Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Апр 18, 2024 12:04 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Юни 2012
МнениеПубликувано на: Вто Юни 05, 2012 3:17 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Много приятен полет направих в Неделя... ето траклога: http://forum.skynomad.net/leonardo/flight/3398

За първи път на този полет ми се случи да въртя термика и под мен да се образува кумулус - много яка гледка! Другото готино нещо беше че в края на планината ми направиха компания 3 големи лешояда (тъмно кафяви със светъл гръб).

Аномалията с образуването на кумулуса си я обяснявам с факта че там (в края на планината) термиките идваха от южната и от северната страна и се сливаха над билото в една. Може би влажността на въздуха е била доста различна от север и от юг...

Кацнах си до добре известния комплекс "Аугуста", хапнах и изчаках да дойдат да ме вземат


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Юни 2012
МнениеПубликувано на: Нед Юни 10, 2012 11:15 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
В събота в района на Рила беше синьо, с изключение единствено на Плана планина и Витоша. Не видях парапланеристи (постоянно се оглеждах)...

Получи се скромен 60км триъгълник, но пък се случи нещо любопитно: валеше ме дъжд, над мен кумулус, а аз въртя в същото време термика (~ 2 м/с). Наоколо - синьо ;-). Не бях срещал такова нещо. Бях сигурен, че там ще смъква (където вали?!?!), а вдигаше. Как си обяснявате това?

Час по-късно, след като кацнах, на мястото където валеше стана голям конгестус.

Ето малко видео (дъжда е около 5:37):

http://youtu.be/pVQjKKzFbnA


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Юни 2012
МнениеПубликувано на: Пон Юни 11, 2012 6:45 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Митак, полетял си изненадващо добре на фона на инверсионните условия на Сопот и нататък.
....
Дъжда създава низходящи потоци или се намества в такива, но макар и рядко има дъжд във възходящ поток.
Една причина може да бъде прекалено мощен облак (например подобно на пералня Цб-то си засмуква и завърта дъжда по няколко пъти, уголемявайки капките и евентуално ги охлажда и превръща в градушка)
В твоя случай вероятно дъжда произлиза от съседен разпадащ се облак и е пренесен от вятъра във възходящия поток в който си въртял.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Юни 2012
МнениеПубликувано на: Пон Юни 11, 2012 7:37 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
... звучи логично, Ники, благодаря за обяснението.

В събота, когато е направен този полет, нямаше инверсия, но беше синьо, освен около Витоша.

В неделя беше обаче много мощна инверсията. Едва на 1500 m нмв, не даваше нищо да трепне. Качих се над билото на Рила, много над инверсията, но и там нищо не трепваше...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов