Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 2:52 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Нови стартове за големи дистанции
МнениеПубликувано на: Сря Авг 21, 2013 7:46 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Днес най-накрая се наканихме да отидем и да огледаме/пробваме няколко нови старта близо до Добрич, които са подходящи за силни източни условия. Тръгнахме аз, Коцето и Веско.

Първия старт беше най-перспективния за деня - Миладиновци. Старта е на върха на едно хълмче южно от село Миладиновци. Координати 43.603306, 27.612031. Пътя тръгва точно от разклона за селото от главния път Добрич-Силистра. Ако колата не е проходима се спира долу и се катери пеш, а ако е проходима - може да се кара до старта. Аз излетях първи, но вятъра беше малко по- от север и се удавих. После излетя Веско и се набра веднага. Аз излетях след 1/2 час за втори път и след като се удавих втори път - реших че няма да пробвам повече. Ключа за набирането е да се изчака хубаво затишие, след което хубаво раздухване точно от изток! Ако духа криво от ляво (север) изваждане не се получава! Преди малко научих че Веско е кацнал малко след Севлиево - 216 км.

Втория старт беше до село Карапелит. Старта се намира източно от селото, под гробищата. Координати 43.650469, 27.584046. Излита се над един скален завой на реката (Сухата Река) и може да се рее и евентуално да се направи изваждане ако има термика. Според мен там изваждането ще е по-трудно заради формата на терена отпред. Посоката на която завоя ще работи най-добре е изток-югоизток.

Третия старт беше до село Одринци. Координати 43.519857, 27.702047. Този старт реално все още не е старт защото няма как да се излети :) ще стане старт като се разчистят няколко храста. На мен това място ми се видя доста добро поради няколко причини: долу има язовир по повърхността на който се вижда перфектно кога изтича термика и склона е много стръмен и висок така че на него може да се рее дълго време и да се чака термиката. Идеалната му посока е изток-югоизток. От там до западната граница (Връшка чука) са над 420 км.

Очакваме траклога на Веско и хубави източни условия за да се пробваме пак да летим от там...


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Нови стартове за големи дистанции
МнениеПубликувано на: Чет Авг 22, 2013 8:00 am 
Offline

Регистриран на: Съб Ное 14, 2009 6:26 pm
Мнения: 129
Местоположение: Karlovo
Каква е тази денивилация?! По-скоро "офроуд" неравности?!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Нови стартове за големи дистанции
МнениеПубликувано на: Чет Авг 22, 2013 9:31 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
Витановци е с подобна денивелация. Който може от там ходи до Петрич.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Нови стартове за големи дистанции
МнениеПубликувано на: Чет Авг 22, 2013 10:07 am 
Offline

Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 10:00 pm
Мнения: 89
Местоположение: Балчик
leonardo/flight/6544
Много хубаво баирче! Има термика пред него (не много оформена на тази височина естествено) и много хубава нива на завет зад него, която вече донапълва и оформя термиката. При чист източен и по-силен вятър (вчера не ставаше за реене) ще е по-лесно предполагам - и изваждането и прелета на запад - изцяло в равнината. Поради малката височина и наклон ще понася по-силни ветрове от Невша и Шумен. Освен това условията тръгнаха доста рано. Докато пътувахме небето изобщо не изглеждаше обещаващо - мътно, с алтокумулуси и цируси, но в 12 часа изведнъж цъфаха като пуканки малки хубави кумулуси навсякъде около старта. Не веднъж сме ги гледали от Невша и сме чакали 1-2 часа докато дойдат.
Благодарности на Коцето за заразителния ентусиазъм да обикаля баирите в търсене на нови стартове и за организацията и транспорта до там вчера!

_________________
Веселин Великов


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Нови стартове за големи дистанции
МнениеПубликувано на: Чет Авг 22, 2013 10:45 am 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 7:54 am
Мнения: 175
Местоположение: Варна
Име: Йордан Пенев
Ето така се прави:

http://www.youtube.com/watch?v=AINmcVZr ... e=youtu.be

_________________
SeeYou @ CloudBase
Element - WATER 2+


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Нови стартове за големи дистанции
МнениеПубликувано на: Чет Авг 22, 2013 4:31 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
Ехааа браво бе
Ей на това му се казва мерак! Евала!

Много пъти като съм си ходил на "гости" в "старото вкъщи" съм гледал такива облаци.

Някой замислял ли се е за лебедка от толбухинско ?

Полосата - с баща ми сме ходили да се упражняваме с моторите на пистата на старото летище - не са ни правили проблем, но и ние гледахме да не ги дразним :-)

Та?
Някой мислил ли е в тази насока ?
Може би едно комбинирано целно и безцелно летене в района ? :-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Нови стартове за големи дистанции
МнениеПубликувано на: Чет Авг 22, 2013 5:09 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Аз съм си набелязал едно място за теглене с лебедка - дълъг, прав, асфалтов път без дървета до него (което е много голяма рядкост в Добруджата) и без далекопроводи... но сега като ги има тези места - лебедката става излишна.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Нови стартове за големи дистанции
МнениеПубликувано на: Вто Окт 15, 2013 6:02 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 457
Местоположение: София, etc.
Хората от Изтока: Сега след като сте имали възможност месец-два да ги пробвате стартовете, кои изглеждат най-перспективни за дълги прелети на изток и изток-югоизток? Има ли нова информация?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов