Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:11 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Запасен тип Рогало - за и против
МнениеПубликувано на: Сря Юни 13, 2012 8:35 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 24, 2011 12:56 am
Мнения: 91
Здравейте!
Дойде време да сменя праисторическия си запасен. Искам да си взема възможно най-сигурния на пазара, но ми е много трудно да се реша между нормален кръгъл купол и управляем ти Рогало. Много се рових в чуждите форуми по въпроса за рогалотата и мненията са абсолютно противоположни, но някои гледни точки съвпадат.
Предимства на Рогало са
+ много ниска скорост на пропадане
+ бързо отваряне
+ управляемост, но само ако основното крило е прибрано/откачено и запасния е прикачен към преден контейнер (иначе е много трудно да се стигнат управленията и още повече при хвърлянето се насуква повече така, че управленията не работят)
Недостатъци са
- по-голямата сложност на системата, която изисква реакция от пилота след хвърляне на запасния
- по-ниска стабилност на купола при сблъскване с основното крило
- по-сложно скатаване
- по-висока цена

Интересно ми какво могат да кажат разбирачите във форума за управляемите запасни. Имате ли личен опит с такива парашути или виждали ли сте хвърляния в реална ситуация? Имат ли други конструктивни недостатъци? Също ми е интересно и за предния контейнер дали е практично.

Харесал съм си по-специално Beamer на 2 High Adventure. Ако някой го познава, ще се радвам на мнение.

_________________
Владислав Борисов
Ozone Alpina 4

"Колкото по-високо летим, толкова по-малки изглеждаме в очите на тези, които не могат да летят."
Ф. Ницше.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Запасен тип Рогало - за и против
МнениеПубликувано на: Вто Апр 08, 2014 10:58 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Ное 21, 2010 12:54 am
Мнения: 32
Здрасти,
Гледам че никой не ти е отговорил на темата последните 2 години. Наскоро разбрах за квадратни запасни, които се отваряли по-бързо от всички останали. Ако се замислим за ситуации близо до земята това е най-важния параметър.
Аз планирам за в бъдеще да си сменя запасния с по-лек.
Сега съм с дво-купулен на SOL CD40. Чудя се между квадратен и рогало.
Имаш ли идея каква е цената или порядъка за beamer 3 ?
Ти на какъв се спря или още караш със стария ?
Здравко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен тип Рогало - за и против
МнениеПубликувано на: Сря Апр 09, 2014 8:07 am 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 10:10 pm
Мнения: 150
Местоположение: Rousse - Varna - Sofia
Тук тестват различни системи, може да прецените сами за себе си.

https://www.youtube.com/watch?v=NeD0Z2XYhj4


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен тип Рогало - за и против
МнениеПубликувано на: Чет Апр 10, 2014 2:15 am 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
Ясен Савов може да ни даде добра информация и за двата типа. Като човек, който често е отварял в реални ситуации ще има правилните наблюдения. Доколкото знам той е с тип Рогало в момента, но дали го е ползвал по предназначение нямам идея.

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен тип Рогало - за и против
МнениеПубликувано на: Чет Апр 10, 2014 3:30 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 24, 2011 12:56 am
Мнения: 91
Моя запасен Рогало не съм го отварял все още. През юни ще правя SIV на Охридското езеро и след това ще мога да кажа повече. Когато го купувах, четох доста форуми. На повечето места казваха, че се отваря много бързо. Дали наистина е така ще проверя лятото. Имам и стар с кръгъл купол и ще ги сравня директно. Ще се радвам ако някой друг има опит на практика и напише нещо. Малко проблемно ми се явява прескътаването, защото е специфично.

_________________
Владислав Борисов
Ozone Alpina 4

"Колкото по-високо летим, толкова по-малки изглеждаме в очите на тези, които не могат да летят."
Ф. Ницше.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен тип Рогало - за и против
МнениеПубликувано на: Чет Май 29, 2014 10:37 am 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 08, 2010 5:31 pm
Мнения: 44
Aз имам само лоши впечатления от моето рогало. Когато го отворих в истинска ситуация,а не на курс SIV, рогалото не се отвори,уплете се в крилото,и паднах от 200м. Два дни по-късно,тоя пич Матю-французина,дето сега е водил курсове за тандемни пилоти в БГ, го взе да го пробва,и това рогало също се усука,и Матю се приводни в езерото,което му спаси живота.
Това е,което ми се е случвало и съм видял с очите си. От акро пилоти,които са отваряли рогало,и лично са ми казвали,че рогалото им се е отваряло супер и кацането е било перфектно.
Отварянето на запасен парашут не винаги е безопасно.Даже и над вода,ако парапланера не е прибран,може да се получи мах в последния момент и размазващ удар във водата.


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов