Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 12:36 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Излитане при силен вятър.
МнениеПубликувано на: Сря Юли 03, 2013 6:28 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Попаднах на едно видео в нета https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=M6OW9vAMcao
Има едно просто правило "Ако не можеш да излетиш без чужда помощ, по-добре не излитай!"

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане при силен вятър.
МнениеПубликувано на: Сря Юли 03, 2013 9:39 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Skyhiker написа:
Има едно просто правило "Ако не можеш да излетиш без чужда помощ, по-добре не излитай!"

В контекста на темата за излитане при силен вятър, това правило означава ли че вятъра е твърде силен за излитане без чужда помощ?
Защото може да се тълкува и че ако не можеш да излиташ сам при всякакви условия, то вероятно си неопитен пилот и по-добре да не излиташ?
Последното звучи малко като оня инспектор, пред който се придървил един делтапланерист на Сопот и той заповядал: - Спирам полетите, докато не се научите да летите!

Първото тълкуване ми напомня първите ми стъпки в летенето, когато след определен брой фал стартове (поради силен вятър, опити за излитане в ротор и ткн), решавах че времето не става за летене и си слизах надолу.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане при силен вятър.
МнениеПубликувано на: Чет Юли 04, 2013 6:18 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Според мен означава, че ако не можеш да си контролираш крилото при тази сила на вятъра, то по-добре да не се опитваш да излиташ при тези условия.
Има различни техники за контрол на парапланера при силен вятър и в същност това понятие е малко субективно, защото за едни може да е силен а за други нормален.
Хубавото в парапланеризма е, че можеш безопасно да се научиш да контролираш крилото във фазата на излитане на земята
чрез "кайтване" при различни условия и сила на вятъра, където не рискуваш да изгубиш контрол над крилото на опасно за теб място.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане при силен вятър.
МнениеПубликувано на: Съб Авг 03, 2013 8:56 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Едно клипче от нета по темата
Paraglider Control: Strong Wind Launching (Simple Depower) - http://www.youtube.com/watch?v=DyP4jQcCXNA#at=161

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане при силен вятър.
МнениеПубликувано на: Сря Фев 12, 2014 10:44 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
e toi toiq gorkiq neznae kade se namira ihaaihih:) Krasio tova maitap li e

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане при силен вятър.
МнениеПубликувано на: Сря Фев 12, 2014 11:40 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Значи като че си ги мериме, ето едно от моите http://vimeo.com/20468655 :)

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -2 
 
 Заглавие: Re: Излитане при силен вятър.
МнениеПубликувано на: Съб Фев 15, 2014 12:04 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 23, 2011 11:13 pm
Мнения: 51
Местоположение: Варна
Име: Ивайло Марков
Ако няма предизвикателство - няма и научен урок. Не може всички да летим в идеални условия. На всеки се е случвало някога да излита в по-силни условия, но урокът тогава е бил безценен. И аз съм се търкалял при силен вятър и съм научил много от това. Само с гледане на клипчета и четене на книжки "как се излита в силен вятър" няма никой да се научи. Тук се намесват по-опитните пилоти, които могат да дават съвети и насоки как едно по-трудно излитане да се случи колкото може по-безопасно.
Като цяло грешката в клипчето в началото беше на човекът, който държи. Ако не можеш да помогнеш на някой да излети безопасно - по-добре недей да пречиш.

_________________
F l y - A c a d e m y

Swing Mistral 6


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане при силен вятър.
МнениеПубликувано на: Пон Мар 31, 2014 1:40 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 10, 2010 8:01 am
Мнения: 63
не че нещо ама на някой да му е хрумвало, че на силен вятър може просто да се ползва по-малко крило точно както в кайт сърфинга и други сходни спортове...
или иначе казано ако си моторист ще ти е трудно да караш с един мотор на всякъде :D
http://vimeo.com/41206514

след това обаче идва друг проблем.. какво правим ако можеш да излиташ на 2-3м грубo-страничен или 10-12м+термики и те изджавка нещо http://youtu.be/FkjQeTa01hU


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане при силен вятър.
МнениеПубликувано на: Пон Мар 31, 2014 2:11 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
Елементарно - по-силен вятър - по-малко крило. По-слаб вятър - по-голямо крило.

Да, хората си имат дрехи за лято, за пролет, зима...но упорито искат да летят само с една квадратура крила :)
Навярно когато някой някога е измислил първата блузка с къс ръкав - всички много време са се противяли да смъкнат ямурлуците и шубите. И преди да видят предимствата на късия ръкав са изтъквали всякакви доводи против по-малката квадратура на дрехата и т.н. :)

Вероятно по същия начин ние ще се противим някой ден на антигравитационното столче и ще искаме да си летим парапланерите, спийд крилата, крилата-костюми и т.н. :)

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане при силен вятър.
МнениеПубликувано на: Пон Мар 31, 2014 4:37 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 23, 2011 11:13 pm
Мнения: 51
Местоположение: Варна
Име: Ивайло Марков
Много хумористично! Извинете ме за момент докато ви аплодирам ....




...така.
Как може да сме толкова упорити и да не си накупум крила за всякакви ветрове, стартове, и географски ширини. Направо се чудя защо досега все не ми се получава, а то било доста просто - накупувам 7-8 крила за всякакви условия и съм аз!
Ще си купя по още едно крило от същия модел ама друг цвят ей така, за разкош. Може днес да не съм в настроение да летя със зелено крило ами да ми е някак едно такова по-оранжево.

_________________
F l y - A c a d e m y

Swing Mistral 6


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане при силен вятър.
МнениеПубликувано на: Пон Мар 31, 2014 9:39 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 10, 2010 8:01 am
Мнения: 63
Raven написа:
Много хумористично! Извинете ме за момент докато ви аплодирам ....




...така.
Как може да сме толкова упорити и да не си накупум крила за всякакви ветрове, стартове, и географски ширини. Направо се чудя защо досега все не ми се получава, а то било доста просто - накупувам 7-8 крила за всякакви условия и съм аз!
Ще си купя по още едно крило от същия модел ама друг цвят ей така, за разкош. Може днес да не съм в настроение да летя със зелено крило ами да ми е някак едно такова по-оранжево.

от твоя пост ясно си личи че си карал само един размер до сега ... хех ако разликата беше само в цвета :mrgreen:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане при силен вятър.
МнениеПубликувано на: Пон Мар 31, 2014 10:32 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Аз пък искам да видя спийд глайдер да извърта термика до базата и си купувам веднага!

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане при силен вятър.
МнениеПубликувано на: Пон Мар 31, 2014 11:11 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 10, 2010 8:01 am
Мнения: 63
Viper_Weasel написа:
Аз пък искам да видя спийд глайдер да извърта термика до базата и си купувам веднага!

с мини крило няма проблем, но с истински спеед глайдер с 2-3 глайд ша е трудно, може би имаш по голям шанс със запасен да извъртиш някоя термика


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане при силен вятър.
МнениеПубликувано на: Вто Апр 01, 2014 3:42 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
Преди много години питах един сърфист какво ми трябва за да започна. Отговора беше "две дъски и три платна". Това ме отказа от спорта завинаги. Сега съм стигнал до извода че за летене е добре да имаш три крила: XC, freestile и speed. Това със сигурност помага да пропускаш по-малко дни. Ако деня го позволява винаги вадя XC крилото, но наличието на малко крило със сигурност ще намали въоръжените разходки до Дърманци в дни като този: http://www.youtube.com/watch?v=--TnFQHOSfg


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Излитане при силен вятър.
МнениеПубликувано на: Вто Апр 01, 2014 8:13 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 12:04 pm
Мнения: 608
Име: Милен Димитров
Viper_Weasel написа:
Аз пък искам да видя спийд глайдер да извърта термика до базата и си купувам веднага!



На Витоша изминалия сезон, сме виждали как спийд крила нееднократно се набираха до базата, че си и правиха прелетчета!!!

_________________
https://www.facebook.com/Paragliding4Fun?ref=hl


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов