Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:11 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: желаещи за Етиопия през зимата 2015/2016?
МнениеПубликувано на: Сря Окт 21, 2015 7:19 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 5:07 pm
Мнения: 5
Име: константин трифонов
Здравейте ,
резервацията ми изтича в петък , групата сформирана ли е твърдо за 01.02.16 или още не е ясно.

Константин


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: желаещи за Етиопия през зимата 2015/2016?
МнениеПубликувано на: Сря Окт 21, 2015 7:25 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
константин т написа:
Ники,
резервирах , пристигане Дата 01.02.2016 час 0.55 Addis-Abeba с Türkish Airlines

така е о кей нали ?

Константин


О Кей.
Резервирай си нощувка в taituhotel.com , там предлагат и вземане от летището.
Аз ще съм там, така че ще се видим сутринта в ресторанта.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: желаещи за Етиопия през зимата 2015/2016?
МнениеПубликувано на: Чет Окт 22, 2015 7:03 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 5:07 pm
Мнения: 5
Име: константин трифонов
Ясно , среща : сутринта на 01.02.16 хотел taitu.

константин


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Етиопия 2015/2016
МнениеПубликувано на: Пет Дек 18, 2015 1:56 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Та дойде време за поредната зимна миграция.
След усилена работа по гнездото до последния момент, потеглих за Етиопия като забравих да взема някои маловажни неща.
По границите ми направи впечатление, че леко са занижени проверките - сякаш полицаите се умориха от глобалната криеница. На египетското летище почти не ми обръщаха внимание заболи очи в новопридобитите си умни телефони. На истанбулското летище видях сиамски близнаци. Бяха в някаква сдвоена инвалидна количка и странна кройка дрехи да облече слепването им в областа на и над таза. Бяха деца с очила и хленчеха нещастно (оригиналните сиамски близнаци са били напълно развити индивиди, само че единия пиел и пушел, а другия бил трезвеник).
На полета от Кайро за Адис отново бях приветстван от Амр, който отново ме уреди в първа класа и си говорихме дълго за приземявания с паратрайк. Накрая демонстрира едно много добро приземяване на Боинга (8 от 10) по неговата и мойта скала и си спомних думите на учителя, че излитането и кацането са изкуство.
...
В Адис сутринта ми направи впечатление, че обикновено огромния, шумен и агресивен трафик някак си е станал по-внимателен.
Оказа се че слуховете за безредици не са преувеличени. Загинали са около 50 човека в протести против правителството, което има мега проекти за развитие на района около Адис за сметка на федералната област Оромия в която се намира. Протестите сякаш прерастват в социално недоволство срещу спечелилото със 99% мнозинство правителство, съставено от предимно от малцинството от Тигриня ( от там е тръгнал Мелес Зенави и борбата с комунистите). Хората са недоволни, че тигринийците завземат всякакви бизнеси с държавната машина която владеят. Блокирани са някои изходи на Адис и има опожарена държавна сграда в Бахир Дар - това че е далеч от Оромия и Адис, говори че конфликта е по-голям отколкото го изкарва правителството. Дори се спряга сценария Руанда, където малцинството тъпчеше мнозинството. Необичайната тишина в 4 милионния мегалополис е тишината на страха. Лошото е че в такива ситуации лесно пламват правокации, а диктатурите (например Русия и Турция) се впускат във въоръжени конфликти за да сплашат населението. Току що научих, че са загинали хора от ръчна граната в една голяма джамия на 2 километра от тука. След бомбенето в Ирак и Сирия, Ислямска държава трягва да регенерира, но в по-глобален мащаб и при съотношение 60/40% християни/мюсюлмани, Етиопия може да пламне лесно.
За всеки случай си поисках стая в по-далечния край на емблематичния за Етиопия хотел Таиту. Туристите са удобна цел за недоволните от бедността и превъртелите мозъци.
Утре сутринта ще имаме повече информация и ще решаваме какво ще правим с хората, които водя.
Местния ми телефон е 946354344 . Ще пробваме и лайв тракера дали работи.
А кумулусите в небето са така прекрасни!

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -0 
 
 Заглавие: Re: Етиопия 2015/2016
МнениеПубликувано на: Съб Дек 19, 2015 8:00 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Потеглихме на изток (повечето проблеми са на запад от Адис) и всичко изглежда спокойно. Старта на Дебре Сина стържеше базата и не летяхме щото вертикалния вятър отпред означава борба да не влезеш в облака и да те издуха в ротора. Иначе красивия терен е наслада за окото, а кумулусите опред ми напомнят да отделя повече време за изследване на местността.
Тази вечер спиме в Комболча, а утре ще пробваме да летим един старт преди да стигнем Лалибела, където ще останем повечко време докато се изясни ситуацията около Адис.
Пробвах тракера, но не хващаше сателити. Утре ще го пробвам пак, та дано се появи нещо на лайвтрак24.
Иначе един от спътниците е със спот:

http://www.schirmproekt.com

http://www.livetrack24.com/tracks/country/et

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: желаещи за Етиопия през зимата 2015/2016?
МнениеПубликувано на: Чет Дек 24, 2015 9:14 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
След 3 дена летене в Лалибела, продължаваме към Бахир Дар и Дежен.
Понаучих цаката за достигане на платото. Вчера вместо обичайния триъгълник реших да пробвам да хвана планинската верига на север, но затънах и трябваше да се спасявам с кацането. Умножете Джендема по 10 и си представете мащабите на терена - огромна шахматна дъска пълна с много фактори. Терена е толкова насечен, че ми е трудно да проумея как работи. Остава като домашно за следващите пъти.
Между другото в сърцето на платото условията са най-спокойно-силни, на подходите има 5-6 м/с средно, а по периферията турбулентни 1-2 м/с. Потвърждава се теорията за heat low и разликата между цб сезона ни и след него.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: желаещи за Етиопия през зимата 2015/2016?
МнениеПубликувано на: Чет Дек 31, 2015 8:10 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Както често става в парапланеризма приключението започва след приземяването.
След един 100 км полет от Кела покрай красивите стръмни склонове на платото западно от Бутаджира стигнах покрайнините на 1-2 милионния Хосейна.
Уж нямаше много хора, но веднага ме забелязаха и след кацането се струпаха няколко стотин човека. Тук тълпата бе различна от Амхара и Оромо - контрастна и енергична. Физиономиите на хората ме караха да се чувствам, че съм се приземил няколко стотин години назад.
Освен социализма, Етиопия и България си приличат по това, че стотиците години мюсюлмански нашествия са изтикали местното християнско население в планините, а низините са населени с потомци на заевоевателите. След Бутаджира започват предимно мюсюлмански територии и за разлика от кацането ми преди 4 години усетих промяна в настроението на местните. Преди се радваха на поздрава ми „Салам алейкум“ , а сега ги правеше подозрителни и нащрек. Когато наричах съседния град „Хюсейна“ ме поправяха че е „Хусана“. Вероятно продължаващия цивилизационен напредък на християнската цивилизация, особено на фона на джихадиските зверствата в Сирия и района карат мюсюлманите да развият чувство за неадекватност, вина и страх от отмъщение. Решението на този парадокс е повече интелект, образование и глобализиране...
Настана хаос, когато казах на тълпата, че отивам в Бутаджира. Явно едни искаха да ми помогнат и ме бутаха към маршрутките наблизо, а други искаха да ме закарат при властите да ме проверят какъв съм. Почти щяха да се сбият и инстинктивно се оставих на инициативата на по-активните, само и само да се махна от увеличаващата се тълпа. Набутаха ме в един баджадж (закрита триколка) и тръгнаха към Бутаджира през тълпата, която викаше и блъскаше кожената облицовка и ламарините на триколката. Малко страшно беше – като издънена лодка сред бурното море, но успяха и ме откараха на няколко стотин метра нататък. Не ми взеха пари и ме натовариха на една маршрутка за Бутаджира.
По пътя се чух с другите и след 2 села слезох да се прехвърля в нашата кола. Шофьора на маршрутката бе с типичната мюсюлманска брада и нещо ме гледаше с омраза. Взе ми тройно повече пари от обичайното, но заради ситуацията не исках да споря.
Малко по-нататък го застигнахме. Бяха го спряли полицаите. Явно търсеха мен.
Задържаха ни всички – и маршрутката която пътуваше с хора за Адис и нашия бус. Почна едно размотаване. Първо щяха да ни проверяват в града напред. После вероятно някой началник е казал че трябва да ни проверят в административния център – Хюсейна, та ни върнаха назад. Добре че след час и половина часа пуснаха маршрутката, че шофьорът й сигурно щеше да ме набие – щеше да окъснее за Адис и по-трудно да си намери клиенти в тъмницата.
Все пак полицаите бяха учтиви. Оставиха ни да хапнем, докато чакаме повече инструкции. Накрая отидохме в полицейското управление в Хюсейна. Все ни казваха “no matter”. Вероятно го бъркат с “don’t worry”, но ми бе притеснено, защото след като поетапния служител ни закарваше до следващия началник, той си отиваше в къщи, а ние окъснявахме и съдбата ни се издигаше в полицейската йерархия. Полицаите се хвалеха с религиозната толератност в Етиопия, но всички бяха християни в този предимно мюсюлмански град.
Командер Гагабо ни прие в офиса. Проверки на документи. Картинките на парапланер и делтапланер по ФАИ лиценза помагаха да разбере как изглежда, докато му обяснявахме как лети парапланера. Обади се на по-висш началник. Искаха да видят разрешението ни за летене с парапланер. Обяснявах им че парапланеризма не е незаконен и нямаме нужда от разрешение, но пост социалистическото полицейско мислене не възприемаше тази теза. Накрая разрешително за туроператорската дейност от шофьора и заявленията ни че фирмата ни е оторизирана от министерството на туризма за парапланеризъм помогнаха и ни пуснаха при условие, че при следващи полети, трябва да уведомяваме регионалните дирекции на полицията. Отказах се да споря, че не се знае вятъра в коя дирекция ще ни приземи. Към 1 часа се прибрахме в Бутаджира. Стаите ни бяха дадени на други. Добре че шофьора намери един свестен хотел, та си починахме добре.
След като ни смениха шофьора в Дежен (предния бе като рок звезда), имахме големи резерви към настоящия, защото караше бавно и отбиваше всеки път като говореше по телефона. Леко дразнеше флегматичността му. Но в ситуацията с властите, същата тази флегматичност заедно с усмивката му като че ли ускоряваха освобождаването ни. Така че не бързайте да съдите хората, защото не знаете кой в каква ситуация е добър.
....
Иначе полета бе един от най-хубавите ми в Етиопия. Вместо да седя отпред пред склоновете си позволих да приближавам платата отзад. Можех да се прехвърля и отгоре, но големите засенчвания и малкото пътища ме възпираха. Все пак повечкото влага помагаше за визуализиране на условията отпред. Вдлъбнатината на терена западно от Бутаджира компресираше вятъра и създаваше невидим склон, който откъсваше термиките по-отпред и също правеше характера им различен – максималните качвания се сменяха от всички страни на термиката. Предпоследната термика от полета бе запомняща се дълга мазна четворка. Лайв трака работи.

leonardo/flight/16048

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -0 
 
 Заглавие: Re: желаещи за Етиопия през зимата 2015/2016?
МнениеПубликувано на: Съб Яну 02, 2016 7:04 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Снимнки: gallery/thumbnails.php?album=227

Изображение

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: желаещи за Етиопия през зимата 2015/2016?
МнениеПубликувано на: Пон Яну 04, 2016 2:33 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 21, 2015 11:23 am
Мнения: 13
Местоположение: София
Име: Dimitar Hristov
Paragliding | SEARCH Projects : Ethiopian Rhapsody
https://www.youtube.com/watch?v=3d15ewNNJMs
:)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: желаещи за Етиопия през зимата 2015/2016?
МнениеПубликувано на: Нед Яну 10, 2016 8:27 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 24, 2011 12:56 am
Мнения: 91
Аз, за съжаление, няма да имам време и няма да мога да дойда до Етиопия тази година. Догодина да се надяваме. Прекрасни полети на другите!

_________________
Владислав Борисов
Ozone Alpina 4

"Колкото по-високо летим, толкова по-малки изглеждаме в очите на тези, които не могат да летят."
Ф. Ницше.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: желаещи за Етиопия през зимата 2015/2016?
МнениеПубликувано на: Съб Яну 16, 2016 4:13 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Поприключва и тази обиколка на север с едни французи. Накрая успях да се изкъпа и изтанцувайки едно хоро върху мръсните ми дрехи. Уж отсядахме в по-свестни хотели, но или нямаше ток, или вода, или бойлера не работеше, или някой бе забравил да го пусне. Освен приятната компания и летенето всеки ден, хубавите моменти бяха когато пробвахме нов старт в планината Гуна - след излитането летях половин километър напред и нагоре. Фотосесия на пеликаните в езерото Тана и посещение на комуналното селище Амра Амба, където всички се опитват да живеят равно.
Днес довършваме пътуването до Адис, утре малко тандеми, а вдругиден ще отскоча до Кения до 31-ви. И тъй като не знам какви ветрове ще ме веят там, то моля тези дето идват от БГ да ми докарат:
- вуйчовка (торба за бързо скатаване) от клуба ни в Сопот. Обадете се на Дани (0899982566). Препоръчвам се и вие да си вземете такава да изпреварвате тълпата при сгъването.
- шоколади по един от вид от Своге - трябват ми за подаръци

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: желаещи за Етиопия през зимата 2015/2016?
МнениеПубликувано на: Пон Яну 18, 2016 4:57 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
След края на социализма и отварянето на изпълнената с надежда България към в света, една от дилемите в обществото ни бе:
Има ли безплатен обяд?
Днес, всички са категорични, че такъв не съществува, но днес имах поредния безплатен обяд.
...
Кениецът Исак, с който се запознах в Етиопия миналата година и дойде на обучение в България ме покани в Кения за летене на негови разноски.
Французите, които водих останаха доволни от пътуването и ме поканиха на пътешествие до Хаваса и конен преход в планините Балe на техни рaзноски. Бащата на двама от тях имал кафена плантация през 1920 и единия от тях бе роден и расъл 5 години там.
Отказах на французите, защото Исак вече бе купил билети. Ден преди полета установих, че от посолството в Женева са ми издали виза за еднократно влизане, вместо обичайната за многократно, така че ако напуснех Етиопия не можех да влеза пак. Ако кандидаствах за нова виза в Найроби имаше вероятност да ми откажат, защото много страни изискват период от 3-6 месеца за издаване на нова виза.
Разликата между single entry и multy entry визата е 10 долара. Предполагам, че от посолството в Женева са си удържали 10 долара за пощенски разходи по изпращането обратно на паспорта (който аз си взех безплатно за тях с куриер).
С Исак решихме да отложим пътуването за след воденето на българската група, въпреки близоста до дъждовния период през март. За да съм коректен към него му казах, че ще си платя за смяната на полетите, което ще ми оскъпи безплатния обяд Кения. Известно време се чудех дали това не е знак свише, защото предната нощ сънувах, че след приземяване крилото ми пада в жарава и стапя на големи дупки. Също така по-ниския терен означава по-голяма опасност от малария, а бандитизма, обирите и тероризма на разочарованите от капитализма кенийци са нещо обичайно. Тоест безплатния обяд наречен Кения може да се окаже доста скъп.

От малък възрастните са ми втълпявали, че хляб не се хвърля, че е имало гладни години и така нататък, поради което съм пестелив в много отношения. Само че страха и пестеливостта лесно се превръщат в лакомия...
...
Та реших да не рискувам висене по границите и посолствата и прецакване воденето на следващата група. Останах си в любимия хотел Таиту в Адис, който е още по-уютен заради мрачното време навън (Ел Ниньо). Да не забравяме че съм тук на почивка, а не само работа и проучвания...

Та за безплатния обяд. Бях обещал на хората от съседния ресторант с хубавите пици да им покажа как се прави таратор. Купих кисело мляко, краствавици и чесън и отидох в ресторанта. Мениджъра ме облече с бяла престилка и шапка и ме въведе в кухнята. Смутих се защото кухнята бе ясно видима от ресторантската част. Чувствах се като в някакво готварско ТВ шоу. Сигурно на местните клиенти им е било забавно да гледат бял човек да готви. Предполагам че тези дето познават готварските ми умения или по-скоро тяхната липса ще оценят комичността на ситуацията.
Все пак таратора е проста работа, така че се справих добре. Написах им рецептата и им казах, че ще бъда щастлив ако етиопците възприемат този нов вкус – все пак офис хората в Адис държат на обноските и няма да им е приятно да се оригват един другимо на чесън.
Освен таратора, хапнах вкусна пица, а от ресторанта отказаха да платя, което си го броя за поредния безплатен обяд.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: желаещи за Етиопия през зимата 2015/2016?
МнениеПубликувано на: Пон Яну 18, 2016 6:23 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
:-)
Know-how за pizza е различно от безплатно


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: желаещи за Етиопия през зимата 2015/2016?
МнениеПубликувано на: Пон Яну 18, 2016 6:36 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
От бизнес гледна точка си прав, но когато им показвах как се прави таратор, го правех защото ми бе интересно как възприемат нови и различни неща. Не съм мислел за отплата или търговия с know-how, което прави обяда ми безплатен.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: желаещи за Етиопия през зимата 2015/2016?
МнениеПубликувано на: Нед Яну 31, 2016 9:13 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Дек 01, 2013 7:01 pm
Мнения: 152
Име: gergana ilieva
Дали ще може редовен осведомителен бюлетин - как сте там българската група, ако е технически възможно....?


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов