Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Апр 19, 2024 1:34 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Как се научих да летя на парапланер
Сам съм се научил без ничия помощ 11%  11%  [ 11 ]
Научил ме е приятел който каза, че е летял и му се доверих 3%  3%  [ 3 ]
Научил ме е приятел активно летящ 33%  33%  [ 33 ]
Научил ме е сертифициран инструктор 53%  53%  [ 52 ]
Общо гласове : 99
Автор Съобщение
 Заглавие: Самообучение
МнениеПубликувано на: Вто Дек 16, 2008 4:49 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Окт 14, 2006 11:45 am
Мнения: 47
Местоположение: Монтана
Име: Юлиян Петков
Постоянно се говори колко е опасно самообучението при парапланеризма. А всъщност колко пилоти от нас са се самообучили.
Мен ме е учил Ангел Стаменов, а колко процента от четящите тази тема са се самообучили, и колко хора могат да си позволят за начално крило не по възрастно от пет години. Нека да се знае реалноста каква е.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Дек 16, 2008 5:26 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 11:35 am
Мнения: 677
Местоположение: София
Име: Христо Джамбов
edinstweniq sertificiran dokolkoto znam kym momenta e Ico Slivkov... prawete mu smetkata :-)

_________________
телефони : 0886 216 096, 0888 433 126
Axis Venus 4 - woody valley x alps
Axis Sirius II tandem


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Дек 16, 2008 7:30 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
В момента може и да е така, но 1998 год беше друго положението. :wink: Тогава не работеше схемата. Чакай да си купя екипировка и после ще гледам другите и ще се науча сам...
Първо, защото тогава екипировка не се намираше под път и над път, и то на смешни цени!
И второ, защото тогава не бяхме толкова "отворени," за да си въобразяваме, че ще можем да се научим сами да летим, като прочетем нещо в книга, или в интернет! :roll:
Тогава си имаше клубове и те имаха инструктори. Даже не знам дали, изобщо имаше ФАЙ! И когато си изкарах курса, (нещо подобно на шофьорски курс с въпросник за теория, която включваше аеродинамика, метеорология, парапланеризъм и няколко часа летателна практика) имахме изпит пред двама инструктори по теория и после летяхме пред тях за да видят, какво умеем. И след това ни дадоха дипломи и можехме да летим самостоятелно, но под наблюдение.
А после след 2002-2005 год нещата започнаха да излизат "леко" от контрол и започна "голямото летене, самоучение и веселба" от кой ли не, за да се стигне до тази анкета... :roll:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Дек 16, 2008 8:00 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Ное 18, 2007 11:16 pm
Мнения: 139
Местоположение: София
Име: Кирил Венев
Не зная дали Орлин, Фози, Емо и Гери са сертифицирани инструктори, ако не са - значи моят отговор е "Научил ме е приятел активно летящ" ;).
BTW - за близо четирите години откакто се занимавам по-активно не мисля, че съм се изучил и на малка част от това което трябва да знае един парапланерист. Остава още много-много-МНОГО да уча. Тоест, не е късно да попадна и на сертифициран инструктор за в бъдеще ;)...

_________________
Current Wing - Element AIR :: Harness - AVA Sport Tangra Side :: Rescue - Aeros OK-38 :: Helmet - Independence Hi-Tec


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Дек 16, 2008 8:11 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 30, 2004 11:48 pm
Мнения: 301
Местоположение: haskovo
Сам - четейки , гледайки , питайки , мислейки и пробвайки - така и
продължавам .Не е срам да питаш . Ама тая схема е най-бавната ,
ако започвах сега щях да избера по-лесния начин - инструктор !!!

_________________
недей да летиш по-бързо от твоя ангел пазител (бяло-син Aspen)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 17, 2008 9:25 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Да Живо. Не е лошо, че тази схема е бавна. :wink: Нямаме бърза работа. Лошото е, че е много опасна!!! Чак след като стане гаф и пострадаш, започваш да питаш тези които са наясно, какво обърках?

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 17, 2008 2:00 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 11:00 pm
Мнения: 7
Местоположение: Шумен/Варна
И мен ме е учил (а и продължава да ме учи) приятел, активно летящ. За мен не е важно човека, който те обучава да има кетап. По-важно е да те научи на това как да си пазиш г*за и на не предприемаш излишни рискове. Важно е да отдели съответното време за да можеш да разбереш основите на летенето. Въпреки, че има клуб в града ми (Шумен-ХС) предпочетох обучението ми да не е през клуба и до този момент на съжалявам ни най-малко за това мое решение.



Поздрави.

_________________
Небето не е място, нито време. Небето - това е да бъдеш съвършен.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 17, 2008 2:10 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Ное 18, 2007 11:16 pm
Мнения: 139
Местоположение: София
Име: Кирил Венев
Самообучение за начинаещи пилоти е равносилно на самоубийство или на множество леки и/или средни контузии в комбинация с много нерви, а понякога е съпътствано и от доста по-сериозни травми или непоправими инциденти. Според мен е допъстимо "самообучение" да има, чак след първите полети от високо. Но това вече е по-скоро "самоусъвършенстване", а не "самообучение". Тогава вече започва наистина здравото четене за метеорология, аеродинамика, физика и т.н... Дори и тогава е по-добре да се питат много (ама МНОГО) по-опитните пилоти с риск да станеш досаден ;). Хубавото е, че обикновено по-опитните пилоти нямат нищо напротив да споделят опита си, особено на по бира/вино/по-твърдо ;)...

_________________
Current Wing - Element AIR :: Harness - AVA Sport Tangra Side :: Rescue - Aeros OK-38 :: Helmet - Independence Hi-Tec


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 17, 2008 6:31 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Според мен , човек сам трябва да изпитва уважение и респект към летенето ,и овладяването му. Забелязъл съм че хората на които им се струва всичко много лесно , които не се вслушват в съветите на по старите пилоти , и изобщо се имат над тези неща, обикновенно след около десеттина опита за летене вече са се пребили и отказали , и даже търсят вина навсякъде другаде но не и в себе си.

Такъв човек , ако ще и Крюгел Маурер да го обучава, никога няма да разбере за какво става на въпрос?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 17, 2008 10:43 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Ное 29, 2008 6:42 pm
Мнения: 58
Местоположение: Атина, Гърция
ма чудно ми е защо темата е раздела за "Инциденти" ?!.... :roll:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Дек 18, 2008 12:23 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 1:56 pm
Мнения: 410
Местоположение: Coфия
Име: Димитър Халачев
На анкетата може би мястото не и е тука.
иначе причиноследствената връзка самообучение =>инциденти има логика


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Дек 18, 2008 9:12 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 29, 2008 11:52 pm
Мнения: 368
Местоположение: Пловдив
Име: Димитър Димитранов
На анкетата може би мястото не и е тука.
иначе причиноследствената връзка самообучение =>инциденти има логика +1

_________________
"Най големия грях, е да пазиш щастието само за себе си" Димитър Димитранов Пловдив Skype: Dikitar73 Тел.0884427483


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Дек 18, 2008 10:13 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Май 27, 2004 2:53 pm
Мнения: 459
Име: uon venos
jilata написа:
На анкетата може би мястото не и е тука.
иначе причиноследствената връзка самообучение =>инциденти има логика +1


Темата е спец. за начинаещите пилоти, така че мисля че темата е за Гнездото! Нека всичко да е на едно място .. причинно следствената връзка, като инцидент случил се въз основа на самообyчение =>инциденти, но като Друга Нова Тема


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 19, 2008 3:34 am 
Offline

Регистриран на: Съб Ное 29, 2008 6:42 pm
Мнения: 58
Местоположение: Атина, Гърция
намерих няколко случая на самообучение, макар че при тия последните липса каквото и да е било "обучение"! И... именно те! Те, постигат най-голям напредък...... (в набирането на височина нагоре по термиката) :?

http://www.youtube.com/watch?v=yiutI1QZDOU

http://www.youtube.com/watch?v=8j43nTJ_1gY

http://www.youtube.com/watch?v=nXm3r-2-iWU


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 19, 2008 9:41 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Никакви термики не набират. Това си е склоново реене. Основна грешка на "пилотите" и в трите филма е непрекъснатото спиране на крилото без да му дават възможност да лети, и почти пълната липса на управление на крилото. Вятъра е от порядъка на 5-7 м/сек, което никак не е препоръчително за начинаещи, които не знаят какво да правят с крилото!
Добре че и на трите филма крилата бяха, или DHV 1, или в долната граница на DHV 1-2 та не се сриваха при глупостите, които се правеха във втория и третият филм! :evil:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов