Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:42 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: "Окрилен" 2013
МнениеПубликувано на: Пон Ное 25, 2013 12:18 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 10, 2007 4:22 pm
Мнения: 173
Местоположение: София
Име: Николай Велев
Благодаря за номинацията и на всички за оказаното признание!

Всеки сам си избира източник на вдъхновение и много се радвам, че аз съм послужил като такъв за някого.
За пореден път се убеждавам, че траклоговете, които качваме в Leonardo, имат доста по-силно и широко влияние отколкото аз им отдавам.
(Трябва да внимавам повече какво качвам там :))




Но въпреки всичко, не се чувствам най-достойния за награда.

За мен например са специални хората, които са превърнали изцяло живота си в летене. Който "дишат летене" и съумяват да са всеки ден във въздуха. За някои това е с цената на лишения, за други е благодарение на вече налична финансова обезпеченост, за трети е следствие от това, че са превърнали летенето в своя професионална реализация (обикновено пак в комбинация с лишения) - но тези подробности нямат значение, това са хората, които имат силата и непоколебимостта да подчинят целия си останал живот на летенето. Това ги прави достойни за уважение в очите ми. Нестихващият им ентусиазъм говори за истинска отдаденост към това, което вършат.

Може би причината да се мисля за тях като за специални е точно това, че аз не бих направил подобен избор за себе си.
Аз съм доста обикновен и земен човек, много съм далеч от това да съм птица :) Основен приоритет са семейството и децата ми, работата, грижите, които съпътстват живота на всеки един от нас. Боря се със своите проблеми и страхове.
Да, обичам летенето, мечтая за летене непрестанно откакто се помня като малко дете, сънувам летене, когато летя съм наистина щастлив забравям за "земните" си грижи и давам всичко от себе си за да удължа изживяването до последно - но въпреки това летенето остава на заден план, след другите отговорности, които съм си поставил като по-важни.
Аз съм съботно-неделен пилот и това ще си остане така - къде от чувство за дълг към семейството, къде от опасения, че ентусиазмът ми не е толкова пламенен и ако летенето се превърне в ежедневие, ще стигна бързо до емоционално насищане, което ще развали магията.

Отдавам почит на тези хора, без да си се представям дори и за миг в тяхното положение. Възхищавам се от нещата които правят, а аз никога не бих направил.

Какво ше кажете за пътуването на Весо в Пакистан? Спиращи дъха гледки! Смелост и решителност достойни за уважение. В същото време дори и за миг не бих жеалал да се там на тяхно място, защото това надхвърля с много възможностите ми.
Пътешествията на Йотов в Етиопия? Решимост, сила и упоритост, който пораждат уважеие. Но личната ми преценка - това се казва да си търсиш насила белята, не бих го направил в никакъв случай.
Малко извън нашата скромна българска общност, но X-Alps, Кригел? Човек птица, който върши на глед невъзможи неща. Няма как да не си каже човек "Искам и аз да мога да правя така!", но ми е пределно ясно, че уменията и познанията ми са много под нивото необходимо да оцелея в каквато и да е hike'n'fly експедиция през голяма планина.
Естествено не става дума само за тях
Явор (Доктора) който постига за мен невъзможното да съчетае успешно професионалния и семеен живот с всекидневно летене. Много интелигентен човек със силна воля и пламенен ентусиазъм.
На може би най-високо място в класацията ми - Мицо - лека му пръст! Това е човекът който беше моят идол. Дързък, решителен, постоянно разширяващ хоризонтите на това, което човек счита за възможно, и естествено тотално посветил живота си на летенето.
Емо (Тадемо) и Иво Геров които познавам от много години и ми е донякъде ясно с какви трудности и лишения се сблъскват от решението си да превърнат летенето в свой живот и да правят това, което правят.
Приятелите ми, с които неизменно споделяме скромните си летателни приключения и емоциите с които ни е дарило всяко едно пътешествие, Стоил, Жоро Топузов, Кольо, Стоян. Те естествено не са "летящи безделници", а са в подобна на моята ситуация - отговорни работещи хора, които правят това което е по силите им за да съчетаят с летенето работата си, семейните си отговорности и проблемите си. Това са силни, добри и доблестни хора, приятели на които може да се разчита и заслужаващи признателност и уважение. Тяхното желание и страст да летят по абсолютно нищо не отстъпва на моите.
Ясен Савов - непокорен и свободолюбив, типичен състезател зареден с хъс и амбиция. Ясен е между другото много умен и начетен младеж, който не би имал проблем с това да си намери някаква добре платена работа, но той е птица по душа, летенето заема огромна част от съзнанието му. Стоенето в офис ще го подлуди и той е направил своя избор да живее по начина по който го прави, с цената на съответните лишения и несгоди.
Даниел, също много интелигентен човек, които отделно от работата която работи, полага неимоверни за мен усилия по организационни, административни и всякакъв друг тип дейности от които аз бягам като дявол от тамян, за да се развива парапланеризмът у нас като спортна дейност. Нещо, което аз лично не разбирам, защото не възприемам летенето като спорт и състезание в смисъла в който той и много други го поставят, но тук става дума за посветеност и ентусиязъм, които са достойни за уважение

Списъкът може да стане много дълъг, просто не мога да се сетя едновременно за всички.

--------------------

Та така - доста неща изговорих, може би без да стане ясна точната причина, заради която го правя.
Няма как да се чувстам вътрешно достоен за награда и да приема титлата "Окрилен", когато виждам около себе си толкова много хора, които считам за не по-малко "окрилени" от мен.

Не е съвсем честно, това че си направил нещо възбудило въображението на другите, да те окичи с титла. Според мен всички, които споделяме страстта към летенето, сме еднакво окрилени. Всеки, който щом затвори очи се вижда как се носи между мъгелите е окрилен :)
Самият факт, че нечие постижение, е в състояние да вдъхнови и да разпали допълнително желанието за летене у някого и да го накара да опита да надскочи това, което счита за своя граница, говори за това, че той вече има нужното в себе си.

ПП: "Трикът" които според мен е много важен за личната мотивация е да можеш да намериш достатъчно силни моменти и емоции в собствените си полети и да използваш тях за вдъхновение. Колкото по-бързо се научи човек да го прави, толкова по-добре ще му се случват нещата. При мен стана трудно, след доста години летене. Но отдавна вече не ми е нужен някой, чиито постъпки да ме карат да мисля "и аз искам така" и това да събужда желанието. По-скоро при мен е "искам пак като оня път когато...". Всеки мой полет сякаш мислено продължава от предния и някак си автоматично очаквам да продължат добрите моменти от предния полет, което реално се и случва.
Известен спад в мотивацията има само в периодите с продължително нелетене. Ето например сега есента и зимата, когато изобщо не летя с месеци наред, имам лека нужда от някое филмче за вдъхновение, но също така съм сигурен, че след 2-3 месеца нещата веднага ще си дойдат в обичайното положение, още с първата пролетна термика и пак няма да има сила която да може да ме спре да преследвам облаците и да опитвам да стигна по-далечни и непознати места.

_________________
"Success is a journey, not a destination.
The doing is usually more important than the outcome."
--Ashe, Arthur


Върнете се в началото
  Профил    +30 / -0 
 
 Заглавие: Re: "Окрилен" 2013
МнениеПубликувано на: Пон Ное 25, 2013 11:31 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Аз съм може би от хората, които най-малко имат право да се изказват в тази тема предвид скромният ми летателен опит, но понеже Ники Велев освен мой колега е и човекът, който в най-голяма степен ми помогна да събудя дремещото ми от години желание да летя с парапланер искам да споделя някои неща. Определено смятам, че той в най-голяма степен заслужава приза "Окрилен" 2013. И то не заради това, че България му отесня. Заслужава я заради това, че лети заради самото летене и удовлетворението, което то носи. Какво значи 100, 200 или 300км прелет? Някаква цифра, някаква граница. За мен в летенето не може и не трябва да има граници. Робуването на някакви самоцели някак си не го разбирам в нашето хоби, каквото смятам е парапланеризмът за повечето от нас. На Шумен това лято никой не можеше да проумее как два дни преди това Ники е кацнал до автогарата в Петрич в 16:30 след 3-часов полет от Витоша бидейки на 3 бона със стабилен северен вятър и нарисувана кумулусна магистрала до Бяло море. Като го взех от гарата същата вечер той се ядосваше не за това, че не е продължил в Гърция при нарисувани условия, а заради това, че не е имало места в автобуса за София и е трябвало да пътува 5 часа с влак :) София-Петрич - 3:30 с Icepeak 6, Петрич-София - 5 часа с БДЖ. Последвалата луда седмица в Шумен се видяхме само в колата на Ники Бацов, докато пътувахме натам и последния ден като го взехме от едно село до Първомай. Аз лично не можех да си обясня как може да летиш 7 часа и половина, след това да се кандилкаш по нощите още толкова до Шумен, да дремнеш час-два, да си разкажеш в детайли полета на брифинга (както каза Доктора - "Днес изненадващо за всички отново ще слушаме за полета на Ники Велев :lol: "), да си първи на старта, да прелетиш още повече и от предния ден. И така 6 дни поред!? За такова нещо не стига само да искаш и да можеш, трябва сърцето ти да бие в ритъм с термиките..

И пак ще напомня с какво завърши той анализа на рекордния си полет това лято - как се правят 400км от Шумен до Кюстендил с пресичане на Балкана през Златица... Защото е много вероятно догодина пак да говорим за Ники в темата за 2014. За хора като него небето не е границата, то е само началото...

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: "Окрилен" 2013
МнениеПубликувано на: Вто Ное 26, 2013 10:44 am 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 19, 2012 5:08 pm
Мнения: 22
Име: Сотир Лазарков
Ники Велев е "Окрилен" 2013 за мен.
Много летящи заслужават награда за усилията и постиженията им през годината, но Ники според мен е No 1 за 2013.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: "Окрилен" 2013
МнениеПубликувано на: Вто Ное 26, 2013 7:26 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Апр 07, 2010 9:04 pm
Мнения: 1
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -0 
 
 Заглавие: Re: "Окрилен" 2013
МнениеПубликувано на: Сря Ное 27, 2013 7:32 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Емоционално включване - Стоил, не очаквах :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: "Окрилен" 2013
МнениеПубликувано на: Сря Ное 27, 2013 8:34 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
Жорка - трябва да се отбележи, че това е първият му пост :)..... После Адаша пак да се опитва да обяснява , че не вдъхновявал хората :)

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: "Окрилен" 2013
МнениеПубликувано на: Сря Ное 27, 2013 9:53 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 13, 2004 9:40 pm
Мнения: 68
Стоил чака от 07.04.2010 за да си пусне първия пост. И тогава картинката беше актуална!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: "Окрилен" 2013
МнениеПубликувано на: Чет Ное 28, 2013 12:41 am 
Offline

Регистриран на: Вто Яну 19, 2010 9:40 pm
Мнения: 26
Местоположение: софия
Гласувам за ВелеФ, щото ми даде 50 кинта да го направя:) Дайте я на Ники за рекорда!! Догодина на Весо за настоящия му рекорд!! Ха наздраве и весели празници!!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов