Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 10:20 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Юни 2013
МнениеПубликувано на: Вто Юни 25, 2013 12:54 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Юни си замина а дори няма отворена тема за него.

Нека поправя тази несправедливост с нещо скромно, забавно, незабрвимо и трудно за описване:

leonardo/flight/5832

Обикновенно не пускам такива кратки логове, но този си има определен чар и особенност. Нека видим кой ще я открие първи!
В информацията на лога няма грешки!:)

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Юни 2013
МнениеПубликувано на: Вто Юни 25, 2013 6:08 am 
Offline

Регистриран на: Вто Юни 21, 2011 6:12 pm
Мнения: 43
Явно си изчакал вечерното СВ и тогава си литнал на окъпан от светлината на "кървавата луна" :P :D


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Юни 2013
МнениеПубликувано на: Вто Юни 25, 2013 7:47 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Aха.... нощно летене.. излетял си в 23:20.... разкажи


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Юни 2013
МнениеПубликувано на: Вто Юни 25, 2013 10:10 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
И на мен ми е интересно. Луната достатъчна ли е за кацане или трябват и фарове.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Юни 2013
МнениеПубликувано на: Вто Юни 25, 2013 11:50 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Брех, голям зор за летене на супер луна...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Юни 2013
МнениеПубликувано на: Вто Юни 25, 2013 2:04 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Прогнозата беше за Южен вятър над 2000 метра. Бях говорил с Ники още следобеда и чаках ъпдейта на метео станцията на Ботев.
В 21 ч. показанието беше 7 км/ч ЮИ. Обадих се на Ники, минах през клуба да взема екипировката, забърсах един англичанин ентусиаст на който му светнаха очите като разбра къде отиваме и отидох към вилата на Ники. След като хапнахме от уникалната салата на Ясен, заредени със шампионска енергия поехме към Беклемето.
Луната тъкмо изгряваше и на средата на равнината се очертаваха нощни кумлуси - рехави и видимо неизползваеми но все пак създаваха настроение. Качихме се до старта като по пътя мечтаехме за нощен прелет :). Ники беше решил да е само шофьор и да освети кацалката с колата. По пътя нагоре виждахме че падащият вятър е концентриран предимно в деретата. Стигахме на старта а там вятърът беше между 1- 1.5 метра гръб и безветрие.
- "Това се изтичва" - каза Ники - реплика която обикновено е придружена с дяволит поглед и ехидна усмивка :) - за щастие беше тъмно и не можех да ги видя, а и не ми пукаше особено - исках приключение.
Оставихме колата на фарове, решихме че няма да чакам Ники да слезе за да ми свети за кацането тъй като луната беше изключително силна, пълна и приканваща! За англичанинт щеше да е трудно излитане и той се отказа, а и му е нужна солидна доза лудост която може да бъде само вродена :)
Разпънахме крилото - англчанинът държеше атакуващият ръб, аз се закачих, а Ники се приготви да ме издърпа допълнително.
Изчакахме безветрие и... запалихме подметките. Изтичах 2/3 от старта а крилото изобщо не излизаше, Ники ме пусна а аз продължих да тичам към нищото. Челникът при излитането беше грешка защото само ме заслепяваше. За момент усетих че съм стигнал най-стръмната част от склона - изтичах още 1-2 крачки и усетих и така нужната подемна сила, сякаш крилото се събуди:). Отлепих от земята, но не бях сигурен дали не съм на нивото на дърветата, погледнах настрани и периферното си зрение видях силуетите на дърветата под мен - минах .
Отдъхнах си, изкрещях и изключих челника за да виждам накъде летя.
Луната къпеше в сребриста светлина цялата равнина, а на хоризонта се очертаваха няколко рехави кумлуса. Отдолу светът спеше, всичко беше притихнало и единственото което нарушаваше покоя беше песента на щурците и свистенето на вървите - нереално!
Въздуха беше като в стая - плътен и спокоен - крилото летеше точно по конструктивните си параметри!.
Над кацалката ме засърбяха ръцете да повторя нощния САТ на Гери, но реших да го оставя за следващият си нощен полет, не исках да съкращавам този.
Доближавайки земята усетих и малки балончета които размърдваха въздуха - слаби и малки, но показващи че атмосферата никога не спи.
Виждах кацалката идеално, направих перфектен заход и кацнах на СЗ тъй като от дерето над Христо Даново изтичаше слаб падащ вятър. Реално кацането беше почти в безветрие, но въздухът беше толкова плътен че не повлия на скоростта. Кацнах като перце - изживял едно уникално усещане!
Притеснявах се за преценката на височината на лунна светлина, но се оказа че няма проблем. Вероятно проблемът би бил по-голям ако има фарове защото тогава преценката ще е по-нереална заради ъгълът на светлината.
Въпреки че снимах с ГоПРО-то - филмчето прилича по скоро на бой на негри в тъмна нощ. Ако на някой все пак му е интересно - http://www.youtube.com/watch?v=Oddl0COHwG8

Тази вечер прогнозите са подобни - мисля пак да мина на нощна смяна :)
Поздрави и недейте да спите - летете :)

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +13 / -0 
 
 Заглавие: Re: Юни 2013
МнениеПубликувано на: Вто Юни 25, 2013 9:37 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 24, 2011 12:56 am
Мнения: 91
Браво, Иво, звучи страхотно. Само излитането звучи малко прекалено екстремно :-) Трява да се пробва нощен полет от Витоша над нощна София.

_________________
Владислав Борисов
Ozone Alpina 4

"Колкото по-високо летим, толкова по-малки изглеждаме в очите на тези, които не могат да летят."
Ф. Ницше.


Последна промяна Владо Доктора на Вто Юни 25, 2013 10:29 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Юни 2013
МнениеПубликувано на: Вто Юни 25, 2013 9:54 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
Нощен полет от Витоша е правил Марти -излитане към 20.00 на безветрие и кацане на Драгалевци на светлината на лампите от Околовръстното. Но се надявам той да разкаже повече...

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Юни 2013
МнениеПубликувано на: Сря Юни 26, 2013 6:59 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Браво ;)

Нощни полети сме правили няколко от Калоян над Марково. Обърнете внимание - като ученици в курса ;).

Интересните моменти са, че говорим за 1996, когато нямахме нито радио нито мобилни телефони. Сигналите бяха... С размахване на тениска ;))). Понеже бяхме 4-5 човека, този който остава последен ако му задуха нещо накриво и не може да излети се надява да видят, че не става и да пратят кола да го вземе от пътя зад баира.

Изпитахме към 01:00, когато се изтече гръбния падащ вятър. Кацахме в Марково, точни под пътя нагоре, пред старта, там все още имаше няколко незастроени поляни. Имаше и някои инциденти и разправии - представяте ли си като се разлаят кучетата в 2 през ноща и видиш силует на съседната поляна/двор да тъпче нещо в голяма торба ;).

По пътя нагоре пеша пък сме изкарвали акъла на нощни е...чи, там откъдето тръгва пътеката за върха е удобно място и пак - правят си хората кекс и изведнъж индийска нишка с големи раници почват да се точат покрай колата.... ;)...


Ейййй, това не е подходящо за Високо и Далече, това си е Ниско и Близко ;)! Срам, срам, единствения постинг за Юни...


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Юни 2013
МнениеПубликувано на: Сря Юни 26, 2013 8:09 am 
Offline

Регистриран на: Съб Ное 14, 2009 6:26 pm
Мнения: 129
Местоположение: Karlovo
За безопасността е важно "нощното зрение". На старта не трябва да има никакво осветление (след като не може да бъде направено ,както трябва) . Луната трябва да е достатъчна . Една запалка , активното осветяване на приборите разтройва "зрението". На кацлката един автомобил не е дстатъчен . Трябват няколко подредени в редица и под ъгъл , като всеки осветява габарита на другия . Добре е да има по един балон в началото и края на осветената "полоса" (при лек полъх много помага на "окомера"). Примерът с околовръсното е идеалния частен случай.
Лично аз бих дал съвета " Не правете това на вашия домашен баир".


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Юни 2013
МнениеПубликувано на: Сря Юни 26, 2013 12:48 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Преди 2-3 години съм правил нощен полет от иглика https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1330526149638.2040886.1425527819&type=3
Излетях в 22:00 часа в пълна тъмница с малък челник. Кацалката там е до Технополис и ливадата е огромна, така че кацнах без да има кола с включени фарове долу. Интересното беше, че попаднах на изненадваща за мен турболенция и имаше качване около 2 м/с, вероятно маджик лифт. Летял съм и към 12 през ноща на Албена. Цял ден духаше чело и се сцепих от летене. Понеже спях на палатка на старта, като се събудих през ноща и видях че още е чело. Извадих крилото и излетях, най ми беше трудно да си видя вървите, защото луната не беше много ярка. На плажа имаше парти и осветяваха небето с един голям прожектор, през който успях да мина няколко пъти. Порея 30-40 минути и се стоварих пред хотел Калиакра, като без малко да отнеса волейболната мрежа :mrgreen:
Нощното летене е много готино, но трябва човек добре да познава мястото и особено кацалката!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Юни 2013
МнениеПубликувано на: Сря Юни 26, 2013 3:33 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
Да, ама темата е за Юни! Май трябва да си отворим една тема "Нощни полети" Като гледам как всички се хвалят, че и на мен ми се прииска. 2 часа след полунощ с делтата от Копитото :)) фърррр

_________________
www.deltaclub.bg
"Всеки полет е важен!"


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Юни 2013
МнениеПубликувано на: Чет Юни 27, 2013 9:52 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
https://picasaweb.google.com/1074498954 ... 542/222013 -това е дневно летене през Юни.

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +14 / -0 
 
 Заглавие: Re: Юни 2013
МнениеПубликувано на: Пет Юни 28, 2013 7:46 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 08, 2004 10:02 am
Мнения: 129
Местоположение: Казанлък
Име: байРос
Ясен Христов написа:
https://picasaweb.google.com/107449895435530471542/222013 -това е дневно летене през Юни.

Страхотни снимки!
Ето и нещо от нас. Както се казва "скромно ама с мерак". http://vimeo.com/69322515
Събрано от Скалско и два дни на Саръяр.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Юни 2013
МнениеПубликувано на: Нед Юни 30, 2013 10:18 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
последното летене за Юни даде много красиви моменти... трудното вадене на хижа Дерменка заради СИ вятър се възнагради с дълго возене на конвергенцията по билото; жалко че вариото ми спря преди карловското дере и още по-жалко, че без него съм ужасно зле ориентиране в термиките :D

https://vimeo.com/69402811


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов