Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 2:35 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Пипистрел, Долна Баня <-> Добростан, 04.10.2008
МнениеПубликувано на: Нед Окт 05, 2008 12:16 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Днес беше приятен ден за летене.

Жена ми реши, че трябва да лети с мен. Хубаво ли е това или е лошо ;-)? Хубаво е, защото ще сме заедно. Лошо е, че не иска да лети на термика... щото и става лошо ;-). Така че тръгнахме към Долна Баня и това е.

Там заварих перфектни кумулуси.

Ама това е, пъшках, охках, жената каза - сама тука не мойш ма остави, ша съм с теб, забрави за термиката ;-).

Пъшках още малко ама не помогна.

Какво да се прави, ако искам да летя, трябва да е... направо. Значи на двигател. А жената иска като лети.... да гледа долу къщите, дворчетата и басейните (мечтае си за къща, ама аз я профуквам летейки всеки уикенд). Аз и обяснявам, че не е хубаво ниско, щото ако нещо кюфне двигателя, ама тя вика - нали искаш да летиш бре, и аз пъшкам, ама ми се лети, така че.... ;-).

Реших да изпълня интересен за мен маршрут, Долна Баня, Пловдив, Добростан и обратно. Приготвих внимателно полетния план (пак ми се кара диспечера! ама за това малко по-късно), натоварих жената в самолета и тръгнахме.

Аз като я карам нея (за трети път ми е) мнооого хубаво карам, така че излетях перфектно. Набрах едва 100-200 метра над терена и така през цялото време - ниско и бавничко, да може да се гледа. Насочих се към Септември, от там Кричим. От София център ме прехвърлиха на Пловдив кула. От там питат "ама вие полетен план пуснали ли сте, при нас няма". Пусках, как да не пуснах. След малко пак ме търсят, "намерихме тук един полетен план, ама вие при нас ще кацате ли". Ще кацам, ако дадете ще кацам, ако не дадете няма да кацам. "Ама трябваше два полетни плана да пуснете, един до нас и един от нас, ние сега трябва да вършим вашата работа, блах, блах". Щом като е проблем, няма да кацам, викам. А те, "няма страшно ела да кацаш, ама да знаеш друг път". Аз викам, благодаря, ще знам вече.
Искам да отбележа, че ТОЗИ полетен план го преписах от примера в ДЪРЖАВЕН ВЕСТНИК (не се шегувам!), където имаше полетен план с touch and go на междинно летище. Толкова се старах, тези пак са недоволни. Това е.

По това време вече бях подминал Куклен, следващата точка по план беше Асеновград, после Добростан.

Минавайки покрай КЦМ ме поканиха отново да кацна на тяхното летище, защото иначе по времето когато ще се връщам от Добростан ще каца друг самолет, за това по-добре сега.

Намалих скоростта, смених стъпката на витлото на положение "за кацане" и завих на 90 градуса към полоса 30. Приближавайки 4тия завой намалих скоростта на 90 км/ч, пуснах клапите. През това време диспечера се разправяше с току що излетелия самолет, че не му работи транспондера. Завих на 4тия завой, пуснах въздушните спирачки и успях да се пъхна в разговора, че съм на финала. Дадоха ми разрешение за кацане. Опрях много мазно, изтъркалях се малко, прибрах спирачките и пак газ. Touch and go, на летище Пловдив. Знам че е лесно и че полосата си я бива ;-), ама все пак за идеята, гъдел е. Благодарих на диспечера и се отправих към крайната точка на маршрута, Добростан.

Благодарение на Таня, видео от кацането ;-):
http://video.google.com/videoplay?docid=6941649764097744533&hl=en


Оглеждах се внимателно за парапланеристи. По пътя бях звъннал на Пешо Кричимски дали летят днес, но той каза, че всички са на Сопот (разбрах, че там е било яко днес). Все пак се оглеждах. Летях нарочно малко по-напред в равнината, където много рядко излизаме нормално с парапланерите. Достигнах кацалото на Добростан и попаднах на термика. Завъртях е, за да ми помогне да набера 800-900-те метра, които ми трябваха, за да мина над старта. Пипистрела на пълна мощност катери с 4 м/с, така че термиката даде още едно рамо и само с няколко витки и малко по правата се качих на 1300 м, колкото да мина над старта. Там някой беше разпънал и се канеше да излита. Мисля, че ме видяха в последния момент - Пипистрела е много тих. Помахах им малко и направих едно кръгче и един лек боен завой(жената все пак беше в самолета и не можех да го изтегля с голямо претоварване). Помахах им с крила и тръгнах наобратно.

... и пак благодарение на нея, малко видео ;-)
http://video.google.com/videoplay?docid=8151470995062672752&hl=en

Обратния ход беше безметежен. Преминах покрай Асеновград, после КЦМ, после в покрайнините на Пловдив (гребната база). От там хванах магистралата и обратно към Долна Баня.

Снимки от полета

http://picasaweb.google.com/selmatic/04102008#

Траклог

http://support.selmatic.com/temp/04102008_lbdb_dobrostan.igc


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Окт 05, 2008 6:36 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 29, 2008 11:52 pm
Мнения: 368
Местоположение: Пловдив
Име: Димитър Димитранов
Респект.Чудесни фотоси и полет изобщо, изкренно ти завиждам.Извинявай адаш че споменах някой от роднините ти, след прелитането ти над Първенец.Монтьор съм, и като чух пипистрела, си поочуках главата докато излеза изпод един камьон да го видя.Така или иначе ти видях дупето над Марково чак. :lol:

_________________
"Най големия грях, е да пазиш щастието само за себе си" Димитър Димитранов Пловдив Skype: Dikitar73 Тел.0884427483


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Нед Окт 05, 2008 9:47 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Хехе, не съм усетил да ме сърби задника, така че не са ме настигнали ;-).

Заповядай да летим!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов