Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:11 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Условия за образуване на ротори
МнениеПубликувано на: Съб Дек 16, 2006 4:59 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 03, 2006 4:23 pm
Мнения: 101
Местоположение: гр.Лом
Здравейте!Коментирах с приятели различните места за летене и ми казаха,че при отвесни и много стръмни склонове се получават ротори при челен вятър.Какаво смятате по въпроса вие?
Как мога да определя на (ново не летяно място) дали има ротори.В моя край сега проучвам различни места /аз съм от Лом/ и ми се иска да разбера дали има външни белези по ,които да определя дали склона става за летене и дали има условия за ротори.В конкретния случай съм си харесал едно местенце с денивилация 60-70м и отдоло 3 км равни полянки в подножието но е почти отвесно на места и се чудя дали няма да прави ротори.Иначе до сега поподнах на една интересна графика с която според скоростта на вятъра и ъгъла на склона можеш да определиш скоростта на възходящия поток пред склона (ще я пусна във форума ако смятате,че може да е полезна)..
Това е моя въпрос ще се радвам ако предизвика широка дискусия и ако е интересен и за другите начинаещи парапланеристи.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: :)
МнениеПубликувано на: Нед Дек 17, 2006 2:10 pm 
....


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Дек 17, 2006 9:35 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 08, 2004 10:02 am
Мнения: 129
Местоположение: Казанлък
Име: байРос
А има ли място за разпъване поне на един парапланер?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: :)
МнениеПубликувано на: Нед Дек 17, 2006 10:14 pm 
smiaxxxxxxxxxxxxxxx parvo kakvo ouzna4ava ROTOR????


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Дек 18, 2006 9:42 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
АКо мястото е стръмно може да се образуват ротори зад ръба на старта и също малък ротор в подножието. Наблюдавай промените на вятъра на различните места по склона/старта. Можеш да използваш някакъв пушек за да визуализираш обтичането.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Дек 24, 2006 8:01 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 03, 2006 4:23 pm
Мнения: 101
Местоположение: гр.Лом
Благодаря на всеки взел отношение по въпроса.Росене по моя преценка на по горе споменатото място могат да се разпънат и 3 крила.Ники благодаря за компетентния отговор определено ще се опитам да визуализирам обтичането.
Надявам се до края на седмицата да посетя склона и да пусна 2-3 снимки във форума.А тук http://ivailo7.dir.bg/_wm/gallery/item. ... 33&dflid=3 може да видите таблицата която намерих за повдигането пред склона.
Извинявам се за лошото качество.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Дек 25, 2006 11:50 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 03, 2006 4:23 pm
Мнения: 101
Местоположение: гр.Лом
http://ivailo7.dir.bg/_wm/gallery/?df=138161 това е мястото което имам предвид.Интересното е ,че преди време бях виждал два щъркела да летят на склона а днес в силния СЗ имаше един гарван.По късно преди да си тръгна видях друг гарван 100тина метра пред склона успоредно на него и малко по високо да лети без да маха с крила.Съдейки по полета на птиците миля,че нямаше ротор /просто летяха много спокойно/.
Като го срявнявам с бистрица мисля,че този склон е двойно по висок може би 100м.
Точно след ръба е 20-30м почти отвесен а в последстиве постепенно става полегат и завършва с поляна на 300-400метра от склона.Като взема отпуска ще посетя мястото отново и ще измеря по точно разстоянията ,които сега съм публикувал.Също ще отстраня храстите.
Посетих и Пъстрина край Монтана ,страхотен хълм /400м денивилация/ при първа възможност ще летя там.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Вто Дек 26, 2006 3:03 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Така като го гледам, не виждам голям проблем с мястото. По скоро виждам "малък" проблем, много малко ми се вижда ;-) ...

Отзад изглежда равно. Поне ако те издуха отзад няма да имаш проблеми...

Колко е дълъг баира на ширина? На мен ми се вижда много малък. За да можеш да рееш на него трябва да е поне 50-на метра, иначе няма смисъл (не че 50 метра имат смисъл ;-)), но ако е 500 е по-добре).

Би могъл да потърсиш място, на което да не е отвесно, откъдето да излиташ и после да прелетиш до отвесната част.

Иначе излитане от ръба си е опасно, с ротор или не, защото няма никакъв марджин за фалстарт.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Дек 26, 2006 9:48 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 03, 2006 4:23 pm
Мнения: 101
Местоположение: гр.Лом
Да определено идеята да намеря място където да не е отвесно за старт ми харесва.Назад е поляна може би 20-30км /супер много/.Склона е с дължина 5-6 км трябва да дойдеш да видиш мисля,че е предостатъчно.
Хайде много ще се радвам да се събера с приятели от клуба и да летим заедно на това местенце.Аз по принцип съм на работа в София но може да се разберем и да посетим моя край.При следващото ми ходене на склона ще отстраня дърветата и храстите,защото до колкото знам от курса,които изкарах в СКАЙНОМАД и те правят ротори и турболенций.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 27, 2006 11:37 am 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 11:35 am
Мнения: 677
Местоположение: София
Име: Христо Джамбов
Здрасти Иво ... кое е това място? Онова отсреща е Дунава нали ?. И аз гледах едно място до Козлодуй, извън забранената зона, но изисква твърде много усилия за да се облагороди. като се засечем в района може да пообиколим малко и разгледаме места .. па що не и да ги тестваме. :D


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 27, 2006 12:06 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 03, 2006 4:23 pm
Мнения: 101
Местоположение: гр.Лом
Ще ги тестваме няма проблем.Да мястото е срещу Дунава и като дойдеш насам ще видиш,че навсякъде в моя край киометри на ред успоредно на него има такъв склон.Но и тук се иска облагородяване тоест поне 2-3 дни трябва да чистя от храсти и дървета ,които крият и релефа.Значи ако се съберем ще е много добре ,защото ще проверим и за ротори /както Ники съветва/.Пиши ми когато си свободен повечко време за да си взема отпуска и да започнем подготовката на местата.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 27, 2006 5:22 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 12:43 pm
Мнения: 162
Момчета, бройте ме и мен, като тръгнете към Козлодуй. Ако не за летене, поне за гледане и помощ в облагородяването.

_________________
Разстоянието от земята до небето е пет крачки, от които трудна е само първата!
Даниела Соколова /Дачи/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов