Leonardo | ФОТО
Дата и час: Съб Апр 20, 2024 2:16 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Мадара
МнениеПубликувано на: Пет Мар 24, 2006 8:08 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 11:35 am
Мнения: 677
Местоположение: София
Име: Христо Джамбов
Тази седмица цялата бях командировка във Варна. Благодаря на цялата агитка начело с Даниел, Виктор, Емо, Краси и другите, които ми обясниха спецификата на старта. та не успях да се забия в дърветата или нещо друго, което новобранците имаме обичая да правим :D.

два полета от по макс 5 мин от мадара. за жалост не можах да литна от морската градина, а ми беше мерак. нищо следващия път. :D Тамън пак ще пием куба либре ;)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Мар 25, 2006 9:24 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
В четвъртъка и петъка даваха разваляне на времето и си нарочих някои нелетателни задачи за вършене. В четвъртъка небето изглеждаше пролетно - яки конгестуси и умерен южен вятър (силен в повечето части на БГ). Габровеце излетял с тандема от Крушевския баир до Севлиево и веднага с 5 м/с нагоре, но за съжаление пасажерът му пожелал да кацне. Като чета за сплъосканите условия в Бразилия си чудя защо да бия толкова път нанякъде, когато условията през март в БГ са толкова неповторими.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Мар 25, 2006 11:02 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Сутринта започна с мъгла около старта, която като се качихме беше оскрежила разстителността с невероятни космически форми.
По късно мъглата се вдигна и многото придошли пилоти се изкефиха на готини прелети. Андро се удави след Тъжа, Течо и Свилен ходихая до края на Равнец, после Кърнаре и Сопот.
Базата бе около 1900. Имаше разнообразни слънчеви петна и засенчвания като термиките варирака от 0 до 5-6 м/с. Въобще интересни условия в които трябваше да се предсказват засенчванията и да се чака на слънчевите петна. Следобеда към 2 напече здраво и вдигаше навсякъде около Сопот.
Интересното е че според прогностичния сондаж е имало дебела инверсия от 1500 до 3-4 000 м. Наистина кумулусите бяха сплескани отгоре, но отдолу си работеше доста добре.
За утре прогнозата не дава никаква инверсия и още по-добър градиент.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Мар 26, 2006 8:36 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 9:45 am
Мнения: 137
Местоположение: Велико Търново
Име: Никола Янков
За днес прогнозите бяха за слаб югозапад. С Гошо и Цецо от Габрово се чакахме на шипчнския старт. Като пристигнахме на старта духаше северозапад, а в равнината имаше инверсия. Северозапада се засилваше. Към 15 часа решихме да не го чакаме повече и се преместихме на Скалско. Духаше 4-5 м/с север, северозапад. Гошо излетя с тандема и веднага набра 100-150 м над старта. След него излетяхме всички останали. По едно време във въздуха имаше 7 крила, условията бяха прекрасни. Пусках напред над равнината без абсолютно никаква загуба на височина и после обратно на склона! Летяхме до залез слънце!

_________________
Advance Epsilon 7

every passing minute is another chance to turn it all around


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Мар 26, 2006 9:56 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
След вчерашното летене днеска на Сопот дойдоха много хора.
Сутринта имаше красиви облаци над планините, но като се качихме с ученика на старта имаше 2-4 м С вятър. На по-долния старт имаше вихрушки, а на най-долния беше чело и спокойно. Тъй като беше рано не можах да се извадя. На следващия полет на старта вятъра беше челен и хората се набираха добре нагоре. Все пак като цяло деня не беше толкова добър (в последствие видях че и прогнозата бе сменена) защото освен хубавите условия имаше дълги кризи (въпреки слънцето). Андро и други отидоха до края на Равнец и се върнаха, но се оплакваха от турбулентни зони. На старта сменяше гръб, после пак чело и отново хубави набирания нагоре (макс 2300). Течо имаше 5.5 м/с средно качване...
По късно проби севера и някои слизаха пеш.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Морската - 27.03.2006
МнениеПубликувано на: Пон Мар 27, 2006 1:26 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Днес следобед удари изток и решихме с Дидо да открием сезона на Морската градина. По едно време дойде и Никола. Поддръжката беше много добра. Погладихме с ютиите по половин час :lol: и кацнахме за почивка. После пак излетях и пореях пенсионерската още 20-тина минути и кацнах на терасата.
Венци и Галин са летели на Сливен по посока Бургас. Направили са по 25-30км.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Събота, Розовата долина
МнениеПубликувано на: Пон Мар 27, 2006 9:46 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 08, 2004 10:02 am
Мнения: 129
Местоположение: Казанлък
Име: байРос
Съботният ден ставше за летене от всичките ми най-близки стартове. Приземният вятър беше от Ю-ЮИ 3-4м/с, подходящ за ниския старт над Крънскта бара (170м денивелация) и Бузлуджа. За междинния старт над х. Тонзос този вятър е най-неподходящ, създава ротор на старта, след това се лети в подветрената страна на склона. Тръгнах за Бузлуджа и все пак реших по път да проверя какво става на този старт. Противно на очакванията и може би за кратко духаше ЮЗ. Разпънах крилото и излетях. На 7-та минута от полета бях 600м над старта и над 1700мнв. Термиката беше +4 в средата, широка, аз си я въртях небрежно със средно качване 2-3м/с докато видях мъгелите 100-200м над мен. Условията бяха малко турболентни, дъртият Freex Spear, с които летя се клатеше, спираше, после пак тръгваше, също както Сивушка от На браздата по Елин Пелин. Аз по принцип трябваше да ходя до селото на жена ми затова тръгнах на изток а Мимето ме следваше с колата ни. До 1200мнв се летеше бързо на там, което означаваше, че имам вятър от запад 10-15км/ч. Под тази височина беше точно обратно. Термики имаше навсякъде и с три-четири малки набирания по200-300м наближих селото Д. Изворово където кацнах след 50мин полет.


Последна промяна Росен на Пон Апр 03, 2006 10:06 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Синелка - 27.03.2006
МнениеПубликувано на: Пон Мар 27, 2006 11:56 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Днес се качихме на най-високата част на Гаваните (Синилка) до Сливен с джипа на Емо. На върха на билото има стартове за З, Ю и И. Не става за излитане единствено при северен вятър. Баирът е много стръмен, с денивелация ~750м. Пред него има обширна нива :roll: (толкова голяма досега не съм виждал). Времето беше облачно и вятърът често си менеше посоката. По едно време удари север, който усили. Чак към 16 задуха както трябва и с Венци, Емо и Игор направихме по един полет до кацалото. Вчера Галин и Венци летяха от това място и кацнаха до с.Лозенец. Новият старт има голям потенциал за прелети във всички посоки. До горе може да се качва само с 4х4.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Последна промяна Красьо на Съб Яну 27, 2007 3:08 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 28, 2006 5:33 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Вчера сутринта в Сопот ръмеше а после небето се разкри с обещаващи кумулуси, но слънцето бе малко. В З България бе по-чисто и безкрайни улици от апетитни кумулуси. Андро и Митко Ралев (с DHV1-2 крило) прелетяха от Витановци (40 м) до Дупница като се завираха из облаците до 3 и нещо. Свилен и Валери прелетяха от Витоша до Самоков.
...
Днеска небето над Сопот бе синьо, но над планините бързо се заформиха леко парцаливи кумулуси. Излетях в 12 от Сопот но трябваше да си купувам шнорхел. Към 13:30 отидохме на Беклемето, излетях от там и се разходих до края на Равнец, а после се върнах в Сопот. Беше мазно и приятно. Термиките бяха до 6 м/с, а набиранията до 2100. Базата бе на 2200, като облаците бяха навътре в планината. Слабия З вятър почти не се усещаше и местните циркулации работеха добре. Жалко че не си взех апарата защото все още заснежената планина беше много красива.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 28, 2006 10:23 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 10, 2006 10:09 pm
Мнения: 58
Местоположение: Враца
Здравейте,
ето и едно описание за прелет днес над Враца. Старта на Околчица е все още неизползваем, тъй като пътя е непроходим от "врачанските глетчери" :) , а и от Пъстрина отдавна не се е летяло пак поради лошата пътна обстановка. Затова днес при слаб югозападен вятър се качих на малко-известния старт над вилата на АЕЦ Козлодуй. Денивилацията там е почти като на Околчица, както и надморската височина, излита се на SW do NW. Проблема е, че ако се кацне под старта трябва да се заобикаля доста с кола за да се стигне до там, затова смисъла на летенето от там бе да се прекоси планината от югозападната и страна и да се излезе на северозападния склон над Враца. Над старта небето беше покрито с една платна пелена от облаци, под която обаче вървяха термики. Още с излитането набрах 150 м височина и можех да пусна по вятъра, обаче тогава щях да се озова в котловината над Згориград от където трудно се излиза към Враца. Затова тръгнах на север по склона и след около 500 м хванах втора термика с която се извадих на 250 м над старта, тоест на 1400 м надморска височина, термиката ме изнасяше навътре в планината и след като свърши пуснах по вятъра и прелетях билото на планината с около 100 м височина. Излезнах от другата страна над Враца на около 1 км преди края на планината, там където е разклона за Вършец, от там със слаби термики продължих към Веслеца, а после със северозападния вятър, който духаше в равнината обратно над Враца посока Химко, кацнах до градския стадион, където беше най-удобното и близко място от вкъщи. Ето и някой данни от GPS-а: времетраене 47 мин., мах. височина 1406 м., мах. качване 5,5 м/с, мах. пропадане -4,4 м/с. Мах. скорост 66 км/ч.
Мисля, че при по-добри условия от този старт са възможни при слаб SW-вятър добри прелети, подобни на тези от Околчица и Пъстрина. До старта се стига по асвалтов път от Враца за същото време, колкото е необходимо и до Околчица. Надявам се това да не остане единственият полет от това място за тази година!


Последна промяна Владимир Нешев на Сря Мар 29, 2006 9:03 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 28, 2006 10:42 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Шумен - 28 (вторник)

Днес на Шумен беше интересен ден.
Започна с безветрие и синьо небе.
Към 1 часа бях на южния старт. Вальо и Чавдар се давеха, дълго и мъчително. Аз излетях при поредното раздухаване - но резултата беше същия. Термики нямаше, само балони, злобни, тесни и с мощни низходящи между тях.
Появиха се множество мъгливи кумулуси във всички посоки около платото.

Към 2 условията малко се подобриха. Опитах пак. Ситуацията беше същата с тази разлика, че малки кумулуси се появиха и над грда. Почти се бях удавил, но додрапах до винпрома, там се поизвадих на 800, после над града качих до 1300 и до там. Вариото ми показваше, че инверсия няма, вятър 12 км/час Ю-ЮИ, така, че се преместих 5 км южно над сметището да дебна по-добри условия. Термикитя бях тесни, разпокъсани и с много ядра (като сноп балони). За 2-3 минути катериш средно с +3,5, после някакви единички.
По пътя видях Течо да излита от южния и да се насочва към сметището. Стори ми се, че се е удавил, но после разбрах, че се е извадил до 1300, отишъл е до Преслав и се е върнал, като по пътя въртял някяква спасителна нула в продължение на половин час, но не се удавил ... защото нулата прераснала в +0,1 :D :D :D

Шуменската агитка през цялото време летеше на склон и се мъчеше да се извади, но нещо не се получаваше.
Аз се насочих към сметището, като там се качих до 2100 (базата беше на около 2400). Разходих се до Преслав да огледам наводненията от високо (чудно как не сме се видяли с Течо). На връщане успях да се извадя до 2250, но после качването падаше до +0,3 и се отказах да упорствам да стигна базата.
След повече от 3 часа полет кацнах приятно уморен на южния старт, 15 минути по-късно пристигна и Течо.
Докато скътаваме наприижда и втората смяна шуменски летатели ( Донев, Дидо, Данчо, Бончо, Цецо и Ники). Накачулиха се на склона. Поддръжката беше добра.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Синилка - 28.03.2006
МнениеПубликувано на: Вто Мар 28, 2006 11:58 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Днес отново решихме да отидем на Синилка. Още от Айтос над цялата Стара планина имаше хубава улица от кумулуси та чак до Сливен. Тъй като трябваше "насила" да измъкнем някои от пилотите от работните им места, пристигнахме на старта към 15:45. Вятърът от запад се позасили и решихме да поизчистим малко новия старт. След това се приготвих за полет и в 16:10 излетях. Кумулусите започнаха да изчезват и се появи лека бяла пелена във височина. Веднага набрах 200м над старта и започнах да кръжа над него, за да изчакам и другите да излетят. Около старта вдигаше навсякъде. На моменти качвания до 1м/с въобще не си правих труда да ги въртя. След малко излетя Иво, но заби напред, там да си търси късмета. На места започна да го вдига добре. След него излетя Никола, който започна да се набира над старта и стигна моето ниво. Времето беше мазно с много приятни термики за обработка. На 1200м набарах една хубава четворка. Никола веднага се присламчи към мен и така стигнахме до 600м над старта. Накрая термиката усили до +5м/с и ме извади на 1700м. Наоколо беше голяма красота! Реших да пощракам малко с апарата. Забелязах, че са излетели Емо и Игор. Вече се бях отдаличил на няколко км от старта и реших да продължа на изток и да снимам красивата околия. Точно тогава свъшиха батериите на GPS-а :evil: . Прелетях първото село (Калояново) и няколко дерета. Местността прилича много на сопотската. На добра височина стигнах и с.Глушник. Качвания в района вече липсваха. Наближаваше 17 часа. Малко преди село Блатец имаше едно скалисто хълмче, където евентуално можеше да има някаква надежда. Минах на стотина метра над него, но едно орле отдолу се мъчеше завалийката, но нямаше нищо. Тръгнах към селото където след малко заиграване над нивите най-сетне кацнах. Макар че летяхме късно, всички останахме много доволни от днешните полети и хубавото време :D . Снимки от полета тук.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Летим бе, не се отказваме!
МнениеПубликувано на: Сря Мар 29, 2006 9:54 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Събота, неделя, понеделник и вторник летим много яко на Добростан. :D :D Асеновградската, Пловдивската, Пазарджишката агитка, представители на Кричим и на други места.
Много най-различни полети, на вятър от изток, североизток 2-4 м/сек, слънце, жега, кумулуси, облачни улици и други подобни. :D :D
Някои се удавиха, други стигнаха до Асеновград, а някои успяха и да го прелетят. Няма да уточнявам, за да не вземе да ми се обиди някой, а пък на друг много да му пораснат ушите. :lol:
Хубави големи термики до +4 м/сек по склоновете и в равнината.
Март месец най-накрая се отчете с хубаво време за летене.
Днес, утре навлиза студен фронт от запад, та ще слезем по-ниско за полети. :)

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Учебен хълм
МнениеПубликувано на: Сря Мар 29, 2006 1:13 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 29, 2006 1:09 pm
Мнения: 159
Местоположение: Gabrovo
Име: Евгений Гичев
Знае ли някой добър учебен хълм около Габрово и Априлци?

Благодаря ви,
Евгений


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 29, 2006 10:53 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Евгени
позвъни на Гошо от Габрово: 0899982558 да ти обясни за учебните места.
........
днеска прогнозата бе за як градиент и хубав вятър, но кято се качихме на Беклемето беше синьо и до 12 часа нямаше термики. Към 13 излетях но термиките бяха слаби, друсливи и разпокъсани. И помен нямаше от ЮЗ вятър, а духаше ЮИ. Понабрах се над старта и пуснах на И към Сопот. На серпентините набрах 300-400 м над старта и направих грешка - вместо да влеза навътре в планината пуснах напред а в ниското работеше все по-слабо. Северно от планината и на запад имаше хубави кумулуси, но нямаха желание да идват насам. Удавих се към Игановския завод и след като си свалих очилата забелязах колко странна е слънчевата светлина. Първо се притесних как очилата са ми променили зрението. Оказа се че е имало частично слънчево затъмнение, което още оправдаваше и удавянето ми 8)

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов