Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:53 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: НАЧИНАЕЩ търси помощ
МнениеПубликувано на: Пет Фев 10, 2012 7:30 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Фев 10, 2012 6:28 pm
Мнения: 3
Име: АНОНИМЕН
Здравейте на всички!
Нов съм във форума и бих искал малко помощ...като начинаещ.
Всъщност не знам и дали ''начинаещ'' е правилната дума, защото още и не съм виждал пара/делта-планер на живо от близо...само в небето :).

На 19 съм, обичам природата и постоянно използвам променливото и време за да правя нестандартни в моите очи неща. Последно изминах 100тина километра с кучешки впряг и шейна, бях на дъното на езеро 12 часа, скачам с бънджи, катеря се по скали, щъках из реките на България с лодка...обаче напоследък все имам странното чувство, че нещо ми липсва. Каквито и интересни неща да правя за да прекарвам по-добре свободното си време под формата на много и различни хобита, винаги като видя някой човечец да се рее над главата ми, имам чувството, че ако не полетя и аз, няма да мирясам. Аз тук долу, а той от горе си лети...
Това е - искам да летя.

Много съм бос в летенето, нищо не знам на теория, нищо и на практика..както се разбира и във второто ми изречение в поста.

Бихте ли ми помогнали с информация относно нужната литература? Имена на книги, учебници?

Също така, нямам твърде много пари за да си купя нещо ново и готово, било то делтапланер или парапланер.
Интересувам се от прелети...дълги прелети. Искам да знам какво е да си на стотици метри от земята, сам... и да чуваш само вятъра и да виждаш всичко долу.

Както казах, не разполагам с 5000 лв. кеш (или повече) за нов парапланер и оборудването му и в момента в главата ми е делтапланерът, защото четох, че много хора си направили.

Бих искал да знам дали има някакви чертежи и схеми за направата на делтапланер и определени места в България, от където мога да закупя тръбите и платът?

Това е общо взето.:)

Поздрави и по-здрави!


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: НАЧИНАЕЩ търси помощ
МнениеПубликувано на: Пет Фев 10, 2012 7:35 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
http://www.deltaclub.bg
Консултирай се с тях. Така ще ти излезе и по-евтино и по-безопасно.
А това, че са си направили делти много хора сигурно става дума за трайковете на мотоделтите. Самите делти са произведени от фирми с традиция в тази работа.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: НАЧИНАЕЩ търси помощ
МнениеПубликувано на: Пет Фев 10, 2012 7:55 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Фев 10, 2012 6:28 pm
Мнения: 3
Име: АНОНИМЕН
Ясно.
Значи ще трябва да го купувам? Ориентировъчна цена?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: НАЧИНАЕЩ търси помощ
МнениеПубликувано на: Пет Фев 10, 2012 8:20 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Здравей, за съжаление явно наистина си разбрал погрешно това което си чел - доста хора си правят сами колички за мото-пара и мото-делтапланери, но не и самите делта или пара - планери.

Цената на нов делтапланер е по-висока от тази на нов парапланер в най-общият случай. При втората употреба нещата са сходни. Като цяло делтапланеризма е по-скъп, но си има и предимства. За повече информация да се включат делта колегите.

Преди да подходиш към който и да е летателен апарат е добре първо да проучиш разликите между пара и делта и чак след това да се ориентираш. Обучението също би ти спестило много главоболия вместо да се опитваш да се учиш сам, което всъщност си е откровено опасно.
Като цяло всеки тип летене е една сериозна дейност изискваща внимание и отдаденост. Ако искаш просто да опиташ и да видиш какво е да летиш, за да разбереш дали е за теб, за тази цел има тандемни полети.

Дано съм ти помогнал и успех с осъществяването на мечтите!

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: НАЧИНАЕЩ търси помощ
МнениеПубликувано на: Пет Фев 10, 2012 8:50 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 24, 2011 12:56 am
Мнения: 91
Не е нужно от самото начало да си купуваш екипировка. Аз напрвих подобна грешка и си купих без да разбирам достатъчно крило, което беше твърде старо и не най-подходящия клас като за начинаещ. Доста по-умно щеше да бъде да инвесирам същите пари в обучение. Летях самостоятелно от разни баири и като се убедих, че няма никакъв смисъл в това изкарах курс със старото ми крило, което след това бракувах.
Препоръчвам ти да изкараш курс в някое от училищата. Там ще летиш много повече, отколкото, ако се занимаваш сам. Към 500-600 лева е цената при парапланеризма. Летенето е страхотно чувство, към което се пристрастяваш, но не е шега работа и трябва да разбира човек какво прави. Достастъчно е да хвърлиш един поглед в рубриката "Инциденти".
Някои клубове дават екипировка под наем след курса. 60 лева на ден е цената, която аз знам. Иначе да си купиш смислено цялостна екипировка (сбруя, крило, запасен парашут като минимум) поне 2000 лв на старо трябва да отделиш.
Това дали можеш сам да си направиш без никакъв опит в летенето го оставям без коментар.

_________________
Владислав Борисов
Ozone Alpina 4

"Колкото по-високо летим, толкова по-малки изглеждаме в очите на тези, които не могат да летят."
Ф. Ницше.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: НАЧИНАЕЩ търси помощ
МнениеПубликувано на: Съб Фев 11, 2012 2:14 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Фев 10, 2012 6:28 pm
Мнения: 3
Име: АНОНИМЕН
Viper_Weasel Основните неща като разлика между пара и делта-плнер ги знам, прочетох.
Желанието ми да е летя е идея за едно от постоянните ми хобита, не само да видя какво е. Живея в уникален район (Рила) и би било страхотно ако полетя.


Владо Доктора За ученето сам... не съм стигнал до там. В смисъл, преди да се опитам да прибегна до практично обучение...било то сам /ако ми е луда главата/ или с инструктор, първо бих искал да прочета достатъчно теория и литература относно летенето. Относно инцидентите..мисля, че зависи. В чуждестранни форуми четох, че има летци с пара и делта-планери, които никога не са получавали и драскотинка в продължение на много години...от когато и са започнали да летят, а аз познавах хора, които се очистиха 3 седмици след като взеха шофьорска книжка. Инцидентите са навсякъде и е ясно, че с каквото и да се захване човек, е сигурно, че поема някакъв риск и трябва да е изключително внимателен и фокусиран. При летенето съм сигурен, че това е задължително.

За направата на летателен апарат ми дойде идеята след като прочетох и видях снимки на много хора. Някои са правили делтапланери (не мото) като са купували нужната материя и тръби и т.н. А пък един лудак от едно близко селце преди години (мисля, че преди 7-8 години) беше правил нещо като мото-делтапланер от нулата без да купува и тръбичка... и доста дълго време пърхаше над Рила. Вярно, преди не много дълго време цопна в р.Струма и си счупи двата крака, но много дълго време издържа неговата птичка.

Надъхан съм и искам да полетя. Щом един дядка с психически отклонения (същият със самоделката....луд е и вече е в лудница) успя да направи нещо с което да полети /двигател от старото си ИЖ-е използваше/, защо аз да не успея?
Няма логичен начин да започна да правя нещо без нищо да знам, прав си. Преди за опитам каквото и да било, искам да прочета достатъчно литературата.
Планове и схеми за направа на делта или мото-делта планер са за по късен период и бих опитал да направя нещо по тях САМО ако знам това, което е нужно. Това ми е идеята...да опитам къде мога да стигна. Пък ако видя, че сам наистина нищо не става, ще събера 2-3 бона и ще купя нещо сносно на старо. Имам време и нерви за опит/грешка. Това е :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: НАЧИНАЕЩ търси помощ
МнениеПубликувано на: Съб Фев 11, 2012 2:42 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
Да не стане после:
-Ти, господин "Едикойси", защо ми даде тези чертежи, заради които сега съм инвалид?

Най-добре питай чичо Гугъл какво ще ти каже. Ако стане нещо, поне той ще е виновен, а не някой от БГ.

В Английските и Американските сайтове е пълно с чертежи за по няколко долара.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: НАЧИНАЕЩ търси помощ
МнениеПубликувано на: Съб Фев 11, 2012 5:19 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 4:27 pm
Мнения: 466
Почни от тук....
ако го преживееш си готов :)
Учебник за студенти от Техническия университет-София:
“Авиационна метеорология”
автор проф.дфн Васил М. Андреев
Национален Институт по Метеорология и Хидрология

_________________
В дългосрочна перспектива вероятността за оцеляване на всеки един спада до нула.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: НАЧИНАЕЩ търси помощ
МнениеПубликувано на: Съб Фев 11, 2012 8:43 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 12, 2011 6:11 pm
Мнения: 144
Местоположение: София
Име: Светослав Такев
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0% ... 1%8A%D0%BC
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0% ... 0%B0%D0%BD
http://flywithus.hit.bg/vreme.html
http://stavel.shumen-xc.org/TermichnoLe ... hp?page=-1
http://www.skynomad.com/articles/thermal_clouds_bg.htm
http://www.paraglidingbg.com/2010/07/29 ... -circles-1
viewforum.php?f=6
http://www.youtube.com/watch?v=dkoE0kgA ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=dckv9s0E ... re=related
http://azor.hit.bg/tipsBG.html

Въоръжи се с търпение,нещата се случват бавно и предпазливо!
Не прекалявай с четенето на "Инциденти",ако си падаш малко предпазлив(аз за малко да се откажа:).
Сам не си заникъде!Нито в избор на екипировка,нито в обучението,нито в напредването...може и с по-малко пари,ама без хич и с компромиси със сигурността не бива.
Изглежда лесно,но хич не е майтап работа летенето!Системата опит-грешка не е здравословна!
Успех!!!И разбира се много късмет!!!

_________________
"В това да превъзхождаш другите няма нищо благородно.
Истинското благородство е в това да превъзхождаш предишния си аз."
Индийска поговорка


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: НАЧИНАЕЩ търси помощ
МнениеПубликувано на: Нед Фев 12, 2012 11:27 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Здравей NatureSchild, нямам намерение да те критикувам или насърчавам да правиш или да не правиш нещо!
Преди да започна да летя (2005г.), бях ентусиаст като теб. Вършех разни щуротии и все нещо ми липсваше, дори като започнах курса по парапланеризъм и ми беше малко скучно от начало, защото имаше доста "сухи" тренировки, а аз бях свикнал на по-адреналинови изживявания. Моя инструктор видя това и ми каза нещо много важно, което помня и до днес:
"За разлика от бънджито и тем подобните неща, парапланеризъм, делтапланеризъм и парашутизъм не можеш да пробваш, трябва да им се посветиш иначе няма да ги практикуваш дълго!"
Единствения начин това да стане е в полет (скок) с тандемен (двументен) парапланер, делтапланер или парашут, където опитен пилот-инструктор управлява а ти се кефиш докато се возиш.
Разбирасе чувството да контролираш сам нещата е в пъти по-различно и тръпката когато успееш сам да накараш този апарат да се извиси на хиляди метри е неописуема!
За да стане това обаче е желателно да има някой който да те преведе през най-рисковия период, а именно началното обучение!
Има хора, които се научават сами, но с цената на много рискове, който може лесно да се избегнат ако имаш инструктор. Просто има неща които не ги пише в книгите и ако някой не ти покаже грешките, които правиш (а те ще са много) твърде вероятно е да завършиш в болницата (ако имаш късмет).
Относно това да си сглобиш сам пара или делтапланер, повярвай ми нещата са толкова сложни че ти е нужно инженерно образование по аеродинамика и доста повече средства от това да си купиш нов или употребяван летателен апарат!
Аз също като започнах нямах нищо, но малко по малко си набавих необходимата екипировка. Не мисли за това като проблем, стига да имаш желание, начин ще се намери!
Казваш че си от района на Рила, не знам града или планината имаш предвид, но аз съм от Дупница.
Предлагам ти да се срещнем и да си поговорим, по принцип не се занимавам с обучение, но ще те насоча към който трябва и ще измислим нещо по въпроса с екипировката. Освен това ти предлагам като се оправи времето да направиш един полет с тандема с мен (безплатно) и да видиш как ще се чувстваш в небето, ако искаш ще те запозная с човек, който може да те научи да летиш и на делтапланер :)
Ето това е адреса на групата ни във Facebook https://www.facebook.com/groups/svobodenpolet/
0893 896 241 - това ми е номера, може да ме търсиш по всяко време и до тогава умната!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: НАЧИНАЕЩ търси помощ
МнениеПубликувано на: Съб Апр 21, 2012 4:03 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Абе старичка е темата, ама гледам няма развитие..
Те колегите са ти го обяснили, аз ще бъда по-конкретен:
1. Забрави да се обучаваш сам!
2. Забрави да си сглобяваш делта сам!
Двете неща са толкова опасни, че ще ми тежи на съвестта само факта, че съм прочел тая тема, ако не дай си Боже стане нещо...

Кажи от къде си, за да те насочим към най-близкия клуб.
Ето малко съвети от мен:
- не се хвърляй на "бързите" курсове, по 1 седмица... На мен ми отне 1 година, за да съм самостоятелен.
- те ти го казаха, ама аз да повторя - трябва много МНОГО желание. То трябва да е повече от нетърпението, защото в един момент може да си внушиш "аз мога да летя" и да започнеш да летиш без инструктор. За тая цел ти трябва някой като Ралев, който да те бие през врата щом разбере, че си направил подобна глупост.
- Летенето НИКАК не е шега работа, да се метнеш от склона, пък квото стане. Трябва си четене - аеродинамика и метеорология. Трябва някой да ти обясни тия неща нагледно, защото в книгите се пише с термини, които няма да разбереш, а например облаците на живо ако ти ги показва някой е съвсем различно. Вятъра пък няма как да се опише в книга... Трябва си инструктор, задължително!
- Ако не те спира хамалогията - избери делтапланер. Това ти го казва парапланерист :) И двете си имат плюсове и минуси, но е най-добре да отидеш, да видиш едното и другото, да ги видиш в полет, ти сам ще си прецениш кое ти е повече на сърцето. Относно цената - делтата е по-скъпа, НО има много по-голям живот от един парапланер, например. От тук следва, че и делтите втора употреба имат по-дълъг живот от парапланер втора употреба :) Ако се спреш на делта - казаха ти, търсиш Митко Халачев, www.deltaclub.bg

Задай си въпроса защо пусна тая тема - да търсиш чертежи или да искаш акъл от по-опитните?
Не търси лесното и евтиното, търси това, което ще те остави жив!

Успех и ни дръж в течение!


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -2 
 
 Заглавие: Re: НАЧИНАЕЩ търси помощ
МнениеПубликувано на: Чет Май 17, 2012 9:25 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 17, 2011 1:09 am
Мнения: 10
Здр и аз съм начинаещ искам да попитам дали има някой от Несебър за съвет мерси.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: НАЧИНАЕЩ търси помощ
МнениеПубликувано на: Чет Май 17, 2012 10:03 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
adonis86 написа:
Здр и аз съм начинаещ искам да попитам дали има някой от Несебър за съвет мерси.

Пробвай с тези: http://www.free-flight.org/training.htm


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: НАЧИНАЕЩ търси помощ
МнениеПубликувано на: Пет Май 18, 2012 3:07 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 9:58 pm
Мнения: 182
Местоположение: България -София
Име: Еленко Божков
adonis86 написа:
Здр и аз съм начинаещ искам да попитам дали има някой от Несебър за съвет мерси.


Приятелю от Несебър,
От бургазлиите търси:
1. Венци "Ухото" - изключително добър инструктор и парапланерист 0896665228
2. Кольо Меча - нямам ме телефона
3. Иво - пробваш на следните два тел 0887998682, 0888753813. Единият е на Иво от Бургас, другият на Иво Геров от София :)
Успех!!!

_________________
Ozone - DELTA 2


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: НАЧИНАЕЩ търси помощ
МнениеПубликувано на: Пет Май 18, 2012 5:59 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 17, 2011 1:09 am
Мнения: 10
Искам да се извиня за не уточняване на въпроса и благодаря за съдействието . Изкарал съм курс за начинаещ имам и крило само че е малко по висок клас 1-2е но висока двойка така ми казаха.Работя в Несебър и имам много малко свободно време и искам да разбера дали има някъде място за кайтване но искам да е наблизо .И също така над Влас ми се струва че има възможност за излитане но искам да говоря с някой които има опит да ми каже дали е така.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов