Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:17 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: избор на 1 парапланер
МнениеПубликувано на: Вто Апр 02, 2013 11:37 am 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 31, 2013 10:46 pm
Мнения: 3
Име: petur zhelev
Кое крило е подходящо за начинаещ


Последна промяна peturzhelev на Вто Апр 02, 2013 3:03 pm, променена общо 4 пъти

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: избор на 1 парапланер
МнениеПубликувано на: Вто Апр 02, 2013 11:48 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 16, 2011 9:48 am
Мнения: 17
peturzhelev написа:


Здрасти,

Инструктора ти би трябвало да ти помогне в избора на крило!

Иначе от тези 2те избора е много лесен:
http://www.para2000.org/wings/firebird/f1rst.html
Това е крлио LTF 1 тоест за начинаещи! Висока пасивна безопасност.

Това е:
http://www.para2000.org/wings/firebird/platoon.html
Крило последен клас за състезатели: Няма почти никаква пасивна безопасност в него и всяка ситуация трябва да бъде отработена от пилота.

Разгледай по-нови крила произведени след 2011 и сравни цени и характеристики. Не забравяй да гледаш за LTF 1 или EN-A клас крило!

Поздрави,
Лъчо


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -1 
 
 Заглавие: Re: избор на 1 парапланер
МнениеПубликувано на: Вто Апр 02, 2013 1:03 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 31, 2013 10:46 pm
Мнения: 3
Име: petur zhelev
Благодаря ти Лъчо,разбрах


Последна промяна peturzhelev на Вто Апр 02, 2013 3:01 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -2 
 
 Заглавие: Re: избор на 1 парапланер
МнениеПубликувано на: Вто Апр 02, 2013 1:30 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 16, 2011 9:48 am
Мнения: 17
peturzhelev написа:
Благодаря ти Лъчо,разбрах че въпросът ми е бил глупав затова го перефразирах :P .При мен нещата стоят малко по сложно ,нямам излишно време за курс !Смятам да изгледам всичко което намеря като материал за начинаещи ,да си купя крило,сбруя и запасен и да отида на бакаджика-"понеже съм от Ямбол"и хубаво да се охлузя надера и т.н.докато придобия някакви навици.Също смятам да ида до Сопот да погледам" как се прави"и да се запозная с някой който съответно да ми помогне да полетя :lol:Най ваероятно ще се кача при някой за тандемен полет.Не зная точно в какъв ред ще ги свърша тия неща,но съм твърдо решен да стана един от вас.Знам че много хора с здрав разум ще ме упрекнат в това че имам липса на такъв но така или иначе мисля 4е няма да съм нито първият нито последният "самоук" луд в този спорт.Затова реших че поне за крилото трябва да се съобразя с вас и вашите знания ,мои бъдещи колеги 8)



Ок, радвам се че си толкова напорист! Естествено няма да те отказвам. Виж във форума има доста теми за изобра на инструктор и самоубочението.
Съвет: Винаги взимай приятел с теб. Може да ти се наложи помощ. Да разкачате крило от храсти/дърво или нещо по-сериозно. И по принцип хвъркатите никога не летят сами :)

Друг съвет вземи безопасно крило. Аз летя с единичка (LTF 1) от 2 годиди и все още ми се "спича лайното" в по-динамични условия и остри термики.
Като за начало гледай много клипове и кайтвай всеки ден по няколко часа на някоя поляна.

Намери някой летящ в региона, със сигурност има. Най-добре клуб и се запиши в него. Сигурен съм, че никой няма да ти откаже да ти покаже как да се въежеш, как да вдигнеш крилото и техники за кайтване.

Планирал ли си как ще направиш първото кацане без инструктор? :)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: избор на 1 парапланер
МнениеПубликувано на: Вто Апр 02, 2013 2:24 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
peturzhelev написа:
Благодаря ти Лъчо,разбрах че въпросът ми е бил глупав затова го перефразирах :P .При мен нещата стоят малко по сложно ,нямам излишно време за курс !Смятам да изгледам всичко което намеря като материал за начинаещи ,да си купя крило,сбруя и запасен и да отида на бакаджика-"понеже съм от Ямбол"и хубаво да се охлузя надера и т.н.докато придобия някакви навици.Също смятам да ида до Сопот да погледам" как се прави"и да се запозная с някой който съответно да ми помогне да полетя :lol:Най ваероятно ще се кача при някой за тандемен полет.Не зная точно в какъв ред ще ги свърша тия неща,но съм твърдо решен да стана един от вас.Знам че много хора с здрав разум ще ме упрекнат в това че имам липса на такъв но така или иначе мисля 4е няма да съм нито първият нито последният "самоук" луд в този спорт.Затова реших че поне за крилото трябва да се съобразя с вас и вашите знания ,мои бъдещи колеги 8)


Когато ти видях постинга сутринта в раздела "Делтапланеризъм" мислех да ти отговоря, но се усъмних дали не е провокация от страна на един добре познат потребител с явно шизофренично поведение.
Сега като чета горния цитат, се колебая дали първото ми заключение е вярно или пък диагнозата е съвсем различна, но не по-лека.
Като нямаш време за курс, дали имаш време за лежане в болница или пък време за вечни времена а?
Много сме го чепкали "самообучението" и историята показва че това не е нещо невъзможно, но обикновенно води до загубата на много повече време, усилия и нерви.
Ако си решил да се учиш сам, поне се свържи с местни пилоти и ходи да ги гледаш какво, как, защо и кога го правят и не очаквай 100% съдействие, не защото другите пилоти са зли егоисти, които искат за запазят в тайна как се лети с парапланер а защото никой не иска да си губи времето и да поема отговорност за безотговорни хора освен гадните комерсиални инструктори :wink:

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -2 
 
 Заглавие: Re: избор на 1 парапланер
МнениеПубликувано на: Вто Апр 02, 2013 2:30 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
А, щях да пропусна. От двете ти мнения във форума, едното е по въпрос за снимки на тандем viewtopic.php?f=5&t=6529
Изглежда си решил направо да прескочиш всички етапи и да съчетаеш полезното с приятното и да изкараш и някой лев :evil:

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -2 
 
 Заглавие: Re: избор на 1 парапланер
МнениеПубликувано на: Вто Апр 02, 2013 2:50 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Skyhiker написа:
Като нямаш време за курс, дали имаш време за лежане в болница или пък време за вечни времена а?
Много сме го чепкали "самообучението" и историята показва че това не е нещо невъзможно, но обикновенно води до загубата на много повече време, усилия и нерви.

Много мъдри думи!

Летенето изисква много повече време от "по между другото"!
Или си промени графика или се откажи.

Евтиното винаги излиза скъпо!
а това не важи само за пари!
Ще ми се единствената опасност в самообучението да беше само едно "хубаво охлузване и надиране"...


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -2 
 
 Заглавие: Re: избор на 1 парапланер
МнениеПубликувано на: Вто Апр 02, 2013 3:30 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 31, 2013 10:46 pm
Мнения: 3
Име: petur zhelev
Skyhiker написа:
А, щях да пропусна. От двете ти мнения във форума, едното е по въпрос за снимки на тандем viewtopic.php?f=5&t=6529
Изглежда си решил направо да прескочиш всички етапи и да съчетаеш полезното с приятното и да изкараш и някой лев :evil:
съжалявам че си видял конкуренция в мое лице защото виждам 4е точно с това се занимаваш.но като за човек които не е докосвал даже още парапланер съм доста далеч от тия мисли.НО ти за себе си и бизнеса ти си прав "стъпчи ги докато са малки" :evil: И между другото намерих къде наблизо има курсове и ще се запиша така или иначе на някакъв ускорен курс. 8) поздрави и благодаря че ме приехте така гостоприемно в "гнездото"


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -3 
 
 Заглавие: Re: избор на 1 парапланер
МнениеПубликувано на: Вто Апр 02, 2013 4:40 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
Това е добра оферта за първо крило http://forum.skynomad.net/viewtopic.php?f=5&t=6633 предвид че след година ще искаш да го сменяш. Курса си е отделно и е силно препоръчителен.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: избор на 1 парапланер
МнениеПубликувано на: Вто Апр 02, 2013 4:46 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
peturzhelev написа:
Skyhiker написа:
А, щях да пропусна. От двете ти мнения във форума, едното е по въпрос за снимки на тандем viewtopic.php?f=5&t=6529
Изглежда си решил направо да прескочиш всички етапи и да съчетаеш полезното с приятното и да изкараш и някой лев :evil:
съжалявам че си видял конкуренция в мое лице защото виждам 4е точно с това се занимаваш.но като за човек които не е докосвал даже още парапланер съм доста далеч от тия мисли.НО ти за себе си и бизнеса ти си прав "стъпчи ги докато са малки" :evil: И между другото намерих къде наблизо има курсове и ще се запиша така или иначе на някакъв ускорен курс. 8) поздрави и благодаря че ме приехте така гостоприемно в "гнездото"


Няма за какво да съжаляваш, смешно е да си говорим за конкуренция и тем подобни глупости.
Изглежда напоследък е много модерно някой да види парапланер някъде и да реши че иска да лети. Разбирасе в това няма нищо лошо, но мен не спира да ме учудва безотговорността и безхаберието на някои индивиди най-вече спрямо собственият им живот и здраве.
Мога да ти изброя поне сто причини, защо да се запишеш на курс, но ще ме заболят пръсите от писане и за това ще се огранича до няколко основни:
1- По време на курса ползваш клубна (училищна) екиоировка. Това ще ти спести евентуални разходи за ремонти на новото ти крило, което неизбежно ще влачиш по земята, пък вероятно и то теб. Ще има и доста удари на камерите в земята, които също не водят до нищо добро за крилото. Сбруята също няма да остане по-назад и вероятно ще останат доста следи от влачене. И всичко това можеш да си спестиш ако има до теб някой, който да те гледа и да ти казва грешките. Това не значи, че трябва да е платен инструктор а просто опитен пилот на който му се занимава с теб.
2- По време на курса ще научиш основни техники и правила а безопасност и най- важното, ще имаш инструктор, който ще преценява метеорологичната обстановка и ще ти помогне за вземане на решение за полет, а това е НАЙ-важната част от този спорт. Най-много инциденти стават при надценяване на МТО-обстановката, полетните характеристики на екипировката и собствените ни способности! Докато си неопитен и сам откриваш топлата вода, поемаш огромни рискове, защото нито имаш познания, нито имаш умения за правилна преценка. Правилната преценка идва с опита а той както знаеш идва с грешките. Грешките обаче не са много добър учител в парапланеризма, защото обикновено водят до негативни последици и често големи мераклии хвърлят 5-6 бона за екипировка, която след 2-3 седмици се продава на половин цена във форума, защото човека е решил че този спорт не е за него. Това е добре дошло де :)
Така че, помисли си добре дали нямаш време за курс и колко точно ще спестиш от това.
Пък относно тандема, да ти кажа че всяко крило си има определени характеристики и една от най-важните е полетното натоварване, което има горна и долна граница. Когато си над тази граница, крилото е по-бързо и излита и каца с по голяма скорост. Когато си под тази граници, крилото излита и каца с по-малка скорост, обаче стои доста по-меко във въздуха, няма пробивност срещу вятъра и е много по податливо на външни влияния като турболенция.
Освен това коланите на тандема са по-къси, тъй като е предвидено към тях да се окачват така наречените "везни" който служат за разделител между пилота и пасажера. Това прави излитането сам с тандем доста неудобно и трудно. Също така тандемното крило е проектирано да лети с разстояние между коланите около 80см, докато соло крилата са 40-50 см. Когато закачиш тандем за соло сбруя намаляваш това разстояние и пречупваш профила а това влошава летателните характеристики на крилото :mrgreen:

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: избор на 1 парапланер
МнениеПубликувано на: Вто Апр 02, 2013 5:31 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
Skyhiker написа:
А, щях да пропусна. От двете ти мнения във форума, едното е по въпрос за снимки на тандем viewtopic.php?f=5&t=6529
Изглежда си решил направо да прескочиш всички етапи и да съчетаеш полезното с приятното и да изкараш и някой лев :evil:
....
Пък относно тандема, да ти кажа ...

Петьо, стига си му обяснявал на човека за тандеми. Линка който си цитирал е на друг човек.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: избор на 1 парапланер
МнениеПубликувано на: Вто Апр 02, 2013 5:49 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Цитат:
Петьо, стига си му обяснявал на човека за тандеми. Линка който си цитирал е на друг човек.

Пацо, изглежда четеш по диагоналната. Обявата за продажбата на тандема е от друг човек, но в темата имаше мнение със запитване за снимки от въпросния peturzhelev
Това, че той си е изтрил мнението вполседствие е друг въпрос :wink:

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: избор на 1 парапланер
МнениеПубликувано на: Вто Апр 02, 2013 5:52 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 06, 2006 8:46 am
Мнения: 153
Местоположение: Тетевен
Петре,това е сайта на клуба в Сливен: http://fly-academy.com/

_________________
TETEVEN PARAGLIDING TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: избор на 1 парапланер
МнениеПубликувано на: Вто Апр 02, 2013 7:02 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
peturzhelev написа:
Skyhiker написа:
А, щях да пропусна. От двете ти мнения във форума, едното е по въпрос за снимки на тандем viewtopic.php?f=5&t=6529
Изглежда си решил направо да прескочиш всички етапи и да съчетаеш полезното с приятното и да изкараш и някой лев :evil:
съжалявам че си видял конкуренция в мое лице защото виждам 4е точно с това се занимаваш.но като за човек които не е докосвал даже още парапланер съм доста далеч от тия мисли.НО ти за себе си и бизнеса ти си прав "стъпчи ги докато са малки" :evil: И между другото намерих къде наблизо има курсове и ще се запиша така или иначе на някакъв ускорен курс. 8) поздрави и благодаря че ме приехте така гостоприемно в "гнездото"

Не тръгвай напред с рогата към хора, които се опитват да ти помогнат и да ти спасят задника!
Приеми мненията като градивна критика, а не заяждане!
И поздравления за решението за обучение!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -2 
 
 Заглавие: Re: избор на 1 парапланер
МнениеПубликувано на: Сря Апр 03, 2013 8:37 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 21, 2012 9:19 am
Мнения: 25
Име: Емил Гьорев
Пепи, с времето ще научиш, че за мнението на много хора тук ще трябва да си слагаш плътни тапи на ушите. Това включва господата Ивайло Александров и Петьо Тандемаджийски (който вижда опасност за бизнеса си от всеки). Темата със самообучението е разисквана нееднократно и ако не беше написал че ще се запишеш на ускорен курс щяха жив да те изядат (за справка виж моите постове).

Поздравления на Лъчо, чийто две мнения са толкова на място, че чак няма накъде повече.

Успех и умната. Кайтвай, гледай много филми и клипчета и филтрирай информацията, която ще чуеш по стартовете (много важно умение за да оцелееш).

Е.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -5 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов