Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Апр 16, 2024 2:25 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Октомври 2011
МнениеПубликувано на: Чет Окт 13, 2011 11:03 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 29, 2004 5:06 pm
Мнения: 32
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 690&type=1
описание на полета по-късно.


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Тетевен -Сопот-Тетевен
МнениеПубликувано на: Пет Окт 14, 2011 9:38 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 29, 2004 5:06 pm
Мнения: 32
И ето че дойде и моят ред да драсна някой ред. След дълъг период на яко бачкане успях да се измъкна за някой ден, а какво да правя когато не съм на работа и времето е подходящо за........летене .Така че бързо заформихме излета с Митко. Другите от Тетевенския орляк бяха заети та тръгнахме сами нагоре към старта ни „Червен”. По пътеката си бърборим с Митака какъв е плана за деня,аз както винаги нямам големи очаквания от Червен Там съм видял 2 и 200 така ,че му споделих да се качим горе па ша му мислим. На старта духа слабо чело оправих ме се набързо беше вече 14.00 часа и Мтака литна аз след него и бам само нагоре. Въртиме си една термика заедно по едно време го загубих викам си тоя пак върти спирали не моа го скивам, а в този момент бяхме над Вила „Червен” . Викам си ще се поразходя наоколо да проуча района.Тръгнах към вр. Кон имах височина да отида и да се върна ако нещо се скапе. Над него обаче заварвам яка термика и газ нагоре до към 2200м направо се изкефих се едно ме чакаше тая термика. В този миг зърнах вр. Васильов и си викам днес може да опитам до там да ида имаше достатъчно кацалки по трасето ако загубя подръжка. По хребета на Васильовската планина термиките бяха една след друга даже не си давах зор да ги въртя до базата и все по-нагоре докато стигнах до изполините на зелената енергия –Два ветро генератора с 60 м ротори .Отгоре бяха като кибритени клечки. Още като тръгнах към Васильов забелязах мнсилна термична активност над върха и очаквах мн яко раздрусване, всичко бе по план една 5 –ка ме теглеше нагоре ,а аз се опитвах да не изпадна от сбруята докато я въртя. Щях да кацам на върха ДА БЕ ДА от почти 3 бона така се каца. Гледам Беклемето в далечината викам си там ще да е кацалото пътя е дълъг каквото сабя покаже. Пуснах Елемента по тази посока и неистово се опитвах да се позатопля малко-бях тръгнал само по поларче и бутилка минерална вода „пакетче за първа помощ” хаха. Под мен се изниза Чифлика и един голям басейн ми привлече вниманието усещах му топлата вода отгоре така ми се искаше да се навинтя в яка спирала за да се стопля малко. Да ама не целта бе пред мен –Беклемето после ще е.до там не загубих и метър височина и над арката размислих продължавам към Кърнаре , а там ужаса на Беклемето При Северо-западен вятър термиките заспиваха и само едно нищо надолу едвам се изнизах от планината . Над Кърнаре оглежадах полянка за кацане, там изненада една слаба двойчица ме измъкна и се навинтих нагоре кацането го отлагам. От височината на която бях се виждаше Сопот Егати деня ако не стигна Сопот натисках спиида след всяка термика и все по близо бях. Кацнах като перушинка на кацалото ,а там няма никои –в този ден никои не лети на Сопот? Сигурно бях в съзнанието си най якия пилот на земята нали бях направил първия си по- голям прелет от както започнах пак да летя. До както се оправях ме обзе ужасната мисъл КАК ЩЕ СЕ ПРИБИРАМ? Добре че има телефони Използвах жокер „Обади се на приятел” Милчо Тренев ша ме прибере аха ама той си имал работа вика по-късно аз ОК. Гложди ме треа се пофаля на някой Звънкам на Ники Йотов той ми вика що не останеш при мен да спиш утре ще работи лифта може пак да литнеш бързо ме нави прибирането се отлага. Вечерта на по бира си сказвахме с Никята и нощта мн бързо мина.( очаквайте продължение).


Върнете се в началото
  Профил    +13 / -0 
 
 Заглавие: Re: Тетевен -Сопот-Тетевен
МнениеПубликувано на: Съб Окт 15, 2011 6:52 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Юли 11, 2006 2:10 pm
Мнения: 497
Местоположение: Varna
Страхотен полет, браво.
Споменатия в.Васильов е място, където често съм посещавал като дете и полет над района ми е мечта.
Ники и той имаше една галерия със снимки от подобен полет там.
Благодарско, че отъпкваш пътеката :)

_________________
Ozone Mantra M6
Element Air4+


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Тетевен -Сопот-Тетевен
МнениеПубликувано на: Нед Окт 16, 2011 12:20 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 06, 2006 8:46 am
Мнения: 153
Местоположение: Тетевен
Летях от вр.Васильов преди 4г,но все още нямаше вятърни централи ;)Мисля,че и сега си става,но трябва да се внимава много!

_________________
TETEVEN PARAGLIDING TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Тетевен -Сопот-Тетевен
МнениеПубликувано на: Сря Окт 19, 2011 9:20 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2010 10:16 pm
Мнения: 2
Местоположение: Тетевен
еее Сашкооо, много ти се радвахме с Митко, но се чудихме и леко притеснихме на къде се изгуби из висините...та се наложи на другия ден привечер да звънна на Ники Йотов...той каза че си поел на обратно Сопот-Тетевен и си кацнал на хижа Бенковски, тууу за малко не ти е достигнало да прескочиш планината и да кацнеш в Рибарица :):)!!! аре допиши за връщането насам... !!!

А тук, всеки е добре дошъл да пробва "Червен" , аз последно летях на една идея по-силни пориви от Север иииииии как ме разметка с 50% колапс като тапа на глухарче уффф, не се наложи да ме свалят от скала или дърво...помогнах на Асцента да се оправи и газ!; Мислех че дори до "Боева Могила" няма да стигна (това е резервната кацалка, под върха)...а Митко едвам кацна на едно северно склонче в Тетевен "Пистата"; над Стадиона нямало кацане, с 8мица нагоре......

...НО сега вече е есен и на Червен ще е идеално и спокойно...гората започва да се шари и както се е видяло от снимки на Ники Йотов от миналия Октомври е много красиво :)....та който когато има време да заповяда, има и къде да се нощува и пирува....

Поздрави
Милена
Вила Червен

_________________
Милена
Стамболийска
UP Ascent 2
Червено и сиво


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Октомври 2011
МнениеПубликувано на: Сря Окт 19, 2011 11:49 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 29, 2004 5:06 pm
Мнения: 32
Ден втори (продължението).
Отварям си очите ( демек събуждам се) , а нещо в стомаха ми ври неспокойно ми е Предварителната прогноза бе за слаб северо-изток искрено се надявах да е така само при слаб вятър бих прескочил планината. Тръгнахме рано към Скайномад да видим каква е хавата .Там тумба чужденци чакат Йотов да ходят на старта да се учат на крос кънтри и най- учтиво ми хвърлиха ключовете на Ровъра да ги закарам до лифта,хората който ме познават знаят как мразя да карам чужди коли и да летя с чужди крила, но нямаше как да откажа. Трябваше да сме при лифта рано в 9.30ч защото щеше да работи само да се качим горе на междинна , нали затова останах да пренощувам в Сопот зада мога на днешния ден пак да литнем.Нагоре се събрахме с Бормата да си сказваме на старта .имахме доста време за убиване в сладки приказки и майтапи. Някой рано се стрелнаха надолу ама бе рано и термиките бяха вяли и всичи отиваха на кацалката втори път нямаше От дума на дума с Бормата си стана време да пробваме условията той бе по- нетърпелив и към 12 .30 се отлепи и право горе ,погледах го на къде ще хване за радост бе в моята посока бързо изчезна от погледа ми и аз реших ,че и моя ред дойде набързо се оправих и замириса на възходящи потоци. Денят бе страхотен без мъчение се набрах над старта ,а долу Ники Йотов сигурно е разправял на гостите ,че съм тоя дето снощи е дошъл от Тетевен и сега му се ще да се прибере.По следите на Бормата тръгнах към билото трябваше да държа високото за да не ме издуха северо изтока и по лека лека се изнизваха под мен х.Дерменка ,Стенето.Летях над пътя на моменти едвам се оправях да се измъкна ама дадох всичко от себе си да се справя,вече виждах Арката на Беклемето и си помислих ,че полета ми бе възможен. Да ама не Явно вятъра се позасили и ме издухваше на юг и качването замря ,че и по- лошо яки низходящи трябваше да се спасявам тръгнах по рида към низкия старт на Беклемето. Имах чуството ,че летя с парашут ,а не с парапланер следвах наклона на рида с голяма скорост надолу . Над старта на Беклемето леко подобрение и после БАМ яка термика ме подпира няма как да я изпусна това бе моят последен шанс имах само 50 метра от земята .Едвам се закрепих в нея бе брутална ,рязка ,яка, Елемента си каза думата мн е стабилен пробвал съм го в по-тежки условия . Имам чуството ,че летя с еденичката ама е по-бързо. Навинтих се ама относа бе такъв ,че забрави за билото мисия невъзможна се оказа ,нямаше начин да се върна там .Спомних си няколкото пъти бях пробвал да мина Беклемето и се се давех тук .Явно това бе тежката част на прелет по билото. Бързо размислиш и решех Ще пускам от Юг към София надявах се , че зад Вежен ще е по- на завет и ще мога да пресеча билото. От Христо Даново до Розино си бе направо оцеляване търсех термична активност по релефа под мен Май повече гледах за кацалки по пътя отколкото да се опитвам да летя. Не щеш ли над Клисура ме изтряска такава термика ,че си мислех дека е дръжката на запасния, Рекох си по- добре в нея отколкото извън нея и така и направих закрепих я вариото замря някъде около 7м/с качване моментното излизаше от скалата . Викам си ще стане вече бях над Вежен 2600м ще опитам да щурмувам,да ама не само като излязох от подръжката в северозападнапосока и там яки низходящи бързо загубих аванса си Още пробиваше ГАДА северняка.Района ми е познат и решавам да не губя повече височина и да кацам някаде на склона Като тръгнах да кацам бях над 2200м докато стигнах „Мястото” доста ме свали ще се каца няма как Вятъра е северен изтичащ надолу трябва срещу склона УЖАС си викам направо ще се размажа ама няма как . Летя срещу склона ама пропадане като на камик забих се в склона нищо не ме боли кацането е успешно. Сбирам крилото набързо и такъв порив ме натисна ,че си викам размина се . Поглеждам вариото преди да го спра 1245м направо онемях бях загубил 1000м за да кацна това бе по малката беда ,голямата е ,че трябва да изкача около 600м денивилация до билото Толкова бе височината м/у Братаница и Болуваня моята цел. Тръгнах нагоре и проклинах всичите кюфтета който бях изял през лятото всеки грам върху мен бе килограм в торбата имах малка бутилка минерална вода и си определих ,че ще пия толкоз , че да ми стигне до билото до там нямаше никаде вода от север е доста по богато на извори там щях да си налея .
След 2ч и половина и мн зор се качих горе , а вятъра се засили доста та ме подпираше отгоре. Само мисъл;та ,ч е ще мога да излетя отново на север срещу вятъра ме държеше. На превала вятъра такъв ,че не ми се ще да извадя крилото силен та силен викам си ще слеза малко по- надолу може да намалее ,е така и стана .Разпъвам оправям се и във въздуха ама яко ме подпира подръжка никаква няма да мога да прелетя Ушите това бе репера да мога да се изнижа до Рибарица. Поривче ме свали на земята всичко свърши ,Прибирам нямам сили за още ходене до другия старт на Ушите близо е няма 20 мин. Ама вече е 5 и нещо всичко е умряло и мн рисково отказах се .Х.Бенковски бе на 5 мин време там ще се спи пък утре ще опитам пак надолу мн бях изморен за премеждия. Проверих Глобъла –нама обхват няма кой да ме чуе ,пред хижата хижарката ме изгледа учудено кво правя с тая голяма раница и по това време там,макар ,че ме познава. Уредих спането обадих се ,че съм се приземил и къде съм само Ники Йотов ме знаеше каде съм се запътил имах и сандвич за ядене който бях купил на лифта в Сопот нема се мре до утре ще презаредя и съм крик отново. Що ми требваше да поглеждам другия телефон Виватела пълен обхват ебаси късмета, дрънкам един тел. На приятел знам ,че е мн запален планинар и му се оди та го помолих да дойде да ме вземе с Джипа от хижата намаше как да ми откаже . След 3 ч си бях в къщи и разпусках с две бири и мезе.
Равносметка : Първи мой прелет 50+ 33 км летене повече от 4 часа ходене включително качването до старта в Тетевени покоряване на почти 1000м денивилация с крилото на гръб ,а той е титанов.
Този прелет сигурно скоро нама да забравя това е сигурно.
Специални Благодарности на :
Ники Йотов за гостоприемството и съветите.
На Найден Найденов-Наката за транспорта
На Господ за хубавото време в два септемврийски дни.
На Екипа на Element за страхотното крило Water L.


Върнете се в началото
  Профил    +14 / -0 
 
 Заглавие: Re: Октомври 2011
МнениеПубликувано на: Съб Окт 22, 2011 9:22 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Окт 15, 2011 9:05 am
Мнения: 39
Здравейте летатели. След дълга пауза пак ще пиша във вашия форум. Приятно четене.
Полети с ученици на Рогачево. www.retparagliding.tk


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Октомври 2011
МнениеПубликувано на: Пон Окт 31, 2011 9:44 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 10:04 pm
Мнения: 280
Местоположение: Пловдив
Последните дни на октомври есента ни даде възможността да се насладим на изключителна феерия от цветове. Поради слабите условия летях ниско по склоновете от Добростан - манастира Св.Петка - Асеновград, което ми позволи да снимам съвсем отблизо красотата. Надявам се и на вас да ви хареса.
http://www.youtube.com/watch?v=1pB3uMAQqFM

ПП Благодаря на Ники Константинов a.k.a. Petrarca за хубавата програма за видеоклипове.

_________________
небесен чергар


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Октомври 2011
МнениеПубликувано на: Пон Окт 31, 2011 10:50 am 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
Ето малко красота и от мен:

http://hdbox.bg/uclip.php?id=3528#clip_self

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов