Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:56 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Спирала
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 07, 2011 8:50 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Вчера бях превозен от Ники Йотов на спирала с тандем - практическата част от организирания от него семинар на тази тема и искам да споделя впечатленията си.

По време на теоретичната дискусия разискахме всичките аспекти на спиралата - основните й параметри и управлението им при влизане, поддържане и излизане. На думи нещата изглеждаха ясни и наистина не е както се казва "ракетна наука", но основният акцент според мен е физиологичният фактор, който няма как да се предвиди без да се опита.

Ники направи две спирали. И въпреки, че ме предупреди за точния момент на влизане бях силно изненадан при влизането в първата. Стръмни завои с малък радиус съм правил и сам, но това нямаше нищо общо. Моментът на гмуркането на крилото с рязкото увеличаване на ъгловата скорост, свиване допълнително на радиуса на завоя и най-вече рязкото увеличаване на претоварването ме свариха психически неподготвен. След първоначалния стрес ми трябваха около 2-3 сек за да се концентрирам над това, което се случва, какво прави Ники, как се държи крилото и как тялото ми понася спиралата.

При втората спирала нещата вече стояха коренно различно. Бях подготвен за претоварването и рязкото повишаване на кинетичната енергия на системата крило-пилот (в случая + пасажер :)) и го нямаше първоначалния стрес от влизането. Успях да обърна внимание на основните детайли като основните стресиращи фактори претоварването и бързото въртене някак си ги приемах като даденост.

След полета на спокойствие си прекарах всичко през главата и се замислих над една мисъл, която ми мина светкавично, при първата спирала: какво би станало, ако да речем както си летя сам и позатегна повечко някой завой и вляза в спирала? Точно тези първи 2-3 сек на внезапен стрес и дезориентация биха могли да бъдат източник на много бели. Спонтанната ми реакция би била инстинктивно пререагиране с управлението, което кой знае до какво би довело.

Между другото интересно е да се отбележи, че Ники ни превози трима души на спирала, като и тримата бяхме с различен опит (моят най-малък), но по отношение на спиралите и тримата бяхме начинаещи. След това си споделихме с единия пилот, че е изпитал абсолютно същото усещане при първата спирала.

Генералният извод, до който стигнах, е че виждам огромна полза поне първото изпълнение на спирала да стане на тандем с опитен инструктор. Дори 9 от 10 начинаещи пилота да я понесат нормално и да се справят сами с първата си спирала въпросният 10-ти е пак прекалено висок процент неоценен риск.

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +12 / -0 
 
 Заглавие: Re: Спирала
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 10, 2011 10:29 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 12, 2011 6:11 pm
Мнения: 144
Местоположение: София
Име: Светослав Такев
Все още недоумявам защо желаещите бяхме само трима.

Благодаря на Ники за възможно най-безопасната и достъпна като време,разстояние и средства форма на обучение!
Който познава СПИРАЛАТА,знае каква мощ има в нея,за съжаление не всички могат да разкажат,а който не е влизал,веднага ще я познае.От такава са загивали хора и над вода,доста плътна е и ударът е достатъчен!

Въпреки,че я бях "поопипвал" леко(веднага след започване на насвирването отпусках),първата спирала силно ме сдуха,всичко се промени наистина драматично.На втората даже гледах вариото,пропаданията едва надвишаваха 8м/с.Не мога да си представя ако достигне 20м. какво ще е чувството.

Според мен проблемът за нас начинаещите а може би и за повече пилоти е да се задържи контролирана спирала с достатъчно пропадане,без да ескалира в стръмна.Дърпането и даването на тяло за задържането са доста по-малко,отколкото при влизането,дори вероятно е достатъчно само тяло.Всеки може да влезе в спирала и да насуче пистов мотор до 200,контролът,излизането и спирането са трудни.

Да не се налага да я ползваме по предназначение,но според опитните е редно да знаем и можем!

Ако изобщо ми устиска,не бих я пробвал и задържал на по-малко от 500 метра над терена,над поляна или гора...

_________________
"В това да превъзхождаш другите няма нищо благородно.
Истинското благородство е в това да превъзхождаш предишния си аз."
Индийска поговорка


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Спирала
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 10, 2011 11:29 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Лично за себе си искам да я владея, за да знам, че когато ми потрябва ще ми свърши работа и за това ще я упражнявам, но по-нататък. Имам нужда още да свикна с крилото си.

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов