Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 4:27 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Обучението в България
МнениеПубликувано на: Пон Авг 29, 2005 7:02 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Знам че много от напредналите парапланеристи не ги интересува обучението по парапланеризъм у нас, но все някога се случва да пратите някои желаещ приятел да се учи при познат инструктор. Грешно и е да се мисли, че колкото и добре да обучава този познат инструктор, той не може да се развива като такъв и да подобрява своите методи и умения на обучение.
Ако искате да помогнете на развитието на обучението по парапланеризъм в България, моля споделете:
- това което не ви харесва у инструкторите и училищата
- предложения за премахване на съществуващите проблеми
- предложения за нови идеи (способи, методи) в обучението

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 29, 2005 9:26 am 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 7:59 pm
Мнения: 23
Крайно време беше! Този спорт става все по-масов и все повече хора ще искат да се занимават с парапаланеризъм. Когато някой опитен пилот заведе свой приятел при инструктор за обучение не е проблем, такъв възниква когато човек сам потърси инструктори и школи по парапланеризъм. Възможността да попадне на "ментета" е голяма, особено ако се ориентира по интернет. Няма да пиша сега за такива, ако някой се интересува да ми се обади на тел. 0887 39 15 02, имам цял куп с имена.
Имам една малка идея за отсяването на такива "ментета". Нека всички инструктори официални и неофициални всяка година се събират два пъти, да кажем в Сопот. На едната сбирка в началото на сезона, да кажем март месец, да се обсъждат новости, обменя информация за методи на обучение, споделя се опит, опознаят се един друг инструкторите. На другата сбирка в края на сезона - октомври/ноември - да се извършва разбор, да се кажат слабостите един на друг (няма нищо срамно). И двете срещи да бъдат отразени в интернет като се изброят поименно всички участвали. Смятам, че на втората година "ментетата" просто няма да имат работа и ще отпаднат. Така ще се спасят човешки животи.

Лозан


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 29, 2005 2:04 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 2:24 am
Мнения: 113
Местоположение: Troyan / V.Turnovo
Здавейте! Преди 2 седмици изкарах курса в скайномад и нямам какво да кажа, освен че това осмисли лятото ми :D.
По тази тема, освен че може би липсва някаква добра книжка на български за метеорология за парапланеристи, която да си преглеждам от време на време, (Видях как на мене ми изглежда идеално, а се оказа че има силен вятър във височина който почти не позволяваше на летящите да пробиват + било много турболентно - не летяхме и Орлин ми обясни ситуацията, та си помислих баси трябват си доста наблюдения и познания за времето щот все се бях накиснал в лайната ако съм сам :roll: , та освен с опита по време на курса няма да е зле да се чете и наблюдава - аз лично ползвам инфо освен от инструкторите и от и-нет, ама е на английски и трябва да ровиш, обаче не всички владеят езика и имат възможност да търсят и намират такава информация от и-нет + от къде да съм сигурен че съответната информация е достоверна, безопасна и написана от добър пилот :?: (информацията от и-нет понякога е опасна - честно!) та се налага почти винги да се допитвам до инструктора понякога до досада (Ицо sorry man), вярно е че в клуба има доста книги, ама не на български и няма къде да си купиш за собствена употреба! иначе някаква за самия спорт не знам - все пак не може да замести самия полет и радио-връзката с добър инструктор 8) за което благодаря на Орлин, Ицо, Ники и Емо от Скайномад


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 29, 2005 3:01 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Лозане идеята ти е добра, за да е осъществима е необходима широка подкрепа. Ако има повече заинтересовани инструктори и училища за такава среща, то може да я осъществим (не задължително в Сопот). Така няма да чакаме БНАК да ни спусне нещо "отгоре", а ние ще го подготвим "отдолу".
Kik благодаря ти за хвалебствията, но с тях рискуваме да се отдалечим от темата - обучението в България. Имаме много още да учим и една по-широка дискусия с конкретни предложения ще е полезна за всички.

Например повечето училища/инструктори в България организират първоначален курс който е около 6 дена летене и покрива теория и около 40 полета летене. След завършването на такъв курс, мисля че е уместно учениците да покриват определен теоретичен и практически изпит, който да е еднакъв за всички обучаващи в БГ. Дори и след успешното издържане на изпита, начинаещите пилоти НЕ СА ГОТОВИ ДА ЛЕТЯТ САМОСТОЯТЕЛНО. На тях ние им препоръчваме да станат членове на някои клуб, където надзиравани от някои опитен пилот могат да продължат с рутинни/учебни полети докато натрупат достатъчно опит. Съветвам всеки клуб да си определи такива хора (не задължително да са инструктори) които д извършват този ДОБРОВОЛЕН труд. Облагата ще е повече членове за клуба. Ако на опитните хора в клуба не им се занимава (доброволно), то клуба трябва да ги мотивира и да напипа пътя към поддържането и привличането на новите членове/начинаещи пилоти.
В някои западни държави клубовете извърват доста доброволна дейност вкл. и обучение на пилоти. Ако все пак на клубовете не им се занимава, то инструкторите и училищата трябва да предлагат услуга - наблюдение след начален курс и така (макар и платено) да осигурят по-безопасен напредък в парапланеризма на начинаещите. Напомням че повечето инциденти и смъртни случаи в БГ са станали с хора около и малко след начален курс за обучение. Също си спомням как преди години казвахме на някой новак "парапланеризма е лесен, само трябва да оцелееш първата година".

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: няколко правила
МнениеПубликувано на: Сря Авг 31, 2005 9:31 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
- не затрупвай ученика с повече информация отколкото може да възприеме

- ако наистина искаш да те чуят - използвай радиостанции :wink:

- не прави неща които си казал че не трябва да се правят

- заведи ученика на старта И когато не става - нека да види сам че е така

- никога не си прави "експерименти" с учениците - прострелката си ти, а не те

- ако не се обсъдят нещата "на бира" - все едно не си летял

... ще се сетя и други ... :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Instrukorski Мисли
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 13, 2005 11:44 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 12:28 pm
Мнения: 100
По Бистрица се подвизават всякакви псевдо инструктори, много техни бивши учевници са се обаждали да ги обучавам или доубочавам, някой съм ги поемал, други просто съм нямал време да ги поема от състезание и пустото желание да летя...има едно важно правила (поне за мене)-"Колкото повече обучаваш, толкова по-малко ти остава време да летиш истински".
Гледам да обучавам не повече от 5-6 ученика на година и наистина да ги науча на нещо, вместо, просто да отбоя номера! Ползвам само ново оборудване, а не парцали както повечето псевдо Инструктори и училища тука. Сигурно много хора ще се обидят и ще искат да излязат на нож, но мнението ми че добрата екипировка също осигурява добро напредване на ученика е нещо, в което съм твърдо уверен!

_________________
Will fly till I die.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов