Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Юни 06, 2024 2:35 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Пон Яну 06, 2014 4:04 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
Предполагам става въпрос за тегло без пилота.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Вто Яну 07, 2014 9:59 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 04, 2010 10:24 am
Мнения: 152
Местоположение: София
Да, без пилота, но минаваш по процедура за експериментален самолет до 1000 кг. Въпросът е - защо ни е изобщо такава класификация. То и досега си минаваш по тази процедура. А какъв масраф още имаш - па допълнително инджинери гва-то можело да зачисли за проверка на сметките ти, па подготовка на пилот изпитател да направело(ти указваш нужните умения), па застраховките да си платил, па летище, па па па ... Като ги четеш и ще си кажеш - ееей голяма държава с традиции във въздухоплаването :))) а то на косъм да ни спрат рвд-то преди неколко години поради несправяне със задачите и застрашаване на въздушният трафик на големата авиация :)))


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Пет Яну 24, 2014 1:34 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 19, 2012 5:08 pm
Мнения: 22
Име: Сотир Лазарков
наредбата излезе в ДВ

http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMater ... dMat=81905

добра или лоша - времето ще покаже!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Пет Яну 24, 2014 3:09 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
Доколкото разбирам, ние сме “Свръхлеки въздухоплавателни средства “ по букви “ж” и “й”

http://bgmaa.org/index.php?option=com_content&view=article&id=7:%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D1%80%D1%8A%D1%85%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%B8-%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%B4%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0&catid=7:docs&Itemid=128

Цитат от наредбата в ДВ:
Цитат:
Глава трета
РЕГИСТРАЦИЯ, ОПРЕДЕЛЯНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ЛЕТАТЕЛНАТА ГОДНОСТ НА СВРЪХЛЕКИ ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Раздел I
Общи положения
Чл. 24. Свръхлеко ВС не може да изпълнява полети във въздушното пространство на Република България, ако няма удостоверение за регистрация, не носи националните и регистрационните знаци на Република България или те не съответстват на посочените в удостоверението за регистрация знаци.

... и т.н....

Тоест - вече всички летим незаконно, защото нямаме удостоверение за регистрация?

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Пет Яну 24, 2014 4:49 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 04, 2010 10:24 am
Мнения: 152
Местоположение: София
Ами да, всички са вече незаконни. Дори летящите детски играчки.

Редно е да се уведомят всички(ФАИ), които искат да правят мероприятия в България, че трябва да са с регистрирани крила + валиден сертификат за летателна годност!

Интересно ми е, наистина ли това удовлетворява парапланеристите и делтапланеристите? Преди време, като казах, че безмоторни и моторни не трябва да се делим, а обединяваме - не допусках, че безмоторните ще пострадат толкова!


Последна промяна jespy на Пет Яну 24, 2014 5:13 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Пет Яну 24, 2014 5:09 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 4:41 pm
Мнения: 112
Местоположение: Sofia
Име: Петър Трупчев
Случайно или не, безмоторни, а скъщо и моторни излитащи от крака никъде не са споменати, освен вчл. 104, в изключението за издаване на свидетелство.

Чл. 47.
....
(2) В случаите на регистрация на СлВС клас (MHG) – моторни делтапланери, или клас (PPG) – моторни парапланери, в ал. 1, т. 3 и 4 се вписват типът и серийният номер на мотоколичка и типът и серийният номер на крилото или крилата съгласно допустимите комбинации по типовия сертификат, в комплект по отношение на клас (MHG) – моторни делтапланери, или съгласно допустимите комбинации от сертификационна таблица по типовия сертификат или еквивалентен документ по отношение на клас (PPG) – моторни парапланери.

Чл. 40. Всяко СлВС трябва да има идентификационна плоча, на която да са нанесени поне националните и регистрационните знаци. Плочата трябва да бъде изготвена от огнеупорен метал или друг материал с еквивалентни физически свойства. Плочата се закрепва на видно място към конструкцията на СлВС на подходящо място.

Чл. 104. (1). Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ издава национално свидетелство за любител пилот на СлВС – NPPL(M), със съответната отметка за квалификационен клас на пилотите на СлВС съгласно тази наредба.
(2) Не се издават свидетелства по ал. 1 на пилотите на следните видове СлВС:
1. моторните параплани (PPG), излитащи от крака (FLM);
2. моторните делтаплани (MHG), излитащи от крака (FLM);
3. безмоторните делтапланери (HG) и парапланери (PG).

Това с плочата няма как да се приложи за парапланерите, освен ако са с трайк, и закрепването е към него. Освен това оставам с впечатление, че обект на регистрацията е именно количката, и към нея се вписват едно или повече крила (нещо като аксесоар :D )

_________________
Петър Трупчев


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Пет Яну 24, 2014 5:24 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 04, 2010 10:24 am
Мнения: 152
Местоположение: София
Не е никак случайно неспоменаването на безмоторните.
Аз имах много писма пратени до ГВА.
Ето отговора който получих от ГВА: "...По отношение на чл.3 - моля да имате предвид, че последната му редакция е съобразена с чл.19 във връзка с § 3, т.5 от ДР на ЗГВ.
Поздрави, Р.Пеева"

Чл.3 освобождаваше от регистрация едноместни до 120кг.

Чл.19 от ЗГВ казва, че всички въздухоплавателни средства трябва да са регистрирани,
§ 3, т.5 от ДР на ЗГВ дава определение на въздухоплавателни средства - всичко що плава у въздуха и го ползва за опора, освен тези на екранен ефект(ховъркрафтите). Тук са и детските играчки:) По ЗАКОН :)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Съб Яну 25, 2014 2:20 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 11:32 am
Мнения: 166
Местоположение: Стара Загора
Име: Иван Банков
Re: ЗАКОН за гражданското въздухоплаване

Мнениеот ivanbankov » Съб Яну 25, 2014 2:16 pm

Ето тук може да се прочете новата Наредба за свръхлеката авиация,която най после е подписана от Министъра на транспорта
.
http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMater ... dMat=81905
На мен специално ми направиха впечатление няколко неща.
По чл.5 Интересно ми е дали нашата АСЛА или АСАБ ще добие правата по този член.
По чл.30 Ако си регистрирам машината в Румъния и после според този член мога да я отпиша и пререгистрирам в България.
По чл.45 Подобен пример на горния. Имаш удостоверение за преглед на летателна годност от Румъния и го представяш тук като еквивалентен документ.
Интересни са и чл 58 до чл 70 за типовото сертифициране на машини ,построени в България.

Хора ,пишете ,за да намерим пролуките и вратичките в тази Наредба .От полза ще ни е да ги намерим.

Иван Банков
ivanbankov Мнения: 273


Последна промяна ivanbankov на Нед Яну 26, 2014 12:30 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Съб Яну 25, 2014 2:20 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 11:32 am
Мнения: 166
Местоположение: Стара Загора
Име: Иван Банков
Re: ЗАКОН за гражданското въздухоплаване

Мнениеот ivanbankov » Съб Яну 25, 2014 2:16 pm

Ето тук може да се прочете новата Наредба за свръхлеката авиация,която най после е подписана от Министъра на транспорта .

http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMater ... dMat=81905
На мен специално ми направиха впечатление няколко неща.
По чл.5 Интересно ми е дали нашата АСЛА или АСАБ ще добие правата по този член.
По чл.30 Ако си регистрирам машината в Румъния и после според този член мога да я отпиша и пререгистрирам в България.
По чл.45 Подобен пример на горния. Имаш удостоверение за преглед на летателна годност от Румъния и го представяш тук като еквивалентен документ.
Интересни са и чл 58 до чл 70 за типовото сертифициране на машини ,построени в България.

Хора ,пишете ,за да намерим пролуките и вратичките в тази Наредба .От полза ще ни е да ги намерим.

Иван Банков
ivanbankov Мнения: 273


Последна промяна ivanbankov на Нед Яну 26, 2014 12:32 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Съб Яну 25, 2014 10:15 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 08, 2011 11:10 pm
Мнения: 73
Местоположение: Димитровград
Име: Ивайло Димитров
Искам да видя кой сега ще излети от крака с едноместна мотоделта ,пък може и да пробвате с двуместна.Набутахте ли си го-честито.Надявам се да не чакам на опашка на гишето за регистрация.:-)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Нед Яну 26, 2014 12:26 am 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 11:32 am
Мнения: 166
Местоположение: Стара Загора
Име: Иван Банков
Ивайло,не знам към кого се обръщаш като говориш в мн,число ,но мисля ,че и ти си в кюпа


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Нед Яну 26, 2014 10:02 am 
Offline

Регистриран на: Нед Май 08, 2011 11:10 pm
Мнения: 73
Местоположение: Димитровград
Име: Ивайло Димитров
Естествено че съм в кюпа-направо се чудя как съм могъл да летя вече 25 години без регистрация.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Нед Яну 26, 2014 12:22 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 11:32 am
Мнения: 166
Местоположение: Стара Загора
Име: Иван Банков
Разбирам,какво искаш да кажеш,че ако не се беше повдигнала темата за нова наредба ,можеше да си летим по старуму без лицензи ,бривети и други.
Аз си спомням думите на мой приятел австриец ,който казваше "бъди сигурен ,че и при вас ще стане по строго с летенето ,както стана и при нас ."
Иска ми се да коментирам новата наредба ,но това няма да промени нещата.Интересно ми е кой малоумник вкара всички "хвърчащи" от "врабче" до "орел"
в една категория Ултралеки.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Нед Яну 26, 2014 1:18 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 08, 2011 11:10 pm
Мнения: 73
Местоположение: Димитровград
Име: Ивайло Димитров
Да Иване -много правилно си ме разбрал и точно това искам да кажа.До сега можехме да летим и да творим без да създаваме проблеми на ГВА .Е сега няма да творим и ще си плащаме за да летим.Честита да ни е новата наредба.


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Нед Яну 26, 2014 9:44 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 4:21 pm
Мнения: 34
Няма тук малоумници ,така е по света така ще е и при нас.Даже доста ни отпуснаха време държавата да си полетим спокойно
отук нататък както е в европа така ще е и при нас,те го изискаха от държавата преди 2 години.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -2 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов