Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 4:34 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Въпрос от начинаещ
МнениеПубликувано на: Вто Дек 07, 2004 1:07 pm 
добър ден летатели

имам няколко въпроса свързани с парапланеризма. понеже съм от благоевград и съм наблюдавала да летите при нас. и като "човек" чиято вечна мечта е да лети като птица-искам да опитам и аз! но проблема е че досега не съм спортувала нищо а като прочетох четивото за начинаещи тук и на големият ви портал там пишеше-че трябва да имам добра двигателна култура а предполагам това значи и да съм определени килограми - аз съм 60, висока съм 168 см.
трябва ли да спазвам някакъв вид диета преди да полетя?
колко килограма трябва дасъм за да има крило за мен?
има ли специфичен начин на хранене за парапланеристи?
какъв друг спорт трябва да практикувам - лека атлетика за да мога да тичам добре преди да излетя?,
фитнес за ръцете за да мога да управлявам ?
трябва ли ръцете да са ми силни ?
голяма сила ли се иска при самото управление на крилото ?
понеже не видях отговори на въпросите си в четивата на почти всички летателни клубове, дано не ви се стори много просташко. надявам се искрено че ще ми отговорите. благодаря ви предварително :oops:


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Дек 07, 2004 1:55 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
Най-добре е да разговаряш със Стефан от вашият клуб в Благоевград. Адреса е http://www.paradelta-pirin.hit.bg/ . Той ще ти обясни всичко от което ще имаш нужда за да започнеш един първоначален курс. Можеш да го попиташ и за един полет с тандем, това е парапланер за двама, за да придобиеш по-голяма представа какво е чуството когато летиш волна като птица :D


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 08, 2004 11:07 am 
Не е необходимо да спазваш диета. За твоите килогрми и ръст има екипировка. Не е необходимо да си покрила разряд по лека атлетика, по важно е да имаш желание . Натоварването на ръцете не е високо. Ако тези отговори те задоволяват наистина можеш да потърсиш инструктора и
да реализираш мечтите си за летене.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 18, 2005 4:29 pm 
И аз искам да "полетя",така да се каже,но съм само на 16 години.Възрастта има ли значение? :roll: В София с кого мога да се свържа,за да ми даде повече инфо?Дано не ми се ядосате на глупавичките въпроси :oops: Благодаря Ви предварително! :)


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 21, 2005 2:08 pm 
Смятам, че на начинаещите трябва да се подава ясна и разбираема за тях информация, а злополуките и последствията от тях да се коментират само от активни пилоти в отделни теми.

www.azor.hit.bg


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Мар 06, 2005 11:46 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 20, 2004 7:56 pm
Мнения: 49
Местоположение: Силистра
Здравей,Христина
Читавите инструктори в София всъщност съвсем не са толкова много.. :wink: Избора на такъв се определя до голяма степен
от твоя темперамент и от това какво очакваш от един
инструктор.. :) Моят съвет е да се запознаеш лично с Антон Найденов
и Марин Славков и след това да избереш един от тях.
Считам,че полетът с тандем преди започването на курса
само ще ти е от полза- най-евтиния и прост начин да разбереш
дали летенето е за теб.. :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 07, 2005 12:51 am 
Димитър Тодоров написа:
Здравей,Христина
Читавите инструктори в София всъщност съвсем не са толкова много.. :wink: Избора на такъв се определя до голяма степен
от твоя темперамент и от това какво очакваш от един
инструктор.. :) Моят съвет е да се запознаеш лично с Антон Найденов
и Марин Славков и след това да избереш един от тях.
Считам,че полетът с тандем преди започването на курса
само ще ти е от полза- най-евтиния и прост начин да разбереш
дали летенето е за теб.. :)


здравейте Димитър,

благодаря за отговора ти. чувала съм за тези хора много неща. но незнам как да се свържа с тях и кога точно. сега в това време май хич не е за летене, пък и дали има обучение сега. за тандема съм виждала в родния си град да летят по двама. на тандемен делтапланер съм летяла в Бразилия преди повече от 5 години, но като чета по сайтове - пишат че всичко било различно в парапланеризма. и се пише много за старите крила и колко било опасно да се лети с такива. Мисля, че сега теоритично съм по-подготвена от първото си съобщение което пуснах в този форум.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: :)
МнениеПубликувано на: Пон Мар 07, 2005 4:23 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 20, 2004 7:56 pm
Мнения: 49
Местоположение: Силистра
Здравей, много си падам по поговорките.. Една от тях е :
/Почукай за да ти отворят../ За да откриеш Тони и Марин
трябва да ги потърсиш.. :D
Марин, мисля,че може да бъде открит чрез www.azor.hit.bg -
там,предполагам,има и телефон..
Тони отговаря на 0888723061,но в момента е в Бразилия,ще се
върне около средата на месеца.
Що се отнася за питанката ти за подходящото време за обучение,
то нещата са относителни.. :) През зимата е студено и мокро,
през пролетта условията са сравнително силни за обучение,
през лятото пък е горещо.. :wink:
Май есента,топлата и суха есен е най-приятния сезон за обучение,
но пък е толкова далеч.. :(
За ,,старите крила,, - нито Тони,нито Марин ще те обучават или
ще ти предложат тандем с потенциално опасно крило.
Най-малкото затова,защото с тандема сте двама.. :D
Моята постановка за обучение е следната-събирам максимум
информация,избирам си ,,най-добрия,, /за мен :) / инструктор
и след това му вярвам до дупка..абе,направо му вярвам като
на малък бог.. :))
В последната седмица на април на Сопот ще се проведе първия
кръг за Световната купа-първи за годината и първи в България..
Ще има много и интересни хора.. :) Ела..


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Nachinaeshti
МнениеПубликувано на: Сря Мар 23, 2005 12:58 am 
Az sum Mitaka Varnenski, izbiagvad da instruktiram uchenici, zashtoto predpochitam da hodia na sustezania i da letia po-aktivno, osven niakoi hora koito sa bili pri Instruktori koito ne sa gi nauchili na nishto ili sa gi prebivali niakolko pati! Za minalata godina imam samo 7-8 uchenika novi, moje i malko poveche da sa), niakoi ot taiah chujdenci, no vsichki zapochnaha da letiat v termika i da kacat na starta mejdu 3 i 11-ia si polet. Sluchaia s uchenika (edin Rusnak koito jivee v BG), koito na 3-tia si polet izvurtia termika na Montana i kacna na starta na Monana Open 2004 e po-osoben, zashtoto toi letia s mene prednia den, kogato napravih rekorda s tandem na Pastrina 3 chasa i mu obiasniavah kude i kakvo da pravi po vreme na prelet.

Blagodaria che imeto mi ne se spomenava v spisuka na Instruktorite v Sofia, moje puk naistina da ne me biva veche, no ne obicham uchenicite mi da se motat po 2-3 godini samo na hfruk-kac na uchebnia bair, predpochitam da gi naucha da letiat v termika i da praviat preleti (sigurno tova e greshnia nachin da se uchat uchenici shtom ne sum spomenat, ama neise). Imam uchenichka koito beshe gotova da se otkaje ot paraplanerizma predi da doide pri mene, na 5-tia si polet se izvadi na Kaprala v termika i trugna uvereno kum bazata...dori i az biah potresen! Oblaka otgore malko me pritesni zatova ia izvadih ot tam i ia nakarah da sleze i kacne, za jalost oblaka se razpadna po-kusno, no po-dobre da si dolu i da mechtaesh da si gore, otkolkoto da si v nebeto i da mechtaesh da slezesh na zemiata!

Uchenici koito iskat da se motat po uchebnite bairi s godini po-dobre da ne idvat pri mene za obuchenie!


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 23, 2005 2:32 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 20, 2004 7:56 pm
Мнения: 49
Местоположение: Силистра
Митак,прощавай,тебе не те ли наричат ,,Митко Счупеното,,..?

И после,колко бързо и ефективно се обучава един човек зависи
колкото от инструктора му,толкова и от него самия!
Ако не друго,ти поне си скромен.. :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Otgovor
МнениеПубликувано на: Чет Мар 24, 2005 1:17 am 
Mi niama chovek v toia sport koito da ne e prejivial niakakva travma. Tezi koito niamat dobri chuvstva kum mene tochno taka me narichat...ne te poznavam, no vijdam che si platil danuk obshtestveno mnenie i bez da poznavash niakogo upotrebiavash priakori, koito sa obidni. Budi jiv i zdrav. Da, ne sum izvesten s koi znae kakva skromnost, no i ne si durja mnogo ustata zatvorena kogato iskam da kaja neshto, koeto mi e na ezika. Ako tova e griah...Ok narichai me schupenoto shtom triabva.

Vsushtnost za da ne buda praznosloven, dosta uchenici sum nauchil da letiat-okolo 250 i nikoi ot tiah ne e bil prebivan ili sus goliama travma. Tova e nai-vajnoto za edin uspeshen instruktor. Posle veche triabva i uchenicite mu da letiat dobre! Kakto e v moia sluchai i za tova sum gord...ne e povod da buda mnogo skromen.

A ako pravilnia nachin za obuchenie e da stoi edin uchenik zakotven na uchebnia bair s godini...mi to dosta pari shte padat taka ot gorkia uchenik!


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: мотивацията
МнениеПубликувано на: Чет Мар 31, 2005 5:32 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Май 27, 2004 2:53 pm
Мнения: 459
Име: uon venos
здравей,
май всичко в тази тема е на лична основа - кой инструктор и по-добър, травми и тн.
аз съм един от учениците на Димитър Вълков. Не пиша за да защитавам или порицавам никого.
Но не сте прави да оценявате кой инструктор какви възможности има ако не сте се обучавали при него. Говоря за всички инструктори, за които сте писали. Всички обучават по различна методика и имат различни цели с всеки един ученик. Всичко е строго индивидуално.
Като ученик, който все още се обучава мога да кажа само, че независимо от избора си - кой да ме обучава, колко е добър, и тн. - имам уважение към всички. Не казвам лоши думи във форуми за бившият или настоящият си инструктор. Това не е най-важното - да обиждаш този или онзи.
Аз наистина бях на път да се откажа от парапланеризма, но за това не обвинявам първият си инструктор, защото и от него научих много неща, при него беше първият ми мечтан полет! После продължих при друг, но това не ме демотивира, дори напротив. .......
Просто е въпрос на мотивация, която трябва поне според мен да я има и от двете страни. Когато нещо не е наред, - или вдигаш главата и продължаваш, или се обръщаш назад с лоши мисли и се отказваш.
Тоест искам да кажа, че всичко е въпрос на избор. Обидите не са от най- правилният начин да дадеш насока - кой да бъде човекът, който ще отвори очите относно летенето. А може би да дадеш насока към кого да се обърне и да избере този, който е подходящ, защото парапланеризма е екстремен спорт за удоволствие - тоест да ти е хубаво и да искаш да го правиш.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: какво е "вари"
МнениеПубликувано на: Вто Апр 05, 2005 7:31 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Апр 04, 2005 4:00 pm
Мнения: 2
Местоположение: Варна
Здравейте!

от 4-5 дни отново ми се възбуди интереса към парапланеризма
не че преди го е имало кой знай колко, но съм надавал по едно ухо

Получих oт известен варненски парапланерист линк към www.skynomad.com , http://paragliding-bulgaria.com - почти целите съм ги изчел и съм кликал по някой връзки към клубове в разни градове...

Някой термини ги намирам обяснени, ама туй ВАРИ примерно не го разбирам кво е?!О.К., вариото Ви пищи неистово, но колко трябва да чакате преди да завъртите?....

Реших да не създавам нова тема, а да пиша в тая, където новаците питаме :)
Бих се радвал също, ако мога да си чатя с някой по кюто на въпроси свързани с парапланеризма и ако може да ми посочите някаква литература (евентуално в нета).
Чух, че във Варна имало инструктор Румпи (Иво) - имам и GSM-a му, но не съм му звънял. Нали ви казвам - на първо време предпочитам инфо от кю и мейла ми :)

Поздрави!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: За Martin.
МнениеПубликувано на: Сря Апр 06, 2005 9:30 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Здравейте,
Предполагам че "ВАРИ" е съкратено от вариометър. Това е уред който показва вертикалната скорост на летящият обект спрямо земята. Или отчита, казано по-просто вдигане и сваляне. Освен цифровото и графичното показване на стойностите в м/сек има и звуков сигнал. Това е направено за да не гледаш непрекъснато в уреда, когато летиш. Когато пищи значи има вдигане, а когато бучи басово има сваляне.
Когато пищи неистово, значи има много силно (над +3,5 м/сек) вдигане, а това означава, че в момента преминаваш през много мощно възходящо течение (термика). Би трябвало веднага да вкараш крилото в завой и да се опиташ да се центрираш в термиката. Ако не реагираш и продължиш с прав полет, то след няколко секунди ще изтървеш термиката, а най-вероятно веднага след нея (защото е силна) ще попаднеш в нисходящ поток, (сваляне).
И още нещо МНОГО ВАЖНО!
Няма да се научите да летите от учебници, или компютри! Най-добре намерете инструктор по парапланеризъм и се запишете на курс.

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: вари
МнениеПубликувано на: Сря Апр 06, 2005 9:51 am 
Мартине,

Ако се вдигнеш от монитора и се появиш на баира няма да задаваш смешни въпроси. Що се отнася до "вари" - рано ти е да питаш кога да завъртиш. Дори опитните пилоти не могат да ти отговорят - просто няма еднозначен отговор. Примерно "Когато усетиш че ускорението нагоре намалява до 0", но и това често е грешно.

Не се засягай - ще се радваме на още един летящ брат във Варна.

Данчо


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов