Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 12:35 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Първите 200 км за годината.
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 14, 2014 11:31 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Не знам дали сте забелязали, но от последните 10 години, настоящата е най-зле откъм летене.
Било то часове, било то условия. Дори доскоро смятах, че никой няма да мине 200 км. Август мина – нищо,
после почна Септември – и той дъждовен. Последните 4 дни си бяха изключение и то добро. Сряда са летели страхотно на Сопот.
Четвъртък се ходеше от Шумен до Свищов, Петък в румънско, а Съботата Данчо разпечата първата 200-тотачка за годината.
Да му е честита. От Невша до Славяново. Браво!

Тези дни бяха много приятни, защото летяхме голяма компания. Във въздуха си джиткахме със Сунай, Юли,
Юри, Бирсел, Антон-пловдивски, Веско-доктора и други /да ме извинят ако съм пропуснал някого/.
Условията не бяха от най-лесните, особено Петък, но удоволствието и красивите гледки си заслужаваха усилията.
Най-ярък спомен за мен ще оставят последните два прелета. Петъка разходката, която си спретнахме със Сунай до Румъния
и помощта, която ни оказа Юри. Прибра ни, настани ни у тях и на другия ден ни закара на старта на Шумен.

Втория прелет /Съботния/ също ще го запомня, но със смесени чувства.
Смесица от приятно, странно и непрятно до обидно. Това е същия ден в който Данчо направи тия 200 км.
На Шумен беше слабо и никой не бързаше да излита. Прострелях и се намърдах директно в термиката, която ме изкара почти до базата.
В същото време варненци вече бяха се набрали и пуснали към нас.
Върнах се към старта, където Юри, Сунай и Бирсел въртяха с идята да си спретнем групичка и да пуснем заедно. Уви засенчи.
Стана криза и всички се утаиха. Останах сам.
Втората вълна бе Даниел и Бончо. Дидо нещо се замота, но Боне се вадеше стабилно и реших да го изчакам в базата и да пуснем заедно.
По станциите се разбрахме да минем през 5-ти километър и после да решим какво да правим.
Вятърът бе слаб, условията също и за час бяхме минали 10-ина километра. Подробностите не са важни, но ми направи силно впечатление,
че Бончо се мъчи по всякакъв начин да се измъкне от мен и то в продължение на 4 часа.
Използваше разнообразен арсенал от прийоми. Като се почне от уговорка за тръгване на запад,
пускам, той довърта в облака и като се обърна да го видя излязъл ли е – изненада. Той пердаши право на север.
Втора хватка – стигаме до качване, аз въртя по-силно ядро от неговото, той не идва при мен, а си върти неговото.
Стигам облака и излизам отстрани, а той отива в ядрото, което съм въртял доскоро и се мушка в облака.
Реакция от моя страна – въртя нулите до базата и го чакам да излезе и да продължим.
Трета хватка – спортно летене. Нагазва яко спида, върти само най-силните термики и малко като отслабнат ги оставя и търси други такива.
Тази му бе най-успешна, дръпна 1 км напред, но след втория облак го настигнах с височина над неговата.
Тя и най-ми хареса, защото летяхме добре и ефективно.

Ако трябва да съм откровен в началото на летателния ден с тоя слаб вятър и тая ниска база ми се стори непереспективно за дълги прелети
и реших да се забавлявам с Бончо като не му давам да ми избяга. Първия час беше интересно.
После обаче базата почна да се вдига стремоглаво и условията се подобриха. В тия часове вкара третия прийом със спортното летене.
Пак беше добре. Летяхме бързо и качествено. Но когато наближихме Разград, играта загрубя.
Например въртим до 1600 и качването отслабва, става под единица. По вятъра тлъсти кумулиси, а след тях облачна улица. Трябва да си ненормален, за да не тръгнеш натам.
Вместо това обаче Боне решава да тръгне обратно към Разград право срещу вятър в синьото с идеята,
че няма да го последвам. Викам си „Като е гарга, рошава да е“ и тръгвам след него. Загубихме по тоя тъп начин 300-400 метра и обърнахме отново по вятъра.
Вече вървяхме нормално, успоредно. Викам си „Уф, най-после влезе в час“. Нищо подобно. Още на следващия облак вкара прийом номер две.
Върти по-слабо ядро и чака да стигна базата и да се махна и да отиде да върти на моето място. Аз обаче упорит, методично и постоянно го изчаквам.

За съжаление с тия игрички и надлъгвания загубихме 1 час ефективно време, в което можехме да летим нормално.
В началото ми бе забавно и го приемах на шега. После разбрах, че Бончо е сериозен в намеренията си и реших да видя докъде ще стигне в тая простотия.
След 4-тия час вече не ми беше нито забавно, нито интересно. Чувствах се по-скоро обиден и си казах, че това е последния ни съвместен полет.
Почнахме преди години, когато се учеше на прелети. Летяхме много и ни беше хубаво, но всяко нещо щом си има начало, си има и край.

Не ме разбирайте погрешно. Нямам никаква драма в това, че ще се лиша от неговото присъствие във въздуха. Той си остава мой приятел.
Просто недоумявам как може да ти харесва да летиш сам и да страниш от другите. Умишлено да не говориш по станцията и само да слушаш.
Да внимаваш постоянно някой да не те надлети, да не те мине. Някакви сметки във въздуха.
Чакай малко. Колко ни плащат за километър или аз нещо не съм разбрал? Тая цялата работа не е ли за удоволствие и духовно израстване?
Или аз нещо бъркам.

И това не е от скоро, а от повече от година, но се е проявявало в по-лека форма. Все си мислех, че е временно, но явно аз съм в грешка.
Нека това бъде и отговор и на въпроса, който много от вас са ми задавали през годините „Защо Бончо не участва в нашето състезание?“
Стандартният е „Няма възможност, зает е“ и така 4 години подред.

Ако съм прекалил със словоизлеянията моля да ме извините. Реагирам емоционално, защото едно от убежденията ми и това,
което пропагандираме на Шуменското състезание е да стимулираме груповото летене, да се учим един от друг и да градим.
Да изпитваме максимално удоволствие от полетите ни заедно и да споделяме. А като си сам, с кого ще споделяш?
Някой хора така и не разбраха, че удоволствие има не само като получаваш, но и като даваш.

Благодаря ви за вниманието и моля да ме извините ако съм ви дотегнал. Просто тая сутрин още не съм си пил хапчетата. :)

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +20 / -2 
 
 Заглавие: Re: Първите 200 км за годината.
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 14, 2014 6:06 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Доки, извинявам се ако наистина съм те обидил, не съм искал :)
Ти сам знаеш че винаги съм гледал да се откача и да летя сам. Да знам лошо е, не е хубаво и т. н.
Виновен съм, лош съм. Но като летя сам, се чувствам по добре във въздуха. Ами, като летя особенно с тебе, винаги ми е нервно и напрегнато, просто ти летиш много по добре, и мен ми идва нанагорнище, това е и причината.А и представи си ако някой постоянно лети над главата ти и стои зад врата ти. А за дебненето и километрите и състезанието дето си писал , ами аз не съм за състезания Доки, отдавна ми е минало времето, летя си само за кеф и не ми се състезава, да преди имах мераци за големи километражи, но вече не.
Още един път се извинявам че съм те изнервил, не съм искал.
А и за радиостанцията, ами какво да направя, като тя постоянно ми съсздава проблеми, постоянни пращения и прекъсвания, всички ме чуват, само аз никой не чувам, вече съм решил да я махна напълно, защото повече ми пречи като летя :)


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: Първите 200 км за годината.
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 14, 2014 7:03 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Ето и снимка от вчера :D :D :D
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Първите 200 км за годината.
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 14, 2014 7:30 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
Баси, аз ако захапя някаква, каква да е термика, макар и единичка, не пускам и до последно я стискам. А те, видиш ли, термиките и ядрата избират, че чак и за заигравки им остава време. "Ти гониш!" "Не, ти!" :) Тази година вместо 60-80-100 часа летях май 30-40, едва-едва почнах да свиквам с крилото, което - подчертавам - си купих миналата есен. Миналата! Все по-малко некомфортно ми е под него и все по-голям е кефа. Но лято така и не видях. Освен може би една седмица. И почти всеки ден ви гледам с прелети по 100 и над 100 км, и полети от 3 часа нагоре, и завиждам ли завиждам, и си мисля - кога ли ще се преместя в Шумен.
Неее последните години често си мисля: Ще взема да се преместя да живея в Шумен. Още не съм набрал достатъчно ентусиазъм за преместване, но все повече ме навивате като ви гледам... И когато се реша да го направя, вероятно пак ще правя по 2 часа и 20км и пак ще търся ли търся причината извън себе си...
И разбира се - честити първи 200км за 2014г! :)

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Първите 200 км за годината.
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 14, 2014 8:29 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
BONCHO написа:
Доки, извинявам се ако наистина съм те обидил, не съм искал :)
Ти сам знаеш че винаги съм гледал да се откача и да летя сам. Да знам лошо е, не е хубаво и т. н.
Виновен съм, лош съм. Но като летя сам, се чувствам по добре във въздуха. Ами, като летя особенно с тебе, винаги ми е нервно и напрегнато, просто ти летиш много по добре, и мен ми идва нанагорнище, това е и причината.А и представи си ако някой постоянно лети над главата ти и стои зад врата ти. А за дебненето и километрите и състезанието дето си писал , ами аз не съм за състезания Доки, отдавна ми е минало времето, летя си само за кеф и не ми се състезава, да преди имах мераци за големи километражи, но вече не.
Още един път се извинявам че съм те изнервил, не съм искал.
А и за радиостанцията, ами какво да направя, като тя постоянно ми съсздава проблеми, постоянни пращения и прекъсвания, всички ме чуват, само аз никой не чувам, вече съм решил да я махна напълно, защото повече ми пречи като летя :)


То и аз обичам някой неща да ги правя абсолютно сам (например ходенето до тоалетна) :) , но за много други се съобразявам с околните
и гледам да не стигам до крайности, за да остоявам правата си никой да не ми се мота на главата.
Нашият спорт макар и индивидуален е хубаво да се практикува групово, най-малкото от съображения за безопасност.
Я си спомни ти колко пъти си се качвал сам да летиш, пърдон - да излиташ.

Както и да е. Аз не ти се сърдя. То ако ти бях сърдит, вчера щях да взема Данчо от Славяново и да те оставя да изсъхнеш на Обнова.
Вместо това се натъпкахме в малкия Ярис като сардели и групово се прибрахме в Шумен.
Дори чичо Данчо успя да си хване автобуса за Варна.

Така че тук няма сърдит и виновен. Има разлика в нагласите. Аз уважавам желанието ти да си индивидуалист,
макар и с една забележка. Като си такъв, поне го прави докрай. Лети сам, но се и прибирай индивидуално.
Течко винаги ме е учудвал точно в това отношение. Много пъти съм го питал, защо не иска помощ да го приберем когато има такава възможност.
Той все ми отговаря, че има особенна тръпка в това да се опиташ да се спасиш сам. Това било и допълнителен мотив да не се давиш преждевременно.

Така че, Боне, приемам извиненията ти, макар че ги считам за ненужни.
Това е все едно аз да се извиня на жена ми, че съм мързелив. Ми то това си ми е в кръвта.
Една работа ако има възможност да не я свърша се възползвам винаги.
Дори и майка ми се шегува с колежките си: "Моя син и спорта му мързелив. Качва се с колата горе, излита, полягва в един пъшкул
и 5 часа си почива на чист въздух и хладинка, докато жена му опъва долу в кабинета".
И като се замислиш е много права. :)

А пък Хаос, не си мисли, че си самичък. Юри от 2 години си търси имот в Шумен.
Ако ти трябва актуална инфорамация - той е човека. :D

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -1 
 
 Заглавие: Re: Първите 200 км за годината.
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 14, 2014 8:50 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
На снимката се вижда как Доктора посяга за оръжие. :)

Браво на Данчо :)

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Първите 200 км за годината.
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 14, 2014 8:59 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Мен пък ми направи впечатление как се е озъбил Бончо. :D

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Първите 200 км за годината.
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 14, 2014 9:27 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Само ми липсват два остри зъба като на вампир :D . Ама Доки ти като се закани че няма да ме пуснеш, аз пък си казах трябва да му избягам, и така до край, гонешка, ама, хубаво си е, забавлявахме се, че и летяхме цели 6 часа, какво по добро от това. Мен винаги тази гонка ми е харесвала в летенето, иначе не е интересно.А и това ни дърпа напред, като има кого да гониш е интересно, аз и за това съм ти много благодарен защото ти ни дърпаш напред , като няма кого да гониш не е интересно , скука :) А относно прибирането, никога не бих оставил някого да се спасява сам, ако имам възможност да го взема,колкото и да не го харесвам или да съм му сърдит, въпреки че знам за такива случаи, от големи инати :D


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Първите 200 км за годината.
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 15, 2014 11:36 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Честито на Данчо! В ден с термики 1.5 - 2 м/с и вятър 15 - 20 км/ч да направиш 200 км си е постижение!

С това считам, че жеста от три геометрични фигури е върнат и отново обърнат от Варна към Шумен ;)


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Първите 200 км за годината.
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 15, 2014 9:21 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 13, 2004 9:40 pm
Мнения: 68
А ве да ви имам проблемите... https://www.youtube.com/watch?v=POLI_ktwZT4


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -1 
 
 Заглавие: Re: Първите 200 км за годината.
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 16, 2014 9:19 am 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
Ванка това беше много добро и точно по темата :lol:

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Първите 200 км за годината.
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 16, 2014 9:48 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 12:39 pm
Мнения: 206
Местоположение: Варна
Име: Адриан Атанасов
Очертава се нещо като край на сезона. Статистиката на писане във форума ще се завиши с около 200-500% (в зависимост от реколтата на гроздето и кайсията) през следващите месеци. Препоръчвам отваряне на нов раздел във форума - "Следсезонни писания", който да се изтрива след зимата :D
И БРАВО на наш Данчо! :) Ще валят поръчки за новата пролет.

_________________
Ozone Mantra M6 - червено-черно-бяло
Ozone Zeno - синьо-бяло
Element AIR - Tandem


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов