Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 11:34 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Източни Родопи
МнениеПубликувано на: Пет Юли 15, 2016 6:24 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Благодаря на Боян от Гълъбово че ме натискаше, та след години мераци накрая се удаде възможност да поизследваме Източни Родопи за летене.

Почнахме от Кръстова Гора, където старта е над манастира, а долу в Белица има достатъчно големи поляни за кацане. Денивелацията е около 6-700 метра, а наоколо са предимно гори. За съжаление духаше гръб, който мисля е често срещан, защото там някъде завършва огромното дере което минава източно от Добростан.

Следващия старт е Енихан или още връх Свобода. Има изложения за С-И-ЮИ, но трябва малко да се разчисти за да се литне. Има път и стъпала до старта, както и достатъчно кацалки на С и И.

По-нататък се базирахме във вила Белиза към края на язовир Кърджали. Собственикът - Росен бе така любезен да ни предостави лодка, която ползвахме за вечерни разходки до разни места за бивакуване по брега на язовира. Няма комари. Във вилата нощувката на човек е около 20 лева, имат добра кухня и басейн за малки и големи т.е. семейните летящи могат да оставят жената и децата, докато летят околните стартове:
Над вилата до село Търна има старт за ИСИ вятър, който май го има всеки следобед от долинния вятър над язовира и става за реене с термики.
Бижуто в района е връх Бездивен (1100 м), чиито голи склонове и скали са наслада за летящото око. За съжаление е близо до стабилността на язовира, та трябва да се ходи пеш до по-високите му части. Голото ребро, което върви на юг от върха работеше добре вчера, но за по-сигурно хващане на термика препоръчвам излитане от върха, който събира термики от околните склонове.
На върха намерихме старт за ССИ вятър: leonardo/flight/18575
Вчера тествах и старт от Ю-ЮИ, а на самия връх има и хував Западен старт. leonardo/flight/18575
По-късно вчера пробвах и ниския старт от реброто, но излетях малко зад него и след малко зор в завета на термиките успях да се набера и направя прелет до Аида (Хасковско), като летях над страхотни терени (вижте гугъл ърт).
При тестовете два пъти се давех около село Русалско, по-добър маршрут ми се струва на север (стига да позволява вятъра).
Достъпа до старта е 1-1.5 часа пеш от село Русалско по красиво голо било. Гората по пътя за ССИ старт е пълна с натрошени дървета, по-лесно за ходене е през върха или от юг.

Последния старт, който тествахме е в местността Дамбалъ, пътя за която се отбива малко преди село Чомаково. Старта е скален венец, но много по-голям от този на Невша. Има и достатъчно други поляни в подножието. Баира е част от планинска верига И от Момчилград и мисля че при достатъчно опити ще излезат стартове за още посоки (Запад например). При прелета вчера от Бездивен се виждаше сочна облачна улица над тази верига.
leonardo/flight/18576

........

Метеорологично района мисля страда от силни ветрове, защото северните и южните нахлувания се запират от Рило Родопския масив, но изтичат добре там. Същевременно това може да е добре, защото докарва влага и нестабилност от по-далече (района е доста сух - прилича ми на Турция).
Преобладаващите ветрове в района са СИ. Силните СЗ ветрове в Тракия се завъртат от С и обикалят Родопите чак до И в Гръцко.
Условията тръгват достатъчно рано, имам съмнения че бриза около язовира ги стабилизира в голяма зона. Наковалните от Родопите причиняват засенчвания.

Района на Кърджали е изключително красиво кътче от България. Пълно е с хълмове, долини и склонове. Местното турско население е отзивчиво - качваха ме на стоп, упътваха ме, поиха ме. Града е богат, заради парите които носят работещите в Турция. Същевременно в някои по-изостанали района в източните склонове на Родопи и в многобройните тракийски светилища времето е сякаш спряло (на две места намерихме монети от 1912 година) и някак си човек има склонност към суеверия и разпалено въображение.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +15 / -0 
 
 Заглавие: Re: Източни Родопи
МнениеПубликувано на: Пет Юли 29, 2016 8:33 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 3:37 pm
Мнения: 13
Местоположение: Кърджали
Име: Ферди Садула
Здравейте,
искам да попитам тези места подходящи ли са за начинаещи? Специално ме интересува Бездивен.
Понеже съм от този район-там съм пораснал, от близко село съм. И понеже сега изкарвам началния курс и се чудех да ли ще стане за мене.
Може ли малко подробности?
Благодаря. :)


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Източни Родопи
МнениеПубликувано на: Съб Юли 30, 2016 6:38 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Здравей Ферди,
Мисля че полета от ниския старт на Бездивен (реброто което се спуска от самия връх южно към язовира) е сравнително безопасен и има достатъчно височина за долитане до поляните пред вила Белиза и при Митака. Мястото пуска челен И вятър, дори и когато горе на Бездивен духа С или СИ, но все пак препоръчвам да не летиш при силни С ветрове в района на Кърджали, тъй като ще си в ротора на Бездивен.
Внимавай и при силни локални И ветрове по протежението на язовира.
Склончето над вила Белиза е сравнително добро за реене за начинаещи, но трябва малко внимание (или резачка) да се избегнат дърветата около старта.
...
При високо ниво на язовира, поляните за кацане около него намаляват.
...
Старта на Дамбалъ не е подходящ за начинаещи, защото се излита от скална тераса и има ротор за вдигането на крилото зад ръба.
Под чешмите на Дамбалъ, пътя продължава до една постройка и на поляната до нея сигурно може да излетиш.
...
Звънни на Боян ( 0886119211 ) да ти покаже местата, когато е в района.
Не ходи да летиш сам!

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Източни Родопи
МнениеПубликувано на: Съб Юли 30, 2016 10:20 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 3:37 pm
Мнения: 13
Местоположение: Кърджали
Име: Ферди Садула
Благодаря за бързия отговор.
С Боян- Боби се познаваме, бях се запознал с него преди месец и му имам номера -сега проверих. Ще му се обадя да се видим с него.
Понеже съм без опит и няма да летя там за сега,а пък сам няма как.
Ще чакам някой да проучи мястото от опитните пилоти, може след това да се навия.Това вероятно ще стане другата година, след като придобия опит и увереност и знам какво правя.
Понеже е мой район и ми е близко от Кърджали, и ми идва екстра за летене.
Поздрави


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Източни Родопи
МнениеПубликувано на: Пет Май 12, 2017 10:55 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Утре, събота, мислим да летим от вр. Бездивен до яз. Кърджали. Вечерта ще спим някъде в района, а в неделя ще духа силен СЗ и ще ходим до вр. Свобода за да уговаряме разчистване на старта за СИ-И. Имаме 1-2 свободни места в колата. Тръгване от Сопот сутринта в 7 и връщане в неделя следобеда.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Източни Родопи
МнениеПубликувано на: Пет Май 26, 2017 11:47 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 3:37 pm
Мнения: 13
Местоположение: Кърджали
Име: Ферди Садула
Здравейте, бихте ли ми звъннали друг път като сте в района?
0878 62 97 58


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Източни Родопи
МнениеПубликувано на: Сря Апр 10, 2019 10:00 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 3:37 pm
Мнения: 13
Местоположение: Кърджали
Име: Ферди Садула
Вече имаме път до старта в Дамбалъ, точно до преди старта е асфалтиран. Достъпа е лесен, само трябва да се види за кацалки отдолу, старта доколкото разбрах не е за начинаещи, след като придобия опит ще го ползвам за летене. Вече сме двама пилоти - начинаещи в района, имаме си южен старт и вече северен. Боян лети до вила Белеза- това ни е трети старт де факто, има и един склон за реене до с. Стремци-южен е пак- пробвах се един път; вероятно ще излезе още един старт до с. Прогрес-северен.
Старта, който е до Кърджали-южния е с лесен достъп с кола, намира се точно под телевизионната кула, кацалката е долу една поляна, имам 5-6 полета като начинаещ там- хвръц -кац- т.е учебни полети. Около 15 мин. с кола е.
Старта на Дамбалъ е 20 м. с кола.
Старта до вила Белеза е 40 м. с кола.
Ако има желаещи пилоти за полети, нека ми пишат или звънят.


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Източни Родопи
МнениеПубликувано на: Пет Апр 12, 2019 6:52 am 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 457
Местоположение: София, etc.
От южните има ли някой подходящ за прелети? Ако да, към колко тръгват условията? Благодаря.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Източни Родопи
МнениеПубликувано на: Пет Апр 12, 2019 8:45 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 3:37 pm
Мнения: 13
Местоположение: Кърджали
Име: Ферди Садула
Здравей, по данни на местни пилоти, които са летели в 90-те години, условия има. Когато са летели и проучвали старта казват , че са задържали много време във въздуха до склона и имало и термики до старта, имай в предвид ,че са летели с скрила от онова време. Аз съм направил само учебни полети понеже съм начинаещ и в термично време не съм летял. Трябва да се проучи старта от опитни пилоти, ама не успях да намеря такъв още. Ще пусна линк към youtube където имам един записан клип на един от полетите. Условията тръгват тук към 10 ч. - тогава вече се появяват кумулусите.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Източни Родопи
МнениеПубликувано на: Пет Апр 12, 2019 8:45 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 3:37 pm
Мнения: 13
Местоположение: Кърджали
Име: Ферди Садула
Здравей, по данни на местни пилоти, които са летели в 90-те години, условия има. Когато са летели и проучвали старта казват , че са задържали много време във въздуха до склона и имало и термики до старта, имай в предвид ,че са летели с скрила от онова време. Аз съм направил само учебни полети понеже съм начинаещ и в термично време не съм летял. Трябва да се проучи старта от опитни пилоти, ама не успях да намеря такъв още. Ще пусна линк към youtube където имам един записан клип на един от полетите. Условията тръгват тук към 10 ч. - тогава вече се появяват кумулусите.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Източни Родопи
МнениеПубликувано на: Пет Апр 12, 2019 9:29 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 3:37 pm
Мнения: 13
Местоположение: Кърджали
Име: Ферди Садула
https://www.youtube.com/watch?v=RBa_Ic2Sr3U ето я старта. 300 м. е денивелацията. На десния ръб има поддръжка.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Източни Родопи
МнениеПубликувано на: Пет Апр 12, 2019 10:36 am 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 457
Местоположение: София, etc.
freddy_89 написа:
ето я старта
Добре изглежда тая старта :D. На кърджалийски диалект е в женски род, а?

Благодаря за клипчето. Добре изглежда. Чист юг е, така ли?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Източни Родопи
МнениеПубликувано на: Пет Апр 12, 2019 11:44 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1979
Име: Даниел Димов
В района на Банско някои неприятни неща като "глад" и "студ" са в женски род.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Източни Родопи
МнениеПубликувано на: Пет Апр 12, 2019 1:22 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 3:37 pm
Мнения: 13
Местоположение: Кърджали
Име: Ферди Садула
Ясен Савов написа:
freddy_89 написа:
ето я старта
Добре изглежда тая старта :D. На кърджалийски диалект е в женски род, а?

Благодаря за клипчето. Добре изглежда. Чист юг е, така ли?

Опс изял съм правописа като пиша по телефона . :D
Да, чист юг е.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Източни Родопи
МнениеПубликувано на: Съб Апр 13, 2019 12:49 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 3:37 pm
Мнения: 13
Местоположение: Кърджали
Име: Ферди Садула
https://www.vbox7.com/play:213dca97
Първите полети от там в зората на парапланеризма
Пилота лети невързан , още е жив, тук в Кърджали е, познавам го:D


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов