Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Апр 16, 2024 5:55 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 14, 2012 8:56 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Проект за нова НАРЕДБА ЗА РЕГИСТРАЦИЯ, ЕКСПЛОАТАЦИЯ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ЛЕТАТЕЛНАТА ГОДНОСТ НА СВРЪХЛЕКИ ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА, ОБУЧЕНИЕ И ЛИЦЕНЗИРАНЕ НА ПИЛОТИТЕ И ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПОЛЕТИ СЪС СВРЪХЛЕКИ ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА ВЪВ ВЪЗДУШНОТО ПРОСТРАНСТВО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ.

Всички конструктивни мнения и предложения са добре дошли.

Можете да се запознаете с текста на адрес http://bgmaa.org/media/kunena/attachmen ... 012001.doc, а коментари можете да оставите в нашия форум на адрес http://bgmaa.org/forum/2-obshti-diskusi ... va-naredba.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Пет Авг 23, 2013 11:05 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 04, 2010 10:24 am
Мнения: 152
Местоположение: София
Изпратих до ГВА това:

Здравейте,
В Проекта на НАРЕДБА ЗА РЕГИСТРАЦИЯ, ПЪРВОНАЧАЛНО ОПРЕДЕЛЯНЕ, ПОДДЪРЖАНЕ НА ЛЕТАТЕЛНАТА ГОДНОСТ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА СВРЪХЛЕКИ ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА, ОБУЧЕНИЕ И ЛИЦЕНЗИРАНЕ НА ПИЛОТИТЕ И ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПОЛЕТИ СЪС СВРЪХЛЕКИ ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА ВЪВ ВЪЗДУШНОТО ПРОСТРАНСТВО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И КОНТРОЛА ВЪРХУ ТЯХ
В Чл.105 ал(2) има несъответствия.
Първо: тя не съответства с Part 103 FAA, която е еталон за всички,
Второ: тя не съответства и на настоящата наредба, която в Чл.3. вече регламентира облегчения по отношение регистрацията на определен клас въздухоплавателни средства.
Трето: ТОЗИ ТЕКСТ Е НЕЛОГИЧЕН!!! Тук се освобождават от свидетелства пилотите на моторните делтаплани(MHG), излитащи от крака (FLM);, а моторните делтаплани с количка – не!
Аз летя с мотоделта и макар начинаещ се справям. И в група летя и заедно с леки самолети летя. НО ПОВЯРВАЙТЕ МИ, НЕ БИХ СИ И ПОМИСЛИЛ ДА ЛЕТЯ С МОТОДЕЛТА ИЗЛИТАЩА ОТ КРАКА!!! Уменията и физическото състояние, необходими за пилотиране на подобен летателен апарат, са меко казано СЕРИОЗНИ. Няма никаква логика този тип апарат да се управлява без свидетелство, а мотоделта с количка – със свидетелство. Да не говорим, че управлението и физическото натоварване при пилотиране на безмоторен делтапланер СЪЩО ИЗИСКВАТ много по-сериозна подготовка, отколкото при мотоделтата. Подобно съм чувал и от летящите с мотопара. Излитането с крака е по-трудно и опасно, отколкото с количка.
Четвърто: това е в противоречие и с досегашните ни норми, които не изискваха удостоверение за пилотиране на летателни апарати попадащи в PART 103 FAA.
Предлагам Чл 105 да изглежда така:

Чл. 105. (1). ГД ГВА издава национално свидетелство за любител пилот на свръхлеко ВС - (NPPL(M)) със съответната отметка за квалификационен клас на пилотите на свръхлеки въздухоплавателни средства съгласно тази наредба.
(2) Не се издават свидетелства по ал.1 на пилотите на СлВС, попадащи в обхвата на чл.3.

Просто и ясно. Аз виждам, че тук някой се опитва да прокара търговският си интерес. Ако той обаче предлага качествено обучение, и всички развием интересът към авиацията по PART103 FAA – печалбите му ще са много по-големи и ще се разпределят в целият сектор. Ясно е, че всеки желаещ ще иска да премине обучение. Аз също съм го преминал, без да е регламентирано със закон. Взел съм много повече часове от изискваните по закон в Румъния или Англия, примерно(преценил съм, че не съм готов). Минал съм през двама инструктори и съм летял на 3 различни делти, за да съм сигурен, че всичко е ок. И парите са се влели в тази сфера. С въведени изкуствени ограничения просто се свива интересът и бизнесът замира.
С Уважение, Деспин Митрев


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Нед Авг 25, 2013 11:24 am 
Offline

Регистриран на: Нед Май 08, 2011 11:10 pm
Мнения: 73
Местоположение: Димитровград
Име: Ивайло Димитров
За всички едноместни делти и мотопари-не е необходимо да има лиценз.
Когато обаче се возят хора тогава лиценза трябва да е задължителен.
Независимо от летателния апарат.Това дали има двигател или не дали тича с крака или излита с колика е без значение.Едното е за спортна цел,другото е с комерсиална цел.
Много сложно-ще минат още 20 години докато напишем правилата.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Нед Авг 25, 2013 12:41 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 08, 2011 11:10 pm
Мнения: 73
Местоположение: Димитровград
Име: Ивайло Димитров
И още нещо-в болшшинството от случаите всички моторно летящи са в G пространството.Става дума за мотоделти и мотопари.Те си спазват общите правила и нямат пролеми.Обикновенно те летят до 300м.С тях ГВА няма проблем зщото не летят като муха без глава.Проблема е с безмоторно летщите зщото те почти винаги са в нарушение.Така че нека не е важно с кррака ли си излетял или без крака с мотор ли си или без мотор.А важното е къде се намираш и знаят ли те другите пилоти че си там.
Като те срешне самолета на 1500 или 2000м върви оясняваи че си с количка и имаш мотор и си лицензиран пилот.
Във тази връзка при последното израелско учение С130 прелиташе на 150 м над терена и разбрах че те немогат да ни виждат при определени позиции и не очакват да ни срешнат.
Така че ако искате да сте в безопасност се обаждаите .


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -4 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Нед Авг 25, 2013 8:04 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Е, стига де! Въобще не е прятно да се чете написаното от delta.
Току що се прибрах от "нарушение", летеейки "като муха без глава", без да се обаждам на никой.
Предполагам ГВА са имали голям проблем, докато бях на 1500-2000м.
И... един въпрос: Как разбра, че не те вижда С130 и какво си търсил там? Не е ли било забранено да се лети в тази зона?


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Нед Авг 25, 2013 10:19 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 08, 2011 11:10 pm
Мнения: 73
Местоположение: Димитровград
Име: Ивайло Димитров
Миналата година след провала на авиошоу Казанлък всички с мотопара се преместиме да летим на плщадката до с.Брод до Димитровград.Цялата софийска група-Венко,Весо Косьо,Веско и Николай от Берковица.Бяхме разпънали вече крилата когато на 50 м над нас малко в страни прелетя С 130.
Добре е че в този момент нямаше никои от нас във въздуха.Изгледахме се взаимно с любопитство и с това приключи.Преди месец говорих с пилоти от Крумово и те ми казха да внимавм зщото израелските колеги знаят че тук могат да си изпълняват задачите на пределно малка височина и знаят че въздушното пространство е отделено само за тях.Също така те не очакват да им излезе изневиделица някои с парапланер или мотоделта.Срещата горе хич няма да е приятна за нас.
Може да питаш Мариян -сега е в щатите-за срещата му с миговете над Ст.Загора и как се вади сърце от петите.
За тях ние сме стационарен обект и самоо добрата намеса на пилотите е довела до щастлив завършек на нещата.
Себо от Турция ми разказа как е изсипал медицински хеликоптер зщото го видели в последния момент.Доктори и болния са се търкаляли вътре защото пилота с рязка маневра се е откллонил да избегне сблъсъка.После пилота на хеликоптера му е казал че много пъти е прелитал по този маршрут но никога не е очаквал да види пред себе си такова нещо.
Не си мислете че пилотите живо се интересуват и ни следят-хич не сме им в акъла и даи боже да не се срщаме изненадани горе.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Нед Авг 25, 2013 10:44 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 08, 2011 11:10 pm
Мнения: 73
Местоположение: Димитровград
Име: Ивайло Димитров
http://m.vesti.bg/novini/voennovyzdushn ... ko-5801211


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Пон Авг 26, 2013 1:05 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
delta написа:
Проблема е с безмоторно летщите зщото те почти винаги са в нарушение.


Много ми е интересно на базата на какви факти лежи това твърдение!?! Като твърдиш нещо - трябва да можеш да го докажеш!!!


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Пон Авг 26, 2013 6:26 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 08, 2011 11:10 pm
Мнения: 73
Местоположение: Димитровград
Име: Ивайло Димитров
Погледни прелетите в леонардо.Може ли някои безмоторен да каже излитам от точка А и ще кацна в точка Б.много добре знаш как става прибирането след 200 км прелет.Като се обърне каруцата пътища много.Мисълта ми е да се пазите а не да доказвам нещо.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -5 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Пон Авг 26, 2013 7:01 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 08, 2011 11:10 pm
Мнения: 73
Местоположение: Димитровград
Име: Ивайло Димитров
http://economic.bg/news/6366/1/1/Povech ... rolno.html
Прочети какво казва батко ти Сотир


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -6 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Пон Авг 26, 2013 7:31 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
За мен тези обстоятелствени пояснения означават следното:

никога = 0%
почти никога = <5%
много рядко = <10%
рядко = <30%
често = >70%
много често = >90%
почти винаги = >95%
винаги = 100%

Използвайки моето собствено разбиране за "почти винаги" - виждам, че според теб над 95% от безмоторните полети са в някакво "нарушение"... Тогава ми възникват следните въпроси:

1. Твърдението ти на базата на някакви данни ли е или на личното ти усещане/впечатление за нещата?

Ако е на базата на данни:
2. За какъв период са ти данните?
3. От къде имаш данни колко полети се правят?
4. От къде имаш данни колко от тях са в нарушение?
5. Какви са според теб нарушенията?

Ако е на базата на лични впечатления:
6. Не мислиш ли, че е много безотговорно да се хвърлят в публичното пространство такива непроверени твърдения?
7. Каква ще ти е реакцията ако някой каже "Проблема е с моторно летящите защото те почти винаги са в нарушение." ?

PS: Според теб има ли разлика между "безконтролно" и "в нарушение"?


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Пон Авг 26, 2013 7:50 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 08, 2011 11:10 pm
Мнения: 73
Местоположение: Димитровград
Име: Ивайло Димитров
Азз не се различавам сществено от останалите.Нямам ореол на главата.И на мене не ми е приятно военните да си правят каквото си искат.Пък и чужденци каним.Що не идат да летят така в Грмания или Австрия.Аи да не се правим на по католици от папата.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -3 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Пон Авг 26, 2013 7:58 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Не разбрах обаче летят ли почти всички безмоторни пилоти в нарушение или не си сигурен?


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Пон Авг 26, 2013 8:01 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 08, 2011 11:10 pm
Мнения: 73
Местоположение: Димитровград
Име: Ивайло Димитров
Много скоро ще разбереш.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -8 
 
 Заглавие: Re: Проект за Наредба за свръхлеката авиация
МнениеПубликувано на: Пон Авг 26, 2013 8:13 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Ясно - не си стоиш зад думите...


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -1 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов