Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:15 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Вто Яну 28, 2014 10:13 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Наредбата, която АСАБ изготви и предложи на ГД ГВА претърпя сериозни ремонти и безкрайни съкращения, проспа и бърса праха по бюрата на бюрократите три години.

Авторите на текстовете и дори консултантите и членовете на работните групи, участниците в обществените обсъждания - всички бяха в неведение каква версия е поднесена за подпис на Министъра на транспорта.

Сега, когато Наредбата най-сетне е факт, в АСАБ буквално я изучаваме, за да видим какво е останало, какво е подменено и кое - обърнато наобратно, с някоя "случайна" запетая.

Власт имащите са "преценили" кое е правилно, кое е законно, на кой какво му утърва. Сега сме пред обнародван в държавен вестник Закон.

Личното ми мнение е, че малко, много, лошо, добро - тази Наредба е стъпка, която беше неизбежна. Смятам, че е за добро, макар че нанесе и злини. Злините нанесоха некомпетентността и интересчийството, но не в полза на авиацията и нейното развитие.

Следващата стъпка е да се направят конструктивни, мотивирани предложения за изменения, друг вариант няма.

Ще е полезно да се създаде нова организация или да се използа съществуващата БНАК, защото ако тя служи само, за да се вземат едни пари от държавата, за да се финансират едно-две състезания (и тук всички си мислим и друго) - значи парапланеризма и делтапланеризма са обречени - щом смятат за ненужно да имат легитимно, единно представителство пред държавата.

Възможността за кандидатстване по чл. 119 е легитимния, предвиден в закона начин БНАК или еквивалентната й организация да въведе ред и регламентира по разумен начин нещата. Иначе Иванчо, Драганчо, Петканчо, могат да пишат писма и да протестират, но никой не им обръща внимание. Ето защо мисля и че това е работа на БНАК. Трябва да има един представителен орган.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Сря Яну 29, 2014 12:59 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Skyhiker написа:
Ivailo написа:
Даниеле, ако тази наредба влезе в сила и някой като ония малоумни радиолюбители, дето се бяха вдигнали специално за световното до Сопот, щото са чули, че сте щели да ползвате незнам си каква честота, реши да направи мръсно именно заради балканския синдром, директно ти гарантирам, че както до сега никога не сме имали орган, който да следи за спазването на закона, изведнъж ще се пръкне точно при следващото състезание.
Това, нали, щото БНАК е спортна организация и не е нейно задължение.
Всъщност - точно такова беше станало преди 1-2 години на Белозем, доколкото си спомням, дето бяха цъфнали ГВА и е летял един румънец, щото е имал бревет.
Ако трябва ще вдигна едно wiki, където всички да работят по вариант, който да предложите?

Иво, наредбата вече Е в сила. Въпросната наредба се коментира сигурно поне от една година във форума, но почти никой от безмоторно летящите не взе някакво активно участие. Сега и да го дъвчем трудно ще се промени нещо, освен ако не е много добре обосновано и не се действа организирано!

Както каза sel - това, че го пише там не значи, че не може да искаме да се промени, иначе дупетатите щяха да умрат от глад.
А това, че никой от безмоторно летящите.. В конкретната тема виждам доста лица, които летят безмоторно, включително и ти, или откак ти порасна перка вече забрави какво е безмоторно летене? Ако коментара ти е насочен към мен - не се чувствам достатъчно компетентен, за да участвам в съставянето на проектозакон.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Сря Яну 29, 2014 3:52 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 04, 2010 10:24 am
Мнения: 152
Местоположение: София
Пратил съм уведомления до Европарламента и до посолства на най-засегнатите според мен държави, още преди да я подпишат, веднага след като ГВА потвърдиха, че чл.3 е премахнат.

Не съм го съгласувал с други, тъй като имах чувството, че досаждам и хората или не осъзнават, или не вярват, че ги засяга.

Сигурно е, че тази наредба засяга търговските интереси на компании продаващи парапланери/делтапланери, индивидуални въздухоплавателни и китове. Ако е удобно, дайте ми компаниите, които продават добре парапланери и оборудване в България.

Сигурно е, че засяга основните човешки права, по отношение начин на живот, практикуване на спорт и развлечения.

Сигурно е, че засяга спортните федерации.

Уведомете и организаторите на спортни мероприятия.

Най-безболезненото решение е да се върне чл.3 в наредбата.

И момчета, ПОМНЕТЕ: НЯКОЙ ИСКА ПАРИТЕ ВИ, по безскрупулен начин, НЕПРИЕМЛИВ ДОРИ В СЕВЕРНА КОРЕЯ :)))


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Сря Яну 29, 2014 4:21 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 10:04 pm
Мнения: 280
Местоположение: Пловдив
архитекта написа:
Една мъдрост, надживяла вековете:

Колкото по-близо е една държава до разпада си, толкова по-многобройни са законите й.

© Публий Корнелий Тацит


Сложих този цитат на Тацит в "Отдушника", като визирах тази тема и сродните й за пилотски, радиолюбителски и пр. лицензи. Както и цялата нашенска действителност :|
Е, сега ще има да си летим на "светло" !...

_________________
небесен чергар


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Сря Яну 29, 2014 6:50 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Можете да поуспокоите малко страстите. Днес бях извикан в ГВА да давам обяснение по жалба срещу мен, случая е описан в тази тема http://forum.skynomad.net/viewtopic.php?f=7&t=6866&p=51834#p51834
След като приключих въпроса, разпитах инспекторите за новата наредба и по-точно дали безмоторнте и моторните излитащи от крака подлежат на регистрация. В общи линии нагласата е да се регистрират само машините, които могат да нанесат щети при евентуална авария. ВС, което излита от крака и тежестта му може да се поеме от човек не ги засяга. Това е неофициално, но такава е нагласата.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Сря Яну 29, 2014 7:38 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 4:41 pm
Мнения: 112
Местоположение: Sofia
Име: Петър Трупчев
Skyhiker написа:
...В общи линии нагласата е да се регистрират само машините, които могат да нанесат щети при евентуална авария. ВС, което излита от крака и тежестта му може да се поеме от човек не ги засяга. Това е неофициално, но такава е нагласата.


Адаш, "неофициално" означава вратичка, оставена умишлено или не. Най-добре е да бъде затворена чрез връщането на премахнатия член, или по друг начин. А дотогава... да бъдем живи и здрави :)

_________________
Петър Трупчев


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Чет Яну 30, 2014 2:17 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 04, 2010 10:24 am
Мнения: 152
Местоположение: София
Пак нищо не са разбрали нашите юнаци.

Първо - те не носят никаква отговорност за щетите, които някой от нас би нанесъл!!! Да не се притесняват вместо другите!
Второ, за покриването на щетите се прави застраховка, а не регистрация или летателна годност :)))

Аз затова искам лесна процедура по регистрация, за да мога да ползувам летища и ако летището ми поиска застраховка - да си я направя.

За летателната годност на апарата да не се притесняват също - проверява се преди всеки полет, а не един път в годината! Ние не сме с костюм и вратовръзка и носът високо, докато се качваме в лайнера.

Това, че тежестта на апарата може да се поеме от човек ... ами аз съм 55кг + 50кг количка. Един 120кг парапланерист става по-тежък!
А бензинът - него какво го правим ако пламне?

Просто не се прави така - знам че искат пари, но всички искат пари! Пари се получават като работиш, а не като си измисляш закончета!


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Нед Апр 06, 2014 4:46 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 11:32 am
Мнения: 165
Местоположение: Стара Загора
Име: Иван Банков
Асоциацията на свръхлеката авиация в България е вече лицензирана по чл.119.
http://bgmaa.org/component/content/arti ... map=%5B%5D


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Пон Апр 07, 2014 4:15 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 04, 2010 10:24 am
Мнения: 152
Местоположение: София
ivanbankov написа:
Асоциацията на свръхлеката авиация в България е вече лицензирана по чл.119.
http://bgmaa.org/component/content/arti ... map=%5B%5D


Не е. ISO 9001:2008 е сертификат за това, че може да си контролира(т.е. гарантира) качеството на услуги/стоки.

Някой има ли представа с регистрацията на самите летателни апарати как ще се процедира? Ще предлага ли някакво посредничество тази асоциация, или всеки сам ще се разправя с ГВА? Цени?


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов