Започнахме пенсионерски полети на северния склон. Имаше хубава поддръжка (докъм 150 м. над старта). Излитахме и кацахме многократно, като при последния полет се свечеряваше и решихме преди да кацнем да пуснем на спид над града, да свалим височина и да направим заход за кацане. Над Шумен обаче вместо смъкване имаше едно огромно мазно и широко качване - средно +2. Вдигаше навсякъде, въобще не сме въртяли. Дигна ни до 870 м.н.в. и спря, почти мръкна, отдолу града целия свети. Голяма красота. Кацнахме по тъмно, като се ориентирахме по запалените фарове на предвидливо подредените от наземния екип коли.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: неделя 04.04.2004
МнениеПубликувано на: Пон Апр 05, 2004 6:33 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Не особено добър ден на Сопот. Пилотите се набираха до 100-200 метра над старта (въпреки че имаше кумулуси на около 2400), но по надолу работеше горе долу и някои се разходиха по протежение на планината. Термиките бяха накъсани и леко турбулентни. Имаше до умерени местни ветрове.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Тополица - 3.4.2004
МнениеПубликувано на: Пон Апр 05, 2004 10:29 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
В събота Начо Радев се издигна на 2200 метра н.в. на Тополица(до гр.Айтос) и се задържа 2 часа и 30 минути. Термиките достигаха до +7м/с. :D

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: gaden den
МнениеПубликувано на: Пон Апр 05, 2004 2:48 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 4:27 pm
Мнения: 466
V nedelia be6e adski gaden den na Sopot.Pazardji6kata grupa propatuvahme 200 km,odrusahana na starta po 4lv !!!,far4ahme po 30min v razni drusalki i to po edin pat.Nagledah sa na ruski fizionomii i razbrah 4e sa se sbadnali nai- lo6ite mi pomisli,Sopot nema da go bade.Ne slu4aino nekoi hora sa oti6li na Beklemeto i sa bili pravi.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: gaden den
МнениеПубликувано на: Пон Апр 05, 2004 4:22 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
xra_y написа:
V nedelia be6e adski gaden den na Sopot.Pazardji6kata grupa propatuvahme 200 km,odrusahana na starta po 4lv !!!,far4ahme po 30min v razni drusalki i to po edin pat.Nagledah sa na ruski fizionomii i razbrah 4e sa se sbadnali nai- lo6ite mi pomisli,Sopot nema da go bade.Ne slu4aino nekoi hora sa oti6li na Beklemeto i sa bili pravi.


В тази тема се споделят условията за полети в различните части на БГ.

Ако те тревожи съдбата на Сопот, отвори нова тема във форума Парапланеризъм.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Шумен
МнениеПубликувано на: Вто Апр 06, 2004 1:03 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
04.04.04 (Неделя) летяхме на Шумен. На обяд условията бяха зверски. Умерен ЮИ вятър (на пулсове до 12 м/сек). Безоблачно и много термично (за последното свидетелстваха нагънатите като змии пушеци на комините и няклокото прашни дявола, който видях). Варненци бяха пристигнали преди нас с 3 коли, но взеха решение да го пробват на местата около Нови пазар (от по-нисичко). Поочистихме стартовете и към 2 часа бяхме възнаградени. Вятъра отслабна, честотата на пулсовете намаля и можеше да се рискува да се излети между два цикъла. Така и направихме. Първи излетях аз (Gradient Aspen) и без никакъв проблем хванах една тройка, която ме изкара на 1550 м.н.в. Минах над поляните на язовира, там закачих една двойка, върнах се към старта (там още никой не се виждаше да разпъва), набрах в дежурната на кулата и пуснах на С. Над града нямаше нищо (дори и друсалка, твърдо -1,2). Над летището хванах една единичка, която обаче отървах, после се пробвах на 5-ти километър на дежурната. Там нещата не бяха по-розови (средно вдигане +0,5) и след като ме изкара 300 нагоре - се удавих.
Върнах се на старта. Там Коста (NOVA Carbon) и Цецо (Edel Saber) вече навинтваха нагоре. Аз също се присъединих. Джиткахме по склона, балоните станаха много, термиките - малко. Към 5 часа стана по-човешко. Кацнахме, а час по-късно излетяха Ники (Airwave Voodoo) и Хаджията (FB Baracuda).

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: понеделник и вторник
МнениеПубликувано на: Сря Апр 07, 2004 6:01 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
понеделник 05.04
въпреки хубавите кумулуси (база около 2400) почти нямаше термики и руснаците се давеха един по един. Късно следобеда когато облаците почнаха да растат заплашително почнаха да излизат някакви термики и мисля че преди цебясването ставаше за прелет на И ама май никой не хвана влака.

вторник 06.04
сутринта имаше високи облаци и, но се разчистиха и почнаха да се появяват кумулуси на около 2200. Към Средна Гора тъмнееше ЦБ но на Сопот беше слънчево и някои от руснаците пуснаха на прелет (стигнаха до Шипка - 50 км, където ги посрещнал силен ЮИ вятър)

аз само гледаш от долу :(

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Шумен
МнениеПубликувано на: Пет Апр 09, 2004 8:20 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
09.04.04 (Петък) - До обяд - променлива облачност със слаб ЮИ вятър (3-4 м/сек). Към 2 часа бях на южния старт, но условята рязко се промениха. От ЮЗ - плътна облачна покривка, засенчи изцяло, вятърът спря, термиките - също. Легнах на поляната и 2 часа съм гледал как жеравите въртят в тия слаби условия (веднъж и тях да ги видя да се мъчат здравата, за 10 мин. - едва 100-ина метра се вадеха, във всеки случай - големи мастори са). В 4 и половина отново рязка промяна - облачната пелена отстъпи място на хубави кумулусчета, напече, термиките тръгнаха яко (средно +2,5), но вятърът засили и отнасяше много навътре в платото. Беше още доста влажно от вчерашния дъжд и поддръжка имаше само на склона и над Дивдядово (над нивите нямаше нищо). Към 6 часа стана по-мазничко, балонте спряха, а вятъра усили (Ю-ЮИ 22 км/час). На старта пристигнаха Ники и Дидо. Стори им се доста силно и отидохме до Кабиюк да му литнат от по-нисичко, но там беше чист И и нищо не стана.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Шумен
МнениеПубликувано на: Съб Апр 10, 2004 10:16 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
10,04,2004 (Събота) - Днес в небето над Шумен имаше едновременно 14 крила. Условията до 2 часа бяха слаби, ЮИ - 2м/сек, тънка облачна пелена, тесни и слаби термики. Давехме се и трупахме оборот на такситата (2,50 до горе). Към 3-4 часа нещата се подобриха, раздуха Ю 5м/сек и четата се налетя както подобава. Вадехме се до 1200 м.н.в. Бая народ се разходи до Троица (близко село до Шумен) и обратно. Към 6 часа обърна ЮЗ и много засли. Кацането на старта стана много рисково.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Апр 11, 2004 6:58 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
тия дни на Сопот бе залято с висока облачност и освен прави полети и епизодино набирания на заблудени балони намаше нищо интересно. Положителното бе че все пак ставаше за летене защото чувам че другаде после раздухвало яко докато тука се радваме на завета на планините.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Шумен
МнениеПубликувано на: Пон Апр 12, 2004 9:22 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Неделя (11.04.2004) летяхме на Шумен. Умерен ЮИ вятър (5-7м/сек), плътна облачна покривка, слаби и широки балони. Надвечер засили и се преместихме на Кабиюк където продължихме до отмаляване.

Понеделник (12.04.2004) летяхме с варненци на Мадара. По-точната дума е стъргахме по склона. Условията - слаб З/ЮЗ (2-3 м/сек), малко балони, плътна облачна пелена, през която от време на време прозираше слънцето. Към 4 часа се прибрахме в Шумен и установихме, че там си духа Ю (3-4 м/сек). Веднага се качихме на платото и там си полетяхме екстра. Мазно, пенсионерско склонче (с голяма и шумна агитка на старта). :)

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: 11.4.2004 - бившето стрелбище на с.Изворище
МнениеПубликувано на: Вто Апр 13, 2004 1:12 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
В неделя аз, Одисей и Анелия решихме да отидем на склоновете до бившето стрелбище на с.Изворище (Бургаско). Наблюдавайки облачното време си мислехме, че днес ще e спокойно, без турбуленции и силен вятър. Но в последствие се оказа напълно обратно. Докато си приготвяхме екипировката излезе гаден поривист югозападен вятър, който постепенно се усилваше. С триста зора успяхме да излетим и тогава започна “шоуто” – мощни лашки, внезапни изстрелвания на крилата напред-назад, силни вдигания и пропадания, придружени със затискане към склона. И след като получих “петдесетак” на около 20 метра височина, реших че това е достатъчно за днес. Добре, че след това ужасно летене нямаше пострадали! :)

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: 15.04 Sopot
МнениеПубликувано на: Чет Апр 15, 2004 9:12 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Dneska vapreki nadejdite za hubavo vreme, severnia viatar (2-5 m/s na starta) i golemite zasenchvania ni otkazaha ot Sopot. Zadachata beshe otmenena i otidohme na Voiniagovo, kadeto estestveno stavashe. Sabraha se mnogo piloti i letiahme na termiki (1-3 m/s) vapreki palnoto zasenchvane. Interesnoto be che kato doide slanceto nastana vremenna kriza, no po-kasno niakoi se izvadiha do 2000 m i se razhodiha do bania i obratno.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов