Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 8:51 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 128 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Прогнози в Интернет
МнениеПубликувано на: Чет Авг 07, 2014 6:10 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Авг 02, 2014 1:10 pm
Мнения: 36
Име: Ангелина Брандийска
Машината е 8-процесорна.

На кое ниво е най-добре да изчертая възходящата скорост? (Не мога още 3Д за съжаление ;) )
Това са ми нивата: 150, 280, 400-450, 600-650, 900м, 1.2 км , 1.6-1.7, 2-2.2 и т.н Координатите в модела проследяват терена, така че всичките височини са над земята.

_________________
Моята прогноза за времето: weather-bg.eu


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Прогнози в Интернет
МнениеПубликувано на: Чет Авг 07, 2014 7:18 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
от практиката използваемите конвергенции са над 600 м над терена, но ще е полезно да знаем и тези на 2 км височина и може би на 3 км, защото високите конвергенции помагат на термиките отдолу.
Така че пробвай с нива 0.6 , 2 и 3 км

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Прогнози в Интернет
МнениеПубликувано на: Пет Авг 08, 2014 1:47 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Авг 02, 2014 1:10 pm
Мнения: 36
Име: Ангелина Брандийска
Добре, добавих три карти за вертикалната скорост на 600м, 2 и 3км.
http://weather-bg.com/maps.html
А какво друго да изкараме от модела, което е важно за вас?
По сайтовете дават толкова много неща, трудно ми е да преценя кое е най-важно...

Освен компонентите на вятъра в изхода на модела имам 3D: разни температури, налягане, влажност; също така и 2D: lifted condensation level, level of free convection, cape, cin, dbz; cloud fraction на 3 нива - 970, 800, 450 mb.

А може пък да се опитам да нарисувам разрез по някоя специална линия И-З или С-Ю?

_________________
Моята прогноза за времето: weather-bg.eu


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Прогнози в Интернет
МнениеПубликувано на: Пет Авг 08, 2014 2:44 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Анджи,
ти си като вълшебната лампа, а нашите желания са като в "приказка безкрай".

Искам тва-тва-тва и тва.
.....

Картите с конвергенциите изглеждат полезно и ще ни трябва известно време да ги наблюдаваме и оценим.
.
За да не прескачаме по другите сайтове ще е удобно да виждаме облачността (под 1.5 км, 1.5 - 3 км и над 3 км) и влажността (в слой 0-2000 м и 2000 м нагоре), cape
- дебелина на граничния слой
- някакво визуализиране на различните въздушни маси (напр. при нахлуване на бриз, студент фронт). мисля че трябваше да се ползва потенциалната температура ( http://skynomad.com/articles/potential_ ... re_bg.html ), защото понякога ни е трудно да преценим до къде точно е достигнал фронта (особено ако е по-размит и не образува облаци, а просто се подобряват или влошават условията)
- инверсии - приземни, до 3000 м и нагоре
- добре е ако може ръчно да си сменяме картите, а не анимирано както сега, за да имаме време да ги смелим.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Прогнози в Интернет
МнениеПубликувано на: Пет Авг 08, 2014 2:52 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Авг 02, 2014 1:10 pm
Мнения: 36
Име: Ангелина Брандийска
Постепенно ще внасям подобрения :) добре е да знам посоката в която трябва да се работи, за да е максимално полезен сайта.
И аз ще искам да летя 200км някой ден. :D

_________________
Моята прогноза за времето: weather-bg.eu


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Прогнози в Интернет
МнениеПубликувано на: Пет Авг 08, 2014 3:52 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1979
Име: Даниел Димов
аз лично като правя прогнози за летене най-важните неща са ми следните:

1. вятър на земята и на още няколко височини
2. температура и точка на оросяване на земята
3. клас на стабилност (A, B, ... G)
4. дебелината на пограничния слой
5. SVMC (Scaled Vertical Mixing Coefficient)
6. CAPE (Convective Available Potential Energy)
7. облачна покривка (%) - както сте го направили разделено на ниски, средни и високи облаци е супер

гледам и самия сондаж (ELR), но това мисля, че няма как да се направи на карта


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Прогнози в Интернет
МнениеПубликувано на: Пет Авг 08, 2014 10:12 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
imdnme написа:
И аз ще искам да летя 200км някой ден. :D

Клуба ни в Сопот, а предполагам и всички летящи ще ти помагат с всичко възможно по пътя свързан с летенето..

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Прогнози в Интернет
МнениеПубликувано на: Съб Авг 09, 2014 12:15 am 
Offline

Регистриран на: Съб Авг 02, 2014 1:10 pm
Мнения: 36
Име: Ангелина Брандийска
Сопот е супер, а ти и Емо сте ме учили на курса преди няколко години.
Като ми поотрастне детето ще идвам пак.

_________________
Моята прогноза за времето: weather-bg.eu


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Прогнози в Интернет
МнениеПубликувано на: Нед Авг 10, 2014 5:47 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Авг 02, 2014 1:10 pm
Мнения: 36
Име: Ангелина Брандийска
Готово, направих доста карти. Не е най-красивото, но все пак ползвам безплатна програма за визуализация.
От тук натам моята задача ще е да поддържам ежедневно "сметалото", а вие ще ми кажете дали познава.

П. С. Ники, потенциалната температура, и даже еквивалентната потенциална, е много хубава величина да се следи във вертикален разрез, но аз такива още не съм се научила да правя.
За визуализация на фронтовете съм показала карта на температурата на ниво 1.5км ASL (около 850мб).

_________________
Моята прогноза за времето: weather-bg.eu


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Прогнози в Интернет
МнениеПубликувано на: Сря Авг 20, 2014 10:47 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 10:04 pm
Мнения: 280
Местоположение: Пловдив
Здравейте Ангелина,
поздравления за ентусиазма и свършената работа! Надявам се метеосайта ви да продължи да се развива и да е полезен за всички летящи.
Тези дни (понеделник и вторник реших да сравня прогнозите във вашия сайт и тези в сайта на Атинския университет и на NOAA за района на Пловдив - летях от стартовете Калоян в понеделник и Добростан във вторник.
Пиша това, във връзка с вашето мнение по темата за TransBalkan :

"Време като по поръчка или по-скоро добре избран маршрут. ;)
Интересно ми е защо не избрахте Рила и Родопите, и там има условия според моето скромно мнение. Дори в началото си помислих, че ще е летите от Дупница през Белмекен до Кърджали..."

Вашата прогноза от понеделник, 18август, макар и в оскъден вид, беше доста точна :
Изображение

и съвпадаше в голяма степен с прогнозата в метеосайта на Атинския университет :
Изображение,

като реалните отчети за деня от метеото на летище Пловдив бяха :
Изображение.

Същевременно, прогнозата на NOAA като Sounding в графичен : Изображение

и в табличен вид : Изображение

бяха меко казано неточни, което наблюдавам от доста време. Що се отнася до прогнозата като Stability :
Изображение
за понеделника се оправда, даже беше леко занижена - според мен беше клас на нестабилност А. Същото се отнася и за вторника. И в двата дни успях да летя около 1 час, с неколкократни набирания максимум 1100 - 1300м. Изключително турбулентни, нелогични, къси и до ниско използваеми термики. Т.е. - по Родопите не беше за дълги прелети, особено в посока запад - изток.
Та - още веднъж искам да ви поздравя и окуража да продължите работата и развитието на сайта си. Предполагам, че е трудно да се създаде пълноценна и четивна графика на данните, но бих ви препоръчал, ако е възможно, да ползвате опита на Атинския университет, който за последните 10-12 години постигна голямо развитие. По същия модел и време беше създаден подобен сайт на Софийския университет, но просъществува кратко.
ПП Ако е възможно, бихте ли добавили възможност за генериране на Stability модел - по NOAA, но по-достоверен ;)
Поздрави:
Димитър

_________________
небесен чергар


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Прогнози в Интернет
МнениеПубликувано на: Съб Авг 23, 2014 8:43 am 
Offline

Регистриран на: Съб Авг 02, 2014 1:10 pm
Мнения: 36
Име: Ангелина Брандийска
Здравей,
Мерси за изчерпателното мнение :)

Тези дни съм заета с простата задача задача да опреснявам прогнозата всеки ден, но това не е толкова лесно. Онзи ден тока спирал по малките часове, снощи пък му се препълнил харда...

Сайта на Атинския университет дали не е Skiron? Ако да - те смятат с модела RAMS, и аз много го следях преди, но сега ме мързи да влизам. Ако някой може да направи сайт като техния, това е НИМХ, те си имат и данни от измервания и цял клъстер компютри и няколко души персонал, включително администратор и php-developer.
Моята домашна "установка" не може да се мери с държавните институти. Oбаче пък и институтите нямат мен :D

Сега конкретно:
Аз ползвам като база същия този глобален американски модел (GFS от NOAA) със стъпка около 50км, с тези данни се захранва регионалния модел.
Лично аз на моя сайт най-много гледам картата с облачност и валежи, а виждам, че посетителите кликат най-често на списъка с градовете. Прогнозата за летене ще се старая да я подобрявам с времето, но пак ще си остане с GNU-вид, т.е. ще си личи че е безплатно и любителско.
Принципно сондажи могат да се чертаят - да, но изискват повече компютърно време и сигурно няма да мога да направя 10-20 броя за всички местоположения от графиките. Все пак мога да пробвам поне за София и Пловдив - влиза в листа TODO.

_________________
Моята прогноза за времето: weather-bg.eu


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Прогнози в Интернет
МнениеПубликувано на: Съб Авг 23, 2014 1:38 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
imdnme написа:
Сайта на Атинския университет дали не е Skiron?

Да

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Прогнози в Интернет
МнениеПубликувано на: Сря Авг 27, 2014 9:20 am 
Offline

Регистриран на: Съб Авг 02, 2014 1:10 pm
Мнения: 36
Име: Ангелина Брандийска
Преборих се със скрипта за рисуване на сондажи и направих цял нов раздел с тях. :)
http://weather-bg.com/soundings.html
Само моля ви не ме карайте да се разправям с "класове на стабилност по Пасквил", които са дефинирани преди половин век и поне лично на мен ми звучат като "по Нагласьов". В онези времена не е имало числени модели, особено пък такива с явно представяне на конвекцията. Всичката информация за нестабилността (и конвекцията породена от нея) мисля че вече я има в сондажите и картите.

_________________
Моята прогноза за времето: weather-bg.eu


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Прогнози в Интернет
МнениеПубликувано на: Сря Авг 27, 2014 10:10 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 4:41 pm
Мнения: 112
Местоположение: Sofia
Име: Петър Трупчев
imdnme написа:
Преборих се със скрипта за рисуване на сондажи и направих цял нов раздел с тях. :)
http://weather-bg.com/soundings.html


Ееееее, Анджи, това вече е черешката на тортата, супер! Чe и с местата за летене, това и от NOAA не го правят! :D

_________________
Петър Трупчев


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Прогнози в Интернет
МнениеПубликувано на: Сря Авг 27, 2014 11:06 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1979
Име: Даниел Димов
виждам че си сложила линия за адиабатното движение на балоните, но тя започва от температурата при земята, а в действителност за да получи плаваемост един балон - той трябва да има температура малко по-висока от околната. когато аз си правя сметки за базата и височината на облаците слагам допълнително около 2 градуса при земята...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 128 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов