Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Апр 23, 2024 10:22 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Декември 2005
МнениеПубликувано на: Вто Дек 06, 2005 7:56 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
02 декември- петък.
Вятър 3-4м/сек запад югозапад. Качихме се на баира между Ново село и Исперихово. Аз, Пачо, Петьо и Антон. Излетяхме към Исперихово и започнахме да реем. Един два пъти се разминахме инфарктно с Петьо, а с Антон така хубаво полетяхме право един срещу друг, че успях да извикам "край, блъснахме се" и точно тогава и двамата завихме в дясно и се разминахме, като си зажулихме левите уши на парапланите!!! :? :( Щяхме да се прегърнем и да паднем от 10-15 метра на склона точно пред старта!! За резил!!!
Направихме по 20мин полет и се качихме за втори, но вятъра започна да утихва и вторият полет беше само10 мин.

Днес 06 декември-вторник.
Сутринта нямаше вятър, но към обяд раздуха. Обадих се на Пачо и запрашихме към Ново село. Качихме се на баира. Вятъра беше 4-6м/сек изток североизток. Излетяхме от триангулачната точка,(около 390м нмв) към Ново село. Имаше някакви фронтове и големи конгестуси над Родопите, и Стара планина, а над нас беше ясно, и слънчево. Започнахме да правим тегели на подковата на източният склон. Тука мястото е доста по-голямо и широко от западният склон към Исперихово, където се бутахме в петък. :) След малко се появи и Петьо. След 20 мин реене Пачо кацна малко под старта за да пуши, а ние с Петьо продължихме с тегелите. Два пъти се набирах на 70-80м над старта и забелязах, че вятъра започва да обръща и да става чист север. Пачо започна да скатава. На север е единствената посока, към която не може да се излети на тоя баир. Петьо и той реши да каца и замина към кацалката. Останах сам. Бавничко пак започнах да се набирам. Започна да се заоблачава. Вдигнах се на 100м над старта и изведнъж влязох в облака. Всичко се размаза и изчезна. Започнах да слизам. Смъкна се 10-15м, направя тегел и облака пак ме захлупи. След няколко такива упражнения вече бях 60-70 м под старта, който не се виждаше вече от мъглата. Стана мокро и много студено. Докато отида на поляната и кацна всичко стана в гъста мъгла. Полета ми беше 45 минути. Облака не ми позволи да остана повече във въздуха. И това ми стига. :) Декември е все пак.
Сега си суша крилото в хола, защото го прибрах влажно. :)

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Тополица - 05.12.2005
МнениеПубликувано на: Сря Дек 07, 2005 12:42 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
В събота се очакваше ЮЗ и решихме да отидем на Тополица. На старта беше слънчево и ясно, вятърът около 2м/с Ю/ЮЗ. Температурата бе почти 20* :) . Личеше, че има някаква термична активност. С Анелия излетяхме и веднага се изстреляхме на около 40-50м над старта. Имаше доста динамични балони, но за жалост неставаха за обработка. Резки вдигания и сваляния. Рискувахме да се окачим на някое дърво. Отпреде на равното положението бе по-добре, където се позаиграхме десетина минути. По-късно вятърът от ЮЗ се усили, което беше добре. С Одисей излетяхме и започнахме да рееме доволно. След половин час летене засенчи и вятърът падна. Наложи се да кацаме. Останахме много доволни от полетите през този декемврийски ден. Макар, че е зима, времето пак даде :D .

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Никулден
МнениеПубликувано на: Чет Дек 08, 2005 6:10 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2297
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Въпреки многобройните поздрави, този Никулден се оказа един от най-лошите, та реших да изпусна парата с един нощен полет от Беклемето. Качихме се с Ицо към 20.00 и радостно разпънахме на старта при умерен челен вятър. Колата която ни качи бързаше Хр. Даново, където трябваше да осветява кацането, но чакането и ни се стори доста дълго заради неочакваните силни пориви на вятъра и наедряването на някакъв облак зад нас над билото на планината. Накрая колата пристигна и насочи фаровете си към плаинаната т.е. вятъра долу беше С въпреки силния ЮИ на старта. Излетях и почти веднага отнесох първия си нощен колапс :shock: все пак бях със стария си Транс и нямаше никакви проблеми. Челника който си бях сложил на главата се оказа безполезен - осветяваше краката ми и сбруята и тяхното светене/отражение ме заслепяваше и не виждах нищо наоколо. Все пак светлините на селцата долу ми бяха пътеводител от околните тъмни ридове. Когато излезох от планината бях отново очарован от гледката - вероятно така са се чувствали бомбадировачите през втората световна война при нощен полет.
После направих една спирала, но не посмях да я затегна щото нямах добра преценка за височината. Преди кацането Ицо искаше да правим синхронна спирала, но докато се разберем бяхме до колата и кацнахме. После обратно в клуба за истинското празнуване на Никулден :wink:

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Дек 17, 2005 12:18 am 
Миналите събота, неделя и понеделник летяхме на Расник.Беше много студено, а в съботата и доста ветровито. Днес Петък 16 тръгнахме с нагласа за Витановци прогнозата беше за запад, но още на комина в Перник видяхме,че духа хубав Юг. На Расник времето беше разкошно-слънчево, вятър около 1-2 м/с юг на кацането и доста кумулуси. Излетяхме от пътя и летяхме до вечерта. Във въздуха беше супер мазно, имаше и хубави термики.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: На баира без авиосимулатор!
МнениеПубликувано на: Пет Дек 23, 2005 6:11 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Понеже още не сме си взели авиосимулатора вчера качихме крилата и отпрашихме към баира на Ново село. Снегът беше на преспи от 10 до 50см. След 40 минутна тренировка по офроуд успяхме да качим джипа почти до горе. Вятъра се оказа малко силен 8-12м/сек запад северозапад. И още се оказа, че двамата заедно с Пачо не можем да удържим дори едното крило, така че потеглихме надолу.
Днес метеорологичните модели даваха същата сила на вятъра, но на нас ни се стори ,че е една идея по-слаб. Качихме се пак на баира, след неизменните упражнения по офроуд и наистина вятъра се оказа 6-8м/сек запад северозапад. За да не се мъча и да ме подмята по старта слязох около 50 метра надолу по баира, където вятъра още малко отслабна. Излетях веднага към Исперихово без проблеми и след три завоя и два тегела вече бях над старта. На моменти ме спираше на място, но почти не ме връщаше назад. Започнах да рея и да разкарвам крилото насам натам по баирите. Прехвърчаше сняг и температурата беше 0 градуса. Вятъра беше почти равномерен. Пачо се подмотваше по старта и не разпъваше. От долу пеша дойдоха Митака Хаджимаринов и Христо Ангелов, и двамата представители на пловдивската летателна школа. :lol: И те разпънаха под старта и излетяха един след друг. Бързо се набраха и започнахме да се разминаваме. Интересно че въпреки сравнително силният вятър на повече от 470м нмв, или около120м над старта не можехме да се извадим. Аз и Митака сме с бързи крила и не използвахме спийда, но Ицето лети със Z-one DHV-1 и през повечето време висеше на спийда, защото го отнасяше назад. :D
Митака кацна долу, събра и пак тръгна по баира нагоре. Ицето и той замина надолу. Реших и аз да кацам, но на старта. Подходих много добре, пуснах колесника и стъпих на върха на самият старт. Веднага със стъпването се опитах да се завъртя с лице към крилото за да го срина, но се оказа, че доста съм замръзнал и движенията ми са много забавени и мудни. :( Паднах и крилото ме повлече, за щастие само един-два метра преди да го спра....
Брояча ми показа че съм летял 1час и 20 минути. Имах макс вдигане +1,4м/сек, а макс пропадане -1,8м/сек. Максималната ми набрана надморска височина беше 470м. Старта е около 350м нмв.
Попитах Пачо, защо не лети, а той заяви, че се вкочинясал от студ и не може да лети. Натъпкахме крилото ми в джипа без да го сгъваме, заради силата на вятъра и потеглихме надолу.
Ицето и той успял да направи малко над час полет, а Митака два по-малки.
Утре го дават пак същият вятър и сигурно ще се пробваме пак. :D :D

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Тополица - 29.12.2005
МнениеПубликувано на: Съб Дек 31, 2005 6:39 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
В четвъртък беше слънчево и топло с температура около 20*. На старта на Тополица духаше 6-8м/с ЮЗ/З. Макар, че на моменти вятърът ставаша силен, се получиха добри полети. Даже успях да хвана термика +3,3м/с с която набрах 100м :) . Следобед вятърът поутихна и направихме по един мазен полет на склона. Останахме много доволни от последните за годината полети :D . Така завърши летателната година в Бургаския регион.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: 31.12.2005
МнениеПубликувано на: Чет Яну 19, 2006 11:46 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Нед Яну 01, 2006
Милен написа:
За такова изпращане на старата година не бяхме и мечтали.
Габи /Георги/ ни покани да летим на Шипка. С Данди през последните няколко дни бяхме реяли на Расник и естествено дори и на мен взе да ми писва, така,че приехме поканата без големи очаквания. Около обяд на старта на Шипка се събрахме Габи, Дънди, Тишо /доктора/, Иван/доктора/ и моя милост. Няма да описвам подробностите, щото ще изпусна летенето днес. Всички летяхме около 2 часа,кацнахме защото трябваше да срещаме новата година, вадихме се над 2000м нв., аз имах поне пет пъти 1000 м. над старта. Термиките бяха огромни имаше комини, почти всички имахме макс. качване над 4, Иван 4,7. Ставаше за прелет към Търново/ от 2200 града се виждаше като на длан. Когато вечерта тръгнахме към Сливен видяхме колегите от Казанлък още да летят от Бузлуджа.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 19, 2006 11:47 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Нед Яну 01, 2006
JWalker написа:
Да, 2005 се усмихна за довиждане. Аз правих поход по билото от Кашана до връх Свищи плаз и обратно и гледах как от полето се вдигаха термики и ставаха на облачета - по-ниско от моята височина. Но дима от комина на Златица беше почти хоризонтален. В момента проходът е проходим, но до старта дали е възможно не зная. Направи ми впечатление, че от север подхода до тунела е разчистен. Обаче един друг път, тръгващ от най-високата точка на прохода на запад е проходим, защото видях да минават коли, очевидно за хижа Мургана. Следователно той може да се ползва за евентуален по-висок старт на Златица -- това са все пак само предположения. Ето една снимка за илюстрация на времето (върховете са Кордун и Свищи плаз):
Изображение

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 19, 2006 11:48 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Пон Яну 02, 2006
Красьо написа:
Еее Милене :D , на това наистина се какзва едно добро изпращане на 2005!

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 19, 2006 11:49 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Чет Яну 05, 2006
Росен написа:
Милен е прав. 31.12. беше невероятен ден. В 12 часа бях на баира, но вятъра ми се стори силен и се прибрах в Казанлък. Към 15ч ми се обади Румен от Авиоделта и каза, че някои лети. 15 и 30 бяхме на старта, излетя един пилот от Ст. Загора, мисля че се казва Веско, Румен след него. Аз излетях в 16, имаше слаби термики +1 и вятъра ги вкарваше навътре, за сметка на това склона държеше добре. Набирането беше до около 100м над старта. Румен рееше на долния старт (Барата). Вятъра бавно стихваше и подръжката също намаляше. Кацнах малко след Румен в 16 и 50.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов