Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:18 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Предстартова треска
МнениеПубликувано на: Пон Яну 28, 2013 7:52 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Май 08, 2009 6:50 pm
Мнения: 68
Местоположение: София
Здравейте! От дълго време се каня да повдигна тази тема във форума, тъй като основно се коментират техники за летене, метеорологични условия, правила, инциденти и т.н., но не се, или аз поне не съм видял, да се коментира емоционалното в летенето. Все пак всички ние летим точно заради него/или поне така се надявам/. Преди да излети човек изпитва едни емоции, по време на полет други, след кацане може би трети. Забелязал съм, че при подготовка на старта изпитвам притеснение/особено ако е непознат високо планински старт/, което при мен се състои в особено дишане, някак си по-дълбоко дишам. Други гледам започват да плюят, трети да кашлят, четвърти се по врътват едни такива неспокойни и т.н., но никой не споделя, че му е притеснено и че малко или много изпитва страх някакъв.
Та ако някой, като мен, изпитва и той предстартова треска, ще се радвам да сподели, или пък такива, които вече са я преодолели да споделят как, или пък такива които въобще нямат такава да дадат съвет/ но да не е свързан с напушване, напиване, надрусване и тем подобни методи за изключване на реалността/ как и аз, или ние, да се справим с този леко критичен емоционален момент!

_________________
airwolf

We do not need better wings, we need better weather conditions!

Assen


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -0 
 
 Заглавие: Re: Предстартова треска
МнениеПубликувано на: Пон Яну 28, 2013 8:00 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
2 години и половина летя и не изчезва... Старите са ми казвали, че ако някой ти каже, че не му е притеснено на старта, значи те лъже...
Нали страхът ни държи живи :) Мисля си, че няма лошо. Изостря ни сетивата, повишава адреналина, кара ни да реагираме по-бързо.
Почти винаги преди да излетя се туткам... Следя условията, гледам другите крила, пускам по една вода, оправям си екипировката спокойно, без да бързам.. До някъде ми помага :)


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -5 
 
 Заглавие: Re: Предстартова треска
МнениеПубликувано на: Вто Яну 29, 2013 10:06 am 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
Лично на мен ми помагат следните неща:
1. да покайтвам малко на старта - просто да си подържа крилото вдигнато няколко минути
2. да си направя предполетен план - къде знам че ще ме вдигне, къде ще ме спусне, къде може да ме вдигне или спусне - интересното е че след като излетя доста често забравям плана :-) и след няколко завоя се сещам
3. наблюдения (но не твърде дълго) - цикли на поривите - помага ми да предположа, в кой край на порива да излетя - досто относително успяваемост - добре че крилото ми е прощаващо :-)
4. последните няколко полета съм задавал въпроса:
"Добре де, сега защо не летим? "
отг: "Ми на мен ми е студено, то си става не знам защо другите се мотат"
аз: "Добре де не е ли силно в момента?"
отг:"Не бе Жорка, просто и на теб ти е студено и затова така ти се стува"
Вдигам крилото и разбирам че дори е слабо!
Извод: някои се смеят като питам, други ми казват, всички пием доволни бира :-), факт е че в разговорите за текущата обстановка проверяваме нашето разбиране и вероятността да си обогатим предствата и разбирането за въздуха нараства
Тъй мисля аз, а вие ?


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: Предстартова треска
МнениеПубликувано на: Вто Яну 29, 2013 10:33 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Мисля, че предстартовата треска е съвсем нормална психо-физиологична реакция.
Когато човек започне да се занимава с "екстремни" спортове, това е първото нещо, което изпитва :)
В това отношение има два типа хора, едните се справят с тези емоции, като успяват да се концентрират и да овладеят мислите и притесненията си, а вторите не успяват и казват за първите, че са луди.
Предстартовата треска присъства винаги под една или друга форма и е изразена в различна степен. Това зависи от доста фактори като опит, рутина, емоционално състояние и др.
В личен план съм установил, че се проявява особено силно при летене от ново и непознато място, особено ако не е летяно от никой преди това. Също така се проявява при продължителни периоди на не-летене.
Интересното е, че изчезва в момента в който се отлепя от земята. Предполагам, че с времето съм изградил доверие в екипировката и в моите собствени възможности и се чувствам малко или много в "свой води"
За мен предстартовата треска е един от индикаторите за емоционалното ми състояние преди полет и ми помага при вземането на решение да излитам или не.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: Предстартова треска
МнениеПубликувано на: Вто Яну 29, 2013 1:44 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 23, 2012 6:24 am
Мнения: 171
Име: Венелин Грозев
Много помага да се изсереш преди да излетиш. Не се майтапя!
Казвам помага в смисъл че поне смекчава част от физическите фактори, които те смущават.


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -2 
 
 Заглавие: Re: Предстартова треска
МнениеПубликувано на: Вто Яну 29, 2013 3:57 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
верно си нямаме никаква работа зиме:)))
ех, да не си бях продал спийд крилото...говорете си вие за стартови трески докато се изплющявам по някой склон със ските...ама уви, сега и аз като вас чета...и се чудя...а по едно време усещам, че само се чудя...

иначе малките и големите нужди по храсталаците са много желателни, че не е ясно колко часа ще трябва да се стиска после :)

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Предстартова треска
МнениеПубликувано на: Вто Яну 29, 2013 4:33 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Срането е препоръчително, но виж пикаенето преди излитане е абсолютно задължително. Първо олекваш, второ успокоява и трето мехура ти трябва да е празен на излитане, защото ако оплетеш конците, и се друснеш в земята веднага след старта с пълен мехур и той се спука....Жална ти майка.... :roll:
Освен това, ако изпитваш прекалено силни колебания и вълнения точно преди старта, то тогава отговора е " НЕ! Не излитай!" Защото тези емоции пряко се предават на крилото и стават големи гафове. Това обаче не означава, че с разпънато крило и готов за старт можеш да висиш половин един час, да се ослушваш, и да блокираш старта на останалите. Бурите и вълненията малко по-настрана. Разпънеш ли, заемеш ли старта мотаенето не е препоръчително, освен ако старта не е лично твой. :wink:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Предстартова треска
МнениеПубликувано на: Нед Мар 10, 2013 3:47 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 23, 2011 11:13 pm
Мнения: 51
Местоположение: Варна
Име: Ивайло Марков
"Много помага да се изсереш преди да излетиш. Не се майтапя!
Казвам помага в смисъл че поне смекчава част от физическите фактори, които те смущават."

Абе гледам другите по стартовете изчезват по един из храсталака и се чудя защо. После правят готини прелети и когато и аз се усамотих в едни храсти на Невша и тръгнаха хубавите условия и си направих прелетче. Та за който още не е разбрал - сранйето не само успокоява, но и отключва позитивна вибрация спомагаща за добро центриране на термики и последващи весели прелети!

_________________
F l y - A c a d e m y

Swing Mistral 6


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -1 
 
 Заглавие: Re: Предстартова треска
МнениеПубликувано на: Нед Мар 10, 2013 5:23 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 10, 2010 8:01 am
Мнения: 63
Xaoc написа:
верно си нямаме никаква работа зиме:)))
ех, да не си бях продал спийд крилото...говорете си вие за стартови трески докато се изплющявам по някой склон със ските...ама уви, сега и аз като вас чета...и се чудя...а по едно време усещам, че само се чудя...

иначе малките и големите нужди по храсталаците са много желателни, че не е ясно колко часа ще трябва да се стиска после :)


speed flying-a зимата е решение на много проблеми особено в ден с 15000-20000м денивелация надолу :mrgreen:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Предстартова треска
МнениеПубликувано на: Нед Мар 31, 2013 4:39 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Май 27, 2004 2:53 pm
Мнения: 459
Име: uon venos
venko6 написа:
Много помага да се изсереш преди да излетиш. Не се майтапя!
Казвам помага в смисъл че поне смекчава част от физическите фактори, които те смущават.


да наистина! много помага ..от личен опит


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Предстартова треска
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 10, 2013 10:24 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
predi start e vajno da palnete edna debela mara da vi omeknat kolenete i politate

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Предстартова треска
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 11, 2013 10:32 am 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
Аз от както минах на low/middle end EN-B крило - демек далнгрейднах се - направих стъпка назад :lol: , предтстартовата ми треска намаля-изчезна. Новото ми крило е много по-лесно за излитане - с него се чуствам по-компетентен и в контрол - изведнъж станах много добър пилот - да :) - досега нямам фалстарт с него. чуствам увереност и компетентност - това ми позволява доста по-трезва преценка и по-балансирани и спокойни излитания - без нервност и излишно напъване. Не съм очаквал такъв ефект - изненадах се.


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -0 
 
 Заглавие: Re: Предстартова треска
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 13, 2013 6:06 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
mara mu e maikata vi kazvam i za sraneto pomaga i za treski vsiqkakvi

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -2 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов