Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 8:47 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: очакваше се това
МнениеПубликувано на: Съб Авг 07, 2010 9:08 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 29, 2010 6:08 pm
Мнения: 32
Колеги,не разбирате ли че това е поредният опит да ни накарат да плащаме за нещо за което всеки нормален европеец би се изсмял.Навремето говоря за преди 20 години единсвеното изискване бе да се обадим до КПУП-София или СПУП за да ни знаят че летим и да предупредят другите с цел безопастност на полетите.Да не мислите че сега някой се е сетил за безопастността.Сетили са се че това е още едно перо от което могат да оскубят някой лев-за тези които решат да летят законно-а останалите-пак ще си летят.Искам да видя човека който ще ме хване когато летя :D


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 08, 2010 11:06 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
Тъжно е ,братя,че вчерашните мутри днес са се издигнали до бели якички(колкото невероятно да е ...защото за това по принцип се изисква сиво вещество)
но в нашата държава забогателите от рекет и крадене разбойници се задържат на върха на икономиката с помощта на солидната база на която са стъпили....
има много хора които по-далеч от БМВ,мерседес,Бентли,яхта и руса силиконова курва не виждат....а имат самочувствието на владетели на света.....
та достатъчно е един такъв да вдигне телефона и да каже на тия дето е назначил в правителството,че тук някакви му бръмчат и му пречат да почива....и системата се задейства....
вие като летите нали може да му надзърнете безнаказано в двора на палата му....ама как може така....
той владее част от България ...та чак до стратосферата....като не ви е гръмнал....трябва да сте му благодарни....
Ще трябва да летим над безлюдни места....такива все още има....
:(

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 08, 2010 1:30 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 1:34 am
Мнения: 121
Местоположение: Бургас, Сливен
"Туристите по Черноморието се оплакаха от делтапланери и други въздушни атракциони, които се предлагат по плажовете. Според недоволните леките въздухоплавателни средства притесняват летовниците. Най-досадни били въздушните балони, които се дърпат от скутери. Хората, които ги използват, се приземявали директно на пясъка насред хавлиите. Освен това подобни въздушни атракции били предпоставка и за инциденти. Проблемът стои от години и това е довело до събиране на Консултативния съвет по въпросите на гражданското въздухоплаване към министъра на транспорта. Най-сериозен е той с делтапланерите, обясниха от пресслужбата на Министерство на транспорта. Те, както и останалите леки въздухоплавателни средства, като балони, парапланери, мотопланери, леки самолети и вертолети, извършвали незаконни полети. На всичко от горе превозвали и пътници, обикновено туристи, в тях. И ако самолетите излитат задължително от контролирани летища, където плащат необходимите такси и застраховки, това не важало за останалите въздухоплавателни средства от този род. Мнозинството не били и регистрирани, въпреки че е задължително по закон, а полетите осъществявали без разрешение от Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” (ГДГВА) и ДП „Ръководство въздушно движение”. Идеята, която хрумнала на участниците в съвета, е да искат съдействие от МВР за справяне с проблема. Полицаите трябвало да издирват такива места, от които излитат или се приземяват незаконните летци и да им съставят актове. Заради силно орязания състав на ГДГВА инспекторите нямало как да обхванат и този тип полети."

Интересно ми е къде да си регистрирам парамотора и по кой закон е задължително. Аз мисля да лятя яко от тук нататъка над плажовете, че да има колкото се може повече оплаквания от мен, защото май само това е начина да ни забележат, че съществуваме и да се напишат и приемат най-накрая ясни правила и критерии които да спазваме, а не да ни забраняват и те не знаят какво :x

Прадлагам да се съберем и да направим едно протестно въздушно шествие по черноморието! Представете си 20 - 30 парамотора, делти, трайкове... Ще си направим и транспарант. Няма какво да се крием, нека ни забележат. Ще се обадим и на медиите. Нека най-накрая кажат какво точно искат от нас... Сега е момента докато е разгара на сезона и има туристи. После никой няма да му пука, че сме се събрали да си хвърчим някъде...

_________________
www.skyvision.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 08, 2010 2:55 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
в понеделник отивам в данъчното и си плащам данък парапланер 12 лв
има такъв
и си летя с квитанцията....
вече законен
препоръчвам го на всеки
не е изключено на мястото на кацане полицай да ви поиска документите....
показваме му:
лична карта
квитанция за платен данък
пилотски лиценз заверен за 2010г(кой ще се сети ,че е спортен...)
и му казваме ,че ултралеките не са длъжни да правят заявки в РВД за полетите си

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 08, 2010 7:58 pm 
niki написа:
Както обикновенно такива дискусии и решения се вземат при отсъствие на част от заинтересованите (ощетените) лица, които пък от своя страна сякаш се страхуват да се легализират и обединяват за да защитават интересите си.


Нали БНАК по принцип се занимава с парапланеризма що се отнася до подобен род въпроси? Или е друг орган?


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 08, 2010 8:42 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Емо написа:
Прадлагам да се съберем и да направим едно протестно въздушно шествие по черноморието!


Това е крайна мярка, която може допълнително да даде основание на бюрократите. Длъжни сме да опитаме първо по законов път и чрез диалог. Пък идеи за протести има достатъчно :wink:

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 08, 2010 10:25 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 1:21 pm
Мнения: 140
Местоположение: Varna
Да,типично е за Българина като го мачкат да се опита да се приспособи,вместо да се бори и протестира.То и именно затова сме на туй прекрасно дередже я.Дали аз трябва да се притеснявам, да не раздразня някой бюрократ,или той,затова че не си върши работата за която му плащаме?Въпроса според мен е принципен.Колкото до конкретния случай единственото което се случва е ,че ме напушва смях.Правят си ''пи ар'' и симулират дейност много нескопосано,нещо също така типично за татковината ни.Какъв диалог,какви пет лева,та те отговорните институции не правят разлика между парашут и делтапланер.Не знаят разликата и между плаж и контролирано въздушно пространство.По лошото е че и не искат да научат .Щото ако искаха нямаше да творят такива глупости.(визирам ГВА и РВД и Министерството на транспорта). Или просто както винаги отвличат вниманието от истинските проблеми, които трябва да решават ?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 09, 2010 12:56 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
Платих си данък "парапланер" в данъчното.....
12лв и една стотинка.
Сега съм много по-редовен!!!!
:D

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 09, 2010 2:29 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Още преди няколко години, когато го въведоха този измислен данък отидох в нашето данъчно в Пазарджик, за да го платя, но ми казаха, че това са глупости, никакви пари не ми взеха и ме изгониха от данъчното... :wink: Така че аз съм незаконен!!!!

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 09, 2010 2:36 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
платения данък няма нищо общо с незаконните полети

а полетите са законни ако си се обадил на РВД


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: да
МнениеПубликувано на: Пон Авг 09, 2010 10:18 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 29, 2010 6:08 pm
Мнения: 32
Наистина така беше едно време-ако си се обадил в КПУП или респективно СПУП никой неможе да ти каже копче-единствено те могат да направят проблем и тогава да ти вземат хвърчилката-всички други-МВР и тем подобни нямат правомощия да го правят-кво ти разбира полицай от папланер или делтапланер-току виж арестувал някое дете дето си пуска фърчило като на чичо Хаджи


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 09, 2010 10:23 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Време е БНАК да се размърда и в решенията на този Консултативен съвет да участват най-сетне хора, които си имат понятие от лека и ултралека авиация. А не да се прави само копи-пейст от други закони и на края да стават недвусмислици.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Авг 10, 2010 12:06 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 1:21 pm
Мнения: 140
Местоположение: Varna
Трябва да се обадиш на РВД ако ще летиш в някое от контролираните въздушни пространства(А,В,С,D,E.В България е описано само""С"").В пространство ''G'' ,не си длъжен да се обаждаш на когото и да било.Пространство ''G'' в България e:
Клас G - от земната или морска повърхност до FL095, без контролираните зони на кулите (CTR) и
летищните контролирани райони (TMA).
FL095 означава ешалон 095 и е на 9500 фута,което е приблизително 2900 метра.Ще се опитам да намеря и публикувам актуална карта на въздущното пространство на България .Колкото до регистрацията - такава не е нужна ако летателното средство има структурна маса до 120 килограма и е едноместно.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Вто Авг 10, 2010 11:02 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Цитат:
.В пространство ''G'' ,не си длъжен да се обаждаш на когото и да било


Това не е вярно. В G пространството и във всички пространства съгласно AIP на РБългария си длъжен да УВЕДОМИШ (не да молиш за разрешение!!!) CPI (РВД). В C пространството вече е много сложно - там става само и единствено с разрешение, с постоянен контрол и задължително с наличието на радио и транспондер (за да те виждат на радара) - така че на такова място просто няма начин да се лети с парапланер. В С пространсвото попада обширен район около София (около и над Витоша има един доста плътен регион, който е G пространство), както и почти целия Пловдивски окръг (заради което абсурд да се лети законно от Добростан и Калоян). Абсурд не абсурд - лети се ;-) и проблеми не е имало. А причината продължава да си е същата - като няма кой да си каже думата, на летище Пловдив му е по-лесно да каже "всичко е наше и други няма" и това е. За София вече е друга работата, там е натоварено и няма начин.

Та в уведомлението ИМА смисъл.

Факта е, че си летя със самолета около Боровец и изведнъж ХА, изненада! парапланеристи! Аз много добре зная къде по принцип се лети с парапланер и или не припарвам или си нося радиото и се обаждам И си отварям очите на 18! Обаче щеше да е много по-безопасно ако просто CPI-то ми кажеше - виж, в този район в момента летят парапланеристи...

Небето е голямо, има място за всички... които си кажат ;-). И в България е несравнимо по-добре отколкото навсякъде другаде в Европа. Само им погледнете въздушните карти - като пъзел е. Всичко е заето от някакви зони, абсолютна лудница! И ти пръскат г**а ако те хванат там където не е разрешено.


Последна промяна sel на Сря Авг 11, 2010 10:50 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 11, 2010 12:45 am 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 1:21 pm
Мнения: 140
Местоположение: Varna
Sel,
има толкова двусмислени и противоречящи си неща в България,че е много трудно да се каже кое е вярно,и кое не е.В пространство G според интерпретацията в БГ,преди да летиш трябва да пуснеш полетен план,а не просто да уведомиш някой.Полетния план най-общо казано както знаеш е:
кой си,какво караш,кога ще го караш,откъде до къде отиваш.
Всичко това е добре ако си регистриран.А ако не си,както е при летящите неща до 120 кг структурна маса(индивидуално летателно средство,да речем парапланер) ,какво правим?Как да пусна полетен план,в който трябва да кажа кой и какво съм,като нямам регистрация?Просто се обаждам и казвам ''аз съм Иванчо и ще летя на Боровец с Метла'' ?Или трябва всички парапланери да ги регистрираме като самолети?
Парапланеристите от БНАК уж си издействахме от РВД, да можем временно да си отделяме някои зони с телефонно обаждане.Като цяло странно решение.Напрактика всеки може да се обади.Ами какво става ако летя извън тези зони и все още съм в ''G'' -дали може?.Ами ако летя на едноместна мотоделта,под 120кг,неподлежаща на регистрация и не съм член на БНАК мога ли да летя в ''G''?Мога ли въобще да летя? Какво да кажа като се обадя?
Казваш в Европа е по-сложно,може би е така,но е ясно.Там никой парапланерист не се обажда на никой,а просто спазва ограниченичята,защото има ясни правила и карти. Ти виждал ли си карта на ниското въздушно пространство на България?Аз не съм и нещо не мога и да намеря.Такава карта трябва да е достъпна до всеки,за да знае къде може да се лети и къде не.И нямам предвид карта на районите около летищата с подходите и коридорите на самолетите,а такава на цяла България,ниско долу. За какво говорим,според мен РВД и ГВА не знаят кое какво е близко до земята.Ако бъркам нека някой да покаже такава карта :shock:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов