Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 1:05 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Първите ми полети с безмоторен самолет....
МнениеПубликувано на: Пон Май 17, 2010 10:52 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Ное 10, 2007 9:38 pm
Мнения: 152
Местоположение: Добрич
Тази събота скучаех и отидох до местният клуб за безмоторно летене/намирам се в Англия /. Останах очарован от хората във клуба.
Въпреки много лошият ми английски ме качиха на двуместен планер с инструктор . Направих ме два полета - само при първия взех фотоапарата . а При вторият инструктора ми каза да оставя фотото за да се докосна до управлението под ръководството му във въздуха.
Излитането се извършва с лебедка под ъгъл 45градуса
Чувството е невероятно ,не може да се опише :P .
Малко снимки
http://picasaweb.google.co.uk/spasov10/Gliding#


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Вто Май 18, 2010 9:14 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Хехе, ще се сетите къде е истината.

Браво, spa, искрено ти завиждам! В Англия този спорт е много сериозно развит - имат толкова много клубове и толкова много самолети, че нашите леваци в БГ, които като литне един самолет и не пускат друг в радиус от 50 км. ми става смешни... Цената за летене там е много по-ниска отколкото тук, да не говорим, че за безмоторно летене е пък супер (има клубове, които искат 25 лири (или нещо от сорта, ама беше смешно малко) годишна такса и летиш колкото можеш (е, имат доста членове и съответно се чака ред)). Ако бях там и имах средства, щях да съм в клуба всяка свободна минута!

Спрямо парапланеризма възможностите са толкова невероятно по-големи и може да се научи толкова много повече и то толкова много по-безопасно, че няма място за сравнение.

Най-хубавото е, че нищо не пречи да се лети и безмоторно (със самолет) и с парапланера!

Честно казано съм изумен от факта, че едва няколко човека ми се обадиха досега за летене с Пипистрела - мен толкова ме вълнува, че очаквах да е навалица.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 18, 2010 9:32 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
за Пипистрела.....много хора си мислим.....и отлагаме във времето....
що така и аз не мога да разбера....сякаш е нещо сигурно което няма да избяга....а времето си лети.....
и Англия няма да избяга.....и там ще полетим....някой ден....

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 18, 2010 2:28 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 1:00 pm
Мнения: 79
Местоположение: Стралджа(Я-л)
Име: ПетърПетров
Да,
Аз си преписах телефона на няколко електронни и няколко хартиени носителя, ако случайно изчезне съответния пост :D

Какво да кажа... евала за предложението!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Вто Май 18, 2010 4:50 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
:lol:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 18, 2010 9:59 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Ное 10, 2007 9:38 pm
Мнения: 152
Местоположение: Добрич
и на мен ми направи впечатление близкото преминаване край нас на леки самолети и хеликоптери
и най вече близкото разминаване с други планери.
цените наистина са много ниски ако си член на клуба .
Тази седмица се надявам времето да е хубаво и пак да съм там,
малко да посвикна с комуникацията с инструкторите че английския не ми се отдава много и на по късен етап да изкарам курса и да се присъединя пълноправно към клуба . В момента съм с един месец безплатно членство за опознаване на обстановката и хората, като използвам еднакви цени като членовете при полети с инструктори .


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Вто Май 18, 2010 10:19 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
От любопитство какви са точните цени там, би ли споделил какво струват полетите? Първоначалното запознаване първия месец, членството, курса, колко часа е и прочие, какво ти дава членството и т.н. от рода... имат ли уеб страница?

В списание Sailplane & gliding, издание на british gliding association ми направи много силно впечатление снимка на дървен глайдер на тревна полоса за излитане, до която върви бетонна полоса, на която седи пътнически самолет boing или airbus!!! На една и съща снимка безмоторник и пътнически самолет, на едно и също летище!!! Нямам думи. Летят хората! МНОГО!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 18, 2010 10:23 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Ное 10, 2007 9:38 pm
Мнения: 152
Местоположение: Добрич
направо ето сайта на клуба :
http://darltonglidingclub.co.uk/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: .
МнениеПубликувано на: Сря Май 19, 2010 7:40 am 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 10:33 pm
Мнения: 133
Местоположение: Правец
Име: Бисер Ликов
sel написа:
... Честно казано съм изумен от факта, че едва няколко човека ми се обадиха досега за летене с Пипистрела - мен толкова ме вълнува, че очаквах да е навалица.


Здрасти Митко,
Сигурно този клип http://www.youtube.com/watch?v=dD-ZIILtI2I си го гледал мнооого пъти :) , за мен това е най-ефектния и професионално направен клип за безмоторно летене.
Летището си го намерил, самолета също, остава да намериш и такива мацки и ще видиш к'ва навалица, като на концерт на Металика У Пловдив ще направим :) Успех!

П.С. Такова спамене не бях правил досега. Моля, за което колегата от Англия да ме извини. Желая успех!

_________________
MAC PARA - INTOX
UP-Blues


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 19, 2010 12:26 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 03, 2005 9:03 am
Мнения: 170
Местоположение: София
Име: Пламен Делчев
Толкова достъпно, лесно и непринудено изглежда ... супер жалко е, че тук има кой да те обучи да летиш на безмоторник (например Таня Обрешкова), но ще си останеш пират в нашето въздушно пространство просто, защото няма кой и как да узакони наученото. Никакво обяснение няма как до преди едно известно време България е имала и бази, и пилоти и шампиони на безмотнорно летене, както и традиции, а сега един голям к..
Избива ме "смешен-плач" като се замисля по въпроса и ми идва да се изстрелям с 300 към Англия, но уви ...
Така, че Spa, действай човече и не му мисли ... безмоторниците са истината.

И качвай снимки поне да воайорстваме, както си трябва :D


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 19, 2010 12:35 pm 
Plamen написа:
Толкова достъпно, лесно и непринудено изглежда ... супер жалко е, че тук има кой да те обучи да летиш на безмоторник (например Таня Обрешкова), но ще си останеш пират в нашето въздушно пространство просто, защото няма кой и как да узакони наученото. Никакво обяснение няма как до преди едно известно време България е имала и бази, и пилоти и шампиони на безмотнорно летене, както и традиции, а сега един голям к..
Избива ме "смешен-плач" като се замисля по въпроса и ми идва да се изстрелям с 300 към Англия, но уви ...
Така, че Spa, действай човече и не му мисли ... безмоторниците са истината.
И качвай снимки поне да воайорстваме, както си трябва :D

Сигурно колегата има предвид Таня Обретенова? :D
http://forum.skynomad.net/viewtopic.php ... 6b49050199


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Сря Май 19, 2010 2:12 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
За обучението ГРЕШИШ!

Благодарение на моя инструктор в Долна Баня е факт единствения летателен център в България, който може да ти даде сертификат за PPL (A) TMG!

С този брeвет можеш да летиш на моторен глайдер, какъвето е Пипистрела, при това не само в България, а и където и да е по света. Досега се летеше с PPL (SA), но защото Пипистрела ГВА го бяха регистрирали като ултралек самолет, без уточнението TMG. PPL(SA) пък не съществува в чужбина и не се признаваше. Сега най-сетне нещата си идват на мястото.

За съжаление брeвет за безмоторник наистина няма къде да получиш, но има и още един проблем - реално с изключение на Русе просто няма и къде (и с какво) да летиш, камо ли пък да е законно!

Затова летенето на летище Долна Баня с Пипистрел синус е вероятно единственият напълно легален и реален начин да летиш безмоторно (и моторно) на самолет.


Последна промяна sel на Сря Май 19, 2010 3:34 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 19, 2010 2:46 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Точно така е, но проблемът на този бревет (думата е бревет, а не бривет) струва минимум 10 бона и се оказва, че в САЩ можеш да вземеш PPL за по-малко пари ... Лошото е, че дотам е много път ... ;-) Така че аз разбирам Пламен. Можеш да летиш колкото си искаш тук-таме, но ако не се бръкнеш с тия 10 бона кеш и накуп, си оставаш въздушен пират ... ;-)

P.S. Ангел Стаменов едно време имаше намерение да прави легални курсове за планери на Ерден. За съжаление, не знам дали е успял да сертифицира всичко както трябва, но си заслужава да се провери ...

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Сря Май 19, 2010 3:36 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Ангел се отказа от курсовете за планери, даже бланика продаде (в момента е в Пловдив - всички го видяхте на Авио фест Белозем).

В Ерден в момента има два частни мотоглайдера Виват (моторизирани бланици), с които летят редовно, но курсове не се предлагат.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 19, 2010 3:55 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 03, 2005 9:03 am
Мнения: 170
Местоположение: София
Име: Пламен Делчев
Marko, точно нея визирам, извинявам се за грешката.

Sel, аз исках да наблегна на достъпност (като имам предвид да прескочим разни бюрократични и финансови спънки). Четейки сайта, който Spa е приложил виждам разни цифри, които хич ги няма в България, а и да оставим това на страна ... но мисля, че тук за да вземеш PPL си минава едно прилично време в чакане да се събре комисия от ГВА, която да те изпита (говоря малко на изуст), както и ред други ограничения, за които ти можеш да споделиш ако имаш желание. По отношение на достъпността и режимите искам да подчертая, че сме на няколко стотин светлинни години от Англия, Франция, Чехия и т.н., а за безмоторната авиация (говоря за безмоторници) сме на другия край на вселената- ама не в безкрайността, а в безнадежността. НО, въпреки всичко имаме и ние шанс да усетим безмоторното летне с истнски твърдо крило благодарение на теб и при първа възможност ще се свържа с теб за да те помоля да ме "извозиш" :wink:

Наско, а то курса, че е цифра цифра е ... варира ... от 7000 лв. на горе ... ама после този бревет трябва да се поддържа с нальот от мин. 25 часа годишно (ако не се лъжа), което грубо (ако не си член на клуб или не ползваш отстъпки) мисля, че е нещо като 200-250 лв. на час наем на самолета и то без горивото (тая цифра малко отпимистична ми се вижда де :roll: ), така че грубо цифрата годишно за поддръжка на бревета е над 5000 лв. Разбира, се кефа няма цена, но и наистина трябва да можеш да си го позволиш, а да не говорим, че за мен шанса клони хептен към нула щото имам и диоптри ... НО продължавам да се надявам, че ще постигна мечтата си да летя и да пилотирам безмоторник.

Е, излях си мъката :wink: ама пустите безмотрници много ги обичам и бленувам.

Spa, извинявай за спама.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов