Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:56 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Къде би трябвало да има база данни с полети?
paragliding.bg 7%  7%  [ 2 ]
skynomad.net 44%  44%  [ 12 ]
и в двете 48%  48%  [ 13 ]
Общо гласове : 27
Автор Съобщение
 Заглавие: skynomad.net ? paragliding.bg
МнениеПубликувано на: Пет Фев 05, 2010 12:04 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Възникна интересен случай и оценявам вашето мнение:

От години се каним да доразвием skynomad.net в нещо повече от БГ пара форум. След години умуване и отлагане заради проблеми от различно естество, накрая почнахме да набираме скорост. Реших във връзка с експерименталните ни състезания, както и поради други възможности, да инсталираме Leonardo модул за качване, съхраняване и оценяване на трак логове от полети, както е направено в paraglidingforum.com. Оказа се че това не е сложно, защото Leonardo-то е вплетено в phpBB, който е и в основата на настоящия форум.
Вече направихме инсталацията. Свързахме база данните с потребителите т.е. може да качвате тракове чрез форумния си акаунт и сега настройваме системата.

Вчера научих от Даниел че също възнамерява да инсталира Leonardo на paragliding.bg, като в това има логика, тъй като paragliding.bg e официалния сайт на комисията по парапланеризъм, която освен всичко друго класира пилотите според техните умения. Засега това е лигата (класирането от състезания), но към това може да се добави и класиране от свободни прелети.

Та се чудя как да не се получи конфликт на интерес между skynomad.net и paragliding.bg

И двете представляват някакви общества с припокриващи се членове.
Козът, базата данни да е в paragliding.bg е, че това би се възприело по-единно от по-голяма част от БГ пара пилотите (особено на тия дето се дразнят че има Skynomad училище, което върши търговска дейност, като тандемни полети, обучение и продажба на екипировка)
Козът, базата данни да е в skynomad.net е че това е алтернативна организация, която може да взима независими решения. Хипотетичен пример - млад пилот от Шумен, навлиза в зоната на летище Варна и после горд от първия си прелет, пуска траклога в paragliding.bg. Само че пилота не осъзнава че е попречил на захода на самолет, пусната е жалба и почва разследване. По някакъв начин ГВА разбира за траклога и по официален път (напр. чрез БНАК) го изисква от paragliding.bg, с цел веществено доказателство и преследване на нарушителя. Бидейки обществен орган, paragliding.bg е длъжен активно да съдейства на властите, докато ако този трак беше качен на "виртуалния" skynomad.net, той може случайно да се загуби (с произтичащите за това последствия). Друг пример, живот и здраве наесен правим отново Ком Емине с парамотори, по пътя минаваме през десетина забранени зони, но искам да споделя по-конфиденциално маршрута с вас. Посредством регулиране достъпа на потребители и други подобни средства аз споделям опит и знания без да се задължавам да съм публичен и официален.

Считам се за един от инициаторите на paragliding.bg и също искам да се развива.
Едно вероятно решение е да има паралелни бази данни, път хората да изберат къде какво да публикуват.
Можем да се опитаме да обединим базите данни...

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 05, 2010 12:37 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
в глобалния Интернет има много ХС сървъри - най-известните са Leonardo и XC Contest

след като човека който е написал системата Leonardo - Manolis Andreadakis публикува кода и го предостави свободно за инсталиране се появиха много национални ХС сървъри които са преведени на съответния език и се ползват предимно от пилотите в съответната държава.

докато имаше един такъв сървър пилотите нямаха колебание къде да си публикуват траклоговете, но сега при наличието на толкова много сървъри някои публикуват на едно място, други на друго и така нито един от сървърите не съдържа пълната информация... затова за мен лично варианта малката България да има два сървъра е безсмислено изхвърляне! трябва да има само един сървър и всички пилоти да си работят с него.

независимо къде ще е той трябва да се има предвид че това е публична информация, която може да бъде видяна от всеки - тази информация може да послужи в определени случаи като доказателство за някакво нарушение или най-малкото като компрометиращо/дискредитиращо средство!

както и преди съм казвал - ние свободните пилоти имаме едно единствено правило за спазване и то е да не летим в подходите на летищата! спазването на това правило е ангажимент на всеки един от нас който иска спорта ни да се развива, да е сигурен и свободен! неспазването на това правило и още по-лошото - предоставяне на доказателство за неспазването му говори много лошо за пилота който го е направил!

в момента заедно със Свилен Фердинандов и Стефан Иванов подготвяме карта на забранените зони в България - когато тя е готова ще бъде публикувана на официалния сайт. нека тогава всеки да си я изтегли, да я разгледа внимателно и да спазва това единствено за нас ограничение стриктно защото за разлика от свободното летене, летенето в забранените зони може да коства живота на много невинни хора!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 06, 2010 10:52 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Цитат:
докато имаше един такъв сървър пилотите нямаха колебание къде да си публикуват траклоговете, но сега при наличието на толкова много сървъри някои публикуват на едно място, други на друго и така нито един от сървърите не съдържа пълната информация...


Дидо, не те ли притеснява думата "пълната информация". Звучи като "пълен контрол". Макар че най-често става въпрос за злоупотреби.
Спомням си как в първите години на OLC разработките, някои разработчици искаха да продават "глобална база данни със стартове и термики". Съгласен съм, че положили известен труд да обобщят данните, но аз също съм харчил пари за полетите които съм публикувал и не ми се струва честно, някой да иска пари въз основа на доброволното ми дарение.

Цитат:
както и преди съм казвал - ние свободните пилоти имаме едно единствено правило за спазване и то е да не летим в подходите на летищата!

Ако някой те послуша може да влезе в затвора. Първо как ще дефинираш "подхода на летищата". Да не искаш да кажеш че ще изучиш начина по който самолетите захождат при кацане и излитане и ще го спазваш? Около летищата има забранени за свободни полети зони (CTR). Към тези зони, трябва да добавим почти перманентно активираните Временно Отделените Зони, които военната авиация ползва за учения. Такива са и полигоните. Още трябва да добавим зоната около държавната граница (мисля че беше широката 30 км).
Да не забравяме и неясния статут на летенето в Националните Паркове.

Ами то какво остава?
Само зоните на летища София, Пловдив, Варна, Бургас, Горна Оряховица, Долна Митрополия, Граф Игнатиево и Безмер сигурно обхващат 1/3 от България.
...
Не ме разбирайте погрешно. Аз не насърчавам пилотите да летят където си искат и да застрашават живота на другите.
Председателя на БНАК - г-н Калчев бе подхванал кампания за оптимизиране на въздушното пространство. Като пример посочва летището на Маями в чиято зона функционират 20 малки летища. При традиционния консерватизъм на чиновниците и полувоенно мислене, либерализъм във въздушното ни пространство ще има вероятно след десетки години. Дотогава сме виновни по подразбиране.
...

Цитат:
затова за мен лично варианта малката България да има два сървъра е безсмислено изхвърляне! трябва да има само един сървър и всички пилоти да си работят с него.


Не виждам защо разнообразието е изхвърляне. Неотдавна имаше неуспешен опит с един сървър, един код, една партия. След краха на държавния монопол, сме свидетели на крах на капиталистическата инициатива. Своеобразното конкуриране на частно/виртуално/филантропичния skynomad.net с обществения paragliding.bg няма ли да повиши качеството?
Предполагам, че понякога ти писва да се занимаваш с неблагодарната работа по разработката и развитието на paragliding.bg, но не бързай да съдиш, защото бъдещето е още неясно т.е. интересно.

Когато някой е слаб и иска да постигне нещо, той се обединява с друг. После трети и така нататък. Постепенно, организацията която създават заживява собствен живот и колкото по-силна става, толкова повече страда свободата на индивида. Тогава настъпват разделения, прегрупирания и така нататък. Това е естествен процес за държавите, ако щете за глутниците на вълците..

Затова предлагам да си обединим усилията, но да си оставим аварийни изходи. Нека опитаме да създадем няколко бази данни достъпни от различни места. Докато следваме едни и същи цели, данните могат да се обединяват в paragliding.bg. Там могат да се правят национални класации за прелети и така нататък.
...

Искаме или не, в съвременното общество сме свидетели на обединяване на постоянни разделения и нови формирования. Многото избор често е причина за нещастия и объркване. Живеем в изобилие от свобода. Нищо че не знаем какво да правим с нея. Пътища много...
Не забравайте, че човека е оцелял и развил, защото се е адаптирал. Никога не казвай никога.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 06, 2010 1:35 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
По въпроса за леонардо сървъра: щом ще има един - аз не виждам нужда от втори, но ако клубовете решат да има - ще сложа.

По въпроса къде да летим и къде не - всеки който се нарича пилот си преценява сам. Ние като федерация по въздушни спортове сме длъжни да уведомим хората къде е забранено.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов