Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 6:01 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: От 0 до 6102м с парамотор: Нов рекорд от Рамон Мориляс
МнениеПубликувано на: Вто Ное 28, 2006 11:46 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Да се изкачиш от нивото на морското равнище до повече от 6000м. е новия подвиг извършен от световния рекордьор и настоящ испански парамоторен шампион на 6 октомври. Рамон излита от плажа в Мотрил (Андалусия, Испания) и лети с глайдъра си Advance Omega 7 (DHV2-3) с мотор PAP Ros 100 (100куб.см.) към планините Сиера Невада. След 4 часов полет, достигайки 5000м. надморска височина, вятъра около най-високите върхове на масива му помага да се изкачи до 6102м. - нов световен рекорд за притежателя на дотогавашния рекорд за издигане във височина с парамотор (5414м., поставен в Тенерифе през 2005г.). Рамон не е ползвал кислород при полета; летял е с най-новия модел крило с качество 10:1 и целия полет е продължил около 6 часа в условия, които определя като "малко бурни, но благодарение на тях успях да достигна тази височина". С все още премръзнали пръсти Рамон разказва за полета към най-високите облаци в небето.

"Най-трудния момент в полета беше когато минавах от Алпуяра към върха "El Caballo" ('конят'), като северния вятър духаше от планината(+35км/ч). Отне ми доста усилия да достигна предната страна на върха Велета със скорост между 5 и 10км/ч. Най-накрая, след 4 часа летене успях да започна да се рея и издигам в район наречен "Corral del Veleta". В тази зона успях да се изкача до повече от 4500м и се насочих малко на север към подветрената страна на последния трихиляден връх Jerez. Там се опитах да намеря някакво въздушно течение и въпреки слабо започнах да се издигам постоянно с 0.5м/сек.

Изображение

Трудното в този тип полет е да хванеш течението и да не го загубиш. Успях да се издигна на 5000м и скоро бях на 5500. Няколко пъти изгубвах вдигането и всеки път беше още по-трудно да го намеря отново. С гръбния вятър достигнах наземна скорост 95км/ч! На тази надморска височина усещаш как студът преминава през теб и намаленото количество кислород влошава способностите ти. Последния път, когато успях да се издигна GPS-а маркира максимума 6102м, но барографа показваше че ми трябват още 80м за да достигна 6000м. Незнам дали изгубих течението или то просто изчезна, но прекарах повече от час над 5500м от който повече от 45 минути се намирах над 6000м!
Разбира се, за кратко престанах да чуствам ръцете и краката си. В този момент, когато реших да слизам наблюдавах най-голямата сензация през целия полет - точно над мен, сякаш можех да ги докосна с ръка, бяха перестите облаци. Тези облаци за които толкова много сме учили, говорили и сме наблюдавали бяха толкова близо до мен и глайдъра ми. Беше изключително впечатляващо...
Кацнах след повече от 6 часа летене пред къщата си в El Purche"
Максималната надморска височина, която е отчетена според GPS-a на Рамон е 6102м но барографа Braunniger IQ Competition е отчел 5917м, тъй като той работи с атмосферното налягане. Сега е ред на FAI да реши коя стойност ще приеме за рекорд. Ако се одобри височината 6102м, Рамон ще бъде и носител на нов световен рекорд за скорост на изкачване до 6000м.
Поздравления!

Източник: www.shumen-xc.org

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов