Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 11:29 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: полезни информация за новолетците
МнениеПубликувано на: Чет Ное 17, 2011 12:37 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 11, 2009 2:41 pm
Мнения: 71
ще нахвърлям някои мои оскъдни знания и опит ,защото знам че ще са от голяма полза на искащите да летят
не съм опитен летец а един любител които много се е лутал ,и е правил много грешки но съм имал ГОЛЯМ КЪСМЕТ
исках делта ,но видях венко как лети с мотоапарапланер и реших че е лесно и аз ще мога и то веднага
тои летеше с такава лекота ,но от къде да знам че човека е имал толкова опит
записах се на курсове за парапланерист във шумен
започнах курсове но минаха не минаха няколко часа и реших че съм готов и таино си купих парамотор,без знанието на инструктора ,литнах не че не литнах но незнаех как се каца и на 20 метра изгасям двигателят и се забих кат пирон,след това продължих пак курса и разбрах че си имало спирачки
КОЛКОТО И ДА ВИ СЕ ЛЕТИ ,ИЗКАРАИТЕ КУРСА ТОИ Е ЗА ВАШЕ И НАШЕ ДОБРО,знам мерак е ,не траи пусто му сърце
но човек без знания ,ще направи белята и при наи леките проблеми горе
без да знам нищо за термики за турболенции летях с часове с парамотора,ГОЛЯМ КЪСМЕТ че е било ноември месец
и съм летял в мазно време ,сега кат се сетя настръхвам ,как съм могъл толкова насляпо да рискувам
ако е било в летните месеци на 100 процента да съм се притрепал :idea:
летах две години с парамотор и реших че е бавно ,исках скорост
та си купих едносметна делта със спортно крило-ОТНОВО ГРЕШКА,спортното крило е за спортисти,а аз съм бил просто един глупак които дърпа дявола за опашката ,засписах се на курсове летял не летял 3-4 часа
и тръгах сам да летя таино
вече имах опит с парапланера и знаех за турболенции термики и облаци което е голям плюс
но спортното крило си каца със скорост излита със скорост ,не се влияе толкова от термики но пък не е стабилно кат учебното ,летял нелятал няколко часа и тръгах да се правя на летец номер едно и излитам и кацам от кадет ми е кеф ,а не откъде е беопасно и нали се сещате то късмет късмет но до време ,разбих се в една слива на един стадион като кацам щото мястото бе малко я вятърът силен ,мина година пак набрах самочуствие и пак на един стадион не можах да излетя щото имаше висока трева и пак в една слива висях кат коледна украса
вече летя с двуместна ,много по улегнал съм ,претпазлив и не се извхърлям ,прецнявам субективно ситуацията и решавам какво да правя ,минимум рискове и засега нямам проблеми
та това беше кратка ми история и ето мои виждания за плюсове и минуси на параппланер ,мотопарапланер ,и мотоделтапнаер едноместна и двуместна

парапланера и наи евтиното ,но трбябва да сте близо до подходящи места за излитане ,иначе си е мъка
патуваш ,разходи ,време и заставаш на старта а времето не става,не може си летиш на ниско а на високо си е скучно

мотопарапланера маи си останах влюбен в него ,излизатш си от близката поляна ,лесно се транспортира
малко гори ,но е парапланер и не е толкова стабилна работата,гори около 3л на час,ако е мазно времето си е направо сън

еднометсната делта ,можеш да си я транспортираш с малък микробус и сам си го сглобяваш
горят по 6-7литра на час и имаш час и половина играчка за сглобяване разглобяване и транспортиране

двуместаната делта ,наи голямото предисмтво е че си имаш и пасажер и някои лев може да изкараш
но си е мъка за сглобяване и разглобяване ,не става сам е ако имате хангар и 10 декара нивичка е страхотно
горят по 9-11 на час и запасният за тях си е цифра

то всико е важно ,но крилото си е наи важният елемент,двигател да угасне ще кацнеш ,но с крилото стане ли нещо
не ми се мисли
бил съм голям мераклия ,избързал съм за много неща,спасило ме е това че съм имал голям късмет,затова човекът които ви учи ,нека тои да прецени готов ли сте,нали знаете руската рулетка,може и 20 пъти да се варти барабана и да не гръмне ,може и от първият път,да летиш без знания и опит си е чиста рулетка
вече мисля и за другите мои летящи колеги,че ако направя някоя глупост ще изложа и тях,затова умната ,летенето е красота ,една сбъдната мечта
една приказка ми каза един опитед мотоделтпланерист която ми се наби в главата ,НАИ ОПАСНИЯТ ЕЛЕМЕНТ ОТ ЛЕТАЛОТО Е САМИЯТ ЛЕТЕЦ :idea:


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -0 
 
 Заглавие: Re: полезни информация за новолетците
МнениеПубликувано на: Чет Ное 17, 2011 5:36 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 4:21 pm
Мнения: 34
Браво Юнга най накрая ти дойде акъла ,от няколко години следя развитието ти още от когато пусна клипчетата като летиш над села и паланки което е просто абсурдно да го правиш на тази височина а и въобще не е позволено да се лети над населени места .Сега по въпроса с двуместната делта ,бялата англйска делта е много хубава но ако ме питаш просто не парави комерсиални полети без нужните застарховки,разрешителни и лицензи зашото просто ще навредиш на пътниците на себеси и на нас другите летящи,особено в този момент в който се нмира свръх леката авиация.Лети сам кефи се но избягвай да возиш хора камо ли комерсиално.Аз летя от доста години,но с мотоделта летя от 6 и съм базиран на едно летище до София ако мога да ти бъда полезен с нещо можеш винаги да ме намериш на скайпа Deltaaviator .
Но много добре си го написал ,точно така трябва да се процедира от начинаещите пилоти .


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: полезни информация за новолетците
МнениеПубликувано на: Чет Ное 17, 2011 7:09 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 11, 2009 2:41 pm
Мнения: 71
здрасти митко,за комерсиалните полети си прав,за летенето над населени места също
не бях се замислял какво ще стане ако случаино ми се развали нещо двигателят
вече си летя над поля ,ако минавам над гори се качвам по нагоре и винаги имам едно наум за авариино кацане
друга подробност при полета при новообранците е подходяща метерология
ма колкото и да ти се лети ,ако вятърът е над 3м/с или или времето е турболенто просто отложете летенето
или изчкаите привечер винаги има около час по спокоино време
давам пример,гледам метеото дават го екстра,отивам на летището мъкна крила колички ,час сглобяване и хоп
излезе някои вътър ,ма ми се лети и си викам БЕ АДИ ВЕ ТОЛКОВА СЪМ СИ ИГРАЛ СЯ,ЩЕ ЛИТНА
е излитам ма на втората минута се пусувам кат луд и се надявам да кацна благополучно :D
ако бях по опитен ,можеше и да не е проблем ,но ся съм малко по опитен от преди и просто отлагам полета за по късно или за друг ден
викам си какво пък ,имам на разположение още цял живот да летя :D може да е тъпо ,но деиства


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: полезни информация за новолетците
МнениеПубликувано на: Чет Ное 17, 2011 10:17 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 4:21 pm
Мнения: 34
Да точно така е с метеото,но затова са инструкторите да ти обяснят кога става и кога не става,и най важната поговорка която съм чул от старите пилоти за новобранците,когато започнеш да летиш имаш две кофи едната пълна с късмет и едната празна с опит така трбва да разпределяш нещата че когато кофата с късмета се изпразни кофата ти с опита да е почти пълна .Помнете опит и опит ,и не рискувайте по добре на земята отколкото във въздуха и да псуваш как ще кацнеш.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: полезни информация за новолетците
МнениеПубликувано на: Пет Ное 18, 2011 1:19 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
Абе то си струва колкото и да си опитен, торбата с късмета да не е изтупана съвсем. Нека останат едни 10-20% резерв, че знае ли човек какво ще му се стовари на главата. Хайде късмет на всички.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: полезни информация за новолетците
МнениеПубликувано на: Пет Ное 18, 2011 6:55 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Окт 24, 2011 4:47 am
Мнения: 44
Mitko92 написа:
Браво Юнга най накрая ти дойде акъла ,от няколко години следя развитието ти още от когато пусна клипчетата като летиш над села и паланки което е просто абсурдно да го правиш на тази височина а и въобще не е позволено да се лети над населени места .Сега по въпроса с двуместната делта ,бялата англйска делта е много хубава но ако ме питаш просто не парави комерсиални полети без нужните застарховки,разрешителни и лицензи зашото просто ще навредиш на пътниците на себеси и на нас другите летящи,особено в този момент в който се нмира свръх леката авиация.Лети сам кефи се но избягвай да возиш хора камо ли комерсиално.Аз летя от доста години,но с мотоделта летя от 6 и съм базиран на едно летище до София ако мога да ти бъда полезен с нещо можеш винаги да ме намериш на скайпа Deltaaviator .
Но много добре си го написал ,точно така трябва да се процедира от начинаещите пилоти .

в банкя често над центъра прелита мотопара :wink: :!: :idea: :arrow:

_________________
Заниманията със спорт ще удължат живота ви с десет години, но за тях ще трябва да похабите 15./цеко-вересията/


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: полезни информация за новолетците
МнениеПубликувано на: Пет Ное 18, 2011 7:51 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
Това трябва де е личната въздушна охрана на Б. Борисов. Пази родното му място. Следи за безредици в Банкя.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: полезни информация за новолетците
МнениеПубликувано на: Съб Ное 19, 2011 11:40 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
мотопарата прелитаща над Банкя веднъж кацна в центъра в градинка 5х15м....моторът угасна.....
тренирайте и целно кацане.....

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: полезни информация за новолетците
МнениеПубликувано на: Вто Ное 22, 2011 5:42 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 04, 2010 10:24 am
Мнения: 152
Местоположение: София
Mitko92 написа:
...едно летище до София ако мога да ти бъда полезен с нещо можеш винаги да ме намериш на скайпа Deltaaviator ....

Здравей Митко, аз съм по-скоро обратното на Юнга, но рано или късно ще трябва да летя сам. Поляната до вилата не е най - доброто за начинаещ, и се оглеждам за летища край София. Летене и хангар евентуално:) Немам скайп, дай некое телефонче, ел.поща? :) Моят е 0886443429 - Деспин Митрев. ето първото ми кацане с угасен мотор: http://www.youtube.com/watch?v=k1a1hWKN ... re=feedfbc


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: полезни информация за новолетците
МнениеПубликувано на: Вто Ное 22, 2011 10:14 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 11, 2009 2:41 pm
Мнения: 71
:D


Последна промяна iunga на Нед Фев 19, 2012 10:19 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: полезни информация за новолетците
МнениеПубликувано на: Съб Дек 03, 2011 12:31 am 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 29, 2008 11:52 pm
Мнения: 368
Местоположение: Пловдив
Име: Димитър Димитранов
Защо имам някакво вътрешно усещане че много си приличаме с това момче Юнгата????????? :lol:

_________________
"Най големия грях, е да пазиш щастието само за себе си" Димитър Димитранов Пловдив Skype: Dikitar73 Тел.0884427483


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: полезни информация за новолетците
МнениеПубликувано на: Съб Дек 03, 2011 7:49 am 
Offline

Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 4:21 pm
Мнения: 34
Привет на всички,за Jespy телефона ми е 0887312192 имаме хангари и места поне за сега но са ограничени , наема е поносим .
Юнга не са малко щетите/щом има такива/ но те не са важни ,по важно е главата да е здрава,та по повод тези кацания на поляни винаги оглеждай предварително къде ще кацаш само когато кацаш аварйно тогава няма какво а направиш.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: полезни информация за новолетците
МнениеПубликувано на: Съб Дек 10, 2011 10:55 am 
Offline

Регистриран на: Сря Апр 07, 2010 10:42 pm
Мнения: 15
Здравейте ,
И аз да се включа малко в дискусията ...
Юнгааа , внимавай бре , що не мина първо над мястото да огледаш и да си прецениш дали може и къде може да се кацне , от снимката изглежда голяма поляна с много място за кацане , знам че с голяма скорост може и да не може да се види неравност но все пак....направи едно ниско прелитане на 1м над земята примерно , набележи си нещо , храстчета примерно...направи кръгче и кацни точно там където си решил...ако нещо не ти хареса в кацането ,газ и пак горе ....
Добре че нищо ти няма, делтата Сергов ще я оправи .
Включвай и малко фактора страх , вслушвай се в него ,всеки го е страх малко или много, ако процента на страх е над 5% примерно не прави това което си намислил ,това може да ти спести доста главоболия ...

Аз пък съм решил тая зима да потренирам малко кацания в страничен вятър с турболенция ,...ще си платя на инструктор тук в Англия да ме научи, имам 10-15тина такива кацания във Франция на тревна писта и ми се видя доста опасно при положение че вятъра ме издухва от пистата и трябва да давам газ за да стоя над осевата линия с предница сочеща 20-40 градуса в страни и чак като съм над осевата линия да кацна ...но е голяма борба със вятъра който беше около 3м/с вариращ по сила и посока...

Айде безавариини полети на всички
Иво (Лондон)

_________________
http://www.flying-delta.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: полезни информация за новолетците
МнениеПубликувано на: Вто Дек 27, 2011 6:14 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 11, 2009 2:41 pm
Мнения: 71
:D :D интересно звучи,на два три пъти съм го изживявал това със страничният вятър,веднъж има проблем със самото кацане ,захождам кат хората пускам газта пистата на 20 метра под мен и ооооооооо нещо ме вдига нагоре,и така три пъти ,после заходих с гръбен вятър и кацнах с много голяма скорост,това нещо дет ме вдига е ил маи силният насрещен вятър на пориви,но беше забавно признавам,понякога се заплесваме горе с часове и метеото се променя,излиташ тихо спокоино след два часа е коеренно различно


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов