Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 6:11 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 70 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пет Фев 01, 2013 8:33 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 05, 2011 6:21 pm
Мнения: 52
Местоположение: София
Име: Васил Димов
Константин написа:
Та да се върна на темата, идеята ми не е че трябва да правите безплатни курсове, в никакъв случай... но просто болно ми е че такъв спорт е толкова силно комерсиализиран.


Незнам как е при ветроходството, но при парапланеризма го има момента, че начинаещият може да се пребие сериозно сравнително лесно (счупени ръце, крака, таз, смърт). Не е като да научиш приятел да играе баскетбол.

Аз лично за това не бих се захванал да обучавам приятели или познати. Всички парапланеристи сме виждали по стартовете хора, не достатъчно добре подготвени, как правят някакви глупости и им се разминава на косъм. Всички изтръпват. Този кой го е учил? Този защо е тук в такива условия?

Естествено, че ако вече си на старта с екипировката и попиташ, всеки ще ти помогне със съвети и напътствия от сорта на: времето е турболентно, времето е ок за начинаещи, като излиташ внимавай за това и онова, като излетиш не ходи към този хълм, като кацаш внимавай за жиците и т.н. Но малко хора биха се наели да ти бъдат инструктори за постоянно и да "поемат отговорността".

Например наскоро закачих един приятел за крилото на поляната. Не съм имал за цел да го обучавам. Просто беше с мен и от любопитство му сложихме сбруята и го закачихме за крилото. Казах му какво да направи за да вдигне крилото. Направи го. Дойде малко по-силен порив. Неадекватна реакция от "пилота" и се претърколи на поляната. Нищо не му стана, удари си главата в земята (беше с каска) и после два дни му беше сецнат врата. Сега защо стана този мини инцидент? Ами не съм преценил, че условията и по-точно вятъра е прекалено силен за човек с абсолютно никакъв опит.

Та така, съветвам те (и ти пожелавам) да си намериш съвестен инструктор и да навлизаш в спорта бавно и внимателно. Това е като да се учиш да шофираш на кола, която може да се движи само със 100км/ч, но не и по-бавно.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пет Фев 01, 2013 11:38 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
По принцип от страни изглежда лесна работа - дърпаш тия 2 колана, после имаш 2 управления. Кво толкова може да се прее*е?
Ама де факто от начина на дърпане на тия 2 управления ти зависи живота... Точно за това е най-важно обучението.

И да, обучение "на доброволски начала" звучи идеално, ама реално не е, още повече при ученици без много желание. Знаеш, че не си плащал нищо, не си ангажиран, не губиш нищо ако не идеш тая седмица. И другата. И по-другата... И в крайна сметка нищо не си дал, ама нищо не си и взел.
А самото обучение си е доста трудоемко и си иска доста мъкнене на екипировката нагоре-надолу по баира...


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -7 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Чет Мар 14, 2013 3:07 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 21, 2012 9:19 am
Мнения: 25
Име: Емил Гьорев
vasildimov написа:
Та така, съветвам те (и ти пожелавам) да си намериш съвестен инструктор и да навлизаш в спорта бавно и внимателно. Това е като да се учиш да шофираш на кола, която може да се движи само със 100км/ч, но не и по-бавно.



Боже, Боже, как не съм попаднал на тази тема по-отрано. Васко, моля те, недей сравнява парапланер (дето лети с 30) с кола която се движи само със 100.... смехотворно е. EN-A крилата освен да те завлачат малко по земята при кайтване друго няма какво. И в г*за да си завреш управленията трудно ще постигнеш нещо непоправимо.

Аз съм от онези пилоти дето никой ама никой не ги обича - самоук и изключително самоуверен. И според мен Константин е повече от прав. Има ли желание - има и начин. Затова по-добре спрете да говорите глупости и го оставете на мира.

Косьо, моят съвет е да си купиш екипировка. Ако се чудиш каква и откъде ще ти дам повече безпристрастна информация на лично, да не дразним супер хипер пилотите във форума. Като си я вземеш отиваш на Расник, любимият на всички учебен хълм до София и започваш да се учиш да кайтваш (ground handling). Ако искаш мога да ти разясня основните неща, но тях ги пише и в интернет. Като отидеш 100% ще срещнеш други парапланеристи и винаги можеш да питаш за съвет - защо не те слуша крилото, къде грешиш, ок ли е не е ли и т.н... никой няма да ти откаже съвет само внимавай че има хора, които ще ти кажат - къде си тръгнал, ще се пречукаш и т.н. но тях просто се научи да им се усмихваш и да ги подминаваш.

ще видиш че за няколко седмици постоянство ще излиташ и кацаш уверено и добре, а самите прелети ще започнеш да правиш лека полека след това.

Поздрави,
Е.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -16 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Чет Мар 14, 2013 5:21 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
г-н Гьорев, точно на Расник на върха има една плоча. Ако си се поинтересувал малко повече ще знаеш какъв е случая и в най-добрия случай ще спреш да пишеш подобни глупости!


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -1 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пет Мар 15, 2013 10:38 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 26, 2004 10:53 am
Мнения: 109
Местоположение: Долна Митрополия
Име: Страхил Делийски
Г-н Гьорев, най-големите инциденти в авиацията са от изключителна самоувереност. Това качество е необходимо за пилотиране без значение на какво летиш и въпреки високо вдигнатия нос е нужно да се спазват някои основни правила. Защо трябва да се открива "топлата вода"? На курс се ходи за да се научиш по възможно най-лесния и безопасен начин на основните правила, след това всичко е въпрос на време и лични качества.

_________________
LOOK, LEAN, TURN


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пет Мар 15, 2013 1:06 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 21, 2012 9:19 am
Мнения: 25
Име: Емил Гьорев
Сигурно сте прави момчета... не знам. Само времето ще покаже. Но засега нещата са в моя полза. за 6 месеца летене смея да твърдя,че летя далеч по-добре от хора с десетки часове във въздуха (за справка аз едва ли имам повече от 5 часа полети). Но това си личи най-добре на старта и във въздуха : )

Успех,
г-н Гьорев


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -3 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пет Мар 15, 2013 1:37 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 31, 2007 6:05 pm
Мнения: 223
Местоположение: Шумен
Име: Станислав Велчев
Gyorev написа:
Сигурно сте прави момчета... не знам. Само времето ще покаже. Но засега нещата са в моя полза. за 6 месеца летене смея да твърдя,че летя далеч по-добре от хора с десетки часове във въздуха (за справка аз едва ли имам повече от 5 часа полети). Но това си личи най-добре на старта и във въздуха : )

Успех,
г-н Гьорев


Г-н Гьорев, с тези разсъждения и твърдения нека силата бъде с вас!

Успех,
(почти самоук с няколко стотин часа във въздуха, преживял няколко инцидента причинени от самоувереност)


П.С. За да не е тотален оффтопик поста ми, препоръчвам наистина изкарване на един начален курс.
Както писах по-горе, самоук съм си до не малка степен и предното лято имах възможност да присъствам на курсове за начинаещи.
Не мога да не призная, че си седях и слушах на равно с хората, които тепърва започват и търпеливо попълвах празнини в знанията ми, които са можели да ме предпазят от неприятни преживявания.
Срещни се с инструкторите първо, поговорете си и прецени кой ти допада най-много.
Няма да сбъркаш с инструкторите от SkyCamp и SkyNomad.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пет Мар 15, 2013 2:55 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Г-н Гьорев, бих искал да се запозная с вас. Къде летите, с какво крило ?
Аз летя вече 3-4 години и все не ми се отдава летенето. Бих искал да почерпя от вашите прийоми на бързо напредване, моля !
Много ми се иска това тупане по гърдите да е подплатено с изказвания на парапланеристи, които ви познават и знаят как летите, къде летите ... :) :)

Огнян Вълчев


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пет Мар 15, 2013 4:08 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 21, 2012 9:19 am
Мнения: 25
Име: Емил Гьорев
И на мен ще ми е приятено. само дето аз летя с малко по-бързи и "опасни" крила от тези с които вие предполагам летите. иначе сигурно щяхме вече да се познаваме.

Поздрави,
г-н Гьорев


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -3 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пет Мар 15, 2013 4:43 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
Гъорев ? ти да не си Емо балона бе .. ?
твойте постове трябва да се изтрият от модератор.
току виж някой ти повярвал и ще вземе да се пребие. Но да знаеш че сме те маркирали като агент провокатор и ще те издадем в милицията.

А иначе ме респектираш с тея 5 часа особено ако си човека крило :wink:
Аз пък имам над 1000 часа на Ил ( не си спомням модела ). Фритюрника даде на късо и изгоря кръчмата .жалко иначе беше готина .

Ае

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пет Мар 15, 2013 4:52 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 10, 2010 8:01 am
Мнения: 63
г-н Гьорев не се записа на курс просто защото няма курс по speed flying :mrgreen:
нека силата бъде с теб, г-н Гьорев :!:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пет Мар 15, 2013 5:07 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Фев 14, 2009 3:40 pm
Мнения: 111
Gyorev написа:
Сигурно сте прави момчета... не знам. Само времето ще покаже. Но засега нещата са в моя полза. за 6 месеца летене смея да твърдя,че летя далеч по-добре от хора с десетки часове във въздуха (за справка аз едва ли имам повече от 5 часа полети). Но това си личи най-добре на старта и във въздуха : )

Успех,
г-н Гьорев


http://vbox7.com/play:f2f729b1&start=19&r=emb

Ако това си ти искрено се надявам да летиш по-добре отколкото скачаш...


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пет Мар 15, 2013 5:58 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Знам те, Гьорев :)
Ти си от онези, които тичат по цял ден нагоре-надолу. Колко са ви "опасни" крилата един господ знае :) :), ама на мен повече ми приличат на парашути.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пет Мар 15, 2013 6:44 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Да, сетих се.. Това е тоя Емо, дето директно е започнал със спийд крило...
Още като разбрах за него си казах "дано силата бъде с него"...

Ама моля те, не си позволявай да даваш акъл на хора, които ценят живота си!
Още повече на парапланеристи, които все пак знаят как се лети.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Курс около софия, препоръки?
МнениеПубликувано на: Пет Мар 15, 2013 6:55 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Преведох един постинг от кубанският форум за парапланеризъм.
Той е от рубриката "За безумствата на храбрите ние пеем песни".
Ето постинга:
Искам да се науча да летя като Вас!!!
Намирам се в състояние на еуфоричен шок!
Вчера се прибрах от Елбрус и веднага започнах да търся парапланеристи...
Работата беше такава:
В края на ноември на пазара в Пятигорск купих "височинен парашут"( така го наричаше продавача), и даже ми показа снимки на това нещо в небето. Както после се оказа, това било параплан. Продавачът искаше 500 долара, но се спазарихме за 400.
Аз съм бивш десантчик и в жилите ми още кипи кръвта и любовта към небето!
У дома се опитах да се ориентирам как се скатава това нещо. Нищо не разбрах. За всеки случай вървите на управленията с дръжките ги завързах към коланите и ролките с капронови въженца, за да не се омотаят в другите върви. Съобразих че вървите се подреждат в джоба на раницата. Подредих ги на змейки и ги законтрих с малки ластичета. Куполът не искаше да влезе в джоба на сбруята по никакъв начин и аз разбрах, че не трябва да го слагам там. После си спомних някакъв филм, в който гледах как някакви парашутисти преди скока държаха парашута си в ръка.
И така през почивните дни взех раницата с "парашута" и тръгнах към Елбрус. Качих се над Бъчвите (това е височинен приют над 4500м нмв) и извадих от раницата своя летателен апарат. Дълго търсих висока скала, но не намерих. Не исках да се убивам, като скачам от ниска скала. :roll: Отсреща на Чегет видях подходяща скала, около 250м висока. След три часа бях на Чегет. Още три часа ми костваше изкачването на скалата. После подредих "парашута",като роза, хванах в ръка вървите, но още не можех да скоча. Силен насрещен вятър непрекъснато ме буташе назад и не ми даваше да се засиля. И тази роза, която държах действаше като платно на лодка и също ме дърпаше назад. А без засилване ме беше страх, че ще се ударя в скалите под мен...
На следващият ден ми провървя. Вятърът духаше към Елбрус и ме буташе в гърба при изкачването. Беше доста страшно. Едва не се отказах, но добре се засилих, скочих и хвърлих в страни от мен "парашута". :shock: Всичко беше СУПЕР! Той мигновено се напълни, мисля че падах 5-10 метра, а после ПОЛЕТЯХ! СТАНАХ ПТИЦА! Летях надолу по планината, скоростта на снижение ми се стори висока и за да не се блъсна в скалите трябваше да завия в страни. Както са ме учили хванах с двете ръце коланите на левите върви и силно ги дръпнах надолу. Част от купола се смачка и аз направих завой на тази страна.
Аз летях над деретата и виках от щастие. После пак по същият начин завих на дясно и така се научих да завивам. :shock: Главното е да хванеш момента, кога трябва да пуснеш коланите.
Аз летях почти 5 км надолу по планината и деретата, но накрая не можах да уцеля поляната за кацане и се приземих на една висока елха. Все пак, при завоите крилото доста се тресе и друса и губи много височина. :idea: Елхата после я отрязахме и всичко приключи добре благодарение на многото помощници наоколо. Някои от тях знаеха, че това не е парашут, а параплан и ме посъветваха да си намеря учител.
Прибрах се в къщи и в интернет научих за вашият сайт, и форум.
Пиша ви моите приключения и се надявам, че някой от Вас ще ми отговори и ще ме научи да летя!

Аз нямам коментар на тези приключения!!
Ако някой има да пише тук! :roll:
Но винаги съм знаел, че руснаците са най-откачените хора на планетата! :lol: :lol:

Този постинг съм го пуснал през 2007 година в рубриката "Как се става парапланерист." Нямам сведения дали въпросният "парапланерист" е все още жив...
Така че господин Гьорев, не мислете че сте открили топлата вода. :wink:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 70 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов