Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Апр 16, 2024 4:41 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Преценка на риска ?!
МнениеПубликувано на: Съб Яну 10, 2009 10:14 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 11:16 pm
Мнения: 99
Местоположение: София
Здравейте летящи.

Цял ден се чудех къде да създам тази тема, и къде да задам този въпрос. И в крайна сметка тя и той се озоваха тук.
Преценката на риска е част от живота ни като цяло и като на парапланеристи, делтапланеристи и безмоторници :) сорри за усмивката ,но звучи супер :) ,тя също така ни спасява от стотици неща ежедневно.
Дори и гонейки трамвайката на спирката :)

Та чудех се дали имате специализирана литература относно въпроса ? Моля споделете. :)
За спамерите :))) Добре сте ми дошли, но всеки знае ,че това става и чрез опит. Говоря за гнездящите и от мой адрес ,тези които нямат голям опит в летенето :)

По-здрави !

_________________
//In a world without walls, who needs Windows ?!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 10, 2009 11:39 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Ное 18, 2007 11:16 pm
Мнения: 139
Местоположение: София
Име: Кирил Венев
Моята "рецепта" при преценката на условията поне за летенето е много кратка, но мисля - съдържателна:

Ако се чудя дали да летя в съответните условия - не летя ;).

Вторият ми принцип е, ако съм решил да летя но направя три фалстарта един след друг - спирам.

_________________
Current Wing - Element AIR :: Harness - AVA Sport Tangra Side :: Rescue - Aeros OK-38 :: Helmet - Independence Hi-Tec


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 11, 2009 12:22 am 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 30, 2004 11:48 pm
Мнения: 301
Местоположение: haskovo
цитирам Ирина (за условията и риска):
"По-добре да летя някой друг ден , отколкото
никой друг ден "

_________________
недей да летиш по-бързо от твоя ангел пазител (бяло-син Aspen)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 11, 2009 12:45 am 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 29, 2008 11:52 pm
Мнения: 368
Местоположение: Пловдив
Име: Димитър Димитранов
Истината според мен е тая че не трябва да осъваршенстваме само самото летене, а и да учим много метео.Ние не сме птици а искаме да бъдем,а те са професори по метеорология.Четете повече литература , постояно се вглеждаите към небето и си задавайте въпросите като.От каде духа , защо духа от там, защо е на пориви вятъра, какво кара вятъра да идва на пориви, защо се смени посоката му така неочаквано, колко е часа та се образуват още кумулуси нее ли вече ракиено време????????Има хиляди въпроси на които трябва да си отговори човек и то адекватно подкрепено от здрава логика и чак след това да се учим да правим правилна преценка за това дали да летим днес или не.Така че не гледайте сапунките по TV и сериалчетата в нета а четете и попивайте, обяснявайте си явленията задавайте въпросите си в категория МЕТЕО сигурен съм че има кой да отговори на тях.УСПЕХ "Колкото повече пот в ученията, толкова по малко кръв в боя" Ааааа и преместете темата от тук мисля че е за Гнездото все пак там се гледат пиленцата.

_________________
"Най големия грях, е да пазиш щастието само за себе си" Димитър Димитранов Пловдив Skype: Dikitar73 Тел.0884427483


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 11, 2009 11:51 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 29, 2006 1:09 pm
Мнения: 159
Местоположение: Gabrovo
Име: Евгений Гичев
Има поучителни публикации на английски. В темата за инцидента на Бормата ми направи впечатление това:
http://home.comcast.net/~stipakb/PGsafe ... ticles.htm
Има доста неща, макар и неприятни, свързани с лоши преценки, а оттам и изводите как да правим добри. Надявам се...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Яну 12, 2009 12:40 am 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 11:16 pm
Мнения: 99
Местоположение: София
gicheve, благодаря за линка.

По-здрави !

П.С. Нека някой от модераторите да премести темата в гнездото ,моля :)

_________________
//In a world without walls, who needs Windows ?!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Преценка на риска ?!
МнениеПубликувано на: Сря Ное 09, 2011 1:12 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Окт 18, 2011 8:12 pm
Мнения: 31
Местоположение: Sofia
аз просто ако не се чувствам сигурен не излитам. понякога изпитвам едно чувство което главно се формира от това дали знам в дадена ситуация какво точно се случва и какво не... тъ когато не съм много на ясно и се чувствам несигурно си оставям на земята...

_________________
PUGSSLEY


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Преценка на риска ?!
МнениеПубликувано на: Чет Ное 10, 2011 9:27 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Хубава тема и хубав въпрос !
Сигурни всеки си има собствено мнение, но имайки предвид, че става въпрос за собствената ни безопасност според мен трябва винаги да взимаме решенията си в полза на нея!
Няколко пъти ми се е случвало да не се доверявам на собствената си преценка и всеки път съм съжалявал!
Опитвам се да следвам правилото "Колебаеш ли се? Изчакай, погледай, успокои се и вземи решение!" Самото колебание и несигурност водят до напрежение, което ни кара да правим грешки. Разбира се не значи че трябва да се отказваме да летим при най-малкото колебаие, с времето ставаме по-смели благодарение на натрупания опит и преценката за нещата се променя, с това се променя и степента на риска, който поемаме при сходни ситуации.
Няма универсален отговор на въпроса "да летя или не", според мен едно от решенията е когато сме все още неопитни е винаги да ходим по стартовете с по-опитни пилоти и да се допитваме до тях, докато се научим сами да преценяваме нещата реалистично.
Според мен е нужна около една година след като сме изкарали курса за начално обучение съзнанието ни да "узрее" и да почнем да се възприемаме като парапланеристи. През този период трябва да внимаваме за "ефекта на стадото", демек всички летят, значи и аз ще литна.
После следва един друг момент, който също може да ни изиграе лоша шега, аз му викам "периода на средно изостаналия пилот", а именно когато сме на върха на кривата на смелоста и си мислим, че вече знаем и можем всичко. Тогава почваме да експериментираме и да поемаме големи рискове мислеики че можем да овладеем всяка ситуация.
Общо взето, вземането на решения е сложен и строго индивидуален процес зависещ от множество фактори и всеки сам носи отговорността за решенията, които взема и за последствията, които ще настъпят от тях!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов